Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » UV-s NYÁK levilágító készítése
Lapozás: OK   116 / 136
(#) kaqkk válasza didyman hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Idézet:
„A porleválasztó különösen tetszik.”
Igen az okozta a legtöbb fejtörést , de lényeg hogy használható lett.
(#) ChakaLK hozzászólása Márc 4, 2014 /
 
Sziasztok! Idáig Wolf TN120 foto lakkal dolgoztam, UV LED-es levilágítóval. Vettem a ret.hu oldalról fóliázott (világoskék) foto NYÁK-ot. Valakinek van tapasztalata mindkettő eljárással? Konkrétan az érdekelne, hogy mennyiben tér el a levilágítási idő. Ha nincs tipp, marad a kísérletezés ...
(#) Kovidivi válasza ChakaLK hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Szia. Tippet nem lehet adni, túl sok a változó. A levilágítás sem mindegy, a leszorító üveglap sem, stb. Egyszerűbb, ha levágod a rövidebb szélét a nyáknak, és felosztod kis részekre. ezekre a részekre raksz valami maszkot, és levilágítod, de úgy, hogy az első részt pár percre, a másodikat már tovább, és így tovább. Az utolsó résznek adja 20percet, vagy amennyit gondolsz, utána hívd elő az egészet. Ahol a legszebb a nyák, annyi percet használj a következő nyáknál, persze ha a feltételek nem változnak (levilágítás távolsága, stb.).
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2014
(#) ChakaLK válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Yepp, szóval kísérlet :=) 6 perc volt idáig, beállítom 8 percre, és 2 perc után percenként húzok rajta. OK. Nem kérdeztem az előhívó folyadékot. Google barátom ilyen infókban kifejezetten szegényes. Ott is próbálkozzak a szokásos 1g NaOH 1.4dl víz oldattal, vagy van hozzá valami más recept?
(#) kaqkk válasza ChakaLK hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Nálam 6-8 perc közt volt az optimális idő (a leszorítás fénymásolóból kiemelt üveglappal történt) Viszont kézmeleg előhívót kiván és töményebbet mint a volf lakk
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2014
(#) ChakaLK válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Wááááááá! Köszi A levilágítóm egyébként felvilágító. Egy dög multifunkciós nyomtatóba az üveg alá tettem egy 100x160-as NYÁK-ot 98db csájna UV LED-del felfelé, kb. 5cm-re az üvegtől. Egy kis PIC-es időzítős áramkörrel vezérlem, amit a gyári nyomógombokra és LED-re huzaloztam. 3 és 10 perc között tudom beállítani percenként. Ha beválik a dolog és nem leszek lusta mocsok állat, csinálok egy kis youtube vidit...
(#) kaqkk válasza ChakaLK hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Én ebben világítottam le a gyárilag fényérzékenyített nyákokat.
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2014
(#) ChakaLK válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Komoly cuccos, grati. Kis számolgatás... az én UV LED-em 14-szer kisebbet világít (2000mcd), de 4-szer több van belőle, viszont 30 helyett csak 20mA-rel hajtom ... ez kb. ötöd teljesítmény a tiédhez képest. Nekem 160cm2 felületre világít, neked mekkora a felület?
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2014
(#) kaqkk válasza ChakaLK hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Nekem 20*30cm volt a teljes felület , de itt a teljesítmény nem túlzottan számít , inkább a fény hullámhossza dominál . Most evvel a szörnnyel dolgozom és a levilágítási idők szinte alig változtak ,pedig itt 6*25W a teljesítmény (egy oldalon) És még egy adalék a számításodhoz a táskában 100mA es 5chipes ledek voltak (sajnos eladtam,már nagyon bánom)
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2014

2899178.jpg
    
(#) ChakaLK válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
... a hullámhossz szerintem hasonló lesz ... na szóval a felületed négyszeres, így saccra a te cuccod nagyon hasonlít az enyémhez. Mókás, hogy a régi 125W-os burátlan HgLi izzómnak is 6 perc kellett :=)
(#) kaqkk válasza ChakaLK hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Idézet:
„de itt a teljesítmény nem túlzottan számít , inkább a fény hullámhossza dominál . Most evvel a szörnnyel dolgozom és a levilágítási idők szinte alig változtak”
(#) ChakaLK válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Jaja, a kívánatos hullámhosszra jutó teljesítmény számít. A HgLi izzó 125W-jából pár watt volt a 300-400nm sávban, a többi meg a brutál UV tartományban volt (és termelte az ózont). Ja meg a nagyja hővé alakult :=) Köszi a nimfókat, így már sokkal egyszerűbb lesz.
(#) pcb12 hozzászólása Márc 5, 2014 /
 
Uv ledeket milyen távolságra célszerű tenni?
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2014
(#) ChakaLK válasza pcb12 hozzászólására (») Márc 5, 2014 /
 
Attól függ, milyen szögben sugároznak. Nagyjából egyenletesen kell megvilágítaniuk a NYÁKot. Esetemben az a 98db LED, ami 100x160-as NYÁKba van forrasztva, kb. 5cm-re van az üvegfelülettől. Ha kevesebb erősebb LED-del dolgozol, akkor sanszos, hogy nagyobb a távolság (ld. kaqkk kolléga cuccát 7 hozzászólással feljebb). Vagy ha kevesebb ugyanilyen gyenge LED-del dolgozol, mint én, és ráérős a megvilágítási idő, akkor is messzebb kell tenni... szóval a sok agyalgás vége az, hogy milyen az UV LED, amit használni szeretnél?
(#) pcb12 válasza ChakaLK hozzászólására (») Márc 5, 2014 /
 
Itt vannak a paraméterek:

Emitted Colour : Purple
Size (mm) : 5mm
Lens Colour : Water clear
Peak Wave Length (nm) : 395 ~ 405
Forward Voltage (V) : 3.2 ~ 3.8
Reverse Current (uA) : <= 30
Luminous Intensity Typ Iv (mcd) : 3000(Typical) ~ 5000(Max)
Viewing Angle : 20~25 Degree
Max Power Dissipation(PM): 80mW
Max Peak Forward Current(IFP): 75mA
Max Continuous Forward Current(IFM): 20mA
Lead Soldering Temperature : 240 Degree (<5Sec)
Operating Temperature Range : -25 ~ +85 Degree
Preservative Temperature Range : -30 ~ +100 Degree
(#) ChakaLK válasza pcb12 hozzászólására (») Márc 6, 2014 /
 
Ha jól sejtem, 100db-os csomagot veszel belőle az ebay-en. Ha 100x160-as NYÁK a max. méret, akkor ugyanilyen NYÁK-ra felforrasztasz eltolt sorokban 8x12-t és 5cm-re teszed az üveglaptól. Nekem ilyesmi. Melóból írok, nem tudok fotót feltenni. Ha ugyanezt a 100 LED-et 200x160-as NYÁK-on osztod el, akkor a LED-ek között a távolság megnő, és kb. 7.5cm-re kell tenned őket az üvegtől. És így tovább. Persze akkor esélyes a hosszabb megvilágítás, de nem vészes.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2014
(#) pcb12 válasza ChakaLK hozzászólására (») Márc 6, 2014 /
 
50 darabos csomagot vettem, és 82mmx104mm-es nyákra osztottam el.
Ledek még nem érkeztek meg, nyák sincs még kész.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2014
(#) ChakaLK válasza pcb12 hozzászólására (») Márc 6, 2014 /
 
Feleannyi LED feleakkora felületre. 5cm. És a levilágítandó NYÁK mérete max ekkora lehet. Ha nagyobb ambícióid vannak, akkor nagyobb NYÁKon kell elosztani ugyanezt az 50-et, és messzebb kell tenni, hogy a fényfoltok átlapolják egymást.
(#) ChakaLK hozzászólása Márc 6, 2014 /
 
Na itt a ketyerém. Az emlékeim sántítottak, mer 6cm a távolság és 14x7 LED van rajta.
(#) ChakaLK válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Márc 6, 2014 /
 
Teljesen jó. A szobát is fertőtleníti :=) (a HgLi)
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2014
(#) kaqkk válasza ChakaLK hozzászólására (») Márc 6, 2014 /
 
Jól néz ki ügyes munka
(#) ChakaLK válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 6, 2014 /
 
Köszi :=) Nyomtatónak sz' volt, de levilágítónak jóságos :=)
(#) ChakaLK hozzászólása Márc 6, 2014 /
 
Na lehet, hogy visszatértem a másik topicba... ide kell írnom, mert ott az előzmények nincsenek meg Szóval teljesen bejött az előlakkozott NYÁK. Alig várom, hogy elfogyjon a maradék foto lakk, mert kidobni azért na. 1gramm NaOH 1dl vízbe. 2perc előhívás (leoldás). Öblítés, maratás, mifene, örvendezés. 100% hibátlan. Wááááááá!
(#) maestro válasza ChakaLK hozzászólására (») Márc 20, 2014 /
 
Helló!

És nálad az a 98db LED milyen szögben sugároz?
Én ilyesmi LED-et akarok majd venni, ezek 160-180°-ban sugároznak egy A/4-es területre szerintem elég lenne 150db belőlük. Meg én picivel kisebb távolságot szeretnék az üveg és a LED-ek között, olyan 3cm-t.
Mondjuk ez a LED lehet jobb lenne, mert kisebb szögben sugároz (140°, ami szintén elég) és a józan paraszti ész azt súgja, hogy ezért egy picivel erősebb fény jutna a nyákra ugyanazzal a MCD értékkel. Bár drágább is, szóval lehet jobban megérné ha a másikból vennék inkább 200db-ot.
Szerintetek?
(#) ChakaLK válasza maestro hozzászólására (») Márc 21, 2014 /
 
Szia,
szerintem elég a 100db. A nagy teljesítmény akkor érdekes, ha komoly szériában dolgozol. Ha netán 6perc helyett 20perc az idő, hobbi célnál nem lényeges. A 3cm távolság ilyen széles szögtartománynál elfogadható. Nekem a 6cm 25fokos szögre jött ki.
(#) waterbear válasza maestro hozzászólására (») Márc 21, 2014 /
 
A led teljesítményénél azért picit fontosabb a hullámhossza, mert 420-450nm-el világíthatod 100w-al is akár, míg 370nm és 395nm között ideális hullámhossz. Ugyanakkora teljesítménynél az sávon kivüli hullámhosszal megnő a levilágítási idő.

Én most szereztem superbright uv led szalagot, 60db van benne méterenként, 120°-os, nagyon egyszerű lesz vele dolgozni.

6-7 db 20cm-es darabot keresztben beleragasztok a régi szkennerbe, és szinte kész is
(#) maestro válasza ChakaLK hozzászólására (») Márc 21, 2014 /
 
Köszi, erre voltam kíváncsi.
A levilágítás ideje nem zavar, amíg várok addig legalább előkészíthetem az előhívót és a fürdőt neki.
Akkor először szerintem csak 100db-ot rendelek utána majd meglátjuk elég-e.
(#) ChakaLK válasza waterbear hozzászólására (») Márc 21, 2014 /
 
A kolléga LED-je 390-400nm-en sugároz (mint az enyém is), szóval jónak kék lennie.
(#) ChakaLK válasza maestro hozzászólására (») Márc 21, 2014 /
 
... még egy dolgon nem gondolkodtam. Ha kis szögben messzebbről világítok, akkor a fólián levő festék árnyéka majdnem merőlegesen vetődik a foto lakkra. Így a vetített kép közel akkora, mint a fólián a minta. Ha széles szögben sugároz a LED, akkor van valamennyi alávilágítás, és a vékonyabb csíkok szélei leoldódhatnak. Na ez nem tapasztalat, és lehet, hogy atom marhaság, de ... izé :=)
(#) maestro válasza waterbear hozzászólására (») Márc 21, 2014 /
 
Az ebay-en található UV LED-ek szinte kivétel nélkül ~395..400nm-es hullámhosszal rendelkeznek. Kerestem olyat is ami szélesebb tartományban sugároz, de nem találtam (a drágákat nem néztem).
P20-nak ez megfelelő hullámhossz (340...420nm), de a többit nem tudom.
Esetleg akinek van tapasztalata ilyen LED-ekkel az megírhatná, hogy mire nem lesz jó. Fotoérzékeny nyákra gondolom még megfelel, de hogy dry fóliás nyák készítéshez jó-e azt sajna nem tudom.

ChakaLK:
Szerintem csak annyira világítana alá mint egy fénycsöves levilágító. Annak sem irányított fénye van.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2014
Következő: »»   116 / 136
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem