Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-vel lehet-e?
 
Témaindító: Carter, idő: Máj 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 14
(#) Stefan hozzászólása Júl 8, 2007 /
 
Megépítettem a monostabil kapcsolást, látszólag minden jó triggert földelem felvillan a led viszont szörnyen elkezd melegedni az IC. Van valakinek 5lete miért?
Amúgy C: 470µF R: 100k kimeneten 2N5088 tranyó, LED meg 510R tápfesz 12V.
Help plssss!
(#) szabi83 válasza Stefan hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
3-as láb és tranyó bázis közé, ellenállást kell rakni! min 100 ohm.

üdv
(#) PCB válasza Stefan hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Szia !

Jó lenne látni a kapcsolást.
Igy látatlanban szerintem a kimeneten a bázis ellenállás megválasztása nem jó, és nagyon beterhel az IC-nek.

Üdv!
(#) szabi83 válasza PCB hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Idézet:
„Igy látatlanban szerintem a kimeneten a bázis ellenállás megválasztása nem jó, és nagyon beterhel az IC-nek.”


milyen bázis ellenállás?? hol? Stefan nem írta, hogy rakott volna bele!

Idézet:
„Amúgy
C: 470uF
R: 100k
kimeneten 2N5088 tranyó, LED meg 510R
tápfesz 12V.”


(#) PCB válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Szia !

Ha nem rakott akkor főleg rosszul van megválasztva az értéke

Üdv!
(#) Stefan válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
tényleg nem raktam bele kösz srácok
(#) Tom025 válasza PCB hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Sziasztok!

Nem tudom mennyire aktuláis még a kérdés:
"Én olyan képletről nem tudok ami a frekit feszültség alapján számítaná ki. Szerintem nem is létezik, minek is lenne"
Ilyen U-F konverter létezik, ha jól emlékszem egy RT számban is benne volt, abban, amelyik a SprintLayout-ot és néhány egyéb progit reklámozott. Ha érdekel még, megkeresem.

Üdv!
(#) PCB válasza Tom025 hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Szia !

Nem nekem kellett

De ha már felvetetted, akkor hadd kérdezzem meg, hogy
hol mérendő az a feszültség ami alapján át lehet konvertálni frekire ?

Üdv!
(#) Georgee hozzászólása Szept 9, 2007 /
 
Üdv. Lenne egy nagy kérésem... olyan időzítő (555) kapcsolásra vadászok, ami 10 sec-ig kapcsol egy relét majd 1min-5min-ig lehessen állítani a várakozási időt, egy potméterrel. Az idő eltelte utána relé ismét meghúz 10sec-re. A segítségeteket előre is köszönöm
(#) PCB válasza Georgee hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Szia !

Van itt egy kettős időzítő.
Az első 555 indulása után a beállított idő elteltével indul a második 555.

Első indítást mindenképpen kézzel kell elvégezni, de utána ha már lefut egy ciklus, a második 555 visszacsatolásával automatikusan lehet adni egy triggert az első 555 -nek.

Azt kell csak megoldanod.

Valami hasonlót gondolsz ?

Üdv!

timer.gif
    
(#) mex válasza PCB hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Üdv. Nem biztos,hogy állandósult körfolyamatra gondolt a kérdező. Ezt kellene pontositania.
(#) PCB válasza mex hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Szia !

Végül is az csak azon mulik, hogy a második 555 visszacsatolja-e vagy sem.

Üdv !
(#) mex válasza PCB hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
A második 10 sec időzités lejárta után hogy állitja le az áramkört,ez itt a kérdés. Felügyelet nélküli működést feltételezve,és maradva az555 felhasználásánál.
(#) PCB válasza mex hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Szia !


Indításhoz egy trigger jelet kell adni Q1 bázisára.
Ha a második 555 -t nem csatolja vissza Q1 -re akkor
az első 555 nem indul el újra, csak ha adsz neki egy triggert.

Ha a második 555 -t visszacsatolja akkor folyamatos a működés.

Ha a folyamatos működést akarja megállítani, azt a visszacsatolás megszüntetésével lehet elérni.

Üdv!
(#) Georgee válasza PCB hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
elvileg füstgéphez lenne a kapcsolás.... Ittvan egykapcsi csak szinte semmt nem ér... a várakozási idő az okk de a kimenet csak 3 sec-re kapcsolja a relét
(#) mex válasza Georgee hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
NIncs a kapcsolással semmi baj. Az R3 értékét növeld meg legalább 10Kohmra és máris hosszabb ideig fog meghúzva tartani a relé. Maga a megoldás (astabil kapcsolás,de az időzités diódával megspékelve) kiváló.
(#) mex válasza mex hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
33kohmmal elérhető a 10sec meghúzás. A szünetet az eredeti 220k potival egészen~72 sec-ig lehet állitani.
(#) Krisz03 válasza mex hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Hali!
Ezzel a kapcsolással megoldható néhány órás húzás, és pár mp-es engedés? Még az is jó, ha néhány órát enged, és 1-2mp-et húz, végülis csak a relé másik állását kell használom.
Arra lenne szükségem, hogy egy áramkört 4 óránként újraindítsak, azaz a működésébe 1-2mp-es szünetet iktassak. Nem lényeges a pontosság, +-15-30 perc belefér.
Az már csak a hab lenne a tortán, ha 3-4 ilyen ciklus után le tudna állni, de az nem olyan fontos.
(#) mex válasza Krisz03 hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Az időzitőkondi áramgenerátoros töltésével ki lehet terjeszteni az időzitési időtartamot,de nagyon jó minőségű(nem elkó) nagy kapacitású kondi kell,és a mos változata az555-nek. DE a 4 óra még igy is túl sok idő. Inkább valamilyen számlálós megoldáson gondolkodj. Egy többfokozatú osztót kellene az555után kötni,ami a megfelelő impulzus után magát resetelné.
(#) Krisz03 válasza mex hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Mekkora lenne az a nagy kapacitás?
(#) mex válasza Krisz03 hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Használd az oldalon lévő segédprogramot...
(#) Krisz03 válasza mex hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Bocsi! Ezt el is felejtettem.

Hát ez tényleg nem járható út.

Azért köszi a segítséget!
(#) mex válasza Krisz03 hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Azért még egy próbát megérne,ha van farádos nagyságrendű kondid. Léteznek ilyenek pl5.5V-os feszültségre memóriák tápellátását biztositják feszültségkimaradás idejére. Meg kellene mérni a szivárgóáramát,bár ez hőfokfüggő,az általad felállitott igényekbe beleférne.
(#) Krisz03 válasza mex hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Van egy ilyen kondim, ami fél farádos. Ezzel majd teszek egy próbát.

Ezt a szivárgóáramot hogyan is tudom mérni?
(#) mex válasza Krisz03 hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Feltöltöd egy 100ohmos ellenálláson keresztül pl egy laposelemről,ezután pedig bekötöd az áramkörrel sorosan a multiméteredet a legnagyobb felbontású áramméréstartományra állitva. Minél kisebb kijelzett érték a kivánatos.
(#) mex válasza mex hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Még annyit:ha a kondi megfelel,akkor az eredeti áramkört épitsd meg,tehát rövid ideig húzzon a relé és hosszú ideig legyen elengedett állapotban. Minderre azért van szükség,mert a kondin üzem közben a tápfeszültség 1/3 és 2/3-a között változik a feszültség. Az első bekapcsolás alkalmával a kondi töltése nulláról indul,és ez jócskán megváltoztatná az időzités időtartamát,ha nem kis értékű ellenálláson keresztül töltödne. Az eredeti rajzon viszont a dióda és a vele soros kohm nagyságrendű ellenálláson keresztül tölti igy nem lesz számottevő a hiba.
(#) Sebi válasza mex hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Nézd meg a CD4541 timer IC-t, erre találták ki. Én úgy építettem vele időzítőt, hogy feltettem az osztókhoz jumpereket, és az oszci trimmerpotijával a legrövidebb időt ha pontosan beállítom, jumperek áthelyezésével ez felszorzódik. (így nem kell stopperrel állni az órás időzítések beállításához)
(#) Krisz03 válasza mex hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Laposelem híján tápegységgel próbáltam, de nem kaptam pontos eredményt, mert egyrészt a táp feszültsége nem teljesen stabil, folyton változik néhány századot, ill a műszerben sem nagyon bízok, mert 2mA és 200uA méréshatárban nagyságrendre más értéket mutatott.
Szóval valahol 10-100uA között lehet a szivárgóáram. Gondolom nem sokra mész ezzel a tág határral...
(#) Krisz03 válasza Sebi hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Ezzel az IC-vel lehet astabil multivibrátort készíteni? Tehát meg lehet oldani ezt a 4 órás be, 1-2mp-es kikapcsolást (vagy 4 óra ki, 1-2mp be), majd újra be, újra ki, stb?
Esetleg azt, hogy x ciklus után fejezze be?
(#) Sebi válasza Krisz03 hozzászólására (») Szept 10, 2007 /
 
Az elektronikában semmi sem lehetetlen...

Az IC tartalmaz egy oszcillátort (nevezhetjük astabil multivibrátornak is) ez az órajelet adja egy programozható osztónak (számláló). Ezt a frekvenciát lehet állítani egy potival (ha azt teszel R tagnak). Könnyedén megvalósítható a 4 órás időzítés, ennek lejártával a kimenetről egyszerű R-C taggal megoldható a pár másodperces bekapcsolt állapot, majd ennek az időnek lejártával újraindítod a 4 órás részt.
Következő: »»   2 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem