Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Lapozás: OK   82 / 254
(#) janocsi válasza sooty hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Szia!
Szintén megvizsgáltam a kísérleti overkill tápegységem jellemzőit. 165-170V-on 9-10mA terheléssel, a bemenő 12V/170mA már jelentősen melegíti a FET-et és az induktivitást is. A tekercset jóval erősebbre cserélve, (120uH/3.5A), csak azt értem el, hogy az már nem melegedett, de az IRF740 hűtés nélkül, 3 perc után már szinte tűzforró lett. A dióda UF4007, azzal semmi gond nincs. Egy megfelelő méretű hűtőt felcsavarozva órákon át járattam, de csak "kézmeleg" volt a borda 165V/10mA-es terheléssel.
(#) janocsi válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Szia!
Még eddig olyan overkill, vagy DC-DC tápot nem sikerült építeni, amelynél minden paraméterével kiegyeztem volna, (Ha valakinek volna annyi fajta induktivitása, FET-je, diódája mint nekem, bizonyára végig is próbálná vele az összes lehetőséget.) Ezt tettem én is. Minden erről szóló infót elolvasok, tanulmányozok, de a kapcsolás javításában előbbre nem jutottam, és a kísérletezéseken is túl vagyok már. Egyébként, ezzel a kis hűtéssel teljesen jól működik, nem érdemes annyit vesződni tovább ezzel a melegedéssel, csak legyen annyi hely az élesben készített nixie óra NYÁK tervén, hogy elférjen egy ekkora borda a FET-en. Mindenképpen raknék is rá, nem szeretném, ha ilyen okokból történne valami komolyabb probléma működése során.
- Ha csak 4-5 mA-rel terhelem, valóban nem melegszik túl a FET hűtés nélkül sem.
(#) sooty válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Nem akarom a témáról elterelni a beszélgetést, lévén, hogy az új Mule v2-be is beleterveztem módosítás nélkül ezt a tápegységet. Az én tapasztalatom szerint amíg z573m, in12b, z560m -mel ment az óra nem tapasztaltam számottevő melegedést, azt hozzá kell tennem, hogy nem használtam a fényerő szabályzást, hanem a kapcsolást egy fix értéken járattam. Most a z566m-ekkel kicsit melegszik a tápegység. Érdekelne hogy lehetne javítani rajta, hiszen folyamatosan növeltem a terhelését (először 4 helyett 6 cső, azután nagyobb csövek stb)mindennemű változtatás nélkül. (Ki fogom próbálni, a mini "gyári" tápegységet is a mostani terhelés és feszültség értékek mellett, mit mutat melegedés szempontjából.)
(#) vicsys válasza sooty hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Meg lehetne próbálni növelni a frekvenciát egy kicsikét. Ha kell, a puffer kapacitását is lehetne csökkenteni finoman.
(#) CIROKL válasza hapro hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Tedd át a bemenő feszre és megszünik a fenn ált gondod ha 8-12 volt -ról megy semmi melegedésed nem lesz .
(#) hapro válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
És mit tegyek át a bemenő feszre?
És bocsánat ! itt elírtam : Bővebben: Link
A nagyfesz tápom nem 5V-ról megy hanem a 12V-ról.
(#) hapro válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Szia!
Megmértem szkóppal a Gate-et terheletlenül, ezeket a képeket kaptam, amiket csatolok.
Ahol látszik a teljes jel ott 5V/DIV állásban mértem, a másikat csak azért készítettem, mert az alsó szakaszban volt némi túró a képben és azt kinagyítottam.
Szerintem a jelalak rendben van, leszámítva azt a kis katyvaszt az alján.
(#) hapro válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Az a 38kHz az nálam 45kHz. A 2,2nF-ot kéne változtatnom?
(#) hapro válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Viszont most cserélgettem a 2,2nF-os kondit...
Próbáltam 1,8nF-ot, 2,7nF-ot de ugye egyik jóval feljebb másik jóval lejjebb tolta a frekit. Kipróbáltam még 3 féle másik bontott 2,2nF-ot és az utolsóval be tudtam lő 37,5kHz-re a frekit. Egy régi polisztirol kondi volt a nyerő a kerámia és MKT-val szemben Így most kevésbé melegszik, akár elég is lehet az a kis hűtőzászló rá, de a legelső mégkevésbé meleg.
Azt a pár 10 ohmos ellenállást még bepróbálom. Tehát az 555 és a gate közé.
(#) p_istvan válasza hapro hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Közben megoldódni látszik a problémád...
A 38 KHz-hez ne ragaszkodj annyira, inkább menj alá egy kicsit, főleg ha úgy kevésbé melegszik!
Az 5V kevés lett volna a FET-nek, de látom elég meghajtást kap.
(#) pucuka válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Meg amúgy a zavar is kevesebb egy záróüzemű konverternél
(#) janocsi válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Szia!
A megoldás a javasolt tekercs (diódával soros 43.7uH) vasmagos fojtó beépítésével lett sikeres. (Talán lehetne még javítani ezen az induktivitáson kicsit.) A 12V-nál befolyó áram most 170mA-ről, majdnem a felére esett vissza, (103mA), nem melegszik a FET sem. A feszültség 165V-ről 176V-ra emelkedett, a terhelést most 10mA-ről 12mA-re növeltem.
Az induktivitást most sikerült pontosan lemérni, LC/ESR mérő müszerrel (P-Istvan)!
(#) sooty válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Ha már igy benne vagyunk, ez a mini izé, hogyan működhet? Azt látom, hogy a tekercsnek sok kivezetése van és 2 ic dolgozik benne. 5V-ról viszi a plazmakijelzőt, de már 3 voltról is beindulna, csak a pic nem bírja ezt a feszültséget. Levettem a nagyfeszt 155V-ra és tettem rá biztonság kedvéért egy hűtőzászlót, most folyamatosan járatom enyhén langyos a borda a "trafó" langyos.A kérdés az elején féig költői, de azért leviszem és megnézem mikroszkóppal, milyen ic-k vannak benne.
(#) janocsi válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Szia!
Maradt, mert ahogyan nagyobb lett a feszültség, 12mA-es terhelésre leesett 168V-ra, de a felvett áram nem ment sokkal feljebb, csak kis mértékben növekedett. Most 120mA a bemenő 12V-on.
(#) hapro válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Ezen a kapcsoláson gyakorlatilag hova gondoltad az induktivitást még ami segítene? Mert most tartósabb üzem után szinte pont ugyanolyan meleg mint azelőtt. Tehát gyakorlatilag semmi nem változott. A Gate-re próbáltam tenni ellenállásokat, 4,7ohm-33ohm-100ohm és változás csak annyi volt a jelben, hogy amiket kinagyítottam az előző képen...na azt most nem kellett kinagyítani, mert hatalmasra nőtt az a kis túró a jelben, gyakorlatilag egy jó nagy zavarrá módosult az ellenállások hatására.
Bővebben: Link
Képek itt láthatóak a szkóp ábráról amikor a gate-re ellenállásokat tettem. itt vannak a képek

Sőt...ugyan áramkorlátos labortápról próbálom az órát, de így is valami elszállt benne pedig 0,6A-nál nem volt nagyobb áramra állítva a táp...valami jó kis zárlat ütötte fel a fejét. Szerintem a FET lesz a bűnös, mert kiforrasztása után már nem volt semmi zárlat, viszont a FET lábait mérve az tökéletes.
Nem lehetne ezt a FET-et valami mással helyettesíteni? Valami értelmesebb erősebbel? Az is lehet, hogy csupa hamisakat veszek, és az viccel?? ki tudja. Ez utóbbi kettőt egy helyen vettem amik elszálltak. Az első órám FET-jét meg másik helyen.
(#) sooty válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Hát a kijelzőt én is ajándékba kaptam, illetlenség lenne továbbajándékozni Segítségül a két ic: LTHC e3 és 7F60L@ EZ635 ???
(#) janocsi válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Sziasztok!
Kétségtelen, kellett ez a soros tekercs a jobb működés feltételéhez. Kicsit tovább gyötörtem a tápot, kipróbálva még néhány hasonló fojtót. Már csak 98mA a bemenő áram 12V-on, és mégis van 166V-om 12mA-es terheléssel! Ezzel már vígan elmegy majd az épülő ”hatcsöves” nixie órám. A FET nem melegszik egyáltalán borda nélkül sem, (IRF740), talán inkább ”deresedni” látom hosszabb működés után is. (Igaz, itt már csak 17 fok van a laboromban, be is fejezek rögtön minden további munkát.) Az egyenirányító diódával, (UF4007), soros induktivitás a 2.2µF/400V elektrolitig most 68uH lett, de szerintem elég a 40-50uH is.
(#) p_istvan válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Az IRF740-nél a megengedett Gate-to-Source +/- 30V !
Úgy tűnik most az 555 adta meg magát, vagy a rezgés állt meg valamiért és folyamatosan bekapcsolva tarja a FET-et...
- Lehet túlszabályoz az áramkőr, a P1 lejjebb kellene tekerni vagy az R5-öt csökkenteni.
- De az is lehet, hogy átüt a fojtótekercs?
- A Gate-n látható lengés az Drain-Gate kapacitáson visszajutó impulzus! Itt nem annyira vészes.
(#) sooty válasza janocsi hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
János, ezeket a dolgokat légyszi rajzold le, hogy reprodukálni lehessen. Nekem is van egy marék mindenféle kiszedett induktivitásom, lehet hogy így fel tudnám használni őket. Már belekavarodtam a soros, párhuzamos tagokba
(#) p_istvan válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Az, de kapcsoló üzemben nem szoktak 100 Ohmot tenni a Gate-re, kisebb impedanciáról kell meghajtani. A 4,7 Ohm megfelelőnek látszik.
(#) lapose válasza sooty hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Szia!

Az egy IC és egy FET: LT1619 és STS7NF60L
(#) vikipapa hozzászólása Okt 11, 2010 /
 
Helló mindenkinek. Lenne egy olyan kérdésem, hogy Vicsys által tervezett "OverKill" nixie csöves órához lehetne-e használni Z5900M típusú csöveket? Előre is köszönöm.
(#) janocsi válasza sooty hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Szia!
Most kipróbáltam egy "mezei" FET-el is, (...02N60), azzal is megy hűtés nélkül. Na ezért már megérte az itt "fagyoskodás" mára. Ugyanazokkal a paraméterekkel járatom. Holnap megrajzolom ezt a működő tápot, de itt mostmár nagyon hideg lett. Egy kép a kísérleti tápról.
(#) sooty válasza vikipapa hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Szerintem lehet, csak még jobban meg kell gyilkolni a lábait mit a Z573m-eknek. Én egy vegyes kapcsolást terveztem vele úgy hogy ezek a kicsi csövek a másodpercet mutatták volna az573m melett a Tom025 féle 6 csöves órában, valahol a kijelzőpanel terve fenn is van itt a fórumban úgy egy évvel ezelőtt... A feszültséget és az anódellenállásokat persze módosítani kell egy kicsit és az alávilágítás nehezebb a kis méret és a tejüveg alja miatt.
(#) kisgeri válasza sooty hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Köszi a választ és a fáradozást! Nekem amúgy is az extrák nélküli változat kéne, de ha nem jön össze könnyen, akkor marad az általad is használt IC. Programozót még így is építenem kell hozzá, eddig még nem égettem mikrokontrollert... Remélem nem olyan nagy ügy.
(#) sooty válasza lapose hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Ha az fet és dc-dc konverter IC akkor végül kiderül, hogy ez is egy olyasmi kapcsolás mint amivel bajlódunk, biztos megtalálom benne a nf diódát is. A tranyóval meg ki be kapcsolgatják az egészet. Miért van annyi lába a tekercsnek?
(#) vikipapa válasza sooty hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Helló. Azért szeretném ilyen csövekkel csinálni, mert csak sajnos ilyet tudok beszerezni. Véletlenül nincsen adatlapod a Z5900M-ről? Sehol sem találok róla infókat. Akkor át tudnám tervezni a kapcsolást.
(#) sooty válasza kisgeri hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
A javított beállítási módot kár lenne kihagyni belőle. Mivel ez eredetileg is 16f84-re íródott csak amikor elfogytak a picek én is váltottam, visszanyúlok egy régebbi változathoz és beleteszem neked az új beállító rutinokat, letesztelem és felrakom a hexet neked (ha nem kell a számok pörgetése és a fade).
(#) lapose válasza sooty hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Idézet:
„Miért van annyi lába a tekercsnek?”

Mert szerintem ez egy flyback típusú táp. A dióda egy közepes méretű fekete kocka lesz.
Szerk.: A katalógus írja is.
(#) kisgeri válasza sooty hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Ha lesz egy kis időd ezzel foglalkozni, akkor nagyon hálás lennék. Fade és pörgetés nem kell, tehát még jól is elsülhet a dolog. A 2 16f84a még abból a projektből maradt, amikor még többen is meg akarták építeni azt a német órát, ami végül senkinek sem ment rendesen.
Következő: »»   82 / 254
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem