Fórum témák

» Több friss téma
Lexikon
Keresés

A rádiótechnikában keverésnek nevezik a transzponálást (frekvenciaváltást), azaz a vett sáv áttételét más frekvenciasávra. A keverőfokozatban az fm frekvenciájú modulátor keverés vagyis a vételi jel - feszültsége és az f0 frekvenciájú oszcillátorfeszültség olyképpen keveredik, hogy az a fKF középfrekvenciás feszültség az eredmény.
A sok lehetőség közül (fKF = +-mf0ąnfm) legtöbbször a
fKF=f0- fm terméket hasznosítják. A gyakorlatban kétféle keverési módszert alkalmaznak: az összegező (additív) keverést és a szorzó (multiplikatív) keverést. Az összegező keverésnél a modulátor- és az oszcillátorfeszültség mint összeg hat a keverőcső katódja és vezérlőelektrődája között. A két feszültség összege akkor is fellép keverés a katód és a vezérlőrács között keverés, ha az egyik feszült-ség a vezérlőrács és az alváz, a másik feszültség pedig a katód és az alváz között van. Az additív keverés az említett feszültségösszegek és az anódáram között nonlineáris összefüggést tételez fel.
A szorzó keverésnél a modulátorfeszültség a katódra és az egyik vezé rlőelektródára (pl. G1-re), az oszcillátorfeszültség viszont a katódra és egy másik (pl. G3) vezérlőelektródára hat. A multiplikatív keverésnél az anódáram a két feszültség szorzataként ingadozik.
A keveréshez szükséges szocillátorfeszültséget elő lehet állítani külön fokozatban (külső rezgéskeltés), vagy pedig magában a keverőfokozatban (összrezgő keverőfokozat).

Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem