Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fényorgona
 
Témaindító: G-Lex, idő: Feb 4, 2006
Lapozás: OK   12 / 43
(#) proli007 válasza mefi01 hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Hello!
Alapvetően át lehetne építeni, de lehet akkor már valami kompresszor áramkör is kell bele a nagy szintváltozás miatt. (persze nem biztos)
Meg kellene néznem, hogy ez a 2. verzió-e, de csak annyi a különbség, hogy a 4017 másik órajel bemenete a szűrő felől kapja a jelet, nem a GND-ről. Úgy dinamikusabban villog. (de ez még az első verzió, de minden esetre csak egy IC lábról van szó. kiindulásnak jó, majd előkaparom a másik gépemről.
üdv! proli007
(#) zsoltee82 hozzászólása Szept 29, 2009 /
 
Hello mindenki!
Bár már régóta nem követem ezt a fórumot azért felvetnék egy számomra érdekes dolgot. A T-szűrős műveleti erősítős kapcsolást építettem meg de valahogy én úgy vettem észre hogy a közép és a magas csatorna sokszor egyformán reagált bizonyos középmagas hangoknál vagyis ott összeért a frekvenciasáv. Elvileg ugye 1 kHz körül és 3,5 kHz -nél kellene szétválniuk, illetve ott van a maximális erősítésük. Én ezt úgy módosítottam hogy a magas csatornánál két 1 és egy 2,2nF-os kondikat tettem be, a közép csatornára pedig 15, 15 és 33nF-osokat. Így jobban elkülönülnek a csatornák már, nekem így jobban tetszik. A magas hangokra kb. 3-4kHz felett reagál és a közép is lejjebb került egy kicsivel. A méllyel nincs semmi probléma, az 200 Hz-ig is felmegy.
Ez a jelenség senki másnak nem okozott problémát?
(#) petike779 hozzászólása Okt 4, 2009 /
 
Üdv mindenkinek. Nagy részét átolvastam ennek a topiknak, de nem találtam ötletet senkinél úgy nevezett szünetcsatornára...
Ugyanis csináltam én is a lányomnak egy fényorgonát, 3 csatornával t szürőkkel, tettem bele egy mikrofon erősitőt is hogy ha a kiscsaj énekelni akar akkor arra is villogjon, csatornánként tettem 2x30 magasfényű ledet 15 v táppal, de át lehet kapcsolni 220-as izzókra is.
Szóval szeretnek egy sárga szinnel megoldani egy szünetcsatornát hogy ne legyen nagy a kontraszt a sötét és a fények között. Lassan gyúljon fel amikor nincs zene és lassan aludjon el amikor van.
Ha érdekel valakit, teszek képeket róla.
(#) proli007 válasza petike779 hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Hello, üdv a fórumon!
Érthető a kérésed, de ahhoz, hogy konkrét áramköri javaslatot is tegyen valaki, a rajzát is feltehetted volna.
Ha ezt a szünet csatornát szeretnéd megvalósítani, akkor..
- Mind három szűrt csatorna egyenirányított jelét, egy integrátorra lehetne összeadni és ezzel vezérelni a szünet csatornát. Természetesen ennek az összegzett jelnek az invertáltjával szabályozni a lámpák fényerejét.
- Másik megoldás, ha komparátorok vannak az egyenirányítók után. Ebben az esetben, egy VAGY kaput lehet tenni a három komparátor után, melynek kimenetén hozzájutunk ahhoz az információhoz, hogy valamely lámpa világít, vagy mind sötét. Ezzel a jellel egy Dimmer kapcsolást lehet szabályozni. Tehát ami ezek után már fel-le szabályozza a sárga fényerejét.
- Viszont kérdéses, hogy a legtöbb kapcsolás, mint egyszerű komparátor vezérli a lámpákat. Tehát ha van jel, akkor "bebillennek". Azaz nincs tisztességes lámpa vezérlés. Mert ahhoz, hogy a szünetlámpát lassan be-ki szabályozzuk, izzók esetében a triac fázishasításos vezérlése, Led-ek esetében analóg erősítő, vagy PWM vezérlésre van szükség.
üdv! proli007
(#) petike779 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Köszönöm gyors válaszod....
A rajzot feltöltöm, a link a következő: http://elektron.uw.hu/elektro/hang/Fenyorgona/fenyorgona.htm .
Erre szeretnék épiteni szünetcsatornát. Az ujabb amit készitek most 80 magasfényű ledet teszek kanálisonként -piros-zöld-kék- na és a sárga a szünetnek.
Ha valakit érdekel teszek fel képeket a ledes lámpákról. Izelitőül teszek egy képet a készülő lámpákról meg a már meglévő kissebb lámpákról...
(#) petike779 válasza petike779 hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
kimaradt a zöld...

DSCN1613.JPG
    
(#) proli007 válasza petike779 hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Hello!
Hát én nem építettem ilyen orgonát, de ha van kedved, próbálkozzál meg a következő rajzzal. Hátha működni fog.
A fel-le szabályozási időt az R7/C1 kondival tudod változtatni.
A VF1-et az OP5-7-es lábára
A VF2-őt az OP6-1-es lábára
A VF3-at az OP7-14-es lábára
A VF4-után, pedig készíts egy olyan opto-triac áramkört, ami a többi csatornánál is van.
üdv! proli007
(#) petike779 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Nagyon köszönöm, kiprobálom...
(#) Charx hozzászólása Okt 19, 2009 /
 
Hali!

Szeretnék építeni egy 3 csatornás, csatornánként 3-4 ledes fényorgonát, ami a hangkártyáról kapná a jelet jack-en keresztül.
Sajna csak 1 ilyen rajzol találtam itt a fórumban a 2. Oldalon (HE újság 2003/03) csak mivel telefonnal lett lefényképezve, semmit se lehet kivenni belőle! Esetleg nincs meg valakinek ez a rajz, vagy valami hasonlót tudnátok adni! Sajnos magamtól nem tudnám megtervezni, kezdő vagyok!

Előre is köszi!
(#) lapose válasza Charx hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Szia!

Tessék!
(#) Charx válasza lapose hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Hali!

Nagyon szépen köszi a gyors választ, remélem sikerülni fog a cucc!!!
(#) lapose válasza Charx hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Szia!

Nincs mit.
(#) petike779 hozzászólása Nov 10, 2009 /
 
Üdvözlök mindenkit. Korábban emlitettem hogy én is épitettem a lányomnak egy fényorgonát csatornánként 30 magasfényű ledet használtam. Épitettem hozzá ujabb lámpákat, csatornánként 80 leddel. Volt pár érdeklődés a nyákrajz iránt, hát nyilvánossá teszem őket, remélem hasznára lesz valakinek...
Veres Péter
(#) Charx válasza petike779 hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Üdv! És ezt a sok ledet mi hajtja meg? Hány volt kell neki? Nem igazán tudtam kivenni, hogy most ezek párhuzamosan vannak kötve? Bocs de még kezdő vagyok, amúgy megépítettem a mini fényorgonát, és én is rá tudnék tenni ennyi ledet?
(#) petike779 válasza Charx hozzászólására (») Nov 15, 2009 /
 
Helló. Szóval 5 led van sorba kötve füzérenként. Mindegyik 5-ös csoporhoz tartozik egy SMD ellenállás. Ennek az értékét ki kell számitani mivel az áramfelvétel ledenként-pontosabban szinenként különbözik. Persze nem kell elfelejteni a nyitó feszültséget sem ami például kék ledeknél elég nagy 3V körül, és narancssárgánál 2,5V. Én személy szerint 15V táplálást alkalmaztam, narancssárgához 150 ohmos ellenálásokat ami füzérenként kb 20mA-t jelent. Összesen, 6 ilyen 30 ledes lámpát használtam (2-2 lámpát szinenként) a teljes fogyasztás nem éri el az 1A, 15 V táplálásnál. És nem utolsó sorban a fényerő is elég nagy! Persze, sokkal biztonságosabb mint 220 V-os verziója.
Most amit készitek az a 80 ledes verzió, ugyanaz az elmélet, csak több füzér van benne. Remélem eléggé érthető voltam.
(#) Charx válasza petike779 hozzászólására (») Nov 16, 2009 /
 
Üdv!

Nekem csak 12 Voltos, de rákötöttem 12 ledet, 1 sorba 4et, utána párhuzamosan másik 4et. +egy pc neont, és amikor bekapcsolom a neont a ledek fényereje lecsökken.
Pedig csak 300 mA-t fogyaszt.
(#) petike779 válasza Charx hozzászólására (») Nov 16, 2009 /
 
Szerintem a tapod nem birja..... na meg merted a ledeken a fogyasztast fuzerenkent?
(#) zoly15 hozzászólása Nov 23, 2009 /
 
Hali mindenkinek!
Szeretnék készíteni egy LED-es fényorgonát.
De sajnos kapcsolásban tanácstalan vagyok.
Valaki tudna nekem tanácsot adni mit érdemes megépíteni?
Előre is köszönöm!

Üdv!
(#) elektrojános hozzászólása Nov 23, 2009 /
 
Hellósztok,esetleg nemtudna vki egy nem 220v-os fényorgona kapcsolást feltenni.Még csak 16 vagyok és bekell vallanom félek a magasfeszültségtől.
(#) zoly15 válasza elektrojános hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Hali!
Nem kell félni, nem harap, csak tudni kell hogy hová szabad/ nem szabad nyúlkálni.
Mikor nekem adott egy jó nagyot, azóta sokkal óvatosabb vagyok.
Amúgy, van fenn 230V-os nem is egy..

Üdv!
(#) goldscorpio07 hozzászólása Nov 29, 2009 /
 
Sziasztok!
Került hozzám a napokba,szerintem retro darabnak mondhatom,egy TUNGSRAM DISCO névre hallgató fényorgona.
Az előlapon található négy darab poti,amiből az első a hálózati kapcsoló és fényerőszabályzó egyben,mély közép,magas szabályzó.1 darab mikrofon az előlapon.
A hátlapon a 3 db izzó kivezetése,és egy darab 2A-es bizti a tokjában.
Nagyon szépen működik meg minden csak egy bajom van vele,az hogy az van ráírva hogy:max3x60 watt.
Ennyivel is használom,de át lehetne úgy alakítani hogy csatornánként tudjon 200 wattot?6 darab 100-as izzóval szeretném használni.
Szétszedve ősrégi elkókkal is találkoztam amit cseréltem rögtön de szerintem amihez babrálni kellene az a 3 darab tranzisztor:TESLA KT110/400.
Ismeri valaki ezeket a tranyókat,legalábbis én szerintem azok.Ha nem tévedek ezeket kellene erősebbre kiváltani.És ha igen,kellene még valamit variálnom?Ha kell teszek fel képet a nyákról,csak esztétikailag rendbe rakom mert gyárilag elég silány munka de amúgy szuper
(#) goldscorpio07 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 30, 2009 /
 
Akkor ez a Tesla KT110/400,ezek tirisztorok?
Jó lenne róluk valami infó hogy a lábkiosztásukat tudjam.Ha kicserélem BT151-esekre,azokat majd már kell hűtenem szerinted?
Két darab diódát látok benne utána egy 2200 µF 16V-os kondival....szerintem ez az a két dióda lesz cserés még akkor.
Köszi a segítséget!
(#) goldscorpio07 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 30, 2009 /
 
Igen igen,igy néz ki benne a tirisztor,3 db,gondolom a 3 csatorna.
Most nincs időm,de az izzóknak meg lesz építve a doboz nemsokára,és a dobozba akarom beleépíteni az elektronikát is,a potik szépen az előlapon fognak elhelyezkedni.
Ha kész vagyok vele majd rakok fel képet hogy milyen lett,csak most állandóan megy a meló és nincs sok időm...
Ha valami gondom lenne akkor írok.
Mégegyszer köszönöm a segítségedet!
(#) goldscorpio07 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 30, 2009 /
 
Oké :kalap:
(#) zoly15 hozzászólása Dec 9, 2009 /
 
Hali mindenkinek!
Megépítettem ezt a fényorgonát.
De én FET-eket tettem rá. (de ez most lényegtelen).
Az a gond, hogy az izzók (jelenleg izzó van, nemsokára ledek) folyamatosan világítanak. Ha jelet adok neki (mikrofon előerősítő) ha ütögetem a mikrofont akkor alszanak el az izzók. Ennek nem fordítva kéne működnie?
Azaz az izzóknak kéne kigyulladnia?
Vagy rosszul tudom?
Ha nem jól működik, mi lehet a hiba?
Előre is köszönöm!

Üdv!
(#) Travolta válasza zoly15 hozzászólására (») Dec 9, 2009 /
 
Ez így működik alapban.Ha megnézed a teljes kapcsolási rajzot, látható, hogy az optocsatolók ledjei a pozitív tápfeszre vannak közösítve.Mivel a műveleti erősítő kimenete tápfeszültségen van.Amikor pedig vezérlést kap, akkor kapcsol alacsony szintre.
(#) zoly15 válasza Travolta hozzászólására (») Dec 9, 2009 /
 
Hali!
Köszönöm!
Annyira nem nézegettem a kapcsolási rajzot még. Sajnos meg van a magam baja.
Én atr hitem hogy fordítva működik. Tehát akkor minden jó nálam.

Üdv!
(#) proli007 válasza zoly15 hozzászólására (») Dec 9, 2009 /
 
Hello!
Viszont ha megfordítod a kimeneti műveleti erősítők bemeneti lábait, úgy fog működni, ahogy szeretnéd. (pld.: IC2 12/13....)
üdv! proli007
(#) zoly15 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 9, 2009 /
 
Hali!
Az invertáló és a nem invertáló bemenetre gondolsz?

Üdv!
UI.: Most néztem rá a rajzra, valóban arra gondoltam amit mondtál. Köszönöm! Erre nem is gondoltam volna hogy ennyiből megúszom.
(#) r4pt0r válasza zoly15 hozzászólására (») Dec 10, 2009 /
 
Itt a neked kellő kapcsolás, ugyanaz amit te linkeltél csak ki van egészítve egy null átmenet figyelővel, amitől elvileg jobb lesz a triaknak. Ehhez annyira nem értek.

Bővebben: Link

Egyébként amit linkeltél, meg ez is az Urbán féle kapcsolás, amit linkeltem most építettem meg tökéletesen megy.

Ha esetleg kell videt is fel tudok tenni.
Következő: »»   12 / 43
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem