Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Digitális óra, vezeték nélküli hőmérővel
Digitális óra, vezeték nélküli hőmérővel
Szerző: Novak, idő: Dec 28, 2012, Olvasva: 26699, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   5 / 7

Vételi oldalon összesen 8 számjegyet kell megjeleníteni, ezért úgy döntöttem, hogy a kijelzők vezérlését egy céláramkörre bízom. A választásom az ICM7228A típusú áramkörre esett, mely egymaga képes gondoskodni mind a 8 számjegy kezeléséről. A mikrokontrollerhez csupán 10 vezetéken keresztül kapcsolódik, ami jóval kevesebb lábat emészt fel, mintha maga a mikrokontroller hajtaná meg a kijelzőket. Az IC számát követő "A" betű jelzi, hogy az áramkör közös anódos kijelzőkhöz készült. Létezik ugyan ezen IC "B", illetve "C" jelöléssel is, melyek NEM lábkompatibilisek az "A" verzióval, ezért vásárlás/rendelés esetén erre fokozottan ügyelni kell!

Az IC konkrét programozására megintcsak nem szeretnék részletesen kitérni, az adatlapjában ez alaposan ki van fejtve. Lényegét tekintve a mikrokontroller egy 8 bites, párhuzamos porton keresztül csatlakozik a vezérlő IC-hez, illetve a 8 adatvezetéken kívül még 2 vezeték szolgál az IC vezérlésére. Utóbbi két porton keresztül lehetséges az adatvezetékeken megjelenő bájt beolvasása, és ezzel a kijelzett értékek megadása is.

A mikrokontroller ezúttal is egy ATMEGA48 típusú áramkör, de a NYÁK változtatása nélkül használható a vele teljes egészében lábkompatibilis: ATMEGA8, ATMEGA88, ATMEGA168 és az ATMEGA328 is. Az oldal alján mindegyik verzióhoz letölthető a .hex fájl. Az adóval ellentétben itt a mikrokontroller már nem SMD, hanem furatszerelt típus. Ennek oka, hogy a kijelző vezérlő áramkörből csak a furatszerelt, DIL tokos verzió kapható, ezért úgy gondoltam, hogy az egyszerűség kedvéért legyen a mikrokontroller is furatszerelt.

A vevőben az óra funkcióról szintén egy külön céláramkör gondoskodik, egy Maxim gyártmányú, DS1307-es IC. Segítségével az óra akkor is tovább működik, ha a hálózati táplálás megszűnik. Ennek köszönhetően egy-egy áramszünet után nem szükséges újból beállítani a pontos időt. A hálózati táplálás hiánya esetén a kijelzés értelemszerűen nem működik, csupán a DS1307 belső áramkörei üzemelnek tovább, a 3-as labara csatlakoztatott külső elemről vagy elemekről. Erre a pontra (a rajzokon J1 jelöléssel) 3 V-os tápfeszültséget kell kötni, mely lehet akár két darab ceruzaelem, vagy akár egy 3 V-os lítium gombelem is (B1). Az IC rendkívül alacsony fogyasztásának köszönhetően, egy gombelemről is képes hónapokig tárolni a beállított időt az IC, ha esetleg ennyi időre megszűnne a hálózat (remélhetőleg ilyen nem fog előfordulni, de ha mégis, akkor kisebb bajunk is nagyobb lesz annál, mintsem hogy az óra elfelejti az időt).

A vevő komplett kapcsolási rajza:

rx_sch_s.jpg

 A DISP1 és DISP2 jelű kijelzők közös anódos, hétszegmenses, 4 digites LED kijelzők, melyek közvetlenül az ICM7228 kimenetére köthetők, soros áramkorlátozó ellenállások nélkül. Az általam tervezett NYÁK-ra ennek ellenére kerültek soros ellenállások minden szegmens elé, mivel a végső felhasználási helyen a túl nagy fényerő kicsit zavaró volt. A  NYÁK terven R1...R8-cal jelölt ellenállások értéke így 0-470 Ω között tetszőleges lehet, mindenki döntse el maga, hogy milyen fényerővel szeretné használni az áramkört.

Az NRF24L01 számára egy külön stabilizátor (IC5) biztosítja a működéséhez szükséges 3,3 V-os feszültséget. A modul áramfelvétele olyan alacsony, hogy külön hűtőfelületre itt nincsen szükség. Nem úgy az IC4 jelzésű, 7805-ös áramkör esetén, ahol a NYÁK-on egy kisebb felület lett kialakítva, mint integrált hűtőborda. A J1 pontokra csatlakoztatott külső tápegység feszültsége 7-12 V lehet. Az IC4 kisebb disszipációjának érdekében célszerű a 7 V-hoz minél közelebbi feszültségű tápegységet használni.

A rajzon szereplő SW1 és SW2 jelű nyomógombokkal az idő beállítása lehetséges. Egyikkel az órák, másikkal a percek módosíthatók.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   5 / 7
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem