Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   165 / 251
(#) dokidoki válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Jó lenne az 3.5-re is, csak több menet kellene rá, de ekkor elromlana a felsőbb sávokon.
(#) dokidoki válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
A T200 -t is meg lehet sütni 50 Watt-al, annak ellenére, hogy átvinne 400W -ot simán. Ha a illesztési feltételek rendben vannak akkor melegedés nélkül elmegy a T106 méretű vas 100W-ig simán. Ettől kisebbet nem érdemes használni, mert a szükséges huzalmennyiségnek is el kell férnie ugyebár.
Ha az illesztési feltételek hibásak, akkor mindegy milyen a vas - huzal, nem lesz jó.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Trifiláris tekerés után tudsz 1:9 ballunt is bekötni .
"LegaAlsó "tekercsre a koax megy , majd a "legfelső" tekercs végére a csupasz longwire akkor áttéle lesz 1:3 ebből jön ki a 1:9 impedancia viszony (négyzetes) arànya.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Ahogy a 2 lyukú ballunnal csináltad az EWE hasonlóan van a longwire esetén is
Legyen légmagos a ballun.
Bekötése ehhez hasonlóan.

Bővebben: Link

(Remélem jó a link telóról "bénázok" ) Bocs!
(#) ha1drp válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Vas nélkül is megy: Link
(#) Kera_Will válasza ha1drp hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Igen tudom használtam ...
Köszi a jobb link találatot!
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2017
(#) Doky586 válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
De 7-25 MHz ig jó..
talán még 2-4 menettel elmenne 3.5-15 MHz ig.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2017
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Ballun méretezés "ökölszabàly" : a használni kívánt legalsó frekvenciàn 200 Ohm impedanciát képviseljen.
Ennyi menetet kell rá tekerni hogy a Xl a legalsó frekvencia esetén pont 200 ohmra jöjjön ki .
Ez függ az Al vas jellemzőtől. Feltekerhető menet szám a drót és lyuk átmérőktől .
Ismeretlen vas esetén ezt kell meghatározni 10 20 menet ekkor adódik majd valamennyi L ebből tudsz kiindulni.
(#) elektroncso válasza ha1drp hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Lássuk, hogy jól értelmeztem-e a kapott linkeket. Valójában a mellékelt képen látható módon kéne bekötnöm a légmagos tekercset ahhoz, hogy 9:1 UNUN-t akpjak?
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Igen így .
Autotrafó elven van a 3 darab tekercs egymáshoz sorba kötve.
Legalsó kezdete a koax harisnyához a legalsó tekercs vége a középső kezdetéhez és ide csatlakozik a koax meleg ere is a rádióból.
Ez a primer 50 ohmos trafó első része.
Ebből a közös pontból a középső ( második) tekercs kezdete után a második tekercs vége a legfelső (harmadik) tekercs kezdetéhez csatlakozik. Végül a 3.tekercs vége az antennához ami egy "hosszú drót " longwire .
Ez az utolsó pont az autó trafód sekundere itt lesz a 9*50 ohmos impedanciád a közös földponthoz képest ami a koax harisnyája.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2017
(#) vatti65 válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Figyelmetekbe ajánlom az alábbi balunt. Én ilyet használok 80-40-30-20 méteres sávokra.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2017
(#) Feri007 hozzászólása Dec 29, 2017 /
 
3,5Mhz antenna és illesztő témakörben:
Érdemes az az elmélettel is tisztában lenni, a 2106206-es hsz-ban van egy link.
És ahogy írtátok, 5GN cikkeit érdemes elolvasni.
Röviden: 3,5Mhz-re házi körülmények között aligha lehet ideális antennát építeni.
- Ami azt jelenti, hogy az antenna impedanciájának lesz képzetes része - ha rövidebb, mint az elméleti, kapacitiv lesz.
- És az ohmos rész (sugárzási ellenállás) is kisebb lesz (mint 50 Ohm)
Az adó pedig 50 Ohmot kell, hogy lásson
Tehát hangolóegység KELL. Lehetőleg/reálisan fent az antennánál kell kompenzálni, mert ha koax lenti végén végezzük, a nagy meddő áram miatt (rezonanciában lesz az antenna-és-hangoló együttes), a veszteséges koax megeszi a teljesítményt.
(#) Doky586 válasza vatti65 hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
De ez 1:1 azaz csak kis-impedanciás antennához jó (pl GP vagy félhullámú dipól).
(#) vatti65 válasza Doky586 hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Igaz, ebben az esetben tyúklétra + illesztő. Ha már illesztőt kell csinálni.
(#) elektroncso válasza Feri007 hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Gondolatolvasó vagy, pont ezt akartam kérdezni, hogy hol volna jobb helyen a hangoló, bent a szobában, vagy inkább kint a toronyban.
Viszont kint a toronyban a hangoló ki lesz téve az időjárásnak, főleg a hőmérséklet változás zavar, ami komoly méretben elhangolja az illesztőt.
(#) szendi001 válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
A hangoló elemei drágák. Én most telepítek antennát. Ki kell mérni az ideális kapacitásokat SWR mérővel, és fix elemekkel helyettesíteni azokat. Egy sávra kiváló megoldás és örök mint a szegénység. Nagy varázslat nincs, nagyfeszültségű kerámia kondi kell, meg 50-es PVC cső. Az egészet bele kell tenni egy nagyobb lefolyó csőbe.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2017
(#) gtk válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Ha a vegfok kimenete Z=50 ohm es a koax is 50 ohm, az antenna nem 50 ohm, akkor hol kell illeszteni ? Az antennanal.
(#) elektroncso válasza gtk hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Bocsánat, kicsit elgépeltem magam. Nem az UNUN-ra gondoltam, az értelem szerint az antennánál van, hanem az antenna tunerre. Én pl. ezzel szemezek, csak nem ilyen komoly kondikkal. Nem úgy néz ki mint amit az antenna mellé szántak kintre.
(#) Feri007 válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Hát persze, az kellemetlen, ha fenn van a hangoló (ATU).
Egyik áthidaló megoldás, hogy kis veszteségű tápvonal kell, pl tyúklétra.
A másik, a long wire. Annak a vége az adószobában, lent, az ATU mellett lehet. Jó földelés is kell, persze. A long wire-nél arra kell vigyázni, nehogy valamelyik amatőrsávban párhuzamos rezonanciája legyen, mert akkor meg azért nem megy ki rajta teljesítmény.
(#) ha1drp válasza Feri007 hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Nekem más választás híján az emeletes ház tetején egy 5m-es függőleges sugárzó üzemel, egy automatikus antennahangolóval a talpán. Az évek folyamán a hangoló sosem hangolt újra, mindig csak a már elmentett adatok alapján állította be a max 1:1,5 SWR értéket. Elképzelhető azonban, hogy nagyobb Q-val rendelkező illesztő esetén már szükséges lehet az utánahangolás.
(#) elektroncso válasza Feri007 hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Éjszaka gondolkodtam a lehetőségekről, a mellékelt áthidaló megoldást ötlöttem ki, véleményezzétek kérlek. A lényege abban van, hogy az antenna tuner nem a kertben van szinte hozzáférhetetlenül magasan, hanem egy kicsivel odébb (kb.4-5 méternyire) a szobám melletti balkon végében. Itt könnyen hozzáférek. Utána még kb. 15 métert tekereg a koax mire a rádiós sarokba ér (sem a szoba nézete, sem az arányok nem passzol a rajzon). Maga az antenna kb. észak - dél irányba fog sugározni ugyanis a házunk "bal alsó" sarka mutat északra pár fok eltéréssel. A balkonnal párhuzamosan azért nem húzom az antennát, mert a két ház között kb. 6-7 méter van, a kisugárzott jel azonnal reflektálódna a két falon és itt pattogna mellettem lerontva ezzel az antenna amúgy sem jó tulajdonságait.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2017

qth_01.JPG
    
(#) Gafly válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Szomszéddal jó a viszonyotok?
(#) Doky586 válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Egy GP igen kis helyigényű, egy 20m-es torony elég hozzá 3,5MHz-en, a hangolóegység pedig az udvaron térgymagasságban lehet.. (ha kell egyáltalán)
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2017
(#) elektroncso válasza Gafly hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Meg sem merem neki mondani, hogy rádió adót fogok üzemeltetni. Amikor felraktam az első vevőantennát ő már akkor "zavarokat észlelt" az URH műsorvevő rádiójában.
(#) Gafly válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Akkor ünnepélyes keretek között legyen a neve mondjuk "ruhaszárító kötél"
Szoba másik végébe nem lehet tenni a "RIG"-et?
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2017
(#) elektroncso válasza Gafly hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Tudod mi ebben a vicc, az antenna a balkonon volt kifeszítve volt olyan eset amikor kimosott zoknikat találtam rajta. Édesanyámnak nem fért ki minden a balkonon lévő ruhaszárító kötélre így a könnyebb dolgok (tipikusan zokni) az antennámon landolt.

Minden eszközömet (ATU, SWR mérő, rádió) úgy kell elkészítenem, hogy hordozható legyen, mert szeretnék velük majd kitelepülni. Nagyszülők szülőháza a várostól jó 10km-re van, villany is van és a legközelebbi szomszéd kilométerekre van, akkora antennát húzhatok ki amekkorát enged a huzalom. Fix állomást nem telepíthetek mert az antenna szántóföldeken futna keresztöl ami útban volna a mezőgazdászoknak, de kitelepülésre nagyon jó lenne.

U.i.: Sajnos nem. Bár a szoba ottani fele még jobban megfelelne de akkor a nagy könyves szekrényt és a ruhásszekrényt kéne máshova tenni, amik viszont nem férnek el a mostani RIG helyén, ott ugyanis már csak 1,2m a belvilág a fal mellett (tetőtéri szoba, 45°-os szögben csökken a belvilág. Gyakorlatilag olyan a szoba keresztmetszete, mint egy fél trapéz (a másik fele egy kisebb szobába nyúlik így a szekrényeknél "rendes" fal van).
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2017
(#) elektroncso válasza Doky586 hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Nem is rossz ötlet.
Azon gondolkodom, hogy függőlegesen felállítanák 20 méter villanyszerelő műanyagcsövet, ami köré 4 szál koncentrikusan elhelyezett rézhuzalt feszítenék ki. A négy huzal felső végét értelemszerűen összekötném, alul szintén, így elég "vastag" volna a nagy sávszélességhez. Itt mondjuk a műanyagcső törése (szélellenállás miatt pl.) ad okoz az aggodalomra.
Vagy mennyire volna hülye ötlet vascsövet felállítani mint antenna? Persze a földtől a talppontban jól elszigetelve (hasonlóan mint a lakihegyi adótoron). Csak itt meg a vas miatt nagy volna a "rézveszteség".
(#) Doky586 válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Antennakönyvben van még huzalpiramis, az csak 13m de 3m magasan is futnak vízszintes részei.

A torony ineiglenes jellegű (kitolható) kell legyen, mert a fix ép.engedélyköteles.

GP: teleszkópos fémcsövek kitolhatóan + teljesen műanyag vezetékből kikötések
Piramis: teleszkópos műanyag csövek kitolhatóan + fémdrótos ruhaszárító kötél

A teleszkópos kitolás valami nagynyomású levegővel..? (kompresszor+tartály) Csak tippelgetek.

De előzőek csak adáshoz szükségesek. Vétel-only esetén egy nem rezonáns (több méteres több menetes) hurok-antenna ami közvetlen aktív nagyimpedanciás erősítőre dolgozik..?
(#) elektroncso válasza Doky586 hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Tudom, hogy engedélyköteles, mindenképp kitolhatóban gondolkodok. Vagyis a GP-nél megfelel, hogy a konstrukció vascsőből van, amit elszigetelek a talajszinten (pl. 3/4-es vas vízvezeték amit alul műanyag idommal elszigetelek, sajnos teflont nem fogok tudni szerezni a KPE meg nem tudom milyen RF tulajdonságokkal rendelkezik).
Ami a kitolást illeti én nagyon egyszerű konstukcióra gondoltam. Az alsó darab volna a legvastagabb, és minden elem annyival volna vékonyabb vízvezeték csőből hogy az egyel vastagabba belecsússzon. Kitolni egyszerűen kézzel lehetne, hasonlóan a horgászbotokhoz, amikor az egyik elemet kihúzzuk a másikból akkor dupla csapszeggel biztosítva volna összecsúszás ellen. A jó elektromos kontaktot nagy keresztmetszetű átkötőhuzallal lehetne biztosítani. Értelemszerűen több helyen (magasságban) kikötve három irányba.

Igen, adóantenna kell.
(#) Doky586 válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Vas csőben azért nem gondolkodnék a súlya miatt.. Inkább alumínium.
4db 6m-es cső 1-1m es teleszkópos átfedésben az pont 20m.
Minden cső tetejénél 3 irányba szigetelőanyagú (üvegszálas v műanyag kötél) kikötés ami a max kitolást is korlátozza az eldőlésen kívül. Legalábbis ez lenne az elképzelésem, de finomíts még rajta.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2017
Következő: »»   165 / 251
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem