Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   303 / 840
(#) mex válasza solti_imre hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Jól néz ki. A fölös teljesítményt elfűtő bordákról esetleg egy kép?
(#) solti_imre válasza mex hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Íme! :yes: Mint látható, a mechanika nem az erősségem - még véletlenül sem sikerült a két bordát egy szintbe helyeznem...

p1000333.jpg
    
(#) kadarist válasza solti_imre hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Szia!
Jobb lett volna a bordákat függőleges állásban szerelni. Nagyobb lenne a léghűtés hatásfoka.
(#) solti_imre válasza kadarist hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Igazad van, valamint kb. 2x ekkora felület sem ártott volna - de akkor hol a design? (Nem próbáltam még, de a hosszú idejű teljes terhelést (Uki=minimális, Iki=maximális) valószínűleg nem fogja bírni. Ha így lesz, a tetejére kerül két, a doboz szélességével megegyező hosszúságú hűtőborda és teszek a design-ra!
(#) solti_imre válasza kadarist hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Esetleg a bordákra szerelek 1-1 ventillátort, amit a hőfokuk függvényében vezérlek.
(#) kadarist válasza solti_imre hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Szerintem csak simán fordítsd át a bordákat, és teszteld úgy a melegedését. Ezek az alacsony bordák nem igazán ventilátoros hűtésre vannak kitalálva.
(#) solti_imre válasza kadarist hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Egyelőre letesztelem majd így - aztán meglátom... (Azért ódzkodom a 90 fokos forgatástól, mert a két bordát 8 távtartó tartja. Ha elforgatom őket, marad 8 lukam és fúrhatok 8 másikat) A doboz hátsó fala és a bordák közt hagytam kb. 7-8 mm hézagot - reménykedem, hogy talán elég helye lesz a levegőnek...)
(#) mex válasza solti_imre hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
A bordák jó ha 20W teljesítményt el tudnak fűteni anélkül, hogy a doboznak baja lenne. :no:
Ha ki szeretnéd használni huzamosabb ideig a maximális áramot alacsony kimenőfesz mellett, akkor ventillátorokat kell ráépítened, (és még úgysem 100%) a korlátlan üzemidő.
(#) Ghoost hozzászólása Nov 27, 2010 /
 
Sziasztok!

kerdesem lenne, igaz csak kicsit kapcsolodik a Labortapegyseg temajahoz.

beepitettem a PROLI007 tapegyseg trafojaval parhuzamosan egy masik trafot is a muszereknek, s azota valami nem jo

hibajelensegek:
- a muszerem eleme lemeruloben lehet az okoza, de felteszem hatha mas is tapasztalt ilyet es megerositheti gyanumat.

beallitott fesz: 2.19V
hozzaerek a negativ kimenethez a fesz 5.50V-ra ugrik
ha a pozitivhoz akkor 5.50V-ra
beterhelve egy LED-del aram korlat beallitva 2-mA-re
a fesz leesik 1.58ra

beallitott fesz: 12.06V
hozzaerek a negativ kimenethez a fesz 12.80V-ra ugrik
ha a pozitivhoz akkor 12.9V-ra


ha leterhelem egy 12v 2W izzoval a feszultseg leesik 11.44 V-re.

probaltam 5V; 9V 12V, 15V-on is, es mindenhol meg van ez a 0.5V feszultseg eses.

elotte 0.1V belul szabalyzott a kutyu de, hogy most mi lelte :O

Segitsetek legyszives.........
(#) solti_imre válasza mex hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Nos, az első tesztek! 5 perc 2A/2x60W-os terhelés után a bordahőmérsékletek ~90 fokosak lett - itt lekapcsoltam...
Első körben kipróbálom az aktív hűtést, ha akkor sem javul a helyzet, akkor "tetőcsomagtartó" + ventik
(Alapvetően először magát a kapcsolást akartam tesztelni, hogyan teljesít (SZUPERÜL!) - valószínűleg évekig ellennék az 1-1,5A -es terhelésekkel - de nem bíííírom elviselni, hogy egy 200VA-es torroid kihasználatlan maradjon!
(#) demcar válasza solti_imre hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Üdv. solti_imre
Engem érdekelne ez a labortáp amit épitettél részletesebben főleg az hogy az áram kijelzőt hogyan oldottad meg ugy hogy egy kapcsoló segitségével átlehetlesen kapcsolni nagyobbmérés határra?
És az hogy hogyan csináltál belőle 4A-ert?
(#) Ghoost válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Gyanum beigazolodott felig meddig.
Sikerult szereznem egy kolcson DVM-t

itt a beallitott ertek az erintesre nem valtozik, viszont a feszultseg eses terheles hatasara szindroma megmaradt
ezen fejlemenyek ismereteben valakinek valami epito jelegu eszrevetele?
illetve hogy hol mit merjek, a leendo segitseg elore mozditasa erdekeben.

Megkoszonom elore is a segitsegetek
(#) solti_imre válasza demcar hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
A 4A-eshez két dolog kellett: Egy 2x24V/2x4.16A -es toroid és áterezstőnek csatornánként 2 db BDY73 (Jó a 2N3055-ös is, de ebből volt itthon a több! )
Nemcsak az áram, hanem a feszkijelzők is átkapcsolható méréshatárúak - az adatlapjuk szerint megnézheted itt a megfelelő rövidzár segítségével állítható a DP, a rájuk eső feszültség pedig egy mezei fesz.osztó segítségével változtathatóak. Az árammérőnél 2A -es állásban egy 0.1 Ohmos ellenálláson eső feszültséget mérem, 20A -es állásban ennek a 10-es leosztását. Fesz. mérésnél 20V -os állásban az Uki 1/100 -át, 200-asban 1/1000-ét.

Az osztóellenállatok értékei (bocs, ha triviális dolgokat írok le):

1/10-ed: 1M/100k+10k+1k
1/100-ad: 1M/10K+100 Ohm+1 hm
1/1000-ed: 1M/1K+1 Ohm+rövidzár
(#) solti_imre hozzászólása Nov 27, 2010 /
 
~20 perce megy a 2x3A -es terhelés, két db Paps 12cm-es ventivel - bordahőfok 95C alatt marad! Jó lesz ez!
(#) mex válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Mutasd meg a rajzon hogyan kötötted be a műszereket, és mutasd a tápellátásukat is, mert a hiba csak ott lehet.
(#) demcar válasza solti_imre hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Hát ez a sok osztóellenállás nekem még magas. A matekkal sose voltam kibékülve.
De azért kösz, lehet hogy ezt fogom megépiteni, nekem a trafóm csak 2x12V/2x4,16A.
(#) nagy hoho válasza solti_imre hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Minden hozzászóló leragadt az elégtelen hűtésnél, ami természetesen jogos felvetés.
Én inkább a megjelenéssel foglalkozom. Két olyan műszer került bemutatásra amit ki lehet tenni a kirakatba. Ha választhatok akkor a funkciógenerátor van az első helyen.
Gratulálok!
(#) solti_imre válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Természetesen rövidzárban mértem - üzemi, normál terhelésnél (Uki > 1-2V) ennél csak jobb lehet!
(#) solti_imre válasza nagy hoho hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Hízik a májam és köszönöm a méltatást - de sajnos nem tudok egyetérteni Veled: mint írtam - és láthatod - a tápnak komoly esztétikai hibái vannak, az XR2206-os jelalakjáról még nem jelent (mert nem jelenhetett meg!) pozitív értékelés, a frekimérő kavicsa pedig nincs termosztátba helyezve, úgyhogy komolytalan... Ezek nem többek, mint kezdetleges amatőr műszerek - de a kirakatot úgy kell kerülniük, mint leprásnak a báltermet!
(#) solti_imre válasza demcar hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Akkor 15-16V -nál többet ne várj tőle (vagy ha nem kell duál táp, akkor kösd sorba a két szekundert és kapsz egy nagyon jó 0-32V/4A -es tápot! Mindenképpen ajánlom ezt a kapcsolást: stabil, könnyen utánépíthető és érzéketlen az alkatrészek szórására.
Ha érdekel a műszerek bekötése, akkor holnap részletesen lerajzolom (a mai napom péntek reggel 6.45-kor kezdődött! ) és belinkelem.
(#) Alkotó válasza solti_imre hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
A józan ész, és az ebből fakadó mértékletesség sokat segíthet. Nyilvánvalóan lehetne fokozni a hűtést, de alapvetően abból kell kiindulni mire fogod várhatóan használni. Nem tartom túl valószínűnek, hogy reális állapot lesz a 10-20 perces rövidzár, maximális áramra beállított áramkorlát mellett. És ha a valóságos helyzetet helyezed előtérbe, akkor lehet, hogy így jó ahogy van.
Szép a küllem, de az én személyes kíváncsiságom miatt mutathatnál fotókat a belső kialakításról is.
(#) nagy hoho válasza solti_imre hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Ne szerénykedj, nekem tetszenek az apróbb hibák ellenére is. Sokan örülnének ha ezt a színvonalat tudnák hozni.
(#) Ghoost válasza mex hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
szia Mex!

nem mondtam, hogy muszer kotottem a rendszerbe
csak a trafojukat epitettem be.
a muuszer kicsit kesobb jon, csak szeretek aprankent haladni elore.

Viszont rajottem a gubancra, mitol esik a fesz terhelesre.
En BALGA 1-1diodat kotottem sorba a kimenettel (induktivitas elleni vedelem gyanant) es ugy terheltem le a tapot, hat kerem itt esett a feszultseg!!!

Nagyon koszonom meg1x a idodet, mit valaszod megirasara szantal.
(#) solti_imre válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Igen, igazad van! Ezért is gondolom, hogy a ventis hűtést felszerelve az esetek 95%-ában a Papsok be sem kapcsolnak majd, de jó lesz a tudat, hogy ha kell, ott vannak.
A képek - Hát nem vagyok büszke rájuk...
(#) mex válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
A legjobb dolog, ami történhetett, saját magad jöttél rá a hiba okára!
(#) Ghoost válasza solti_imre hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
S miert ne lehetnel buszke!!

Igazan szep munka

csak a buta ember tart rendet, az okos ember atlat a kaosz felett
(#) Ghoost válasza mex hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
nem hagyott nyugodni!
de erre a legvegen jottem ra, eloszor a bekoto kabel keresztmetszetere gondoltam,, de az meg 1mm2 kabelbol van ami elvileg 7A bir, de 4et 100%, a gep meg 1,95A-ra van belove [ennyit tud a trafo ]
(#) demcar válasza solti_imre hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Természetesen csak egyet akarok tehát 0-32V/4A.
Csak néztem hogy neked többforgású poti van. Nekem pedig nem olyan kel hanem rendes poti és durva ill. finom állitással. A feszültség átkapcsolás nálam nem fontos de az amper az tetszik ha nem nagy kérés akkor majd küldd el ha tudod.
Előre is köszi
(#) nyekk hozzászólása Nov 27, 2010 /
 
Elkészült nagy nehezen
(#) Doncso válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Szia, az nem induktivitás elleni védelem, hanem induktiv terhelés elleni, (villanymotor, stb) de mondok én neked valamit, szedd ki nyugodtan azokat a diódákat, és dobd el messzire, semmi szükség rájuk, én egy egy IRFP460-assal használom a két oldalt, azaz egy táp egy FET-el, és nemhogy az induktiv terhelést, de még a rövidzárat is gyönyörűen fűti el, akár 2,5A mellett is, nekem nagyon bevállt ez a táp így.
Üdv. D.
Következő: »»   303 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem