Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Töltésszabályzó napelemhez
 
Témaindító: kokok, idő: Ápr 5, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 18
(#) Atis57 válasza karaszbandi hozzászólására (») Aug 19, 2011 /
 
Szia!
szerintem a PIC-ben nem a kapcsolási rajza a LÉNYEGES !
(#) Atis57 válasza netnet.hu hozzászólására (») Aug 19, 2011 /
 
Szia!
magyar elnevezése kapcsoló üzemű szabályzó. Ez lehet fessz. csökkentő, növelő, polaritásváltó is.
(#) gyulank hozzászólása Aug 25, 2011 /
 
Sziasztok!
Az alábbi eszközeim vannak. Minden adatot mellékeltem, ami rajta volt, vagy mértem.
Szerintetek mely eszközöket, milyen kombinációban érdemes használni? Vagyis hogy lehetne a legjobb hatásfokot kinyerni ezekből? Egy külső bódét szeretnék világítani vele úgy, hogy rossz időben is képes legyen kb. 4 óra világításra úgy, hogy csak a napelemekből kap töltést.

Akkuk: 1. Wintonic Ni-Cd AA 600mAh 1.2V

2.(A szürke.) Fullung: Kalilauge Dichte 1.2 Laugestand bis 5 mm über Platten Ladung 8Std. mit 1.3 A Glühipe. 3.6V 0.5A
/Ebben úgy tudom, hogy csak desztillált víz van./

3.LG Li-Ion LGTL-GKIP-1000 Battery 3,7V (P)SBPL00763??LLL DC050217

Napelemek: 1. SS2510 Napon: 3,22V; 2,5mA -> ~8mW Árnyékban: 2,63V; 105uA -> ~0,2mW

2. ASC1025 N: 3,45V; 2,6mA -> ~9mW Á: 2,84V; 105uA -> ~0,2mW

3. N: 2,25V; 18,5mA -> ~41,6mW Á: 1,81V; 1,2mA -> ~2mW

4. Kerti lámpából N: 2,02V; 100mA -> ~202mW Á: 0,92V; 6,9mA -> ~6,34mW
/Ilyen van 4db., de az egyiknek csak a fele működik, vagyis összesen 3,5db../
(#) nick81 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Akkor részletesebben leírom a dolgokat.

http://autosbolt-tat.hupont.hu/20/napkollektoroknapenergiaval-mukodo-akkutoltok

Egy ilyesmi napelemmel szeretném szinten tartani az akkumulátort, de töltés vezérlőt szeretném megspórolni ezért gondoltam a fesz. szabályzóra.

Megoldható ahogy elképzeltem?
(#) nick81 hozzászólása Okt 13, 2011 /
 
Találtam egy egyszerű fesz. szabályzó kapcsolást.
Valaki esetleg már megépítette? Működőképes a dolog?
Viszont a stabilizátor ic típusát nem tudom, milyet vegyek?
(#) nick81 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 14, 2011 /
 
Bocsi, pont a lényeget nem linkeltem be az előbb.
Erre gondoltam:

http://bsselektronika.hu/index.php?id=539
(#) petern7 hozzászólása Jan 4, 2012 /
 
Sziasztok!
A kérdésem az, hogy az áramköri rajz alapján megépíthető napelemes töltésszabályzóhoz szerintetek
milyen relét próbáljak beépíteni?
Ha a Hestore-ban beazonosítható, az lenne a legjobb.
A leírás erre nem tér ki, a kimenő akku töltőáram max.
5A lehet.
(#) DRAWS hozzászólása Márc 16, 2012 /
 
Sziasztok! Segítség kellene. Van egy TPS-545-ös napelemes töltés vezérlőm és van hozzá egy 36 wattos napelemem. A gondom az hogy amikor összerakom nagyon gyorsan villog a sárga és a zöld led. A kissebb teljesítményű napelemekkel (2db Asi-12) nem csinálja ezt. Mi lehet a gond? Előre is köszönöm.
(#) kila válasza DRAWS hozzászólására (») Márc 16, 2012 /
 
Szia!
Ha jól látom a talált képen, akkor a zöld LED jelzi a teljes töltöttséget, a sárga pedig a töltési folyamatot.
Ebből úgy tűnik akku gondod lesz, mekkora az akku amit töltesz vele?
Lehet hogy nagyon szulfátos, és hamar felszalad a kapocsfeszültsége?
Üdv.kila
(#) DRAWS válasza kila hozzászólására (») Márc 16, 2012 /
 
Szia! Szünetmentes tápegység akku-t 2 db-ot töltök vele. Vadonat újak. Szia.
(#) viktorka0011 válasza DRAWS hozzászólására (») Márc 16, 2012 /
 
Szia!
Lehet hogy,nagy a töltőfeszültség!14.4v körül kell lennie.!
(#) kila válasza DRAWS hozzászólására (») Márc 16, 2012 /
 
Szia!
Mindenképpen mérni kellene, hogy kiszűrd a dolgok közül a hibát, és mindenek előtt amikor elkezd villogni, akkor terheld meg valamivel az akkut, pl. autóizzó.Ha megszűnik a jelenség, akkor a töltés vezérlö be-és kikapcsolási hiszterézise túl kicsi, vagy tényleg túl magas a töltési végfeszültsége.Tehát mérni!
Üdv.kila
(#) DRAWS válasza kila hozzászólására (») Márc 17, 2012 /
 
Köszi, lellenőrzöm.
(#) DRAWS válasza kila hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
Sikerült meglelnem a hiba okát, kevés az akkukapacitás 4 db akkunál nem csinálja. Köszönöm.
(#) napiplus hozzászólása Máj 1, 2012 /
 
Sziasztok,

Van egy napelemes töltő rendszerem, ami áll 1db feszültségszabályzóból és 3db napelemből párhuzamosan kötve.

A problémám a következő:
Az akksi feszültsége jelenleg 12.4V, ha rákötöm a fesz.szab.ra a szabályzó abbahagyja a töltést, illetve a töltés led világít, de nem mozdul a feszültség és áramot sem sikerült mérnem a + ágon, tehát nem tölt. Ha az akksit lehúzom, akkor a fesz.szab-ból kimenő akksi ágon a fesz ~14V. Lényeg a lényeg, ha rajta van az akksi megszűnik a töltés 12,4V akksi fesz esetén. Ez normális? (Fesz.szab kapcs rajza itt.)
(#) nedudgi válasza napiplus hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Mennyit fogyaszt ez a töltésszabályzó üresjáratban? Első ránézésre éppen hogy elég a napelem teljesítménye arra, hogy ez beinduljon, és nem jut energia az akku töltésére...
(#) TomaB hozzászólása Máj 2, 2012 /
 
Sziasztok Mesterek!
Van egy hagyományos napelemes rendszerem, melynek feladata a lakás 12V-os eszközeinek tápellátása: napelem + töltésvezérlő (MPPT30) + 2db savas ólomakku (55Ah és 85Ah). A következő problémában kérem a segítségeteket:
hogyan lehetne a két akkut tölteni úgy a vezérlővel, hogy az mindig csak egy akkut lásson, vagyis miközben az egyik töltődik, a másikat használnám a fogyasztók ellátására. Amikor az a kimerüléséhez közeledik, akkor egy relés áramkör(?) megcserélné az akkukat: a kimerült töltődik, a töltött szipolyozódik. Az már csak hab volna a tortán, ha arra is volna lehetőség, hogy mindkét akku kimerültsége esetén a 220V-os hálózat venné át tápellátás szerepét.
Előre is köszönöm a válaszokat.
(Talán volt már ilyen kérdés és elsiklottam fölötte, de ez esetben kérlek, ne kövezzetek meg!)
(#) napiplus válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Azt hogyan tudom megmérni? (Eddig úgy mértem, hogy lehúztam az akksit, úgy ~14V.)

Azt lehet tudni a kapcsolási rajzból, hogy hány V-nál kapcsol le a töltés?
(#) nedudgi válasza napiplus hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Áramot mérj a napelem blokk és a töltésvezérlő között.
(#) napiplus válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Rendben, holnap megpróbálom megmérni.

De az a furcsa, hogy a szabályzó a kimenetre (ahova az akksit kell kötni) ad feszültséget, ezek szerint áram is folyna, ha nem kapcsolná le a töltést.
(#) Atis57 válasza TomaB hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Szia!
MINEK? nem értem a problémádat.
A két akku párhuzamosan sokkal jobb lenne -csak a mélykisütésre kell figyelni. /ha ez a töltés vezérlő nem tudná gyárilag /
Persze lehet ilyet csinálni, elektronikai ismeretekkel nem is bonyolult , ötezer forintból ki jöhet .
sokkal jobb a 230/akkus üzem átkapcsoló , ez is két jelfogó vagy diódák ....
(#) TomaB válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Szia!
Valószínüleg nem fogalmaztam pontosan.
A töltésvezérlő most a fogyasztókat csak akkor látja el az akkuról, ha nem érkezik a cellák felől elegendő energia. A napelem árama pedig nem minden esetben elegendő a fogyasztók számára, valamint a töltésvezérlő a fesz. ingadozást (pl. felhők) nem túl jól tolerálja. Ezért gondoltam azt, hogy az egyenetesebb ellátás érdekében a fogyasztókat minden esetben csak az akkuról táplálnám és a töltésvezérlő valóban csak a töltést vezérelné, váltott akkukkal. Egy olyan áramkörre gondoltam, amely figyeli az akkuk feszültségét és csak azt engedi tölteni a kettő közül, amelyiknek szüksége van rá.
Sajnos az én tudásom nem elegendő egy ilyen áramkör megtervezéséhez, de a kivitelezése még talán menne?
(#) pucuka válasza TomaB hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Felesleges minden barbatrükk. Mindíg a legegyszerűbb kapcsolás a legjobb, semmi szükség az akkumlátorok váltogatására, csak járulékos problémákat, és veszteségeket hoznak a rendszerbe. A feladat, minél nagyobb kapacitású, de legalább valamivel nagyobb kapacitású akkutelepet létrehozni, mint amilyet a napelem park tölteni képes. A napelemek csak töltögessenek amit csak tudnak, és ha a felhasználásból felesleg adódik, azt hacsak lehet el kell adni, csökkentve a villanyszámla költségeit.
A felhasználás szempontjából, az akkuk számára is a legjobb a puffer üzem.
(#) napiplus válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 6, 2012 /
 
Szia,

mértem egy olyat, hogy kivettem a töltésvezérlőt az áramkörből, és a napelemeket közvetlen az akksira kötöttem (csak a mérés miatt). Így az áram ~258mA ~18V.

Én úgy gondolom, hogy a ~258mA bőven elég, hogy elinduljon a töltés, illetve ha nincsen rajta az akksi, akkor tölt is.

Szerintem még mindig az a kérdés, hogy mekkora az az akksi töltésfeszültség amikor lekapcsolja a töltést a fesz.szab.?

Megközelítőleg 1 hete várok, hogy valaki megmondja a kapcsolási rajzból. Esetleg tudna valaki segíteni???
(#) nedudgi válasza napiplus hozzászólására (») Máj 6, 2012 /
 
Azt javasoltam, hogy a töltésvezérlő áramfelvételét mérd meg, nem pedig a napelem által leadott áramot.
Idézet:
„... illetve ha nincsen rajta az akksi, akkor tölt is.”
Mit tölt ilyenkor?
Három hete javasoltam a PB137+ Schottky dióda kombinációt. Neked az túl egy egyszerű volt, és most azt várod, hogy fejtsünk meg egy zavaros kapcsolási rajzot. Akitől vetted, mit mond a jelenségre?
(#) napiplus válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 6, 2012 /
 
Mihelyst kisüt a nap, megmérem azt is.

Idézet:
„Mit tölt ilyenkor?”

A töltést, úgy értem, hogy fesz.szab. nélkül van áram (akksi és a napelemek között). A fesz.szab. bekötve pedig akksi nélkül a fesz.szab. kimeneti ágán (ahova az akksit kell kötni) mérhető feszültség ~14V. Ezért gondolom, hogy a fesz.szab. nem tölti az akksit mondjuk 12.4V felett, de ezt szereném megtudni a kapcs. rajzból.

Azért választottam ezt a fesz.szabályzót, mert ez való ehhez a "szériához" TPS napelemek, TPS fesz.szab. ,egyébként Praktikeres.

[OFF]Sorry az 1 hete várok kifejezést, nem neked és nem sértésnek szántam, csupán nem pörög a topik. A másik fontos dolog pedig nem gondoltam, hogy a kapcs. rajz ennyire zavaros. -mivel nem értek hozzá ennyire, gondoltam, hogy pl. egy szakember ránézésre meg tudja mondani, 1-1 alkatrészből, hogy mikor veszi el a töltést az akksitól a fesz.szab.
(#) napiplus válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 6, 2012 /
 
Találtam egy ilyen infót:
A TPS-545 töltésvezérlő a megfelelő kapocsfeszültség elérésekor lekapcsolja a töltést.

Mekkora a megfelelő kapocsfeszültség? (Gondolom 14,4V). Tehát lehet, hogy azért nem tölt, mert a 12.4V-os akksi esetén a kapocsfeszültség magasabb, mint 14.4V???
(#) nedudgi válasza napiplus hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
A kapocsfeszültség az, amit az akkumulátor sarkain mérünk. Puffer üzemű "12V" savas akkumulátoroknál a 13.5-13.8V feszültséget javasolnak az adatlapok. Ciklikus alkalmazás esetén a 14.4V feszültség jelenti a teljesen feltöltött állapotot.
A napelemes rendszerek pufferüzemű akkumulátorokat tartalmaznak, ezért a töltő valószínűleg 13.5V felett visszafogja, lekapcsolja a töltést.
12.4V akkumulátor nincs, az 12V még a köznyelvben is.
(#) napiplus válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Idézet:
„A napelemes rendszerek pufferüzemű akkumulátorokat tartalmaznak, ezért a töltő valószínűleg 13.5V felett visszafogja, lekapcsolja a töltést.”

A 13.5V felett mire érted? Kapocs feszültségre? Ha igen én is ugyan így gondolom, mivel az akksi 12.4V-os (nem a típusa, hanem a töltöttségi szintje!), ezért szerintem töltéskor magas a kapocsfeszültség, ezért kapcsol le a töltés. Viszont jó lenne biztosra tudni, mert ha nem jó, akkor visszaviszem a fesz.szabályzót.
(#) nedudgi válasza napiplus hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
A rendelkezésemre álló adatok szerint ( a terheletlen akku feszültsége nem éri el a 13.5V feszültséget ) vagy az akkumulátor, vagy a töltő gyengélkedik. Elképzelhető még, hogy a vezérlő nagyobb teljesítményű napelemblokkot igényel.
Többször nem kérdezem: Akkumulátor nélkül napsütésben mekkora áramot vesz fel a vezérlő?
Következő: »»   5 / 18
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem