Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Index MCU-val
 
Témaindító: sejtek, idő: Okt 10, 2012
Lapozás: OK   3 / 3
(#) Zsora válasza Pali79 hozzászólására (») Júl 17, 2014 2 /
 
Már bocsi, de a FET tán nem tranzisztor?
(A nevében is benne van a tranzisztor szó. A "hagyományos" tranzisztorokat bipoláris tranzisztornak hívják, míg a tér- v. mezőhatáson alapuló tranzisztorokat - azaz FET-eket - unipoláris tranzisztornak.)
A hozzászólás módosítva: Júl 17, 2014
(#) Pali79 válasza Zsora hozzászólására (») Júl 17, 2014 /
 
Javítva: A BC337 tranzisztor helyett használj inkább FET-et, pl. IRLML 2502. SOT-23 tokkal, elég pici és tud 4,2A-t.
Így már rendben van?
(#) karak74 válasza Pali79 hozzászólására (») Júl 18, 2014 /
 
Javaslat: A BC117 + relé páros helyett használj inkább FET-et, pl. IRLML 2502. SOT-23 tokkal, elég pici és tud 4,2A-t.
Egyébiránt szerintem mindenki értette, hogy mit akarsz mondani, de az elvi oldal szerint Zsora kollégának igaza van. FET: Field-Effect Transistor
(#) karak74 válasza ebedlike hozzászólására (») Júl 18, 2014 /
 
Pali79 kollégának a FET ügyben teljesen igazat adok. Az említett jószágnak nagyon jó a nyitási ellenállása (0,045 ohm), ami 12V 21W azaz 1,75A mellett 0,08V esést jelent a FET-en, így csupán 0,14W-ot disszipál el. (Szinte nem is kell hűteni.) Persze, ha 6V-os a mocid, az sajnos 0,56W disszipációt jelent. (Attól ne ijedj meg, hogy SMD! A lábközök nem kicsik, nem igényel faramuci technikákat.)
Más! Miért egy 18 lábú vasat használsz? Én egy PIC12F675-öt javasolnék. 8láb, ebből 5 lábhoz van belső, bekapcsolható felhúzó-ellenállás. Az egész szerkezethez elég lenne a 12F675-ös, két földre kötött kapcsoló (ami úgyis a dobozon kívül lesz. vagy nem? A kapcsolós lábaknál kell bekapcsolni a PIC-en a felhúzó-ellenállást), a két FET, és illendőségből a FET-ek gate-jére egy-egy soros ellenállás (pl. 470 ohm). Az egész egy fél gyufásdoboz, vagy annyi se.
(#) karak74 válasza karak74 hozzászólására (») Júl 18, 2014 /
 
Bocs, nem 117 hanem 337.
(#) gaspar_zsolt válasza karak74 hozzászólására (») Júl 18, 2014 /
 
Vagy PIC10Fxxx sorozatból, azok csak 6 lábúak és 4 I/O pin!
Esetleg SSR-rel a kapcsolás!?
(#) nedudgi válasza gaspar_zsolt hozzászólására (») Júl 18, 2014 /
 
Az SSR váltóáramra jó. Egyenáramon bekapcsolva marad, amíg meg nem szűnik a tápfeszültség.
(#) Pali79 válasza gaspar_zsolt hozzászólására (») Júl 18, 2014 /
 
A sima relé is nagy volt neki pedig az 5V-os nem túl nagy, ahhoz képest az SSR...
(#) ebedlike válasza karak74 hozzászólására (») Júl 18, 2014 /
 
Akkor ez lesz a megoldás, a rendszer viszont 6V-os. Így gondolom kelleni fog hűtőborda?
Igen a két nyomógomb a kormányon van.
Csak 16f628 volt otthon mikor megépítettem, szóval ezért, de mivel most újra csinálom a kapcsolást, ezt a tanácsot is megfogadom.

Köszi a válaszokat!
(#) ebedlike válasza karak74 hozzászólására (») Júl 18, 2014 /
 
Még egy kérdés: Ti csak 1x21W-al számoltatok, a motoron pedig 2x21W fog egy időben világítani. Tehát akkor 6V-on 7A-t kell a FET-nek kapcsolnia.
Ehhez a teljesítményhez tudnátok valamit ajánlani? Az sem gond ha TO-220-as tokozású.
(#) vicsys válasza ebedlike hozzászólására (») Júl 18, 2014 /
 
(#) karak74 válasza ebedlike hozzászólására (») Júl 18, 2014 / 1
 
Újra egyet kell értenem az előttem szólóval, mindkét ajánlást jónak látom! Megjegyzem, talán a legfontosabb szempont, hogy mik a lehetőségeid mind beszerzés, mind anyagi oldalról. (Amint látod, sok jó megoldás van.) Sőt, ha bemégy a boltba, és azt mondod, 7A-es, 6V-os N csatornás FET-et milyet tud adni, valószínűleg sokféle ajánlása lesz.
Még egy gondolat! És ezért kérdem, mennyire lehet "elszállni" és milyen irányba? Ha jól tudom, az IRL540 hűtést igényel, szerintem már 7A-en is. Gyanús, hogy a IRLR024 is. A kicsi méret szigorú követelmény volt! Az IRLML2502 pedig a 3,4A-t akkor is tudja hűtőborda nélkül, ha a tűző napon állva a mocid 70Cfokra felmelegszik. (Legalábbis ezt olvasom ki az adatlapból.) Az adatlap szerint ez a FET 2,5mm x 3mm lábakkal együtt. NYÁK-vezetékkel 5 x 5 mm. Tehát, lehet jobb lenne egy kapuval (és 2 ellenállással) 2 db FET-et meghajtani, és így izzónként lenne egy FET. A 4 FET elvileg (ha tudsz jó NYÁK-ot tervezni hozzá) 1cm x 1cm. Ha megoldható az SMD ellenállás, akkor a 4 gate elé az illendő 4 db (szerintem 470 ohm-os) ellenállás is elfér 1/2 cm x 1cm-en (szintén vezetékkel). A PIC jön még ehhez a maga kb 1,5cm x 1cm-ével, tehát elvileg az egész kijön egy 3cm x 1cm-es csíkra, plusz a forraszvégek. Még egy dolog. Ha ebbe az irányba mégy el, akkor, persze újabb méret és árnövekedéssel megoldható az is, hogy minden izzó kimenet és a föld közé betégy egy-egy ellenállás-LED párost. Ezek jelzik, ha valamelyik égő kiég. Üzem alatt (indexelés közben) az égőkkel ellentétesen kell villogniuk, ha meg nem indexelsz, folyamatosan kell világítaniuk (és persze fogyasztaniuk égőnként kb 10-15mA-t). Ha valamelyik nem világít, mikor pedig kéne, akkor az az égő kiégett, cseréld ki. (Itt azt lehet kihasználni, hogy egy 21W 6V-os izzó amikor izzik, akkor is 1,7 ohm-os, hidegen jóval kevesebb. Ez egy 470ohm-os ellenállás számára rövidzárnak tekinthető. Amikor meg a FET kapcsol, akkor a FET zárja rövidre az R-LED sort.)
Kérdés, a betáp mennyire megoldott? Ha jól értem, a mocidon van ugye 6V. Ha ez a moci mondjuk egy simson, netán még akku sincs benne csak generátor, akkor gyanúsan ugrál az a feszültség rendesen. A PIC meg nem igazán bírja az 5V feletti részt.
Bocs, hogy hosszú lett, csak próbáltam részletes és alapos lenni.
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem