Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   85 / 3953
(#) _JANI_ válasza Ricsa hozzászólására (») Ápr 2, 2007 /
 
Szia Ricsa.

Erre gondolsz!? -> Trafószámítási táblázat 1-2. / második táblázat!
De lehet, h. ez jobblesz : _- V -_
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 2, 2007 /
 
Vagy ha mégsem erre gondoltál , akkor a vezeték hosszát (ha szerencséd van ) feltüntetik a spulnin. De szerintem csak a súlyát szokták megadni . Vagy le kell mérni a közepes tekercs-hosszát, és be kell szorozni a menetszámmal. Az 1-négyzetcentire jutó menetszámot az előbbi táblázatból megtudod... Csak meg kell "saccolni" és be kell szorozni a becsült menetszámot az egy menetre jutó hosszal. Jó számolgatást.
(#) _JANI_ válasza Peti_85 hozzászólására (») Ápr 2, 2007 /
 
A rajzon a diódák, a megfelelő pozícióba vannak bekötve! Tehát A rajz JÓ! :yes:
(#) rbali hozzászólása Ápr 2, 2007 /
 
Sziasztok!
Lenne mégegy kérdésem az alábbi rajzon szeretném megtudni a bekeretezett elemek milyenek, a kondenzátornak a kódja nem érthető és a kapcsolót meg nem ismerem, se a működését,se azt hogy a jelölés pontosan mi is. előre is köszi a segítséget

szamkomb.GIF
    
(#) vari hozzászólása Ápr 3, 2007 /
 
Sziasztok!

Szeretnék bővebben olvasni infra ledekről, infra diódákról, infra vevőkről és fotodiódákról. Teljesen kezdő vagyok, és ezek valahogy jól össze vannak keveredve a fejemben. Nem tud valaki erről egy jó kis oldalt?
Mellékeltem egy fényképet is, ezeket az alkatrészeket itthon találtam, mindegyikből van egy csomó. A kérdés az, hogy melyik mire jó, illetve hogyan tudom megállapítani, hogy egyáltalán melyik micsoda?

(Najó, mondjuk a háromlábút azt tudom, hogy infra vevő, melette pedig infra dióda, de továbbra is kérdés, hogy hogyan tudom ezeket működtetni, illetve a másik kettőt...?)

A képet módosítottam. Nem szükséges ekkora nagy kép, és a felesleges hátteret is illik "levágni". Moderator

miez.jpg
    
(#) vari hozzászólása Ápr 3, 2007 /
 
Hoppá, most vettem észre, hogy az ilyesmi kérdéseknek külön topic van...
Elnézést, remélem nem leszek megkövezve...
(#) Frankye válasza rbali hozzászólására (») Ápr 3, 2007 /
 
A képen bal oldalon bekarikázott alkatrész egy 4,7 MegaOhm értékű ellenállás, a jobb oldalon bekarikázott alkatrész pedig egy jelfogó (relé). Ez utóbbinak a bal oldala a tekercset szimbolizálja, amely az érintkezőket mozgatja, míg a jobb oldala (a kapcsolószerűség) az érintkezőket.)

Javaslom, látogass el a honlapomra, ott összefoglaltam néhány alapvető elektronikai alkatrész szimbólumát.
(#) csikosgabi hozzászólása Ápr 3, 2007 /
 
sziasztok.Lenne egy kérdésem a beültetési oldalon (csatolva) ott az IC-k nél az a kis fekete vastag cakkos bigyó az az IC hűtő fülét jelzi???
köszi

beultet3.pdf
    
(#) fureszk válasza csikosgabi hozzászólására (») Ápr 3, 2007 /
 
nemtom mit jelent az, hogy "cakkos" de a vastag rész a hűtést jelöli, igen.
Ez Frankye cikkéből van, nem?
(#) rbali hozzászólása Ápr 3, 2007 /
 
Köszi szépen
(#) csikosgabi válasza fureszk hozzászólására (») Ápr 4, 2007 /
 
igen.Már kész a nyák és azken kívül minden benne van
köszi az infót
(#) fureszk válasza csikosgabi hozzászólására (») Ápr 4, 2007 /
 
szívesen. jó építkezést!
(#) Frankye válasza fureszk hozzászólására (») Ápr 4, 2007 /
 
Nem "cakkos", de vastag fekete vonal. Igen, az IC egyik felén van egy fémes felület. Arra kell a hővezető pasztát rákenni, és felerősíteni a hűtőzászlót.
Igen, onnan van.
(#) vari hozzászólása Ápr 4, 2007 /
 
Sziasztok!

Elkészítettem az alábbi infra vevő kapcsolást, de egy kis problémába ütköztem:

infravevő

Azt írja a cikk, hogy ellenőrzésképpen a rákötött diódának világítania kell gombnyomásra. Nálam viszont az történik, hogy folyamatosan ég, nyomásra pedig pislákol.

Feszültségmérővel a kimeneten alapállapotban 5,18 volt körüli feszültség jön, ha gombot nyomok, akkor kb. 4, 75.

Azt a KPEH5A fesszabályzót nem építettem bele, mert nem találtam olyat, a feszültséget számítógép tápjának +5 voltjáról kapja. Ez lehet gond?

A másik, hogy SFH 506-36 helyett nekem 33-as van, ami a frekvenciája KHz-ben, de azt olvastam valahol, hogy ennek ugyanúgy kellene működnie.

Ötlet esetleg?
(#) csikosgabi hozzászólása Ápr 5, 2007 /
 
sziasztok.2N2222 helyettesthető 2N2219-el????
köszi:csikosgabi
(#) Dudus válasza csikosgabi hozzászólására (») Ápr 5, 2007 /
 
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/15066/PHILIPS/2N2219.html

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/15067/PHILIPS/2N2222.html

Hasonlítsd össze és nézd meg, hogy a számodra fontos paraméterekben megegyeznek-e.

Szerintem a legtöbb helyre semmi különbség nem lesz.

A tokozást és a lábkiosztást azért ellenőrizd.

(#) RdsG hozzászólása Ápr 5, 2007 /
 
Olyankor mi törtnik ha olyan porvasmagot használok olyan frekvencián ami nem esik bele a vasmag üzemi frekvenciájába?

(Mert van porvasmagom és fogalmam sincs, hogy mi az üzemi frekvenciatartománya. Ebből szeretnék folytótekercset tekeni egy audion rádióhoz.)
(#) Stakypot hozzászólása Ápr 7, 2007 /
 
Sziasztok

Kellene nekem 8 bites bináris "ELŐRE/HÁTRA" számláló IC!
Tudtok típusokat mondani?

Előre is köszönöM!

Üdv
(#) sunad válasza Stakypot hozzászólására (») Ápr 8, 2007 /
 
Két négy bites az nem ok?
(#) maTaKee hozzászólása Ápr 9, 2007 /
 
hi!
egy vérnyomásmérőből kiszedett elektromos pumpa(?) -val lehetne a vaskloridot folyatni?? vagy szét marja??
(#) Peti_85 válasza maTaKee hozzászólására (») Ápr 9, 2007 /
 
Hááát attól függ miből van...
Nézzél bele... ha fém alkatrész is van benne, akkor felejtős!

De úgy talán lehet, hogy rögtön ki is mosod, ahsználat után, bár inkább nézz bele, hogy miből van.
(#) maTaKee válasza Peti_85 hozzászólására (») Ápr 9, 2007 /
 
az a gond h nem lehet szétszedni! csak úgy ha szét töröm, akkor viszont nem tudnám használni! :no:

na de mind1 akkor inkább kipróbálom aztán ha szétmarja akkor így jártam!
(#) Frankye válasza maTaKee hozzászólására (») Ápr 10, 2007 /
 
Én inkább a levegőt pumpálnám vele, azt biztosan bírja, és a bugyogtatott folyadék is jól mar.
(#) fureszk válasza dZsordeN hozzászólására (») Ápr 10, 2007 /
 
Valaki leírná nekem a tranzisztor előtét ellenálásának kiszámítási képletét? Egyszer már megértettem a dolgot, de elfelejtettem a képletet...
(#) fureszk válasza fureszk hozzászólására (») Ápr 11, 2007 /
 
asszem valami olyasmi a képlet, hogy:
R=(U-tranyó nyitófesz)/(I/béta)
így jó?
(#) neogeo2 hozzászólása Ápr 12, 2007 /
 
Sziasztok!

Volna néhány alapkérdésem. Kezdő vagyok a barkácsolásban, ezért szükségem volna a segítségre.

1. graetz kocka jelölései. Mit hogyan kell értelmezni? Van 1-2 darab belőle a következő feliratokkal: B40C5000/3300; B40 C3200-2200; B30 C500 F3384; H50K250; S2VB. Melyik mit jelent?

2. LED. Milyen főbb paraméterei vannak 1 lednek? Gondolom van nyitófeszültsége, de mi van még? Mit kell figyelni cserekor? Jó-e pl. a 3 mm-es piros LED helyett egy 5 mm-es kék?

3. Kondenzátortipusok. Film/fólia kondenzátorok helyett lehet használni kerámiakondenzátorokat? Vagy ha nem akkor miért nem?

Köszönöm a válaszokat!
(#) Frankye válasza neogeo2 hozzászólására (») Ápr 12, 2007 /
 
A Graetz-kockákkal kapcsolatban nézz szét az alldatasheet.com oldalon. Ha beírod a keresőbe a típust, kiadja az adatlapját. Legfőbb jellemzőjük a terhelhetőségük.
A LED nyitófeszülstége, és a meghajtására szolgáló áram erőssége a két fő paraméter. Általában az azonos színű LEDek "kompatibilisek", átmérőtől függetlenül. Persze, vannak kivételek, mint pl. a magas fényerejű LED-ek (cree LEDek).
Kondenzátorok esetében - ha nincs előírás a kapcsolásban - akkor (elvben) bármelyik jó. A különbség a gyártástechnológiában rejlik, azaz, hogy miből-hogyan készülnek.

Javaslom, keress rá a cikkekben ezekre az infókra, sokat lehet tanulni belőlük, de a neten is van sok ilyen infó, érdemes gugi, jahú-t kifaggatni!
(#) bosch1980 hozzászólása Ápr 12, 2007 /
 
Sziasztok!

Én is kezdő vagyok! De én úgy tudom, hogy a kissebb LED elé nagyon ellenállás kell ugyanakkora áramerősségnél.

Például én egy 3mm-es led elé 12 V-on 1,5 kiloohm-os ellenállás rakok míg az 5 mm-es elé csak 1 kiloohom-ot!

Szóval szerintem a kissebb Led érzékenyebb az áramerősségre! De javíts ki Frankye ha nem így van!

Üdv. Bosch



(#) bosch1980 válasza bosch1980 hozzászólására (») Ápr 12, 2007 /
 
Ha rosszul tudtam Frankye, akkor bocs és többet nem szólok a nagyok dolgába! De legalább okosabb leszek egy leckével a LED-ekről!

Sziasztok!
(#) Frankye válasza bosch1980 hozzászólására (») Ápr 12, 2007 /
 
Ööööö... Na, most elbizonytalanítottál! Én nem emlékszem, hogy különbséget tettünk volna az átmérő miatt, de lehet, hogy én vagyok a , szóval ezek után már nem vagyok biztos benne! Mindenesetre várjuk meg, míg valamelyik "nagy öreg" ( ) megmondja!
Következő: »»   85 / 3953
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem