Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CCIR-sávban használt antenna méretezése
Lapozás: OK   7 / 7
(#) szs válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 22, 2022 1 /
 
Amit az 1, képen látsz, az például az. Arra jó, hogy a szimmetrikus antennádból aszimmetrikus antennabemenetre csatlakozhass.

De ajánlanám a 2, képen levő antennát inkább, hiszen az egynől ki van "balanszírozva" azzal, hogy a cső belsejében megy a kábel.
A "kábelér" -ként írt helyett is tehetsz egy ugyanakkora csövet, jobb is, tartósabb is lesz. Nem muszáj függőlegesen állnia, ez is lehet vízszintesen -ahogy jobban vesz.
(#) pucuka válasza szs hozzászólására (») Aug 22, 2022 /
 
A koaxiális antennáddal csak az a probléma, hogy vízszintesen kéne állnia.
Műsorszóró adóknál a vízszintes polarizáció dívik, mert az esetek többségében állandóhelyű vétel van, és a vízszintes polarizációval jóval kisebbek az akadályok által keltett reflexiók. Függőleges polarizációt csak abban az esetben használják, amikor a zavartatási viszonyok indokolják.
Mozgó vételnél pedig nagyjából mindegy, mozgás közben van ilyen is, olyan is átlagban azért jó a vétel.
(#) szs válasza pucuka hozzászólására (») Aug 22, 2022 /
 
De hát írtam is:
Nem kötelező függőlegesen állnia.
Miért ne állhatna fekve? (No, ezt jól megaszondtam ) Tehát vízszintesen, -tartó pedig mindenképp kell a csövekhez, akárhogy áll.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2022
(#) pucuka válasza szs hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
Akkor még egy kis kötözködés.
Nem egyforma vastag a "dipól" két szára, ez eltérő rövidülési tényezőt, impedanciát okoz. Az ilyen kialakítás tipikusan függőleges polarizációval működik, mert a vastagabb oldal inkább ellensúlyként működik, amihez a föld (hasonlóan a tripleg antennához), mint tükör is kell.
(ilyen antennát barkácsoltunk, ha nagyon szükség volt rá, csak az árnyékoló harisnyát húztok vissza a vastag koaxra)
A másik dolog a sávszélesség. A sávszélesség függ a hossz, és a sugárzó átmérőjének viszonyától.
A CCIR sáv kb 20 MHz széles, ehhez a sávszélességhez legalább 2 cm vastag sugárzó tartozna. A vastag (~ 10 mm ) koax belső ere is csak kb, 2 mm, ez a 70 cm -hez képest igen karcsú, saccintásom szerint kb. olya 1 MHz körüli sávszélességet adna..
(#) bitboy95 válasza szs hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
Az 1. képen látható koax balunnál az árnyékoló harisnyát hova kössem?
(#) kadarist válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
Az antennánál vagy az elvezetésnél kérdezed?
(#) pucuka válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
Mid a három árnyékoló harisnya rövid úton össze van kötve.
(#) bitboy95 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
Az antennánál? Az oké hogy össze kötöm a 3 árnyékolást, de hova kell elvezetni, vagy bekötni az antenna felőli oldalon?
(#) pucuka válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
Ha a csatolt kép szövegére kattinthatsz, jól láthatod nagyítva, hogy mit hova kell kötni. A két kis "karika" a szimmetrikus sugárzó két végére.
(#) kadarist válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
Mint ahogy magyarázták is az előbb, sehová sem kell továbbkötni, mivel ez egy impedanciaillesztő tag. Itt másképpen van rajzolva: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2022
(#) szs válasza pucuka hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
És szándékosan nem olvastad el, amit írtam?

Leírtam azt is, így:
Idézet:
„A "kábelér" -ként írt helyett is tehetsz egy ugyanakkora csövet, jobb is, tartósabb is lesz.”


Az pedig a rajzon is látszik (bár azt tényleg nem írtam oda) hogy az a cső sokkal vastagabb a kábelnél. Az mindenképp hasznos, hogy te le is írtad: érdemes kb. 2cm-nyi vastaggal kezdeni.
És akkor, ha két egyforma csőböl csinálja, akkor kap egy 1/2hullámú dipólt, amit vízszintesen is használhat, és még ki is van balanszolva. -hiszen ha bele is gondolunk, valójában ugyanaz van a két képen, csak a másodikén nem egy megcsavart koax, hanem egy ugyanolyan elgondolással elkészített csődarab segítségével czinálja meg ugyanazt.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2022
(#) szs válasza szs hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
A képhez meg lemaradt a szöveg: itt például nem a csőben (mert nem is cső, csak tömör alu), csak szorosan a mellette van a koax egy félhullámnyit. Ezer (azaz 10) éve megvan, aztán már tíz év után a nyáron fel is tettem, -most lett rá szükség . Jó lett, merthát egy kizárólag vevő-antennával (rádió-tévé) nem lövünk nyulat. Olvasám tőled

De ez csak egy mellékszál, hiszen ez inkább tv antenna, sokkal rövidebb hullámhosszhoz (hullámhosszokhoz) mint ami neki kell.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2022
(#) szs válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
Ha kinagyítod a képet (én most megtettem, ki lehet), akkor látszik:
-a harisnyák hol vannak összekötve
-az antenna két "csövét" hova kell kötni.
(#) pucuka válasza szs hozzászólására (») Aug 24, 2022 / 1
 
Amit írsz, az a megoldás is létezik, gamma illesztés néven. Persze az "ipari" kinézete kicsit kompaktabb. Adásra is használt antennáknál igen lényeges a pontos illesztés.
(#) szs válasza pucuka hozzászólására (») Aug 24, 2022 /
 
Hasznos az, amit leírtál, mindenképp.
Oké, de hát a kérdező venni akar az antennájával, jelesül a 89,5 MHz-et célozta meg.
Azért mertem neki egyszerűt ajánlani.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2022
(#) pucuka válasza szs hozzászólására (») Aug 24, 2022 /
 
Azt nem tudom, hogy ami a fényképen szerepel, az már megvan, vagy csak valami olyasmit szeretne építeni.
Azzal az antenna megoldással igencsak lesznek mechanikai rögzítési problémái. Ilyen megoldás csak hajlított dipólnál használható, mert a rögzítés a betáppal szemben levő egyenes rész közepén lehetséges. Ez viszont nem látszik a csatolt képen. Az a kis darab bakelit lemez nem valószínű, hogy elég rögzítést ad, még a műanyag dobozzal együtt se. A szél az nagy úr.
Azonban a kérdése, amire választ adtam, pusztán ez volt:
Idézet:
„Az lenne a kérdésem hogy azt a kis "vezeték" darabot ami a csatlakozótól magához az antena rúdhoz megy, amit a képen is be karikáztam, azt bele kell számolni az antenna "rúd" méretébe?”

Gondolom az összes többi probléma világos számára, vagy ha nem, tovább kérdez.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2022
(#) bitboy95 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 25, 2022 /
 
Köszönöm a válaszokat mindenkinek! Sokat segítettek.
Igazából úgy csináltam meg a dipól antennát pucuka javaslatára hogy vízszintesre állítottam, és az egyik rúdhoz a koax belső erét, a másik rúdhoz hogy a koax kábel árnyékolását kötöttem, és elég jól veszem így a 89.5 MHz-es frekvenciát is, és sok más állomást is be tudok vele fogni. Még ezt a koax balun dolgot is át gondolom ha lesz rá időm, ha az javít a vételen ténylegesen.
(#) pucuka válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 25, 2022 /
 
A koax balun esetedben nem fog túl sokat javítani, de ettől még kipróbálhatod. Az a pár dB veszteség csökkenés vételnél nem sokat számít, sokkal többet hoz a konyhára a minél magasabbra, szabad térben elhelyezett antenna.
Következő: »»   7 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem