Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tranzisztor béta mérő, mérési módszerek
Lapozás: OK   4 / 4
(#) oatis válasza oatis hozzászólására (») Szept 16, 2016 /
 
Lemaradt, hogy ezzel a műszerrel teszteltem a tranzisztorokat...
(#) Gafly válasza oatis hozzászólására (») Szept 16, 2016 /
 
Szerintem valaki nagyon benézett valamit
A kapcsolási rajza szerint nincs is benne ilyen tranzisztor...
A vége darlington, egyébként teljesen klasszikus.
Szerintem szinte "bármi" jó bele. 1000-es béta meg végképpen nem kell "meghajtó"nak.
(#) oatis válasza Gafly hozzászólására (») Szept 16, 2016 /
 
Q608, Q623, Q695 például. A mellékelt rajz az erősítő kapcsrajza. Egyébként meg ténylegesen is ezt vettem ki a panelből.
(#) Gafly válasza oatis hozzászólására (») Szept 17, 2016 /
 
Igazad van, ez a három tranzisztor tényleg az. Mivel meghajtóról beszéltél, én azokat néztem (KTA1924/KTC3206).
Ezek a végfok nyugalmi áramát állítják be, és szerintem semmi nem indokolja hogy extrém nagy legyen a bétája ebben a kapcsolásban (legalábbis nem találtam értelmes okot ). Szerintem bármilyen kis szilícium NPN tranzisztor jó oda, kezdve akár a BC182-től...
Viszont csere esetén a nyugalmi áramot be kell állítani (de legalábbis ellenőrizni)!
Ehhez az MR601 ellenálláson mérjél feszültséget és az R623/624/625 ellenállásokkal lehet játszani. Tranzisztor nélkül be ne kapcsold, mert jó eséllyel elszállnak a végtranzisztorok.
(#) oatis válasza Gafly hozzászólására (») Szept 17, 2016 /
 
Ok, köszi! Meg fogom nézni. Egyébként nem ide tartozik, de norámlis az, hogy lecsatolt végfok paneloknál a negatív tápfesz napokig nem sül ki, ha áramtalanítom az erősítőt, a pozitív meg egy két perc alatt elszivárog?
(#) metabo123 hozzászólása Jan 18, 2017 /
 
Sziasztok!
A kérdésem az lenne, hogy minden rendben van a mellékelt kapcsoláson (polaritás jelölések, PNP, NPN üzemmód, stb)? Nincs valami elírás amit módosítani kell, csak nem került szóba itt a fórumon??
Én is szeretnék tranzisztorokat bétára válogatni, megépítettem hát Lamas által publikált kis eszközt, de nem boldogulok már a beállítással sem és néhány dolog el is bizonytalanít.
A kapcsolást hibátlanul építettem meg, felhasznált alkatrészek ellenőrizve, rendben.
A második képen leegyszerűsítve egy PNP tranyó mérésére (PNP mérés). Hibátlan a kapcsolás összeállítása, működnie kéne?
Köszönöm: metabo
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2017
(#) ferci válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Szia!
A polaritást kapásból váltsd át - pnp tranyó (-) kollektorral megy.
A led se világítana + katóddal.
A T2 kollektorkörbe nem ártana betenni párszáz ohmot, mert egy feltekert és ottfelejtett poti állásban a mért tranyó bázisát tönkrevághatod, meg a multi biztosítéka is elszállhat, ha nem figyelsz oda.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2017
(#) Alkotó válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Nálam jól megy, és jól mér. Csak a kondikat kellett növelnem, de azt se a működés hiánya, hanem annak bizonytalansága miatt.
Nem csúszhatott be mégis valami hiba, vagy esetleg a metódusba félreértés? (Határozottan nem jó hozzáállás a "minden jó, csak mégse jó" megközelítése a dolognak.)
(#) metabo123 válasza ferci hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
A LED-nek szerintem így kell világítania, bár szerintem is fordított polaritás kellene a tranyó vizsgálatához.
Ez amit én se értek. Javítsatok ki...
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2017
(#) ferci válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Ha szerinted is fordított polaritás kell, akkor felülre vezesd a -15 voltot.
Próbáld csak meg és lám, világítani fog..
Ha a 2. rajzod szerint kötöd be persze....
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2017
(#) metabo123 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Olvastam hozzászólásaid, láttam, hogy hasznosnak bizonyul az eszköz számodra ezért nem adtam fel még.
Idézet:
„Nem csúszhatott be mégis valami hiba, vagy esetleg a metódusba félreértés?”


Hát ezt szeretném kideríteni. Majd most kezdek méregetni.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2017
(#) metabo123 válasza ferci hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Mondom: a LED világít, és úgy van bekötve, ahogy a rajzon van, katóddal fel a kollektor ellenállások felé. És hogy ez világíthasson ahhoz felülre+15V-kell.
(#) ferci válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Akkor a te leded nem a 2. rajz szerint van beépítve. A forma nem mindig okés.
Egy dióda akkor vezet, ha a katódja negatívabb, mint az anódja. Ez a ledre is érvényes.
A tranyókra ugyancsak érvényes: a BD246-od nem fog működni +kollektorfesszel.
Na mindegy, nem téma...

Az az érzésem, te folyamatosan az 1. rajz jobb oldaláról beszélsz, miközben a 2., kérdezett a bal oldalt ábrázolja, a pnp-s rendszert.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2017
(#) metabo123 válasza ferci hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Én az általam leegyszerűsített rajzról beszélek

Nézd csak: LED. Ha az epoxi alá bekukkantok ezt látom. Így is van bekötve
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2017
(#) ferci válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Te kukkantsd meg, mit kérdeztél először és miről beszélsz!
Nem ma láttam először ledeket...
Idézet:
„A második képen leegyszerűsítve egy PNP tranyó mérésére (PNP mérés). Hibátlan a kapcsolás összeállítása, működnie kéne?”
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2017
(#) metabo123 válasza ferci hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Most keresem a módját, hogyan tudnám esetleg megmutatni mi is a helyzet, mert szerintem elbeszélünk egymás mellett.
(#) ferci válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Te vagy az, aki elbeszélsz... felteszel egy pnp-s rendszert, pozitív táppal ( +15 V) és bizonygatod, hogy az jó, azon van jól bekötve a led, stb...
pnp-s általad
(#) Alkotó válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Ferci jókat mond, érdemes odafigyelni rá.
A LED bekötése/lábkiosztása elég könnyen tesztelhető, ha egyenfeszültséget kapcsolsz rá egy soros ellenálláson keresztül.
PNP-méréshez a rajz felső pontjára kell a negatív tápfeszültség.
(#) metabo123 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Igaza is volt, meg van a hiba, szégyen de be kell vallani... (régen volt egy olyan smile, már nem találom, hogy egy szék alá bújva pislogott. Az lenne most az ide való) Nagyon benéztem a LED-eket és fordítva ültettem be. Ráadásul szentül meg voltam győződve, hogy jól van bent, világít is, tehát máshol a probléma. BOCS...
LED megfordít, polaritás megcserél és már rendben is. (Szerintem ma nem lett volna szabad ilyenekkel foglalkoznom)
Köszönöm a segítséget mindkettőtöknek
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2017
(#) granpa válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
"Szerda egy jó nap, dolgozunk holnap" Csak ezt kell betartani.
(#) metabo123 válasza granpa hozzászólására (») Jan 19, 2017 /
 
Jó,... és akkor mikor. Mert ugye:
"Csütörtök , péntek, vége a hétnek,
Szabad szombat, vasárnap,
Ki kell pihennem a heti fáradalmat."
és a hétfőt és a keddet még nem is részleteztem

A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2017
(#) granpa válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 19, 2017 /
 
"Hétfő, kedd, nincs munkakedv", a többi stimmel.
(#) Toth Attila hozzászólása Feb 24, 2017 /
 
Sziasztok!
Eddig soha nem foglalkoztam a tranzisztorok HFE - mérésével, nem volt rá szükségem, nem építettem olyasmit ahol ez számított volna. Terveimben szerepel egy "A" osztályú JLH 10w erősítő építése melyhez 2N3055-ös tranzisztorok kellenek. A fiókokat átnézve találtam kb.15 darab 2N3055-öt, gondoltam eljött az ideje a HFE - mérésnek. A tranzisztorok többsége tungsram gyártmány, valamint SGS thomson, és van még pár darab egyéb gyártótól is. A mérést UNI-T multiméterrel végeztem. Nagyon meglepődtem a mérések során: 5,8,12,14,28,60,90,230-as értékeket mértem azonos gyártón belül is. Ekkora szórás normális? Nem gondoltam ekkora eltérésre.
(#) Alkotó válasza Toth Attila hozzászólására (») Feb 24, 2017 /
 
A multiméterek általában egészen kicsi (kb. néhány mA) collektor áram mellett mérnek. Ez a mérés egy apró kis tranzisztornál még jó lehet, de a teljesítmény tranzisztorok ilyen kis áramon való mérése alapján nehéz következtetni a valós áramtartományban való működésükre. Ezért az ilyen tranzisztorok méréséhez kell egy külön mérőkapcsolás, ami nagyobb áram mellett méri az erősítést.
Találsz itt följebb egy lehetséges megoldást ehhez.
(#) Toth Attila válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 24, 2017 /
 
Köszönöm válaszod! Átolvasom az előző négy oldalt.
Üdv.
(#) entokort hozzászólása Jún 4, 2019 /
 
Sziasztok! Teljesen laikus vagyok. A tranyókat nyáklapon is be lehet mérni, vagy ki kell forrasztani a méréshez. Van egy nyáklapom amin 2 db egyforma tranyó van és az egyik gyanúm szerint nem megfelelően működik. A szerepük valószínü egy egy dc motor vezérlésében van. Jelenleg az egyik dc motor lassabban forog a másikhoz képest Válaszotokat előre is köszönöm!
(#) ronin75 válasza entokort hozzászólására (») Jún 5, 2019 / 1
 
Teljes képet a paramétereikről kiforrasztva kaphatsz, mert olyankor az áramkörben hozzájuk kapcsolódó alkatrészeket nem méred bele. Beforrasztva csak esetleg a durva hibák mutatkoznak meg, zárlat stb.
(#) ferci válasza entokort hozzászólására (») Jún 5, 2019 /
 
Próbálj közvetett méréssel bázisáramokat összehasonlítani ( mivel a bázisfesz nem lineáris ), ha van rá lehetőség és mérj Uce-t, motorfeszt is. Ebből már tudsz következtetni, hogy a vezérlésben van-e különség esetleg..
Hány volt esik a tranyón, ill. a motoron ( ha nincs más soros ellenállás ) és kijön-e a tápfesz.
(#) entokort válasza ferci hozzászólására (») Jún 18, 2019 /
 
Köszönöm a válaszod, de ez már nem az én szintem.
(#) djwhiteman hozzászólása Feb 26, 2021 /
 
Sziasztok!
Meg építettem én is azt a kapcsolást, amit lamalas is le írt a cikkében. Sokat keresgéltem a témában már, ugyan is olyan erősítőkkel foglalkozok ahol mindenképpen párba kell válogatni a végfokokat javításkor. Teljesítmény tranzisztorokról beszélünk, így a multiméter hFE mérője szóba se jöhetett amiatt, hogy kis áramon mér. Meg tetszett ez a kapcsolás, láttam külföldi oldalakon is az eredetit, ahol több méréshatárral van rajzolva. Én a sajátomat ki egészítettem még a 2 amperes méréssel is, hátha kelleni fog. Egyszerű meg építeni, én egy próbanyákra csináltam meg teszt jelleggel, de olyan jó lett, hogy marad így, felesleges panelt csinálnom hozzá. Találtam egy pont neki való dobozt is itthon, régen egy hangfal elosztó volt, de csak pakolva volt egyik helyről a másikra, mert sosem használtam. A működését tekintve, nálam is volt zavar, ahogy itt a fórumon is írták, nálam is a nagyobb kondik lettek a megoldás kulcsai. Beállítása is egyszerű volt, a cikkben lamalas érthetően leírta. Nálam is el térnek a potméter értékek (1,2V-1,15V), ezt pontosan 1A kollektor áram mellett állítottam be. Szépen tartja is ezt az értéket, 1-2 mA ingadozás nálam is van, de az elhanyagolható. Tranzisztor lábaihoz csatlakoztatást én csipesszel oldottam meg, még a bordára való rögzítést kell valami rugós dologgal megoldanom, hogy ne kelljen csavarozgatnom. Hamar elő is vettem 20-20 db 2SA1943 és 2SC5200 tanzisztort amit anno aliexpressszről rendeltem, de nem mertem eddig be építeni komolyabb cuccokba, annak ellenére sem, hogy eredetinek vettem elvileg. Itt mellesleg ért egy nagyon pozitív csalódás a mérések után, mivel pár mA-el tértek el egymástól a mért tranzisztorok bázis áramai mérés közben, ergo a hFE értékei egy egy szériának +-5 ön belül voltak. Volt itthon még régebbről 2-2 db ugyan ilyen típus amit itthonról vettem, na ott már azért elég nagy eltéréseket tapasztaltam erősítési tényező terén. De ezt csak érdekességnek írtam le.
Összességében nagyon hasznos kis áramkör, bátran ajánlom mindenkinek akinek szüksége van ilyesmire.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2021
Következő: »»   4 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem