Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RGB színkeverés
 
Témaindító: Router, idő: Dec 2, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 11
(#) _JANI_ válasza zsoltii90 hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Szia!

LM317-tel szerintem egyszerűen elkészítheted a kézi színkeverő áramkörödet. S ezt (az adatlap ajánlásaival) később "egyszerűen" bővítheted. PL: Digitális potméter alkalmazásával, vagy tranzisztoros feszültség kiválasztási - beállítási lehetőséggel. S még sorolhatnám... De biztosan lesz neked is ötleted. Mellékelem a kapcsolást. ( Kisebb áramterhelés esetén választhatsz 100mA-s szabályzót is.)

E kapcsolás a közös katódos LED-ekhez készült.

Jó kísérletezést!
(#) zsoltii90 válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Köszi szépen ezzel sokat segítettél nemsoká megpróbálom megépíteni.
1 kérdés. A 2 dióda a csillaggal (LM317 fölött és 220 ohm alatt) az a két 1N4001 es dióda?
Üdv Zsolti
(#) _JANI_ válasza zsoltii90 hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
A csillagos alkatrészeket nem feltétlen kell beültetni. DE!
Minden LM317-re kettő diódát kell beépíteni, ha a közös pontra kondenzátort is teszel.
Ezek a diódák az IC-t védik a "hátbatámadástól"...

S igen! 2DB 1N4001.

(#) petrosz válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 10, 2009 /
 
Szia Jani!
Hasonlókon gondolkodom, de én olyat szeretnék építeni, ahol egyetlen poti állításával menne végig a lehetséges színek skáláján. Lehetséges ez?
Üdv: Peti
(#) Electricboy hozzászólása Márc 9, 2009 /
 
Lehet hogy hülye kérdés de a három színből fehéret ki lehet valahogy keverni?
(#) lgyk hozzászólása Márc 9, 2009 /
 
Igen, ezt csinálja a monitor is, ami előtt ülsz (remélem nem fekete-fehér monitorod van, akkor nem lenne igaz az állítás).

Mindhárom csatornát max fényerővel üzemeltetve fehéret kapsz, de soha nem lesz tökéletes a fehér RGB-LEDeknél, ezért találták ki a luminoforos fehér diódákat.
(#) lewi hozzászólása Jún 25, 2009 /
 
szaisztok

lenne egy kérdésem: megépítettem a bss ről egy rgb színkeverőt, de nem akar igazán működni.
a nyáktervet, és a kapcsolási rajzot csatolom. amúgy az történik, hogy ha ráadom a 9V ot, akkor nagyon halványan világít a piros, de semmi több. akár hogyan is tekergetem a potikat, nam akar működni..
esetleg átnéznétek, hogy találtok-e benne hibát?
és egy másik kérdés: én ezt RGB leddel szeretném a kipróbálás után megcsinálni, és nem 1db-al, hanem 4db-al. én egy fet es kiegészítést gondoltam, de nem tudom milyen fet is jöhetne szóba, és a kapcsoláson mit is kéne hozzá átalakítani... ha ebben is tudnátok segíteni nagyon megköszönném.
minent köszi: lewi
(#) Petroimro hozzászólása Jún 25, 2009 /
 
Sziasztok!
Én EZT a kapcsolást akarom megépíteni és azt szeretném kérdezni, hogy hogyan lehet beállítani a színváltozás sebességét?
Gondolom a .asm fájlt kell átírni, csak nem tudom, hogy abban mit.
Köszi!
(#) lewi válasza lewi hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
senki nem tudna segíteni?
számomra igen fontos lenne..
köszi: lewi
(#) zsoltii90 válasza lewi hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Hello!
Én nem láttam a nyákban hibád, de lehet hogy a kapcsolásban van a hiba (ehhez a részéhez nem igazán értek )
DE:
Én ezt az egyszerű PWM-et építettem meg(ez a LED kitöltési tényezőjét állítja egy potival) és ezzel elég szépen lehet állítani a fényerejét (bár biztos lehet ezt is finomítani).
Ebből szintén 3-at megépítesz a 3 színhez.
Szerintem érdemes megpróbálni, nem magy költségvetésű

Üdv:Zsoltii90

pwm.png
    
(#) _JANI_ válasza lewi hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Szia!

Elvileg nem vétettél hibát.
Azaz a nyákterv egyezik az elvi rajzzal.

Ami nekem nem tetszik az a túl kicsi áramkorlátozó ellenállás a LED-ekkel sorosa. De ennek is biztosan meg van az oka... Én mindenesetre a próbák idejére 9V ra méretezném őket.

A rajzon megadott alkatrészek lettek mindenhova beültetve / bekötve?
A potenciométerek fix pontjain (GND és 100K) hány volt van?
Ha jó akkor a tápfeszültség felét kell mérned.
Na nincs meg, akkor alaposan ellenőrizd le a nyákot és a kötéseket!
S ha már ott mérsz, akkor a csúszkákat tekerd a 100K-s ellenállás felé és mérd meg ott is a feszültséget... Elforgatva változnia kell UT/2 és 0V között.
Ha a potenciométereknél rendbe lesz a feszültség, akkor az áramkörnek fel kell "éledni".

A potenciométerek a fény intenzitását (S egy kicsit a kitöltési tényezőt is.) módosítják. A frekvenciát az OPA 1-2 lábai között található kondenzátorok értéke határozza meg. Ésszerű határok között a 10Mohm-os ellenállás értéke is csökkenthető.

Ja FONTOS! :felkialtas:
A TLC272-es IC, CMOS tranzisztorokat tartalmaz!
Ezért fokozottan vigyázni kell arra, hogy statikus töltés a lábakat ne érje!


(#) lewi válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek a választ.
Jani: a te kérdésedre válaszolva: egyetlen egy helyen tértem el a megadott alkatrészektől, ez nem más, mint a 330nF os kondi, mert olyan nem volt, így egymásratettem 2 kondit, és 320nF ra jött így ki, ha jól emlékszem, de csak nagyon minimális eltérés van benne. a megadott pontokon holnapra mérek, és lehet hogy egy új nyákot is fogok csinálni, biztos ami biztos amúgy nem igazán tudtam, hogy figyelni kell a statikusságra, de nem hiszem, hogy baja lenne, mivel papír zacsiban hoztam, és csak a legvégén tettem be a foglalatba. szerintem elképzelhetetlen a statikus feltöltődés

zsolti: ha minden kötél szakad, akkor szerintem a te verziód lesz még megvalósítva.

ui: valamelyikőtök tudna majd segíteni ennek a fet es változatában? pontosan mit hova, hogyan?

köszönök szépen minden segítséget! lewi
(#) lewi válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
Elnézést a késedelem miatt!
megmértem a cuccot. előszöris el kell, hogy mondjam, el volt hibázva egy helyen, mégpedig a potik bekötésénél. A GND volt középen, de ezt kijavítottam. így megkaptam azt, hogy ha bekapcsoltam a piros led világított, majd kialudt ( 2 fokozatban halványult el) és utána pár másodperc múlva ismét kigyulladt, és elaluddtd, majd így tovább...
a potikon így 2,3V körül mértem, és ha meg a 100K irányába tekertem, akkor először semmit nem változott, majd, ha az összeset eltekertem, akkor lement 1,27 re.
szóval semmi bíztató, szerintem megépítem újra, és majd még jelentkezem...
köszi minden segítséget: lewi
(#) _JANI_ válasza lewi hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
Ha a potenciométerek változtatása elhúzza a referenciafeszültséget az tényleg nem jelent jót! A piros helyén lévő IC-t óvatosan rakd át a többi helyére ( Remélem tettél neki(-nekik) foglalatot! ) és tesztelt le a többi színt is a jó IC-vel. Ha jó akkor valahogy úgy kell viselkedjen az effekt, ahogy a piros színnél leírtad...

UI: Ha lesz egy kis időm a hétvégén, TL072-vel, dugdosós próbapanelon összedobom én is a kapcsolást...
(#) lewi válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
köszönöm szépen, és természetesen ic foglalatot használtam..
majd jelentkezem hogy sikerült.
köszi: lewi
(#) aderka hozzászólása Júl 9, 2009 /
 
Üdv!
Van egy rgb led-em de ennek nem 4 lába van hanem 6. Teszek fel róla képet. Aki tudja írja le a lábkiosztását.

üdv: Dávid
(#) djgombi válasza aderka hozzászólására (») Júl 9, 2009 / 1
 
Próbáld ki multiméterrel sípoló állásban halványan fog világítani amikor jó és nem is teszi tönkre.
(#) zsoltii90 válasza aderka hozzászólására (») Júl 10, 2009 / 1
 
itt találtam 1 linket a 6 lábú rgb ledről nem tudom ilyen eBővebben: Link
(#) aderka válasza zsoltii90 hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Kösz, ilyen egyébként, de közben már rájöttem.

üdv: Dávid
(#) dolfin hozzászólása Nov 23, 2009 /
 
Üdv

Készítettem egy kapcsolást amiben egy PIC (12f629) 3 lábára van kötve az RGB LED 3 lába.
Kérdésem az lenne hogy PIC-el hogyan tudom meghajtani az RGB LED-et hogy különböző színeket produkáljon? Mert ugye az lenne a lényeg hogy a 3 szín egyszerre világítson csak különböző fényerővel. Nem konkrét programot kérnék, hanem elvet, mert ugye a PIC-ben be tudom kapcsolni egyszerre mind3 lábat, csak ugye a kitöltési tényezőtől függően az egyik előbb a másik később kapcsol le egy kör alatt. És nekem folyton lila színt ad bármit próbálok a programozásban.
Illetve másik kérdésem, hogy hány us legyen a PMW teljes hossza (nem tudom a pontos nevét).

Köszi
(#) riddler17 hozzászólása Jún 28, 2010 /
 
Sziasztok! Ezt a kapcsolást szeretném megépíteni: Katt ide

A kérdésem csak az,hogy én véletlenül 4 labú RGB LED-et rendeltem és akkor a LED katód lábán kívül a többit hogy forrasszam be?
Válaszotokat előre is köszönöm!
(#) _JANI_ válasza riddler17 hozzászólására (») Jún 29, 2010 /
 
Szia! Körös katódos RGB-LED-nél a katódot a -UT-re kell kötni az anódokat a kimenetre. Úgy mintha 3DB különálló LED-et kötnél de. Csak annyi a különbség, hogy az RGB-LED egy tokban tartalmazza a LED-eket.
( R-G-B-Köz.kat. ) Műszerrel mérd ki az RGB-LED-ed lábait, s a többi menni fog...
(#) lajos1969 válasza riddler17 hozzászólására (») Aug 4, 2010 /
 
Én ezt építettem meg, tökéletesen működik!
(#) dolfin válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 4, 2010 /
 
Üdv

És a PIC-hez a programot hol lehet letölteni?

Köszi.
(#) zsoltii90 válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 4, 2010 /
 
Szia.
Jónak tűnik a cucc, a program engem is érdekelne.
Vidit tudnál a működésről csinálni? Ha jól látom 1 poti van. Ez tekeri végig az összes színt?
Hogy működik.
Köszi
Ödv:zsoltii90
(#) dolfin hozzászólása Aug 5, 2010 /
 
Ha a program nincs meg, akkor valakinek megvan a felprogramozott PIC abból kiolvasná a HEX-et és közszemlére tenné?
Ha ez nem lehetséges, akkor egy elvi programmal elmagyarázná, hogy hogyan lehet meghajtani RGB Led-et PIC segítségével?
Sokmindent csináltam már PIC-el, párszor már próbáltam Hangulatlámpát is csinálni (ugyanilyen 12F625 típusúval) de sehogy se sikerült. Mit kell használni hozzá? Timert? Hogy tudom beállítani a kitöltési időt? Milyen elv lapján?

Köszi
(#) _JANI_ válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
Program nélkül!!! (?) :kalap:
(#) lajos1969 válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 5, 2010 / 1
 
Itt a hex . A potival a sebességet vagy a szinkeverést tudod állítani, ha a nyomógombot megnyomod.
(#) _JANI_ válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
Köszönjük! Így már teljes a kapcsolás!
Következő: »»   2 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem