Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   132 / 840
(#) Müszi válasza krkic hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
A műveleti erősítő, a füstölő ellenállás, és talán a kisebb tranyók, diódák.

üdv
(#) uli válasza tilde hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Megnézem, mit mutat, aztán írok. Kössz: uli
(#) krkic hozzászólása Márc 27, 2009 /
 
A műveleti erősítőről hogy tudom megállapítani hogy halott e? ÉS melyik potival mit szabályzok?
(#) uli hozzászólása Márc 27, 2009 /
 
Megnéztem:
Az IC 4 és 11 lábai közt 29V van. Az picit sok szerintem.
Ha az áramkorlát be van kapcsolva: 250mV DC a LEDen. Ha ki van kapcsolva 610mV AC(!) a LEDen. De amúgy működik
uli
(#) Doncso válasza krkic hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Bővebben: Link Innen megérted mi a lényege a műveleti erősítőnek és hogy hogyan működik. Egyébiránt adatlap szerint adsz neki tápot, a bemeneteit összekötöd a linken megjelölt ábra szerint és a kimenetet méred.
(#) krkic válasza Doncso hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Kössz a segítséget. A diódák nem lettek zárlatosak akkor azok nem haltak meg?
(#) Doncso válasza krkic hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Ezt így nem lehet kijelenteni, legegyszerűbb, ha kiveszed az egyik lábát és multival megméred dióda vizsgálóval, egyik irányba szakadást kell mérned ha jó, a másik irányba 6-700 körül kell mutatnia a multinak normál szilicium dióda esetén. Ebben az esetbe jó esélyed van arra hogy él a dióda Ha valamelyik irányba 000 körül mutat a multi vagy mindkét irányba teljes szakadást akkor kuka a dióda.
(#) Pioneer hozzászólása Márc 27, 2009 /
 
Átrajzoltam ennek a tápegységnek a kapcsolási rajzát, hogy áttekinthetőbb legyen.

labortáp.JPG
    
(#) proli007 válasza uli hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Hello!
Hagyd már azt a szerencsétlen led-et! A kutyát nem érdekli, mekkora feszültség van rajta. Nincs információ tartalma.

A lényeg, hogy mi van az IC ki és bememneti lábain. Tehát a 14-es, 12-es 13-as és az 1-es lábak feszültségeit kell megmérni, áramkorlátos és mentes üzemmód mellett.
Ha 12-láb (+) feszültsége magasabb, mint a 13-as (-) akkor a Lednek égni kell, ha fordított a helyzet, akkos sötét lesz.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Pioneer hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Hello!
Ügyes!
De akkor már fordítsd meg azOP4-et, hogy látványosabb legyen az áramszabályozás. A D2-őt, meg függőlegesen lehet betenni az R11 mellé, mert az úgy is annak áramát szívja le, ha az áramkorlát belép.
Ja, és mivel rajzoltad? mert szép kulturált lett.
üdv! proli007
(#) uli válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Írom:
Ha az áramkorlát (ák) be van kapcsolódva:
1es láb: ák-tól függ, egyenesen arányosan nő vele a fesz.
12-es láb:21,5V
13-as láb: mint az 1es
14: 28V
Ha ák off:
1: 28V
12: 0V
13-as: 28V
14: 0V

A 27Vos zéneren 29 V esik.

Nagyjából ennyi. Kössz: uli
(#) proli007 válasza uli hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Hello!
Hát a kulcsszó: 14: 28V / 14: 0V hát akkor itt mi a gond? Az IC vezérli a Led-et! Hol nulla, hol magas szint van a kimenetén.
Az nem ég, ha
- R5 szakadt, vagy nagy értékű.
- Led zárlatos, vagy nem a GND-re van kötve, tehát szakadt a 15-ös és az 1-es nyákpont közötti vezetősáv. (az 1-es biztos földön van, mert akkor nem működne a táp.)
- Szakadt a Led, de akkor nem millivoltokat mértél volna rajta.
üdv! proli007
(#) uli hozzászólása Márc 27, 2009 /
 
Akkor kibontom az ellenállást, és megnézem biztos azt az értéket adták-e amit kértem. Volt, hogy mást kaptam sajnos, lehet most is ez van. De beültetésnél jónak tűnt. Megnézem. Köszi: uli
(#) Pioneer válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Valahogy így gondoltad?
Az "sPlan 6.0" -val készítettem.

labortap.JPG
    
(#) proli007 válasza Pioneer hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Hello!
Hát nem sokkal szebb, de talán érthetőbb.
Köszi!
(#) tilde válasza uli hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Hát, a 12 -es lábon nem lehet nulla a feszültség soha, de szerintem csak felremérted. De ha minden igaz, akkor a műv. erősítő működik, és addja is a kimenetén a feszültséget, de akkor az ellenállásal lesz gond.
Egyébként én nem értem hogy működhet egyáltalán az a LED, szerintem mindig kellene világitania, mivel a műv. erősitő + bemenetén mindig nagyobb a feszültség, ezért a kimeneten meg kellene jelennie az ominozus 27V nak, amitol meg vilagitana a LED, de biztos én vagyok a hülye, mert már biztosan megépitették páran.
(#) proli007 válasza tilde hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Hello!
Idézet:
„erősitő + bemenetén mindig nagyobb a feszültség”

Nem egészen. Mert ha nincs áramkorlát, akkor az áramérzékelő IC kimenete "tápon van" és ez a Led-meghajtó erősítő "-" bemenete, míg a "+" bemenete egy leosztott feszültségű ponton van. Nem túl korrekt, de működhet.
üdv! proli007
(#) tilde válasza krkic hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
A P2 és P4 potenciométerrel a feszültséget szabályzod, a P4 minden bizonnyal a max. feszültség beállítására szolgál. P1 el pedig az áramkorlátot szabályozod, P3 pedig a max. áram beállítására szolgál.
(#) tilde válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Hát még mindig nem értem hogy kerül oda a teljes tápfeszültség a - bemenetre, de biztos ott van.
(#) tilde válasza tilde hozzászólására (») Márc 28, 2009 /
 
Már nem tudtam megváltoztatni, de a P3 nem a max áram beállítására szolgál, nem tudom mi értelme van, hacsak nem az hogy az áramot érzékenyebben is be tudjuk állítani.
(#) Pioneer válasza tilde hozzászólására (») Márc 28, 2009 /
 
A P3 a legkisebb áramkorlát beállítására szolgál.
(#) tilde válasza Pioneer hozzászólására (») Márc 28, 2009 /
 
Hát ezt láttam én is, de valahogy nem látom értelmét. Az én tápforrásomon a maximális áram értékét lehet állítani, de hát annak van is értelme.
(#) Pioneer válasza tilde hozzászólására (») Márc 28, 2009 /
 
Ennél a kapcsolásnál a D2 dióda nyitófeszültsége, vagy az Rx értéke határozza meg a maximális áramkorlátot.
Nekem kb. 570mV a dióda nyitófeszültsége és két 0,39ohm -os ellenállás van párhuzamosan kötve Rx-nek, így a maximális áramkorlát kb. 3,2A.
(#) tilde válasza Pioneer hozzászólására (») Márc 28, 2009 /
 
Na én ezen is gondolkoztam, és akkor mégiscsak igazam van, hogy így nem elérhető az 5A, legfeljebb úgy ha betennék egy 1V -os Zenert, ha egyáltalán létezik ilyen.
(#) Pioneer válasza tilde hozzászólására (») Márc 28, 2009 /
 
Vagy olyan diódát kell válogatni, ami 700-800mV nyitófeszültségű. A legkisebb értékű zener 2,4V ha jól tudom.
(#) Thomas10100 hozzászólása Márc 28, 2009 /
 
Sziasztok!

Vettem 4db PM438 mérőt, ami HEstore-nál is van.

Fesz méréssel nincs gondom, de az árammal igen.

2A-es méréshatárhoz 0,1ohm sönt kell, de a Spafi féle táp 4A-t tud. 20A-hez 10db 0,1ohm kellene párhuzamosan. Csak ez a megoldás van? Vagy tud valaki jobb megoldást?

Köszönöm!
(#) Attila86 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Márc 28, 2009 /
 
Üdv.!

Köss párhuzamosan csak mondjuk 2db 0,1Ohm-ot, és ezekkel párhuzamosan egy legalább két-három nagyságrenddel nagyobb eredő ellenállású feszültség-osztót.
(#) Pioneer válasza Thomas10100 hozzászólására (») Márc 28, 2009 /
 
Mivel a műszerrel a söntön eső feszültséget méred áram mérés esetén, így nem a sönt értékét kell módosítani, hanem egy előtét ellenállást kell a műszer elé kötni.
(#) (Felhasználó 5823) válasza Gery hozzászólására (») Márc 28, 2009 /
 
Most, hogy végigolvastam a topikot, láttam, hogy érdeklődtél a VQE14 kijelzővel kapcsolatban. Ezért csatoltam a bekötését. A 7107 és a VQE14 igen sűrűn szerepelt a renszerváltás körüli időben együtt különböző műszerekben. Tehát nyugodtan használhatod erre a célra, jobb mintha a fiók alján végzi! Ja mint az adatlapból látszik közös anódos.
(#) tilde válasza Thomas10100 hozzászólására (») Márc 28, 2009 /
 
Van Schottky dióda 0,95V -ra
Következő: »»   132 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem