Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   1 / 43
(#) patexati hozzászólása Máj 20, 2024
Sziasztok!Van egy nyakörves kutyapásztorom melynek az adóját le akarom másolni,hogy a hátsó udvart külön tudjam lefedni.Nem túl bonyolult csak azt nem tudom a 14 lábú jószág mi lehet mert lecsiszolták szerintem.Vajon mikrokontroller vagy esetleg lm324?Amit tudok róla ...
1 láb 1uf elkoval megy gnd-re
2 láb -
3 láb -
4 láb vcc
5 láb -
6 láb -
7 láb -
8 láb kerámia kondi gnd-re
9 láb -
10 láb led anód ellenállás
11 láb gnd
12 láb led anód ellenállás
13 láb led anód ellenállás
14 láb potméteren keresztül az antennameghajtó tranzisztorra.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2024
(#) rascal válasza tufatofu hozzászólására (») Máj 5, 2024
Légyszi nézd meg a az IC 4-es és 11-es lábán mérhető feszültségeket a GND-hez képest. A 11-en -5V körüli értéknek kell lennie, hogy képes legyen az IC a tápegység kimenetét 0V-ra lehúzni (szintén a GND-hez képest). Ez most kicsit pongyola lesz: az lm324 nem tudja a kimenetét a saját tápján belül faltól-falig kivezérelni, ezért a negatív tápját lejjebb kell vinni, hogy legyen elég mozgástere a tápegységen belül.
(#) rascal válasza tufatofu hozzászólására (») Máj 5, 2024
Ha a P2 középső lába le van tekerve a GND állásba és a P2 jó, akkor a P4-től teljesen függetlenül ott a P2 csúszkáján (középső lábán) 0V-nak kellene lennie. Szerintem a feszültség állító poti (P2) 0-ra állítása mellett mérd végig az áramkör pontjain lévő feszültségeket a GND-hez viszonyítva, és írd be rajzba. Az lm324 tápját is. Úgy már lehet számolgatni is. Akinek ilyen tápja van esetleg így egyből kiszúrja, hogy hol van más érték, mint kellene.
(#) proli007 válasza 444Tibi hozzászólására (») Márc 22, 2024
Hello! Pld. Persze nem lm324-et kell használni hanem MCP604-et.
(#) Laslie válasza Gafly hozzászólására (») Feb 7, 2024
Ideírom a válaszát:
Idézet:
„Ki kell próbálni, a 074 szinte biztos hogy jó lesz, az lm324-ben nem vagyok biztos, de azzal is mennie kéne elvileg. A 072 meg ugyanaz mint a 074 csak feleannyi erősítő van benne.”

Elnézést kérek a kavarodásért.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2024
(#) Laslie válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 7, 2024
Szia Ge Lee!

Meg szeretném építeni az általad kitalált, TL084-es IC-re épülő ESR mérőt. A kérdésem, hogy a TL084 helyett más, hasonló IC-is használható?
pl.: TL074, vgy 2 db TL072, vagy esetleg lm324?

Köszi.
Laslie
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2024

myesr.gif
    
(#) tyraw hozzászólása Jan 28, 2024
Sziasztok,

Alább találtam egy ENGL erősítő kapcsolást. Valaki tudná értelmezni, mit csinálnak az előfokban a hangszín szabályzók utáni J175 tranyók? Na meg az lm324...
(#) Imi65 válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 10, 2023
A "nem fog gyorsan megtörténni" nem a sebességre vonatkozott, hanem a karakterisztika sarkosságára.
Ha kitekintünk az ipari termelés felé, én azt látom, csak olyan készülékeknél volt elegendő 1 tranzisztor, ahol nem volt áramgenerátoros üzemállapot. Máshol az áram-hibajelet is legalább egy 741-es - DC-n nyílt hurokkal - fogadta, más készülékekben az lm324-re volt ez bízva. Még ekkora erősítés esetén is 10mV-10mA "lekerekítése volt az átmenetnek. A mászás másik kérdés, azért adtak meg mindennek régen legalább fél óra beállást.
(#) reloop válasza Ákoska17 hozzászólására (») Nov 25, 2023
Szia! Ez valamilyen készülék kiszolgáló áramköre, önálló működésre sajnos nem tudod rávenni. Az alkatrészekből látszik, hogy +5, +12, -12 és +24 V stabilizált egyenfeszültség előállítására alkalmas. A két BD darlington valószínűleg külső fogyasztó kapcsolására szolgál, az lm324 négyes műveleti erősítő valami szabályzó lehet.
A kondenzátoros panelen is van egyenirányító híd 1N4007 diódákból!
Feltehetően három független AC forrás kell hozzá, amiből az egyik középen megcsapolt - tekintettel a ±12 V-ra.
A két panelt össze kell dugnod, mert csak a szerelhetőség miatt bontható a kapcsolat.
Megkeresed melyik stabilizátor IC bementi pontjához melyik egyenirányító tartozik. A 10 VAC jó az L78S05-höz, a 12 V-os stabilizátorokhoz csak próbára alkalmas.
Ha trafó a forrásod, akkor a 10-34 kivezetések közötti 24 VAC-val az L78S24 egyenirányítóját táplálhatod.
A 10 VAC és a 24 VAC közül csak az egyiket használd, mert zárlat léphet fel!
(#) Imi68 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 17, 2023
Sziasztok! Köszönöm a válaszaitokat! Természetesen a mopedjével volt próbálva,azért is került hozzám. Anyósomnak ugyan ilyen mopedje van,az ő töltőjével ellenőriztük hogy nem-e a kerekesszékben van a hiba.Az a gyanúm hogy nem terhelhető, tehát le esik a feszültsége a tápnak és egyértelmű hogy nem tölt. lm324 cserélve lett, gyanús kondenzátorok is. Hogy még érdekesebb legyen: 2db-ot hoztak az egyik a fent említett hibával ,a másik primér oldalon egyenirányító + tranzisztor zárlattal + ellenállás szakadás.Az elsőt próbáltam rendbe tenni,nem sikerült. Na mondom a másodikat feljavítom az első alkatrészeiből,hátha annak jó a szekunder oldala. A helyzet ugyan az.
(#) proli007 válasza granpa hozzászólására (») Okt 5, 2023
Hello!
Azt látom rajta, hogy van egy triac, egy optotriac, egy lm324 és egy stabi a nyákon..
(#) Alkotó válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Szept 28, 2023
Elbizonytalanodtam. Amire válaszoltál ott egy lm324-el működő tápról van szó, de a 723-at említed.
Szerintem ha egy tápegység képes stabil és állítható kimeneti feszültséget szolgáltatni (feszültséggenerátoros üzem), illetve képes áramgenerátoros módban is működni (állítható a kimeneti árammaximum), akkor már hívható labortápnak.
De! és ez egy fontos DE. Nagy különbség lehet abban, milyen szélesek a határok, és milyen stabilak a működési paraméterek.
Nyilvánvalóan az igények is eltérőek, de az amatőrök körében sok esetben nincs szükség nagy pontosságra, és komoly előny lehet az olcsó elkészíthetőség.
(#) Alkotó válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 27, 2023
Elismerve, hogy ez nem egy kifinomult megoldásokkal teletűzdelt, végleteket hajszoló áramkör, a maga nemében helyt tud állni. Természetesen helyes működés esetén szó sincs összevissza ugráló áramkorlát jelzésről. Annak fényében érdemes értékelni, hogy minden feladatot egyetlen lm324 végez (nem mellékesen, a módosítások után jobb lett az eredmény).
Valóban célszerű nézelődni, de távolról sem egyszerű megtalálni az igazit. Részben nehéz felmérni mire is van szükség, másik részben sok bizonytalanság lehet egy-egy kapcsolás körül.
(#) Kojak7778 válasza erdgab hozzászólására (») Aug 18, 2023
Sziasztok! Lenne itt egy új pinpointer kapcsolás. Elég szépeket ír róla a szerző. Oroszról programmal lefordítottam a szöveget, ha esetleg láttok benne fantáziát...Az eredeti oldal:https://radioskot.ru/publ/metallopoisk/pinpointer_samodelnyj/16-1-0-1475
HÁZI KÉSZÍTÉSŰ PINPOINTER
01.10.2019 / Fémdetektorok

Sziasztok mindenkinek! Remélhetőleg kiegészítő miniatűr fémdetektor, amely a talajban lévő apró fémtárgyak pontos azonosítására szolgál már van? Ha nem, akkor pótoljuk a hiányt. Segítségével a falban lévő fémcsövek vagy a mennyezetben lévő betonacélok helyét is meghatározhatjuk, ami fontos a lyukak fúrásakor, így erre az eszközre nem csak a kopa rajongóknak lesz szükségük.
Az olcsón kapható fémdetektorok és pinpointerek, valamint a hasonló eszközök, amelyek leírása és vázlatrajzai könnyen megtalálhatók a Radioschema webhelyen, az LC-kontúr felborításának elvén működnek a fémnek a tekercs-szonda közelségének hatására. Fő hátrányuk a kis hatótávolság és a talaj hatására való erős érzékenység.
A bemutatott készülék más elven működik. Két tekercsből áll, amelyek közül az egyik az adó, a másik a vevő. Kölcsönös elrendezésük olyan, hogy az adó tekercs hatása a vevő tekercsre minimális. Egy fémtárgy, amely közel van hozzájuk, felborítja ezt az egyensúlyt, ami a jel amplitúdójának és fáziseltolódásának növekedését okozza. Ez az elv sokkal nagyobb érzékelési tartományt tesz lehetővé, és minimálisra csökkenti a talaj mineralizációjának hatását az érzékelő teljesítményére.
A fémek keresésére szolgáló készülék sematikus ábrája

A pinpointer fő jellemzői
- működési mód - statikus, frekvencia 10 kHz
- hatótávolság - érme 5 cm és 6 cm között, nagyméretű tárgyak esetén 20 cm-nél nagyobb távolságban
- nem reagál a vasvegyületeket tartalmazó kövekre
- alacsony energiafogyasztás (9 V - 7 mA)
- hangjelzés és LED
- a szonda alakja alkalmas a talajba való merítésre
- alacsony költség - könnyen beszerezhető rádióelemekből szerelhető össze
A pinpointer egy kis lapra van összeszerelve: méretei 85 x 17 mm.
Ha SMD változatot szeretne készíteni - itt van a sík alkatrészek PCB projektje.
A keresőszonda természetesen a legnehezebben elkészíthető. Összeszereléséhez és beállításához frekvenciamérőre és oszcilloszkópra van szükség. Az építés során a hagyományos VLF-szonda készítésénél alkalmazott szabályok többsége érvényes.
Ábra a tekercs elkészítéséhez
Tekerje fel az összes tekercset ugyanabba az irányba, az ábrán látható pontokkal jelölve az elejét. Az L1 és L3 tekercselése után kb. 200 fordulatot impregnáljon cianopánnal. Csatlakoztassa az áramkörhöz, csatlakoztassa a tápegységet és mérje meg a frekvenciát. Ha az érték körülbelül 10 kHz, megpróbáljuk előkompenzálni - L2 mozgatásával L3 fölött, az lm324 1. csapján lévő jelet (az oszcilloszkóp képernyőjén megfigyelve) a lehető legalacsonyabb szintre állítjuk. Ebben a szakaszban a konvolvált hullámforma torz lehet (alakja jelentősen eltérhet a szinuszhullámtól).
Most kiválasztjuk az Rx kondenzátort. Ehhez ideiglenesen a vevőtekercs egyik tekercsét csatlakoztatjuk egy másik helyett, és megpróbáljuk elérni a rezonanciát a Tx-nél valamivel magasabb (kb. 200 Hz) frekvencián. Ezután korrigáljuk a kompenzációt, és az L2 vezeték végeit cianopánnal immobilizáljuk.
A tekercs tokba helyezése után öntsük ki a gyantát. A szonda elülső kereső része az L1 (Tx), bár ez nem jelent különbséget. Ezután válassza ki a fázisváltóban az ábrán csillaggal jelölt elemeket, hogy az érzékelő minden fémre reagáljon, és ne érzékelje a ferritet és a vasvegyületeket tartalmazó köveket, és a kimenetén a hullámforma négyszögletes legyen.
Ebben a szakaszban szükség lehet az Rx kondenzátor értékének korrigálására. A tekercsek nem tartalmaznak magot, és az ábrákon látható üvegszálas rúd csupán mechanikusan erősíti meg az érzékelő szerkezetét. A szerelési rajz L1 pontja az összes tekercs közös tömegének csatlakozási pontja.

Az áramkör az amplitúdót és a fázist az Rx-sel ellenőrzi. Ennek köszönhetően az érzékelő különbséget tesz a színesfémek között, továbbá a pinpointer ki tudja küszöbölni a talaj hatását.

Translated with DeepL
(#) Amiki hozzászólása Aug 7, 2023
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni SC12-40/F02 gázkazán vezérlő javításában.
Hiba: nem kapcsol be a mágnesszelep.
A mágnesszelep vezérlését az OP3 opto triac végzi, de nem kap vezérlést.
Az lm324-n a 12V tápfesz megvan, és a optitriac bemenetén a LED-n a 12V ott van mindkét lábán.
Az lm324 1;2;3 lába felelős a működésért, de nem tudom ez a komparátor mit figyel?
Van valakinek ötlete?
Sajnos kapcs rajzot nem találtam.
Előre is köszönöm.
(#) kendre256 válasza kowi hozzászólására (») Júl 28, 2023
Én az eredeti Motorola programozó átalakított változatával szoktam programozni. Ugyanez a kapcsolás, BC182, BC 212-es tranzisztorokkal, a ic helyett pedig lm324 van. Ezzel a programozóval sokféle Motorola rádiót lehet programozni, persze a megfelelő szoftverrel, és megfelelő géppel.
Ugyanezen az oldalon van pár másmilyen kapcsolás is (lehet, hogy a te általad használt is köztük van), azokkal nincs tapasztalatom.
Bővebben: Link
(#) Ge Lee hozzászólása Júl 27, 2023
A megmozdult topik láttán elkezdtem örülni, hogy hátha lesz valami értelmes hozzászólás benne, mondjuk visszarajzolta valaki legalább az lm324 környékét. Nem lett...
Most majd rajzolhatom vissza magam, mert ez is vacakol, eleinte úgy ahogy még töltött aztán már sehogy. Betéve egy plusz ellenállást meg egy átkötést már legalább tölt, de csak max. 200mA-rel ami édeskevés. A LED ebben sem vált zöldről sehova, de ez izgat a legkevésbé. Még jó hogy van átalakított PC tápom mert az is tudja kb. azt amit ez a töltő.
(#) Patópali válasza proli007 hozzászólására (») Jún 8, 2023
Szia!
Köszönöm.
lm324 van a bemeneti körben, a kijelző meghajtás CA3162 és3161 +MC14551 IC.
Két bemenet van, a panelon 0-1V és0-10V jelzés van.
Mire használhatták? Amatőr szinten használható valamire?
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2023
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 8, 2023
Ez lehet benne, meg egy lm324 ami a 0..10V szabványos bemeneti jelet, valami fizikai paramétert jelenít meg.
(#) FAZ1 hozzászólása Ápr 14, 2023
Na - akkor nekem is lenne egy kérdésem:
A következő alkatrész vajh micsoda lenne? HA17324 Elvileg Hitachi gyártmány.
A belső felépítését tekintve akár egy lm324-nek is kinézhet, hisz csupán 4 műveleti erősítő van benne.
Sehol sem láttam róla más utalást, és persze ráadásul sehol se lehet kapni.
De ha valamivel helyettesíthető? (mondjuk bármely 324-gyel?)

Eredetileg egy számítógéphez csatolható kis sztereó erősítőben (2x3 W-os) volt az előfokozat ...
Valójában nem lehet egy nagy durranás, mert például az alibaba.com-on 0,20 $ az ára.
(#) ha6qt hozzászólása Ápr 10, 2023
Sziasztok,

Egy egyszerű kapcsolás megtalálásában kérném szépen a segítségeteket, mert sajnos nagyon gyenge vagyok az egyszerű tranzisztoros alap "kapcsoló" kapcsolásokban.

Van egy DC (+8V) kismotorom, aminek a forgásirányát illetve a ki-bekapcsolt állapotát egy Arduinoról vezérlem egy L293D IC-n keresztül. A motor áramfelvétele 50mA, ha lefogom a tengelyét, akkor 200mA.

Szeretnék a kapcsoláshoz egy nagyon egyszerű motorvédelmet, ami érzékeli, ha 50mA helyett 200mA körül van az áramfelvétel a táp pozitív ágában (pl. a motor elakadt). Amennyiben ez a védelem "megszólal", szeretném, ha a kimenetén valahogyan egy pozitív jel jelenne meg, amelyet az Arduino egy analóg bemenetére viszek, hogy a program is "tudomást szerezzen" a túláramról. Szuper lenne, ha a kezdeti motorindító nagy áramfelvétel egy R-C taggal ki volna simítva.

Annyit tudok, hogy egy söntellenállás kellene a táp pozitív ágába, de innentől már el is akadtam, hogy hogyan variáljam az NPN, PNP tranzisztorokat, vagy akár egy műveleti erősítőt, az R-C simításról pedig sajnos végképp nem tudok semmit.

Tudnátok kérlek küldeni valamilyen hivatkozást, ahol találok kapcsolást erre a célra? Van itthon pár NPN és PNP tranzisztorom, illetve pár darab lm324 is.

Köszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2023
(#) proli007 válasza MrBrown hozzászólására (») Ápr 8, 2023
Azt nem tudom számodra mi a frappáns, de egy lm324-el megoldható a dolog. Ha így megfelel.

Tik-Tak.png
    
(#) niedziela válasza Massawa hozzászólására (») Márc 13, 2023
Valószinüleg voltak definiálva, csak egy több kapus alkatrészt úgy rajzolnak meg, hogy külön a kapukat és külön a power-t.
Ha tegyük fel egy többkapus alkatrész választasz, és annak az első kapu után nem a másodikat hanem a negyediket akarod használni, nem kell kitenni a 2,3 kapu rajzát, hanem erre van egy invoke parancs / ikon amivel kiválaszthatod a több szegmensből, hogy mit akarsz megjeleniteni. Mivel a power lábakat is külön kezelik pont ennek okán, az is külön kapunak számít.

Az lm324 4db müv-t tartalmaz, ha nekem a 3. 4. müv kell a rajzra, a power lábakat csak akkor látom ha külön megtudom jeleniteni.
(#) Massawa válasza niedziela hozzászólására (») Márc 13, 2023
A kapcs.rajzon nem voltak a táplábak ( ha jol emlékszem egy lm324 volt), s miután én eddig még soha nem rajzoltam áramkört a lbr-be, igy biztos, hogy valamelyik könyvtárbol vettem. Utánna már láttam, hogy nem rajzolták meg a táplábakat, nem is lettek definiálva, ezért egyböl ki is töröltem a könyvtárból. Azt hittem, hogy mint más esetben a háttérben definiálva vannak a táplábak. ( mert az áramkörben volt egy marék hasonlo több elemes áramkör, és azoknak sem voltak a sch.-ten a táplábaik a NYÁKon viszont nem hiányoztak a bekötések..
Azt nem tudom, hogyan kell kitenni. Már több éve használom az eaglet, és eddig soha nem volt ilyen gondom ( azota sem). Ha megjelennek a kapcsolási rajzon akkor természetes bekötöm, ha nem akkor a NYÁKon most extrán ellenörzöm, és azota nem találtam hibát.
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2023
(#) mlaci989 hozzászólása Márc 4, 2023
Sziasztok.
Összedobtam egy 723-as tápot. Pontosabban Ge Lee paneltervével (a proci hűtős változatot). Egyből indult, semmi gubanc. Áteresztönek 2SC3856 2darab meg BD140 es meghajtó. Ez volt itthon, bontott erősítőből gazdálkodtam. Minden alkatrész adott volt. Kimeneten terhellésre van kis hullámosság, csúcstól csúcsig 400mV - 1MHz. Ez gondolom nem vészes. Nem kezd fűrészelni a Low esr kondira ha rárakom a kimenetre mint az lm324 es tápom. Egyenlőre kísérleti verzió és jónak mutatkozik. Később lessz rendesen összerakva, dobozolva.
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2023
(#) tbarath válasza toth1996 hozzászólására (») Márc 4, 2023
Az 1. választásod egy disszipatív labortáb kit. Kell még trafó, borda, műszer, stb., és elég sokan gyalázták ezt a kitet, már ha jól emlékszem.
A 2. pedig egy stepdown converter, kell elé DC elég sok volt, és lesz a kimeneten szép zajod. illetve az a 200 mA minimális áram nem túl bíztató - már ha nem elírás.

Van amúgy labortáp topic, ott sok témáról volt szó: Bővebben: Link. Jelenleg a legfrisebb egy Proli007 és Alkotó fórumtársaink által tervezett kapcsolás, ehhez Alkotótól általában lehet profi nyákot venni, inkább azt javaslom. Szintén a topic-ban volt szó FET-ek párhuzamos kötéséről, hogy lehetőleg azonos legyen rajtuk a terhelés. A másik sokat futott koncepció az lm324 alapú, ez régebbi, nem FET hanem bipoláris tranyós kimenetű.

Illetve pár éve nagyot ment az (akkor) olcsón kapható kínai modulka, ami szép színes OLED-es mindenes DPS3003 (Link), ezt még Dave se köpködte ha jól emlékszem. Már az eredetit, mert később hoztak ki belőle mindenféle alulméretezett (túlspecifikált) verziókat is. azokkal volt baj. Ehhez egyébként kész dobozt is lehetett kapni, nyilván ez is kapcsolóüzemű.
Illetve van még rengeteg különböző "kijelzős CC-CV" stepdown converter modul, vagy épp buck-boost, a teljesség igénye nélkül: Link, Link, Link, Link, Link. Használtam hasonlókat "szegény ember labortápja" módjára notebook tápról.

De először is azt kell eldöntened, hogy mit szeretnél.
(#) VIM válasza Miska 45 hozzászólására (») Feb 23, 2023
Szia! A panel az most került beépítésre vagy már üzemelt benne? Az utókeringés az be lett állítva a panelen lévő potméterrel? Ha potméterrel túl alacsony feszültség van beállítva a szivattyú számára akkor észre sem lehet venni, hogy nincs utókeringés, de ha túl nagy akkor pedig nem akar elaludni a főégő. Ha leáll a szivattyú akkor a szivattyún mérhető e valamekkora feszültség? Ha nem akkor feltehetően az IC hibásodott meg (LM358?). Le kell venni a tetejéről a feliratot takaró fóliázatot és kiderül. Ha cserélni kell akkor érdemes betokozni és abba tenni az újat.
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2023
(#) Monster02 válasza tufatofu hozzászólására (») Feb 19, 2023
Szia!
Az lm324-nek az 1.es lábán mekkora feszültséget mérsz GND-hez képest ?
(#) mlaci989 hozzászólása Jan 8, 2023
Sziasztok.
Kérdésem lenne labortáppal kapcsolatban. Alkotós táp Bővebben: Link Rendeleneségre figyeltem fel. Ha kondenzátort kapcsolok a kimenetre jelen esetben egy 470uf kondi akkor fűrészel a kimenet. (nem nevetni) Csatolom a szkóp fotót. Ez a jelenség egyik oldalon van jelen (kettős labortáp). lm324 cseréje nem hozott javulást. Amúgy minden működik, szabályoz, rendben van. Valami ötlet merre keresgélyek.? A rajzot nézve nem egy űrhajó de nem értek hozzá.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2023
(#) ludmancs hozzászólása Okt 27, 2022
Kondik cserélve. A lm324 9 lábán van egy piros üveg dióda kinézetű 8,5kom mérhető rajta kivéve. A nyákon RT2 van írva nem dióda. Ezt nem tudom beazonosítani.
Jólenne egy rajz de semmit nem találtam róla.
Következő: »»   1 / 43
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem