Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 4017 (tízes osztó)
Lapozás: OK   4 / 4
(#) ferci válasza etm hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
Ezek szerint a paralel izzók áramához válassz megfelelő fetet, a feszültsége nem érdekes, 50 voltos bőven elég.
Célszerű a tápod miatt min. 12, de inkább 24 voltos izzókból választanod, kisebb a fet igénybevétele az utóbbiakkal.
A vezérlésnek pedig 12 volt kell.
A 4017 kimenetéről a gate-re elég pár kohm-os ellenállás, mivel itt frekvenciáról nem beszélünk, most nincs a gate kapacitásnak szerepe, a g-s lábak közé pedig tegyél be 1-1 47...100 kohmot.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2017
(#) etm válasza ferci hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
Köszönöm a segítséget. Meglátom milyen izzókat kapok.
(#) etm hozzászólása Dec 12, 2017 /
 
Hello! A 4017-es IC kimenetein a feszültség mindig 5V vagy 0V váltja egymást,vagy ha 15 Voltról táplálom,akkor a kimeneti 5 Volt is felugrik?
(#) proba válasza etm hozzászólására (») Dec 12, 2017 /
 
A digitális IC-k ki/be menetei általában táptól tápig vannak értelmezve. A te esetedben 15V lesz a bemeneten a magas szint, és 15V lesz a kimeneti magas is. Az alacsony természetesen 0V
Ettől eltérő feszültséget akkor mérhetsz rajta, ha terheled a kimenetet. ( de gondolom nem erre vonatkozott a kérdés.)
(#) etm hozzászólása Dec 13, 2017 /
 
Üdv! Mekkora amplitudóval mehet a 4017-es IC bemenetére az órajel (négyszög jel) amit egy 555-ös állít elő?
(#) proli007 válasza etm hozzászólására (») Dec 13, 2017 /
 
Hello! Elég fura kérdés. A 4017 bementi jelét a tápfeszültsége határozza meg. Annál sem kisebb, sem nagyobb nem lehet a vezérlőjel maximuma. Tehát a tápot nem haladhatja meg a vezérlő jel sem a Vdd, sem a Vss pontnál. A bemenet küszöbértéke, (ahol billen) közelítőleg a tápfeszültség fele. (Mint megannyi CMOS logikai áramkörnek is, ami nem hiszterézises bemenetű.)
Tehát ha az 555 ugyan arról a tápról jár, mint a CMOS, gond nem lehet.
(#) punkdraco hozzászólása Dec 25, 2020 /
 
Sziasztok!

Ha nem használom az ic összes kimenetét, vagyis valamelyik vissza van kötve a reset lábra, akkor a jel egyből q0-ra kerül vagy csak a következő órajelnél?
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2020
(#) Bakman válasza punkdraco hozzászólására (») Dec 25, 2020 /
 
Azonnal a Q0 lesz aktív, leszámítva természetesen némi késleltetést amit a kapuk visznek bele de ez alacsony frekvencián elhanyagolható.
(#) punkdraco válasza Bakman hozzászólására (») Dec 26, 2020 /
 
Köszönöm!
(#) duke hozzászólása Máj 25, 2021 /
 
Sziasztok.
Összeraktam egy 4017-est a szokásos 555-ös időzítővel. Van rajta 10 led is, hogy lehesen látni ahogy kapcsolgatja az ic kimeneteit. Akkumlátorol vagy labortápról rendben müködik is. Viszont egy kapcsolóüzemű adapterrról furcsa működést produkál. Időnként másodpercekre, a 4017-es 50 Hz-el kezd el kapcsolgatni, gyakran úgy indul. Az 50 Hz-ből gondolom hogy valamilyen a hálozati zavart szed össze. Lehetne ezzel valamit csinálni, azon kivűl, hogy használjak másik tápot ?

De még ezen túl is produkál egy érdekes jelenséget. Az 50Hz-en kapcsolgatás közben, ha rávilágítok az áramkörre egy erős lámpával, akkor abba hagyja, és 555-ön beállított ütembe kapcsolgat. Megvilágítás nékül megy tovább 50Hz-en. Nem viccelek a hajam égnek áll, hogy fényérzékeny lett. Tudom hogy a ledek feszültséget termelnek mint egy napelem, de létezik, hogy egy smd led minimális feszültsége képes az ic-t így befolyásolni ? Tapasztaltatok már ilyet ?
(#) Bakman válasza duke hozzászólására (») Máj 25, 2021 /
 
Gyaníthatóan az 555-ös IC ellenállásai túl nagyok és hiányoznak a rendszerből a hidegítő kondenzátorok.

Kapcsolási rajz van?
(#) proli007 válasza duke hozzászólására (») Máj 25, 2021 /
 
Hello! Meg kell nézni, nem lóg-e a 4017 bemenete a levegőben. Pld a 13-as láb. És hogy van-e rendesen tápfeszültsége az Ic-nek.
(#) duke válasza Bakman hozzászólására (») Máj 28, 2021 /
 
Ezt az alapkapcsolást csináltam. Pluszba kivan egészítve egy 100 nanos hidegítő kondenzátorral, a 7 voltos táp bemenet.
Találomra kisérleteztem, össze vissza kötögettem ellenálást kondenzátort, és a 4017 14-es lábára és a test közé kötött 510 ohmos ellenállás megszüntette a problémát. Nem tudom miért de így hogy pluszban le van terhelve a 555 kimenete illetve a 4017 bemenete, valahogy nem jelentkezik az 50 Hz-es zavar.

4017.jpg
    
Következő: »»   4 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem