Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 778
(#) cimopata válasza cimopata hozzászólására (») Nov 8, 2006 /
 
Szevasztok!!

Az érdekelne engem most nagyon hogy aki épített már invertert 230 V ról és jól be tudta terhelni annak hány menet lett a primer és a szekunder , hány teszlára méretezte a vasat, mekkora frekin megy és mennyire tudta beterhelni. Mert én csak 10-15W-ig tudom és akkor már azért esik le a kimeneti fesz mert az IC már a maximum kitöltési tényezőjű 50% os négyszögjelet adja. Nos ezért érdekelne a ti menetszámaituk hogy tudjak viszonyítani. Ja és milyen vasat használtok???????????????????
J
(#) huhuu hozzászólása Nov 11, 2006 /
 
ezt
találtam, nézzétek meg. Kár hogy nincs meg a kapcsirajza......
bocsi ha már fent van a link....
(#) Master_of_the_web hozzászólása Nov 18, 2006 /
 
Helló

kioperáltam egy monitorból egy nyákot rajta egy táppal (szerintem kapcs. üzuemű). Már leválasztottam a többi dolgot a táp részről, és szeretném a tápot egyéb célokra felhasználni. Egyik kérdésem az, hogy lehetséges-e ez. A másik pedig az, hogy ha igen akkor elég- e simán áram alá helyeznem vagy kell hozzá valami. Mellékeltem a rajzot. (A DEGAUSS coil áramkörét kiiktattam, mivel felesleges, és le is volt égve - ehhez tartozott az RT501, az R502, és a C503) A táp áramkörben a SYNC+ és SYNC- -t is összekötöttem, mivel eredetileg úgy volt. A másik az, hogy a C510-es kondi után 300V-ot lehet mérni, a KA3842B azomban csak max 30 voltot képes fogadni datasheet szerint.

Egy kis segítség jól jönne.

üdv

WM

PS.gif
    
(#) Master_of_the_web hozzászólása Nov 18, 2006 /
 
itt egy kép a nyákról is. Pirossal körvonalaztam, ahol, a táp van

100_4035.jpg
    
(#) Prinner válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
Nem gond ha a C510-nél 300V-ot mérsz, mert a 3842-es IC ~15mA-t vesz fel és a +300 és az IC közt ott van az R514, 515-ös ellenállás és ezen leesik a feszültség.

Ha mégis növekedne az IC tápfesze, akkor a ZD501-en és R505-ön begyújt a tirisztor és a kompenzációs lábat a földre húzza, ami leállítja a tápodat.

Nyugodtan felhasználhatod ezt a tápot, csak a szekunder oldali közös pontot célszerű hozzákötni az érintésvédelmi vezetővel. Egyébként jó a rajzod, le is mentem magamnak
(#) Master_of_the_web válasza Prinner hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
Nagyon köszönöm a választ. Egy gond azomban még lehet, méghozzá az, hogy a ZD501 és az R505 gyárilag nincs beültetve.
(#) Prinner válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
Pedig célszerű lenne beépíteni, mert egy impulzusszerű szekunder oldali túlterhelés is okozhat túlfeszültséget a 3842 tápfeszében. A zener feszültségét (10V) kevésnek tartom, mert az IC 16V-on kapcsol be, 10V alatt pedig leáll. Tehát minimum 20V-os zenert tennék oda.

Amúgy az N-csatornás MOSFET-ed milyen tipusú, mert nem tudom a rajzról leolvasni.
(#) Master_of_the_web válasza Prinner hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
A fet típusa K2038 (TRANSISTOR NFET 800v5a TOP3)
Tehát akkor zd501-nek tegyek egy sima 20 voltos zenert tegyek?
(#) Prinner válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
K2038-ra semmi értelmes adatlapot nem találtam, de a tranyód valószínűleg 2SK2038-as típusú, ennek megvan a datasheet-je. Azért kerestem meg, mert kiváncsi voltam a maximális Gate-Source feszültségre, ami +-30V.

Az IC-d tápfesze így max 30V lehet, ezért inkább nagyobb feszültségű, 24V-os legyen a Zener. Azért jó a nagyobb Zener, mert nem fog minden ártalmatlan tranziensre leállni a tápod.
(#) Master_of_the_web válasza Prinner hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
Akkor pont megfelel, mivel véletlenül van pár 24 voltos zenerem. Kösz a segítséget. remélem működni fog.
(#) Master_of_the_web válasza Prinner hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
helló

még valamiben kéne egy kis segítség. A q501-est is kihagyták gyárilag. Az milyen típusú alkatrész ? Vag yesetleg elég ha a 24 voltos zener másik lábát közvetlen a '-' -ra kötöm?
(#) Prinner válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
Sajna nem tudom beazonosítani a típust, olyan rossz felbontású a rajz, viszont szinte mindenféle típust használhatsz (még nagyáramút is) helyettesítésre, mert annyira kicsi a tirisztor maximális áram feszültség igénybevétele.
Ha most terveznéd a tápnak a NYÁK-ját akkor azt is ajánlanám, hogy tirisztort helyettesítsd egy-egy kisjelű NPN-PNP tranyóval, de most már nem illene két tranyót berakni, mivel nincsen elég furat-forrszem.

Egyébként én is használtam tirisztort egy hasonló alkalmazásban, ott a típus 2N5064 volt. Ez a typus is bőven megfelel neked.
(#) Master_of_the_web hozzászólása Nov 18, 2006 /
 
kösz ismét.! benézek alkatrésztárolóm mélyére, keresek valami kis tirisztort. Amúgy nemértem, miért hagynak ki egy nyákról gyárilag egy-egy alkatrészt, mikor oda van tervezve, meg ott van neki a helye is. Főleg, ha ennyire fontosak. (dehát valahogy ment eddig is)
(#) Master_of_the_web hozzászólása Nov 18, 2006 /
 
Idézet:
„ajánlanám, hogy tirisztort helyettesítsd egy-egy kisjelű NPN-PNP tranyóval”


és ezeket pontosan hogy is kell összekötni? ilyet még sosem csináltam.
(#) Prinner válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
Azért hagynak ki egyes alkatrészeket, mert amikor a termék kezd kifutni, akkor az egyes alkatrészek elhagyásával lecsökkentik a cucc előállítási költségét, és a termék egy darabig még a piacon marad, amíg ki nem fejlesztenek egy újabb terméket.

A monitorban azért nem fontosak ezek az alkatrészek, mert a táplált áramkörök áramfelvétele bizonyos tartományba esik és így a túlterhelés és egyéb védelmek elhagyhatók (persze jó ha van benne). És amikor elhagyták a védelmet nem számítottak a meghibásodásra (de hát végül is tönkrement a cucc, te pedig szétkaptad )

Neked azért fontosak ezek a védelmek mert határozatlan terheléseket akarsz táplálni vele, és még akaratlanul is becsúszhat egy-egy rövidzár, illetve túlterhelés amit a megfelelő védelem ki tud küszöbölni.
(#) Master_of_the_web válasza Prinner hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
Értem, szóval ha nem muszály nem tesznek bele felesleges dolgokat...
Sajnos, mivel nem találtam tirisztort, szeretném ha elmondanád, hogyan helyettesítsem egy-egy tranyóval! Meg amúgy is érdekelne az elv...
(#) Prinner válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
Csináltam egy rajzot a helyettesítésről, egyébként rémlik mintha lenne egy hasonló app. note az UC3842 adatlapján.
Szerintem inkább vegyél egy tirisztort, mert úgy mégisem lógna le a NYÁK-ról a két tranyó

A2.jpg
    
(#) Master_of_the_web válasza Prinner hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
kösz
Valószínűleg úgyis az lesz, hogy veszek, csak ezért érdekel a dolog... A tranyók típusa mindegy nem, csak legyen egy PNP meg egy NPN...
(#) Prinner válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
A tranyók típusa mindegy, sőt a 10k-ás ellenállásokat is elhagyhatod, csak azért van ott, hogy valamennyire leossza a bázisáramot, és így nehezebben telítődnek a tranzisztorok.
(#) Snake hozzászólása Nov 18, 2006 /
 
Sziasztok!
Lenne nekem is egy kérdésem az AT táppal kapcsolatban("a séma: ATTAP.jpg"). Olvastam hogy ennek a tápnak a megépítése elönyös, mivel az alkatrészek nagy része megtalálható egy régi pc tápban. Tetszett nekem is az ötlet igy én is nekifogtam hogy építsem meg. Megterveztem, elkészítettem a nyákokat(4 nyákot készítettem, külön az "egyenirányításokra", "vezérlőegységre" és "végfokozatra", a trafókat nem fogom nyákra, mivel lehet hogy ujra kell tekercselni vagy ki lesznek cserélve), most a trafó tekercselésnél tartok.
Kérdésem: nem ismeri valaki a 200W-os PC tapokban hasznalt fő transzformátor adatait(főként a fajlagos induktivitás érdekel)? És mekkora a bemenő feszültség a fő transzformatoron? (300V? )
Előre is köszönöm!
(#) Prinner válasza Snake hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
Idézet:
„nem ismeri valaki a 200W-os PC tapokban hasznalt fő transzformátor adatait(főként a fajlagos induktivitás érdekel)?”


Mi a mag típusa?
Én pl. EI-35-öseket szedtem ki régi AT-s PC tápokból, ennek fajlagos induktivitása 2200nH/Tnégyzet. Először szerintem próbáld beazonosítani a vasad típusát.

Ha van szkópod és valamilyen színuszgenerátorod, akkor ismert menetszámot rátekersz a trafóra és egy soros ellenállással feszültségosztást mérsz, és ebből induktivitást majd Al értéket számolsz.

Idézet:
„mekkora a bemenő feszültség”


Az attól függ milyen trafómeghajtást használsz. A PC tápban félhidas kapcsolás van, és ott a trafóra jutó fesz amplitudója az egyenirányított hálózati fesz fele.
(#) Snake válasza Prinner hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
A magról sokat nem tudok, de itt van a legtöbb információm róla: a tetején a következőt írja: "SH-EI-33CA", eredetileg a primerjén 40 menet volt, a primer szál vastagsága pedig 0.5(vagy 0.6) mm.
Itt egy kép róla:

mag.JPG
    
(#) Snake válasza Snake hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
Gondoltam egyet és még egy képet felrakok.
És kösz a segitséget!

magok.JPG
    
(#) huba válasza Snake hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
Akkor a te magod EI-33 as Gogli segít
(#) Prinner válasza Snake hozzászólására (») Nov 18, 2006 /
 
Az első képen EI-33-as vas van, a másodikon előről hátra sorban: 3db EI-33, és a végén egy ERL-35.
[link=http://www.americor-usa.com/PowerSup/Page%20044.pdf]http://www.americor-usa.com/PowerSup/Page%20044.pdf[/link]

[link=http://www.magnet-tech.com/pdf/MnZn/MnZn_high_permeability/EI.pdf]http://www.magnet-tech.com/pdf/MnZn/MnZn_high_permeability/EI.pdf[/link]
(#) MaxPower hozzászólása Nov 19, 2006 /
 
Sziasztok!

Azon fáradozom, hogy építsek egy kapcs. üzemű tápot, de e téren való tudatlanságom gátat szab a fejlesztésben. Szóval egyszerű kérdésem, kérésem lenne: Ha valaki tud egy jó (magyar nyelvű) irodalmat a témában, az legyenszíves; és ossza meg velem; legalább a könyv címét

oops, és előre is Köszike
(#) Prinner válasza MaxPower hozzászólására (») Nov 19, 2006 /
 
Elég régi, de érdekeslink
(#) Prinner válasza MaxPower hozzászólására (») Nov 19, 2006 /
 
SMPS handbook
Sajna ez nem magyar nyelvű, de sok ábra van benne amitől könnyeben emészthető.

Ja, és csak darabonként lehet letölteni.
(#) Norberto válasza Prinner hozzászólására (») Nov 19, 2006 /
 
Nem hiszed el, de én is PONT ma töltöttem le egy másik helyről ezt a 350 oldalas "könyvecskét"

Ekkora egybeesést...
(#) Master_of_the_web hozzászólása Nov 20, 2006 /
 
helló

ha van egy kapcs. rajzon egy kerámi kondi ésaz van ráírva hogy 0,1 az milyen értéknek felel meg?
Következő: »»   5 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem