Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   399 / 2208
(#) Ricsi89 válasza littlejoe hozzászólására (») Feb 7, 2009
Ez jó lesz! Holnap ki is próbálom. Gondolkoztam én is, hogy max oda lehetne még kötni, ahol már nem befolyásolhat semmit, de nem mertem bekötni, nehogy valamit elrontsak.
(#) CIROKL válasza littlejoe hozzászólására (») Feb 7, 2009
Nos én is ez a rajz alapján üzemeltem be a El 84 (6p14P) se ben a varázs szemet .És ami azt illeti nem 100% ban zár be ? mintegy 80 -90 % KB csak.

IMG_3356.jpg
    
(#) vandorbot hozzászólása Feb 8, 2009
Tirátront 'evett' már valaki ? TG3-0.1/1.3 tip.
Találtam egy 6SZ40P-t. adatok szerint 20KV-os 300mA-es stabilizátorba való trióda. s: 0,2 mA/V
Tudja valaki ezeket valamire használni ?
Esetleg gyűjteménybe ha kell valakinek.. Müszi ?
Mi a különbség DY-86 és DY806 között, mik az adatai ?
(#) Müszi válasza vandorbot hozzászólására (») Feb 8, 2009
Gyűjtibe jöhet :yes:
Ha gondolod adok még használt E83F-eket, 2db-ot, de kellene még 6p3s-e 1db.

üdv: Müszi
(#) fulop lajos válasza vandorbot hozzászólására (») Feb 8, 2009
Üdv mindenkinek!
A tirátron a tirisztor csöves őse! 20-50 kV-os feszkót kapcsolgattak vele (lokátor adókban) a magnetronra.
Gyönyörű darab lehet. Üvegbúrás vagy kerámiabúrás?
Ne kótyavetyéld el, ez már elég ok ahhoz, hogy egy komoly gyűjteményt kezdj összeszedni.
Üdv! Lajos
(#) CIROKL válasza fulop lajos hozzászólására (») Feb 8, 2009
Sziasztok : az eggyik online piacon találtam , mire lenne jó ? Van rajta 6,3volt -60volt -260 volt

Trafó.jpg
    
(#) zolee1209 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 8, 2009
A 68,4VA elég lenne egy stereo PP-hez?
(#) fulop lajos válasza lpcollector hozzászólására (») Feb 8, 2009
Üdv!
A "1KHz_680ohm_3300pF.jpg" és a 10KHz_680ohm_3300pF.jpg képeken ugyan az a jel látható. Illetve a jelenség teljesen ugyanaz. A jelenség amit láthatunk az a generátor jósága miatt van.
Próbáld ki a következő mérési módszert! 10 kHz-en szinkronizáld ki a szkópot úgy, hogy a felfutó jel kb. 20%-ánál induljon az idővonal. Ha ez megvan, akkor tedd át a mérőzsinórt 1 kHz-re. A jel ami a szkóp képernyőjén látszik semmi különbséget nem mutat, csak a jel lefutó élét nem fogod látni mert a T 10-szer akkora. A belengést a vas okozza az egységugrás jel miatt, ez nem fo függő. A belengés a vas tulajdonságaitól függ és az egységurás függvény (a generátorból szinte ideális négyszögjel jön ki) összetevőitől (Furier sor) függ. A régi melegen hengerelt NA, NAF vasak mindenféle hf kimenő trafóban így viselkednek, és ezt a problémát a visszacsatolás soha nem rendezi le.
Egy csöves kimenőtrafótól ne várjuk el, hogy egy közepes minőségű négyszögjel-generátor jelét hibátlanul vigye át, amiben még nyomokban megtalálható a 2 MHz-es összetevő is.
Szerintem csinálj egy alul-áteresztő szűrőt 25 kHz-re és azon át engedd be a négyszögjelet az erősítőbe és úgy vizsgáld (2.csatorna inv, és add üzemmódban). Még az is lehet hogy az idővonalad tök egyenes lesz vagy 10kHz-ig. ( bocsi mindazoktól akiknek ez csak okoskodás)
Üdv! Lajos
(#) CIROKL válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 8, 2009
Csak 68 Wattos ez elég lenne ? egy pp nek ,EL84 - PCL86 ? két csatornára ? Mert akkor veszek belőle !
(#) CIROKL válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 8, 2009
De csak az anódhoz már akkor bőven jó? mert a fűtést akkor egy másik trafóról oldanám meg , PLC86 ! Ezen a trafón csak 6,3 van ?
(#) CIROKL válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 8, 2009
Nem plc ét akartam PCL86-ot
(#) rockersrac válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 8, 2009
ha csak 6,3 van rajta akkor szerintem ECL86-tal csináld,ne pedig PCL86-tal!(ez csak tipp,nem okoskodás! )
(#) dxzo4z válasza rockersrac hozzászólására (») Feb 8, 2009
Sajna tapasztalatom szerint ECL86-hoz tízszer nehezebb hozzáférni. És drágább is... :rinya:
(#) tothgabesz hozzászólása Feb 8, 2009
Sziasztok!

Mekkora vasmag kell a kimenőtrafóhoz ennél a kapcsolásnál????
Most már szinte minden megvan, doboz is szépen legyártva, hálótrafó tekercselés is kész,
csövek is beszerezve! Majd rakok fel képeket csak még nincs lelakkozva a doboz de már így is szép!
már csak a kimenőkkel kell szórakoznom egy kicsit,réz már megvan csak a vasmagot nem tudom mekkora kell hozzá.
(#) kocos válasza korgs2 hozzászólására (») Feb 8, 2009
Katalógus azt írja, hogy 250 Voltnál a 12AT7 anódját 10500 Ohmmal kell illeszteni, mivel itt két trioda párhuzamosan van kapcsolva, így lesz 5250 Ohm! A trafó secunder impedanciájának a mindenkori reverb tank ad értéket. A topikban már többen is leírták rengetegszer a kimenők méretezését, keress rá!!! Az áttétel az 5250 Ohmnak, és a reverb tank bemeneti impedanciájának a hányadosának a négyzetyöke, fa-t veheted 100, de talán 200 Hz-re is, egyrészt át sem viszik a rugók, másrészt ha átviszik is csak puffogás, dübörgés lesz belőle. Amúgy is az 500 pikos csatolo kondi elégé korlátozza a mélyátvitelt! Esetleg ilyen áttételűtrafót ha találsz, akkor jó lehet. Egyébként én láttam már ilyen reverb eghajtó trafót, és nagyon pici kis 2-3 centis EI magon volt. Ha a reverb tankod 4 ohmos, akkor jó lehet az ECL82 kimenője, úgy saccperkábé, ha 160-200 ohmos, akkor egy Vidi TV kimenő fejhallgató tekercsével próbálhatod meg
(#) vandorbot válasza fulop lajos hozzászólására (») Feb 9, 2009
Üvegbúrás.
4db van belőle, egyet kért Müszi.
Gondolom tápban vezérelhető diódaként lehet használni. Vagyis meg lehet oldani a finom szikramentes be és kikapcsolást. Esetleg feszejszabályzást is. Valamelyik jegyzetemben benne van, utánanézek, csak a cavintonom megint nem találom.
(#) fulop lajos válasza vandorbot hozzászólására (») Feb 9, 2009
Üdv!
A kapcsolástechnikája ugyanaz mint a tirisztoré, csak ennek a rácsát (gate) negativ előfesszel lekell zárni. Az a macerás ebben hogy minden csőnek külön gyújtó, fűtő ill. előfeszítő tekecs és táp kell, de olyanok amik egymástól, a kívánt egyenirányítandó feszültség félcsúcsértékének megfelelő szigeteléssel el vannak választva. A tirisztornál csak a gyújtó trafó kell. Hangfrekis cuccokban ez nem jó mert ez is sok felharmonikust termel.
Üdv! Lajos
(#) Imi65 válasza tothgabesz hozzászólására (») Feb 9, 2009
16 ccm-es már elég hozzá.
(#) olah.dani hozzászólása Feb 9, 2009
SZiasztok valaki tudna neken küldeni egy elektroncsőatlaszt és egy nagyadag csöves kapcsolást minden érdekel. elöde is köszönöm mail: olah.dani@freemail.hu
(#) Imi65 válasza olah.dani hozzászólására (») Feb 9, 2009
Ne írd ki az e-mail címedet, mert "lehalászhatják". Rajta van az adatlapodon.
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 9, 2009
Hali! Láttam már ezt a rajzot itt. Elemezgettük is, hogy kb. mi miért van benne. Szerintem ebben is lehetne alkalmazni a 6F1P-t, a pentódát meghajtónak, a triódát előfoknak. Csak kicsit át kéne méretezni, mert ez - gyanítom - EF86-ra van kitalálva.
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 9, 2009
Nem teljesen ide tartozik, de úgy gondolom, hogy az EF86 úgy aránylik az E(C)F80-hoz (hangzásvilágát tekintve), mint az ECC83, az ECC85-öshöz.
(#) sturbi válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 9, 2009
Sztereo PP-be az sajnos kevés, ahhoz 2 db ilyen kellene, ha jó árban van és van 2 db érdemes vele kezdeni.
Sztereo SE-hez elég lenne EL84-hez (az kb. 2*4 W HI-FI-ben).
Sztereo PP-nél olyan 6W/oldalig lehet vele gondolkodni szerintem.
(#) lpcollector válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 9, 2009
Ez az amit én is megépítettem, és itt már jóval korábban Ti is ajánlottátok. Megtalálható az eredeti rajz a Rt.1968/11 és a Rt. 1976/6 számában, ill. az építési leírás a www.elektroncso.hu-n. Megvan mindkét cikk beszkennelve, de túl nagy állományként, le kell kicsinyítenem, hogy ide felrakhassam, persze csak ha érdekel valakit.
(#) lpcollector válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 9, 2009
Teljesen zajtalan, pedig nincs külön fűtőfesz az elő és a végcsöveknek. 6,3 V váltóról fűtöm huzalpotival zajra kiközepelve. Az anódtápból a darlingtonba kötött BU508A-val kivitelezett Bozó félét építettem meg. A deszkamodellről néhány oldallal elöbbre találsz képeket. Ez az első saját építésű csöves végfokom. A hangjával nincs is bajom csak a négyszögjelre adott válaszai nem tetszenek, erre kerestem itt magyarázatot és ebben próbált segíteni CHZ, de volt hozzászólása a témához többeknek is.
(#) lpcollector válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 9, 2009
Nekem sem jutott volna eszembe a négyszögjel, de itt a neten sok szép jelalakot fényképeztek SE erősítőknél is (igaz főképp triódáknál), gondoltam megnézem mit tud. Volt olyan tranzisztoros nem is rossz hangú erősítőm ami úgy 30KHz-ig adott tökéletes választ a függvénygenerátor négyszögjelére. Ennél az SE-nél szinuszban csak 40Hz alatt látszik torzulás, az is csak 4Veff nagyobb jelszintnél a 8 ohmos terhelésen. Ha ismét nálam lesz a generátor megnézem nyilthurokban, hol emel ki ahogyan azt CHZ feltételezi.
(#) Danaman válasza vandorbot hozzászólására (») Feb 9, 2009
Szia!
Ha van még azokból a csövekből akkor mit kérsz érte cserébe mert nekem is elférne a "gyüjteményembe" egy.
(#) CIROKL válasza sturbi hozzászólására (») Feb 9, 2009
Köszönöm szépen a megtisztelő válaszod , közben számolgattam és rádöbbentem hogy ez kevés az elképzelésemhez? Kettőt meg venni belőle badarság , inkább akkor tekertetek egyet ami a célra megfelelő! "Jó Ár 4600" ? El 84 -em az már van se -é ben ,szeretnék egy PCL86 PP -ét ahhoz keresgélek.
(#) olah.dani hozzászólása Feb 9, 2009
valaki megtudná moddani hány menetre van szukség a trafón a 260volt és a 3,6 ot már megcsináltam rajta de valahogy a 250 nem akar kijönni rajta vagy az is jó ha megmondjátok hol lehet ijen trafót venni előre is köszönöm .
(#) Action2K válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 9, 2009
Szia!
Ha bruttó 4600-ért letekercselik a kb 200W-ost a PCL86PP-hez, akkor az jó ár szerintem. Vigyázz ott 14,4V a fűtés, nem 6,3. De a 12V-ról is már szépen megy és még kíméled is.
Következő: »»   399 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem