Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Harang vezérlés
 
Témaindító: zahi, idő: Szept 28, 2006
Lapozás: OK   3 / 3
(#) jdani válasza Gafly hozzászólására (») Feb 23, 2023 /
 
Rajta vana rajzon minden, a leégett rész is.
Ha erre a zárlatla gondolsz, megrajzolás után ránéztem én is, nekem is gyanús volt, de ránézve a nyákra, így van kötve.
Lassan nekem is lejön, hogy ott nem AC, és nem is egyenirányított hálózati feszültség lesz, hanem valami kevesebb DC.
Kondi 25Vos benne.
DC12Val táplálva 10mA vesz fel, és a 110R ellenállás melegszik fel rajta 40fokra kb.
Érdekessége, hogy a tulaj szerint a LED felvillan-világított rajta, de a kimeneten már nem történt semmi.
Ha a bemenetre áramot kötök, a lednek állandóan világítania kellene?

névtelen.PNG
    
(#) Gafly válasza jdani hozzászólására (») Feb 23, 2023 /
 
Szerintem igen, állandóan világítani kell (nincs miért villogjon magától).
De 12 Vdc vezérlés sem párologtatja el a panelről a rezet a másik oldalon.
(#) jdani válasza Gafly hozzászólására (») Feb 23, 2023 /
 
Ami eredetileg el volt égve az a piros nyíllal jelölt, a magasfeszültségű részében volt.
Én a bemenetre kötöttem AC 220at, ott a képen az opti alsó részén mentek el a vezetések. Visszapótolva azokat a LED nem világít. Tönkremehetett az optocsatoló?
(#) Gafly válasza jdani hozzászólására (») Feb 23, 2023 /
 
Idézet:
„Tönkremehetett az optocsatoló?”

Hááát, mindig minden kondenzátort ki kell cserélni, és akkor a világon minden hiba kijavul.
Tanult kollégánk itt éppen egy púpos kondenzátor lelkére próbál beszélni.
(#) jdani válasza Gafly hozzászólására (») Feb 23, 2023 /
 
Azt nem mértem ki hogy jó-e, holnap kicserélem.
(#) Kera_Will válasza jdani hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Idézet:
„hogy kössem be, próbáljam ki, nem a kapcsolási rajzra vagyok kíváncsi.


Hááát izé ...

Előbb még kissé sokkal épebbnek látszott ez a panel.

Kaptál valami bigyót , félinformációkkal ellátva.
Aztán kérdezel , hogy mid van a kezedben, DE nem tudod hogy működik?
Utána találomra elvirajz visszafejtése nélkül csak úgy játszol vele.
Pedig a visszafejtett rajzodból könnyebben kitaláltuk volna a működését az esetleges elrajzolásokat is kiigazítottuk volna és a diskutálás után működő eszközöd lenne .... aminek érted a működését és tudatosan kötöd össze ... nem csak úgy ...
Ezek után hogy vársz el bármi segítséget ? Menj a fejed után , aztán nem itt minket fárasztani ha nem vagy hajlandó együtt működni se !

Aztán gányolod ... kúszóáramutak , egyéb kis és nagy fesz közti elválasztási távolságok betartása, a részben kormosabb nyák már nem teljesíti a szigetelési követelményeket se.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2023
(#) Kera_Will válasza jdani hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Jelenleg nem harangozik , hanem a panelnak harangoztak ...
(#) Gafly válasza jdani hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
A gyengeáramú oldal szerintem nem teljesen jól van visszarajzolva.
Próbáld meg úgy rajzolni, hogy felül van a plusz, alul a minusz és rajzold be az optocsatoló LED-jét és triakját is.
Triak áramkörénél úgyszintén, snubber RC kör a triakkal párhuzamosan, stb..
Könnyebb áttekinteni.

Nem tudom pontosan mit csináltál, de elvileg az a vezeték nem párologhatott el, semmilyen ésszerű körülmények között.
Persze közvetlenül a 230 Vac hálózatot egy oldalra sem illik kapcsolni direktben.
(#) proba válasza Gafly hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Pedig:
Idézet:
„Én a bemenetre kötöttem AC 220at”


Következő teendő minden alkatrész kivétele, a panel rendbe tétele, utána új alkatrészekkel pótlás. Ha a kimeneti oldalon ez megtörtént, az esetlegesen maradhat. Bár egy rendes rajz nem született, a panelt sincs miből helyre állítani.
(#) proba válasza Gafly hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Vagy nem, a rajz szerint másképp nézve a bemenettel van egy 1,1k párhuzamosan, az opto kondin keresztül kap áramot. Úgy viszont elképzelhető hogy csak fel fel villan.....Ez van ha semmi nem biztos....
(#) jdani válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Kaptam valamit félinformációkkal igen, amit tudok róla, hogy harang mágnes vezérlő. Ezért a harang vezérlés témában tettem fel a kérdésem, nem pedig villanymotor bekötése témában pl. (feltéve hogy valaki látott már ilyet, ismeri a működését, és tudja hogy kell kiprobalni.
Segítségért cserébe kértetek rajzot, lerajzoltam. (én kérek elnézést hogy nem telepítettem fel egy kapcsolást rajzoló szoftvert)
Mi konkrétan a nem együttműködésem számodra?..

Gafly: kicseréltem a kondit, semmi baja nem volt. Átrajzolom, snubber (azt se tudom mi az) nem az a 47R és vele sorba kötött kondi 100nF? Ott van párhuzamosan a kimeneten.
A vezeték amit megjelöltem, a 470R után, már eleve úgy kaptam hogy szét volt égve, ugyanúgy mint a 470R.
En nem értem működését, mikor kell világítania a lednek, vagy villognia kell-e, de látom nektek se egyértelmű.
(#) jdani hozzászólása Feb 24, 2023 / 1
 
Itt egy programban rajzolt rajz ha ez segít. Viszont amit az előbb elnéztem, két ellenállás értékét felcseréltem. R4 és R6 éréke. A bemenet + - párhuzamosan kötve 110R van.

névtelen.PNG
    
(#) Kera_Will válasza jdani hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Kézzel is lehet rajzolni, meg így is.
Általában balról jobbra rajzoljuk bemenet / kimenet irányban az áramköröket.
Persze lehet neked az alkatrészek beültetése adhatta az elvi rajzod alakját.
Jó jó de így kissé nyakatekerten kell nézegetni .
De ha már valamit dokumentálunk és közre adunk akkor részben erre se árt gondolni.
Ha javítanál az elrendezésen akkor sokkal áttekinthetőbb lenne és gyorsabban felfogható ha ránéz az ember és nem azon bóklászni hogy a madzagok merre kószálnak.
10 alkatrész az egész ... miért kell labirintust csinálni belőle?
Ok lehet ekézésnek érzed , de ha valamit kiadsz a kezedből akkor némi igényességet is várjál el magadtól és tiszteljél meg minket is ennyivel.
Neked is jobban érthető lenne ha átláthatóbban rajzolod le szerintem
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2023
(#) Kera_Will válasza jdani hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
A bemenetre kötött 12V esetén (a pozitiv a R2-R1 közöspontjára kerül) a Leden és optó ledjén át töltődni kezd a C1 kondi. A töltőáramot korlátozza az R1-LED / R2 / R3 komplexum Így ezek határozzák meg az időállandóját is . Addig világít a led amíg a töltő áram közel 0 nem lesz.
Ezért villan a LED és az optotriak ledje is ha vezérlést kap.
A külső teljesítmény triak addig vezet amíg az optocsatoló ledjén áram folyik.

Ha 12V elvesszük a C1 kondi kisütése a D1 R3 R4 áramútvonalon fog zajlani.
Ekkor már a töltőkör nem kap szerepet mert azok záró irányban vannak előfeszítve.

Ha véletlen fordított polaritás kerülne a bemenetre akkor a D1 nyit és az elkó robban mert nincs mi korlátozza az ellenkező polaritású feszültség működését.
Idő attól függ mennyire sült ki a kondi C1 az előző helyes polaritású töltöttségéből.
Hírtelen ennyit olvasok ki a rajzból.
(#) pipi válasza jdani hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Hali! Szerintem valami még ott el van rajzolgatva, az a 110R ellenállás csak fűtőtestnek van bekötve
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Idézet:
„Ekkor már a töltőkör nem kap szerepet mert azok záró irányban vannak előfeszítve.”

Avagy ha nincs vezérlés + 12V ott a bemeneten és nincs negatív polaritású se akkor semmilyen szerepük sincs az áramkörben a kondira nem lesznek hatással.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2023
(#) jdani hozzászólása Feb 25, 2023 /
 
Muszáj leszek tényleg kivenni minden alkatrész, és atmerni egyesével. Az ellenállások jók voltak, kondi cserélve, led működik. Optotriakot nem mértem. Megpróbálom majd ha 12Val táplálom, lesz e a kondin feszültség.
Amikor AC230V kötöttem, lehet lehet elszállt az opto ledje. Azon csodálkozok, hogy se kondi, se ellenállás nem égett szét, még az a 110R párhuzamosan se a bemeneten. Annyira vékony vezetősáv lett volna, hogy rögtön az párolog el mint egy biztosíték, és az alkatrészek meg se kottyantak?
A nyák alját nézve a bemeneti sorkapocs belső oldala a mínusz, az megy a 110R ellenállásba, és a kondenzátor mínuszába. A második képen a 110R ellenállás másik lába látható hova van kötve, és merre megy. Többek között dióda mínuszába, és a felette lévő ellenállás felső lábához. Az a felső láb (ha megnézzük újra az első képet) a sorkapocs plusz oldalára van kötve. (aminek a vezetéke szintén elpárolgott, természetesen pótolva lett)
(#) proba válasza jdani hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
Azért a leolvadt vezetékek pótlásánál az eredeti nyomvonal betartása érintésvédemileg hasznos lenne.
(#) jdani hozzászólása Feb 26, 2023 /
 
A dióda, amifel párhuzamosan van a 4,7K, zárlatos volt. Tehát kivettem minden alkatrészt, és visszaforrasztás előtt lemértem. Opto diódáját tesztelni nem tudom hogyan lehet, így egyszerűen multiméter dióda állásában egyik oldalra szakadás, másik oldalra 1000ohmot mértem. Triakot még nem teszteltem, de így ráadva 12Vos, a LED felvinnal, majd fokozatosan kialszik, 1Mpen belül. (Villognia, időközönként felvillania kellene, vagy csak ennyit kell tennie, hogy táp ráadásakor felvillan?)
Most fogom tesztelni a triakot, az jó-e.
(#) jdani hozzászólása Feb 27, 2023 /
 
Leteszteltem a triakot, jónak bizonyult. Összerakva az egészet, a kimnetre sorba kötve egy izzót, akkor villant fel egy kis ideig, amikor a 12V táp rá lett kötve, tehát ugyanakkor vilant fel, mint a nyákon lévő LED.
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem