Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TTL-es számlálólánc 999-ig
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Müszi hozzászólása Márc 17, 2008 /
 
Sziasztok!

Szeretnék építeni TTL IC-kkel egy számláló láncot.
Pl. ha kapcsolgatom az egyik lábát a tápra (5V), akkor lépjen egyet előre, a hátraléptetés nem szükséges.
Jó lenne ha legalább 99-ig tudna számolni.
Nézegettem a számláló IC-k adatlapján, és nem jutottam előrébb.
Fontos lenne még a reset, vagyis a nullázás.

Minden segítséget köszönök: Müszi
(#) Feri007 válasza Müszi hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Nézd meg ezt. Bővebben: Link
Megépítettem, jól megy, pacsit ad, stb...
A leiras szerint 5Khz-ig megy. Kérdés, mennyire TTl neked egy PIC
(#) proba válasza Müszi hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Milyen kimenete legyen? 74XX90 a számlálólánc alapeleme clka =bemenet Qa rákötöd clkb-re Qd ráköt a következő számláló clka- ra... Számjegyenként egy ic szükséges. Ha kijelzőt is szeretnél rá akkor 74247/74248 -at javaslom
(#) Müszi válasza Feri007 hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Nekem mindenképpen TTL IC-kkel kellene megépíteni, tehát a PIC-eket nem keverem bele.

Köszi
(#) potyo válasza Müszi hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
74xx90 chipek kellenek neked. A CP1 lábát rákötöd a Q0 lábára, MR1 lábat a Q1-re, MR2-t a Q3-ra, MS1 és MS2 lábakat felkötöd tápra (TTL tipusnál akár a levegőben is lóghatnak, CMOS-nál muszáj tápra kötnöd). A láncban az alsó chip a CP0 lábára kapja az órajelet, a láncban a következő chip CP0 lábát pedig az előző Q3 lábára kell kötni. Így tetszőleges hosszúságú láncot építhetsz. Ha kell dekóder is hétszegmensű kijelzőhöz, akkor 74xx47 chipekkel tudod megoldani.
(#) lidi válasza Müszi hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
MC14553 - Bővebben: Link

3-Digit BCD Counter. Ehez még kell egy bcd-ről 7seg re dekodolo pl 4543 , és kész is.
[off]Ja, és grat az ic-foglalatos megfejtéshez [off]
(#) lidi válasza Müszi hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Ja, meg még ez lemaradt: Bővebben: Link

Itt egy kis leirás, még nyák terv is van.
(#) Müszi válasza potyo hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Szia Potyo!

Keírnád az itteni rajz szerint, hogy hol megy be a jel, és hogy kell az IC-ket kötögetni?

Előre is köszi

szamlalo.pdf
    
(#) Collector válasza lidi hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Hehe, halálpontosan ilyen számláló kell most nekem is Szerintem be is vásárlom az IC-ket holnap konthába. Kösz a linket.
Illetve annyi lesz a módosítás, hogy TTL jelet kell majd számolnia.
(#) Mickey5 válasza Müszi hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Nem értem, miért ragaszkodsz ahhoz az alkatrész-temetőhöz. Lidi linkjében az a 3 digites számláló életképesnek tűnik és mindössze 2 db IC-t tartalmaz, plussz néhány egyéb alkatrészt, ami szerintem mindenkinek van otthon. Mindegyik filléres (pl. a 14543-as nettó 43,20 Lomexnél) és kapható. Ha ezt a kapcsolást stabil 5V-os feszültségről üzemelteted, akkor szabványos TTL-szintekkel működik, tehát közvetlenül illesztheted TTL IC-khez is (bár nem írtad, hogy miért kell a TTL). A kapcsolási rajz pontosan tartalmaz mindent és mivel nyákterv is van hozzá, valószínűleg működik a gyakorlatban is.
(#) lidi válasza Mickey5 hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Háát, én nem akartam győzködni, végülis lehet hogy hever neki a fiókban pár kupac ic...

Amúgy énis evvel tervezek freki számlátlót építeni, 6 digites verzióban.
(#) Collector hozzászólása Márc 17, 2008 /
 
Az a jó, hogy ma pont bevásároltam már én is a több IC-s számlálóhoz, 8 db ic, jó bonyolult nyák.. ki is fúrtam, de ha ez megy, akkor azt kidobom a kukába :yes:
(#) Müszi válasza Mickey5 hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Ez
és Ez az IC kell a Lidi féle rajzhoz?

üdv.: Müszi
(#) Collector válasza Müszi hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Igen.
(#) Mickey5 válasza Müszi hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Csak az árát nem értem???
Az egyiket írtam, hogy mennyi a Lomexben. A másik ott nincs jelenleg, de a Konthában kb. nettó 65 forintért láttam. Ehhez képest a HQ-s ár nagyon durva. Megyek, még egyszer megnézem, hogy tényleg jól láttam?
Igen! 20-02-32-es rendelési számon a 4553 Motorola (MC14553BCP) nettó 66,67 forint. Mégsem néztem el.
(#) Collector válasza Mickey5 hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Konthába is 300 forint felett van az egyik ám.
Nekem lenne egy kérdésem. Azt meg lehetne oldani valamilyen módszerrel ehhez a rajzhoz, hogy a beérkező impulzusokat 1 másodpercig számolja, és a megszámolt impulzusokat írja ki? Tehát a kijelző frissítés is 1s lenne.
(#) lidi válasza Collector hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Namost, ez akkor freki mérő lenne ? Mert az megoldható.Bővebben: Link
(#) Collector válasza lidi hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Hát alapvetően számláló. Az lenne a fontosabb. Ha megoldható, akkor lenne rajta egy kapcsoló, amivel át lehet kapcsolni az impulzusszámlálót és a freki számlálót végülis.
(#) potyo válasza Müszi hozzászólására (») Márc 17, 2008 / 4
 
A bemenő jel megy az U1 INA lábára. U1 INB lábát rá kell kötni a U1 QA lábára. U1 R01 lábát rá kell kötni U1 QB lábára, U1 R02 lábát U1 QD lábára. U1 R91 és R92 lábait le kell kötni GND-re (az előbb rosszul, tápra kötést írtam). U2 INA lábát kell kötni U1 QD lábára, ez viszi át a láncban a jelet. Ugyanígy a többi chipnél is meg kell csinálni ezeket a kötéseket, akkor mindegyik nullától kilencig számol, és amikor billenne tízre, akkor saját magát reseteli, valamint a következő chipen billent egyet.
(#) Müszi válasza potyo hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Jól kötöttem be?
U3 14-es láb a bemenet.

Üdv
(#) potyo válasza Müszi hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Lemaradt a csatolás, de ha jobbról lesz az egyeseket számláló, akkor igen, az U3 14-es lába a bemenet.
(#) proba válasza Collector hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Számláláshoz a res meg az latch lábat testre kell kötni.A frekimérő meg az előbb említettrajz alapján.
(#) Müszi válasza proba hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Bocsi, lemaradt.

A szimuláció szerint nem müxik rendesen.
Vakószínű a Lidi féle megoldást választom

szamlanc.pdf
    
(#) proba válasza Müszi hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Rosszul fogalmaztam ,a mondat eleje is a lidi féle rajzra vonatkozott. Egyébbként mi volt a baja a szimulátornak?
(#) proba válasza Müszi hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Jobban megnéztem a rajzod ,hát nem csodálom.Az r01 és az r02 lábat miért nem testre kötötted? Ezek az ick saját hatáskörben törlik magukat.Valamint szerintem én is elnéztem a jó bemenet a clb.Talán így már működik. (lidi féle rajz egyszerűbb egyébként én csak a TTL kitétel miatt javasoltam ezt.)

szamlalo.JPG
    
(#) Müszi válasza proba hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Tudodmit, inkább a Lidi féle megoldásra hajlok, sokkal egyszerűbb,
És köszönök minden segítséget!

Müszi
(#) potyo válasza proba hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Mi az ami alapján nem csodálod?
(#) lidi hozzászólása Márc 17, 2008 / 4
 
Na ha már ennyire felbujtottam itt mindenkit számláló építés ügyében, felrakok ide egy multisim modellt. Illettve modell kezdeményt, mert ez a counter ic nincs benne gyárilag. Én meg megrajzoltam az adatlapja alapján. Nem mondom azt hogy tökéletes, de végülis nálam megy a szimuláció. ( a digit multiplexer csak külső órajelről megy, nem raktam be a modellbe az oszcillátort, így is bazi sok meló volt vele ) Remélem Topi nem lő tarkón ha meglátja a csatolmány méretét. Nem csomiztam be, mert úgysem lenne sokkal kisebb.

14553-v2.ms10
    
(#) proba válasza potyo hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Sikerült végre befejeznem a levelem lásd fent 197334.
(#) proba válasza proba hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
VAgy mégsem rossz a rajzom.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem