Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » PLL vezérelt sztereó FM rádióadó
PLL vezérelt sztereó FM rádióadó
Szerző: Novak, idő: Jan 31, 2012, Olvasva: 37977, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   2 / 6

Ahhoz, hogy a gyakorlatban is egy kényelmesen használható és üzembiztosan működő, jó minőségű rádióadót tudjunk építeni, mindenképp szükségünk lesz a PLL használatára. Ennek részletes működésére most nem térnék ki, akit foglalkoztat a téma, az itt az oldalon megtalálja "Ferkógyerek" fórumtárs cikkét, melyben lényegében minden benne van, amit ezekről az áramkörökről érdemes tudni. Röviden annyi a lényeg, hogy a PLL áramkör gondoskodik helyettünk a frekvencia beállításáról, és arról, hogy a rádióadó a külső behatásoktól függetlenül is pontosan tartsa a beállított értéket. PLL használata nélkül ha változna a tápfeszültség nagysága, vagy például a hőmérséklet, akkor ennek hatására az adó frekvenciája is csökkenne vagy nőne, és folyamatosan hangolgatni kellene a vevőt, hogy hallhassuk az adást. 

A fentieket elkerülendő mindenképp PLL vezérelt rádiót fogunk építeni.

Az előző oldalon tárgyalt építési nehézségek miatt egy gyári FM adó modult használunk, így nem kell bajlódnunk a rádiófrekvenciás NYÁK megtervezésével, valamint minden egyéb kellemetlen és időrabló beállítástól, méregetéstől megkíméljük magunkat. A gyári áramkörnek köszönhetően speciális és drága műszerek nélkül is, egy kitűnő tulajdonságokkal rendelkező, sztereó FM rádióadót építhetünk, anélkül, hogy a rádiófrekvenciás áramkörök működésébe mélyebben beleásnánk magunkat. 

A kiválasztott modullal egy kompletten megépített, bemért FM adó áramkört kapunk kézhez, melyre csupán tápfeszültséget, antennát és audió jelet kell rákötnünk. A modul lelke egy BH1415-ös IC, mely kifejezetten erre a célra lett kifejlesztve. Tartalmaz sztereókódert és PLL-t is, tehát minden benne van, amire szükségünk van. Az összes kiegészítő R-L-C elemet, melyek az IC működéséhez szükségesek, tartalmazza a gyári panel.

Ahhoz, hogy a BH1415-ös életre keljen, megfelelően fel kell programozni. Meg kell neki adni, hogy milyen frekvencián, és milyen audió-beállítás (monó/sztereó) mellett szeretnénk használni. Ehhez elengedhetetlenül szükségünk lesz egy mikrokontrollerre. A feladatra én egy ATMega8-ast választottam, mivel viszonylag olcsó, és könnyű beszerezni.

A BH1415-ös FM adó modult ennél a gyártónál lehet beszerezni: Sure Electronics

Mindenképp érdemes megvenni a kész panelt, mivel ha külön csak az IC-t és a hozzá való 7,6 MHz-es kvarcot vesszük meg, az is hasonló áron van...

Maga a modul az alábbi képeken látható:

Látható, hogy egy nagyon kompakt, kis méretű, szépen megmunkált panelről van szó, melynek két oldalára beforrasztható egy-egy tüskesor a szükséges kivezetések részére.

A modul lábkiosztását az alábbi ábra, illetve táblázat mutatja:

  1. Tápfeszültség (7,5-16V)
  2. GND
  3. Némítás (Mute)
  4. Adat (Data)
  5. Órajel (Clock)
  6. Engedélyezés (Enable)
  7. GND
  8. Antenna (RF kimenet)
  9. 5V-os kimenet
  10. GND
  11. Audió jobb csatorna
  12. GND
  13. Audió bal csatorna

Mindösszesen 13 kivezetése van a modulnak, melyből 4 db GND, 2 db a hang-bemenet, egy az antenna és egy a tápfeszültség. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy összesen 3 db vezeték szükséges a modul programozásához, azaz a mikrokontrolleren 3 lábat igényel az egész adó kezelése. Ennek köszönhetően bőven marad az ATMega8-ason szabad kivezetés, melyekre egy LCD-t és nyomógombokat illeszthetünk.

Ezek után jöjjön végre a kapcsolási rajz...


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 6
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem