Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális hőmérő PIC-kel
 
Témaindító: sportcipo, idő: Júl 23, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   18 / 18
(#) kalmi.kalmi válasza Bakman hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Ha szépen megkérlek, szemléltetnéd egy példával ?
(#) Bakman válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Nem teljesen értem a kérdésed. Milyen példával? Mutattam egy képletet és egy táblázatot egy NTC-hez. Neked milyened van? Annak az adatlapját kell megnézni.
(#) kalmi.kalmi válasza Bakman hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
10 kilós ntc-m van.
Ha az ellenállás értéke mondjuk 7.77kohm akkor mennyi fokos a termisztor ?
(#) Bakman válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Az adatlapja nélkül csak passzolni lehet. Esetleg megrajzolod te magad az ellenállás görbét a hőmérséklet függvényében.

Eleve ott kezdődik a gond, hogy 10 kOhm-os NTC-ből is több karakterisztikájú létezik. Lásd melléklet, ez csak egy gyártó adatlapja de már ebben is eleve két típusú 10 kOhm-os NTC van.

000503.jpg
    
(#) kalmi.kalmi válasza Bakman hozzászólására (») Jan 30, 2019 / 1
 
Értem, tehát meg kell mérnem az ellenállás értékét több hőfokon. Ez menni fog.
Utána ?
(#) kalmi.kalmi hozzászólása Jan 30, 2019 /
 
Pl.: 25 c = 10 kohm, 40 c = 9.1 kohm, 70 c = 5.6kohm
(#) Bakman válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Ha elég sok adatod van, meg tudod rajzolni az ellenállás görbét, ami valószínűleg olyan lesz, mint a mellékletben is látható.

Ha hőmérsékletet akarsz mérni, érdemes a görbét pl. tíz részre osztani és a két pont között lineárisnak tekinteni az ellenállás változást. Ezután már csak feszültséget kell mérni rajta (vagy a vele sorba kötött ellenálláson) ADC-vel és számolható a hőmérséklet.

Mellékesen megjegyezném, hogy hőmérséklet mérésére kb. ez a legnehezebb összeállítás. Lásd: LM35, DS18B20, K-típusú hőelem + MAX6675 stb.

NTC.gif
    
(#) kalmi.kalmi válasza Bakman hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Köszönöm a felvilágosítást. Úgy lesz, maradok erre gyártott speckó ic-knél.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2019
(#) mhatalyak válasza Bakman hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Az LM35 kimenetét egyből lehet kötni a PIC ADC bemenetére?
(#) Bakman válasza mhatalyak hozzászólására (») Jan 30, 2019 / 1
 
Igen. 10 mV/°C kimenete van.
(#) szucsistvan123 hozzászólása Okt 7, 2019 /
 
Üdv!

Nem tud valaki egy olyan hőmérőt, ami I2C-n vagy SPI-n (vagy bármi máson ami nem analóg) kommunikál az uC vel, és 200 °C ig legalább tud mérni? A Google-t használtam és csak olyanokat találtam ami 125-150°C -ig mér.

Köszi!
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2019
(#) kaqkk válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Okt 7, 2019 /
 
Idézet:
„K-típusú hőelem + MAX6675
Négy hozzászólással lejjebb írta Bakman kolléga (1024 fokig tud mérni .)
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2019
(#) spenyo hozzászólása Jún 6, 2022 /
 
Sziasztok,

Van egy DS1621S épített hőmérőm (4 digit LED display, pic18f47q10 uC).
Nem tudom van-e valakinek tapasztalata ezzel az IC-vel, de nekem most úgy tűnik, hogy ő maga is melegszik - kézzel tapinthatóan melegebb mint a környezete - és emiatt úgy 4-5°C fokot csal felfelé - legalább is egy asztali hőmérőhöz és a fűtés termosztátjához viszonyítva. A DS162 egy kis pcb-n a uc-től távol van ezért az tuti nem melegíti ...
Utánanéztem és a gyártó szerint kalibrált a tok tehát nem tudok kalibrációt állítani rajta.
Van valakinek ötlete, hogy ezt hogyan lehet kiküszöbölni ?
(#) Bakman válasza spenyo hozzászólására (») Jún 6, 2022 /
 
Egyszerű, két mérés között teljen el legalább öt másodperc. A leírtak alapján te folyamatosan kérdezgeted tőle a hőmérsékletet és/vagy kényszeríted a konverzióra. DS18B20 szintén ezt csinálja, ha sűrűn piszkálod.
(#) spenyo hozzászólása Jún 6, 2022 /
 
Köszi az infót... kipróbálom a dolgot.
Le is állítsam az IC-t, vagy csak a lekérdezés legyen 5 mp-enként - a 22h címre (stop conversion) és újra indítsam (EEh címen) a következőnél ?
(#) spenyo hozzászólása Jún 6, 2022 /
 
Na lefutottam a kört.. 10mp-enként indítok 1-1 mérést és közben áll az IC (OneShot üzemmód).
Sajna nem javult a helyzet mert az IC továbbra is melegszik és csal, pedig csak a tápfesz van rajta...
(#) lelkes amatőr válasza spenyo hozzászólására (») Jún 6, 2022 /
 
Ott valami más gond lehet, nekem kb. 7-8 éve megy egy ilyen IC és még nem volt vele ilyen gondom. A tápfesz biztos rendben van és a felhúzó ellenállások is stimmelnek?
(#) Bakman válasza spenyo hozzászólására (») Jún 7, 2022 /
 
100 nF-os kondenzátor van a táplábain? Honnan származik az IC? Távolkeleti beszerzésnél lehetnek ilyen és hasonló meglepetések.
(#) spenyo hozzászólása Jún 7, 2022 /
 
Igen, sajna távolkeleti beszerzés. Az LM35-el már beleszaladtam egy pofonba, lehet itt is ez történik..??
Ami mérgesít, hogy csak mostanság történik ilyen dolog. A múltban sokszor rendeltem ebay és társairól IC-ket és soha nem volt vele semmi probléma. Csak amióta ez a nyüves félvezető hiány van mindenhol azóta van ilyen gond a félvezetőkkel..
Próbáltam a TME-ről és a Mouser-ről is beszerezni referenciának, de csak 2023 július végére ígérik és sajna sehol máshol se találok ilyen alkatrészt...
(#) lelkes amatőr válasza spenyo hozzászólására (») Jún 7, 2022 /
 
Ha a csupasz IC-re (kiépítve) csak egy li-ion cellát kapcsolsz (tápnak) akkor is melegszik vajon?
(#) spenyo hozzászólása Jún 7, 2022 /
 
A tápszűrésről nem feledkeztem meg. De itt a kapcsolás amit használok.
(#) spenyo hozzászólása Jún 7, 2022 /
 
Azt nem tudom, mert nincs Lion cellám, de csak az IC-t rá tudom forrasztani két szál vezetékre és rá tudok kapcsolni fix 5V-ot. Egy próbát megér ... köszi az ötletért..
(#) ferci válasza spenyo hozzászólására (») Jún 7, 2022 /
 
Az ic adatlapját nézve egyáltalán nem melegedhet. Csinálj egy egyszerű műkapcsolást, ahol tudod mérni egyenként minden láb áramát - vagy csak a Vcc bemenő áramát különböző kapcsoló állásokban - mikor ugrik fel 5-10.. mA-re.
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2022
(#) Bakman válasza spenyo hozzászólására (») Jún 7, 2022 /
 
lelkes amatőr kolléga azért javasolta az akkut/elemet, mert azzal kizárható a kapcsolóüzemű tápegység. Megeshet, hogy az visz annyi zavart a rendszerbe, amit a PIC még tolerál, a hőmérő IC viszont már nem.

Egy elem/akku nem temrel zavart, szép egyenletes kimeneti feszültsége van.
(#) Bakman válasza spenyo hozzászólására (») Jún 7, 2022 /
 
A rendszer egyszerű. Kereslet van, kínálat nem nagyon, megéri utángyártani, esetleg a MEO-n fennakadt darabokat is piacra dobni ilyen-olyan csatornákon.
(#) lelkes amatőr válasza spenyo hozzászólására (») Jún 7, 2022 /
 
Ha valóban hibás az IC, nincs mit tenni.
Viszont a Tout lábra én 1.5 KΩ- keresztül csatlakozok, keveset bír az a kimenet.
(#) spenyo hozzászólása Jún 10, 2022 /
 
Lehet hogy tényleg a Tout láb szól bele a dolgokba, mert amikor átállítottam a Tu regizster, hogy ne kapcsoljon fel ez a kimenet akkor már csak 2 fok körül volt az eltérés. A viszont az adatlap szerint is lehet.
Amikor olyan magasra emeltem a hőmérsékletet, hogy megint bekapcsoljon akkor viszont megint elszállt és melegedett a tok.
Legközelebb egy FET-et teszek a kimenetre és azzal kapcsoltatom a LED-et, mert úgy nem terhelek be az IC-nek - mondjuk egy 2N7002-t, mert az úgyis TTL kompatibilis.
Köszi a segítséget...
Következő: »»   18 / 18
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem