Fórum témák
» Több friss téma |
"A rendszer összegyűjti a lakás adatait amit persze ki kell alakítani hogy mindenről tudjál valami jelet levenni. Majd a mikrokontrollerek elküldik a PC-nek"
Ezt részleteznéd nekem?
A pc-n (vagy akármin) fog futni egy szerver, minden eszköz kliensként csatlakozik hozzá TCP/IP-t használva. A TCP/IP-t azért erőltetem, mert lassan a kenyérpirító is ezt használja, és így valamiféle szabvány irányba lehet terelni a fejlesztést. A gyári eszközök, melyek hajlandóak a TCP/IP kommunikációra, így utólag mind integrálhatóak lesznek a rendszerbe. Az átviteli közeg ilyen megközelítésben, mindegy. A Sebi által felvetett UTP busz mégis jó megoldásnak tűnik egy konkrét megvalósításban. A server és a kliensek között protokollokat definiálok, a különbötő eszközcsoportoknak megfelelően. Az rs485 szabványnak utánnanéztem, valóban jónak tűnik a mikrokontrollerek közötti kommunikáció megvalósítására, azonban ehhez nem értek. Kaphatnék egy "nem elektronikai szakembernek" szóló vázlatos rendszertervet ennek megvalósításáról? Valami vázlatot, a logikai működésről, hogy ne csak villamos alrendszerként kelljen gondolnom rá.
A lakásban régen minden össze volt vezetékelve, most már csak 2 központi egység van ahol összegyüjti a jeleket. Most már sokkal kevesebb vezeték van. A busz RS232 csak a rajta futó adatok kicsit mássabbak.
Van egy órajel, egy input jel és egy output jel. A busz-ra szinte bár mennyi egységet rá lehetne kapcsolni, így csak 1db kábelra van szükség, és ahol kell rá lehet kapcsolódni, és minimális kábelezés kell a lakásban. A fejlesztésnek pedig csak az emberi "hülyeség" szab határt. Ezt csak azért mondom mert nálam már a postaláda is beszél!
Azért kiváncsi lennék rá.
"Önnek egy új levele érkezett"
"3 reklámújság. Akarja, hogy blokkoljam a brossúrákat?"
Na jó a rendszerterv tulzás...
Valami vázlatot, a logikai működésről?
Lehet, hogy majd ebbe is harcolnak, mint Firefox vs IE ??
- Na, nekem windózos házam van! - de a linux jobb !
Azé az nagy lenne, ha nem tudsz bemenni a házba + megbolondul az egész, mert a win lefagyott.
Ekkor odamész a házhoz és Ctrl+Alt+Del.
Hogy őszinte legyek, már eddig is nagyon sokat segítettetek. De azért próbálom a legtöbbet kisajtolni a társaságból. :wink:
Ez teljesen reális probléma, és ráadásul igen komoly.
Igaz hogy a windows nem a stabilitásáról híres, nekem még nem fagyott le pedig már pár éve működik a vezérlő.
A másik hogy azért nem bízok mindent egy gépre, nem tud kizárni a lakásból.
Én is hasonló projekten gondolkodom, de még csak az elméletnél tartok. Adatátvitelre jelenleg két jelöltem van. RS485, SN75176 vezérlőkkel. Csak előre egy kicsit nehéznek tűnik az ütközés feloldás. Az elektor-ban megjelent egy ilyen projekt, a net-en is fellelhető: DCIbus. A másik CAN busz, itt gyakorlatilag minden kész kapunk. SJA1000 kapcsolódik a PC-hez, a vezélők CAN buszos pic-ek, kapcsolókhoz, relékhez MCP25020. Bár ehhez nem találtam égető rajzot. Lehet, hogy beszélni kellene WATT-tal, az égetője tud-e ilyet? Van egy harmadik is, I2C busz, csak a négytávolságú meghajtója Magyarországon nem elérhető. (elektor project).
X10 protokoll esetleg?
A nagyfesz hálózaton megy 0-átmenetnél, és burstben kics csomagokban küldi az adatokat. 220 (azaz 230) mindenhova kell, ahol elektromos készülék van. Microchip oldalán van róla leírás, és megvalósítás. Üdv, Szetty
Egy kis segts;g az X10-hez : http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00236a.pdf . Csak óvatosan, mert ez a pdf 117 V AC / 60 Hz-ről beszél !!!
Ez tökéletes lenne nekem, le is szedtem ezt http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00236a.pdf
Semmi speckós alkatrész, nagyon tetszik, de sajnos 120V-ra van méretezne és 60Hz-re. Ha megépítem fog működni, nem fog füstjeleket eregetni? Mit kell módosítani rajta, hogy 230-ra és 50Hz-re legyen jó? Ezzel szerintem meg tudnám oldani a távvezérlést az egész lakásban.
Gyanítom, h a 120 kHz-es vivő frekit fixnek vehetjük. Bár ahogy keresgéletem itthoni boltokban a neten 7.68 Mhz-es kristály helyett csak 7.5 MHz-est találtam (ChipCad), tehát ez egy csöppet módosít a vivő frekin, de nem nagy mértékben.
A doksit olvasgatva számolgattam itthoni adatokkal : Zero Crossing detector: Vrms = 230 VAC Vpeak = 325 V R = 10 M Ipeak = 32.5 uA V=Vpk * sin(2*PI*f*t) ahol Vpk = 325 V f = 50 Hz rising treshold 0.8 * Vdd = 4 V falling treshold 0.2 * Vdd = 1 V t = (invsin(V/Vpk))/(2*PI*f) trHU = (invsin(4/325)) / 314.16 trHU = 0.0123080 / 314.16 = 39.177 uS tfHU = (arcsin(1/325)) / 314.16 tfHU = 0.0030769 / 314.16 = 9.7941 us Zc = 1/(2*PI*f*C) C = 0,1 UF Zc120kHz = 13 Ohm zC50Hz = 31.8 kOhm f3db = 1/(2*PI*R*C) C = 150 pF , R = 33 kOhm f3db = 32 kHz tbegin = 300 us t0xdetect = 39.177 us t < 261 us VVDR = 390 V (HQ-nál lehet kapni, vagy PC kapcsitápból ki kell venni) Remélem érthető voltam Üdv Szetty>
Ja azért nem teszem rá a nyakamat, de egy próbát megér sztem
Jól értettem a pdf-ből, h egy nullátmenetnél 1 db bit megy át?
Akkor az azt jelenti, h max 100 baud az átviteli sebessége?
Ha konkrétan érdekel milyen egy Gondolkodó ház, keress meg, 1991 óta építek ilyeneket. 2003 óta a Schrack 4 vezetékes buszával, tehát van némi tapasztalatom.
Az "1 bit megy át" kérdésedre jött válasz? Üdv.
procihűtés: sajnos nem jött válasz, de igen erős a gyanúm, h tényleg 1 bit/nullátmenet. ami elég lassú kommunikáció.
kameleon: sajnos nem látod a lényeget. nem akarjuk újravezetékezni az egész házat, mert úgy bármi megoldható. hanem a hálózati vezetékeken akarunk kommunikálni. üdv, szetty
kameleon azóta nem is járt itt, mióta elekresztette azt a kemény EGY darab hozzászólását...gyanítom, nem is fogjuk már látni...
Hát végül letettem az x10-ről. Inkább marad az eredeti terv utp kábelezés az egyes eszközökig, onnan pedig i2c és spi busz.
azért kiváncsi leszek a reflexiókra. mi egy alkalommal nagyon sokat szívtunk utp kábelen az spi kommunikációval. (a végén jól le kellett lassítanunk az egészet)
sok szerencsét üdv, szetty
Elnézést a pauzáért, de éppen egy kilenc éve folyamatosan épített épület átadási doksijával bíbelődtem (kenyeresláda), így nem igazán maradt időm másra....
Lehet, hogy azért, mert az SPI-t nem nagy távolságra találták ki, főleg nem UTP kábelre? Ilyen célra találták ki pl. az RS485 kommunikációt, ami kicsit jobban passzol az UTP kábelhez.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |