Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Infra kapcsoló
 
Témaindító: sribix, idő: Nov 29, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 8
(#) Gery válasza titi hozzászólására (») Aug 2, 2007 /
 
kössz ezt a részét már értem ez nemis olyan bonyolult
majd a nehézséget az adja hogy én 2.1 es (3db) erősítőt akarok szabályozni amit úgy képzeltem el hogy az egyik az egészet szabályozza (mind a 3at) + még külön a stereo részét ahol elég lenne volume meg bass, a méllnyomot meg külön sztem felesleges szabályozni ha frontot tudom.
Nah ez viszont már kicsit bonyolulta dolog lesz....
(#) Villám hozzászólása Aug 2, 2007 /
 
Én egy LEDes éjjeli lámpát szeretnék az ágyból kapcsolni, tehát ilyen kis távolságra kellene vmi, ami ceruzaelemmel működik és 3 gombos, egy gomb kikapcsolásra, másikkal bekapcsolom, mint lámpa, a harmadik gombot benyomva pedig villogjon. Ehhez mit ajánlotok?
(#) Moderátor hozzászólása Aug 2, 2007
 
Idézet:
„infrás távirányitó”
téma ide áthelyezve!
(#) zsoltee0001 válasza Villám hozzászólására (») Aug 2, 2007 /
 
én 1 gombal oldanám meg,az miért fontos, hogy villogjon?
(#) Attila86 válasza Villám hozzászólására (») Aug 2, 2007 /
 
Én sem értem miért kell hogy villogjon, a be/ki kapcsolás egyszerűen, egyetlen nyomógombbal megoldható.
Plussz a villogás igényesen megoldva 2 gomb, de akár azt is meg lehet oldani ugyan azon 1db gombbal. (Hosszan nyomás)
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 2, 2007 /
 
Azért mert az oldalon lévő kivezérlésjelzőhöz kéne a távirányító, de nem hallgatok sűrűn zenét és jó lenne, ha olyankor símán csak bekapcsolhatnám lámpaként.
És gondoltam,h ogy egyszerűbb több gombbal, mint 1 gombhoz több funkciót rendelni.
(#) Villám válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Aug 2, 2007 /
 
Azért, mert az a része adott lesz, azt összerakom, villogtatom meg símán világít, ezt megoldom. Még nincs kész, de tegyük fel, hogy mégis, szóval ez adott. A távirányítás a kérdés.
(#) Attila86 válasza Villám hozzászólására (») Aug 3, 2007 /
 
Én szerintem 2 gombbal lenne a legegyszerűbb megoldani. Az egyik a ki/be kapcsolásért, a másik pedig a villogás ki/be kapcsolásáért lenne felelős.
Így jó lenne neked Villám? Mert ha igen, akkor rajzolok neked valamit...
(#) Attila86 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 3, 2007 /
 
Már régebben kísérletezgettem ilyesmivel, és szerencsére megtaláltam amit akkor rajzoltam.
Ez nem pont az ami neked kell, de az elgondolásomat tökéletesen tükrözi.
Amit ezen a rajzon változtatni kell, a következő:

- a legutolső ÉS kapu nem kell, és persze anyomógomb se,
- a két ÉS kapura VCC-t adó váltókapcsoló helyett neked 1-1 nyomógomb kellene,
- az 1 és 2 kHz-es oszcik helyett elég 100Hz és 200 Hz is,
- a vevőoldalon a ledek helyére egy 4027 jönne, mint 1-1db D tároló (ezek tárolnák a funkciót)
- (ja és a modulátor résznél a két ÉS kapunál lemaradt 1-1 lehúzó ellenállás)

RAJZ
(#) Attila86 válasza Villám hozzászólására (») Aug 3, 2007 /
 
Nem értem pontosan, most akkor villogtatni szeretnéd az öszes ledet, vagy csak bekapcsolni (hogy zene nélkül) világítson az öszes?

Lehet nagyon unatkozom;
megrajzoltam neked egy kész kapcsolást, csak a villogásért/világításért felelős részt kellene még hozzáterveznem. Ezért kérdem hogy hogy gondolod ezt pontosan.

EZT építetted meg?
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 3, 2007 /
 
Persze, hogy jó lenne. Mindegy hogyan, csak vezeték nélkül tudjam kapcsolgatni a lámpát. :yes:
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 3, 2007 /
 
LM3915-tel lesz, mint amilyet már csináltam, csak ez így néz ki, mint az oldalon, hogy pladlótól plafonig vannak a ledek, de nem ez a kapcsolás, hanem az IC-s, de egyelőre még csak a ledek vannak benne a csőben.
Hangfalra dugva villogjon kivezérlésjelzőként, de nem akarok még egyet építeni, így ugyanennek az egy ledsornak kellene ellátnia az éjszakai világítást, hogy ha éjjel felébredek, akkor távirányítóról nyomok gombot és kigyullad mind és ég nekem
(#) Attila86 hozzászólása Aug 3, 2007 /
 
Azt még mindig nem tudom hogy villogtatni, vagy ki/be kapcsolgatni szeretnéd a ledeket, sem azt hogy amit linkeltem kapcsolást építetted-e meg.

Na nem baj, megrajzoltam neked ezt:
IR vezérlés

Ez annyit tud, hogyha az adóoldalon (a rajzon bal oldalt) lévő két nyomógomb egyikét megnyomod, akkor a vevőoldalon (rajz jobb oldala, a TSOP-tól) a két led valamelyike ki/be kapcsol. A ledek után köthetsz már akármit, relét, tranyót, vagy villogtatót. Amit szeretnél.
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 3, 2007 /
 
Mondom, hogy égjen folyamatosan, lámpa legyen, hogy ki lássak menni pipi...de ha bedugom a hangfalba, akkor meg villogjon kivezjelzőként, mert nem akarok külön kivezjelzőt építeni meg külön lámpát.
(#) Attila86 válasza Villám hozzászólására (») Aug 3, 2007 /
 
Bocsi, ezt a hozzászólásodat még nem láttam amikor a sajátomat írtam.

Ez már picit OFF:
Amúgy én gondoltam olyanra hogy a plafont tele"szórom" véletlenszerűen más-más színű erős fényű ledekkel és egy kapcsolás "átúsztatná" a színeket, mint a szaunákban. Ha meg akarom akkor tudjam állítani is őket, vagy egyszerűen a szoba világításaként felkapcsolni mindet, vagy csak a fehéreket. Esetleg valami 'derengő' funkcióval éjjel csillagokat is utánozhatnának a ledek.
ON
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 3, 2007 /
 
Ennek az alkatrészigénye kb a következő:
kondik
ellenállások
kapcsoló
IR led
dióda BAS15
félkör alakú valami 4081N
TL74P
4027N


?

A második résznél mi az, amiből 3 vezeték jön ki V+, out, GND?
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 3, 2007 /
 
Jó 5let, de ehhez álmennyezet kéne, hogy a kábeleknek legyen hely. És persze mindezt távirányítóval és mindjárt ON is a dolog
(#) pff hozzászólása Aug 3, 2007 /
 
Üdv.
Érdekel, hogy az alábbi kapcsolásban a vevő oldalon az 555-ös ic-re miért van szükség (ha jól értelmezem akkor ez egy monostabil mv.), és R30; C13 milyen értékű? A többit kitalálom. Ja és a vevő oldalt kicsit átrajzoltam (vajon jó így?) Válaszokat előre is köszi.

ado vevo.JPG
    
(#) Attila86 válasza pff hozzászólására (») Aug 3, 2007 /
 
1.- A vevőoldalon az 555 a 100Hz-es vagy 200Hz-es jelből 1/3 vagy 2/3-os kitöltési tényezőjű jeleket csinál, nevezhetjük akár frekvencia->kitöltési tényező átalakítónak is.

2.- R30 és C13 puffereli a monostabilból kijövő jelet, hogy egyenszintű legyen. A monostabillal együtt nevezhetnénk frekvencia->amplitúdú átalakítónak :yes:
Az utána levő komparátorok így már értelmet nyernek...

3.- Te nem a vevőoldalt, hanem az adóoldalt rajzoltad át.
Ahogy látom valóban kifelejtettem a vivőt előállító 555 tápját berajzolni
Ahogy te kijavítottad a diódákkal az jó, de egyszerűbb csak simán felkötni tápra. Futhat az nyugodtan, pláne hogy ott vannak a kapuk.

Villám:
4.- a félkör alakú valami, amihez 4081 van írva ÉS kapu(k). Két bemenete van és egy kimenete. A kimenete mindaddig L szintű (kb. 0V), amíg mind a két bemenete H szintre (közel tápfesz.) nem vált.

5.- a második résznél a 3 vezetékes dolgot TSOP infra vevőnek hívják. Ez veszi az adó által kiadott jelet és ha megfelelő frekvenciájú vivőjű jelet lát, akkor a kimenetén kiadja a már demodulált jelet, ami a rajz esetén 100Hz vagy 200Hz.

Nem semmi, a mai nap (2-3 óra alatt) több hozzászólást írtam ide mint jobb napokon egy hét alatt két fórumba.
(#) Villám válasza Villám hozzászólására (») Aug 3, 2007 /
 
Akkor ehhez még hozzájön TSOP infra vevő.

Ezeket ha így kérem boltban, mind megkapom? Csak mert ha kérek egy és kaput, az nem biztos, hogy nyerő lesz
(#) Attila86 válasza Villám hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
Nem. A boltban CD4081-et kell kérned. Ebben 4db kétbemenetű ÉS kapu van, az adatlapján lerajzolják hogy melyik lába mi és melyik kapuhoz tartozik a négy közül. De amit rajzoltam, azon is a lábakhoz odaírta az Eagle.
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
Jó reggelt!
Akkor ezeket majd beszerzem, aztán írok, hogy mit csináljak :hehe:
(#) Attila86 válasza Villám hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
Jó reggelt.
4081-ből kettőt kell venned, mert ugyan négy kapuját használjuk, de abból 3db az adóban van és egy a vevőben. És mivel az ic-t nem lehet szétszedni...

Az infra vevő típusa: TSOP1740
BAS15-ös dióda helyett jó szinte bármi, a boltban mondjuk 1N4148-at kérj helyette!
Amit nem írtál össze a #109404-as hosszászólásodban, az a 4db 555.
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
1N4148 van is itthon
4081ből kettőt? Nem 4et?
ellenállások, kondik mekkorák kellenek?
Ja és az 555 az NE555? Csak mert ilyenem van
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
Meg van vmi infra diódám,SFR4150, ez jó lesz? vagy SFA nem birom kinézni
Rakok képet pár alkatrészről, amiről nem tudom, hogy micsoda, megnézed őket?
(#) Villám válasza Villám hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
A lila led szerű meg nem világít, biztos vmi mást tud, de nem írták rá a csomagra, hogy mi vann benne.infra dioda és más
(#) Attila86 hozzászólása Aug 4, 2007 /
 
A 4081-es ic, az egy 14 lábú dolog, amiben 4db teljesen ugyan olyan ÉS kapu van. Kapunként ezeknek van 3-3db lába. A négy kapunak így összesen 12db láb. Nade ott van még a tápfesz, ami plusz 2db láb, így jön ki egy 14 lábú ic.
Tehát 1db ic-ben 4db kapu van. Más ic-knél is van ilyen, például az 556-os ic-ben 2db 555-ös időzítő van.

Mindegy hogy NE555, LM555, SE555, uA555 vagy ICM7555. Ezek ugyan azok, csak más gyártja.

SFR4150-ről nem tudok és nem is találtam semmit, ahogy SFA4150-ről sem. De a kép alapján infra dióda.

A "lila led szerű" lehet hogy világít csak te nem látod, mivel lehet hogy infra. Fogj egy kamerás telefont vagy webkamerát, tartsd elé a ledet és kapcsolj rá feszültséget egy ellenálláson keresztül a ledre. Ha a kamera képén világít, akkor az egy infra led.
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
Hogy te miket tudsz :eek2:
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
Világítanak a kamerába A lila is, meg a sötétbordó-féle is, csak egyiknek a rövidebb lába a föld, a másiknál meg fordítva.
(#) bbatka válasza Villám hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
A hullámhosszúságuk eltérő lehet . Általában az infravevőhöz szokták párosítani őket. Csak a hatótávolságnál van jelentősége.
Következő: »»   2 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem