Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Feszültség komparátor
 
Témaindító: Taki33, idő: Jan 2, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 6
(#) Ch4rl3s válasza Gabtronic hozzászólására (») Feb 25, 2024 /
 
Nincs áramköri környezet, alkatrészekből szeretnék építeni egy olyan 12 V-ról működő kapcsolást, amiben 30mV-os vezérlőjellel tudnék bekapcsolni egy relét..
(#) Ch4rl3s válasza Gabtronic hozzászólására (») Feb 25, 2024 /
 
Nincs áramköri környezet, alkatrészekből szeretnék építeni egy olyan 12 V-ról működő kapcsolást, amiben 30mV-os vezérlőjellel tudnék bekapcsolni egy relét. Nem mértem még meg, hogy a hőelemen terheléskor mennyire esik a feszültség. Lehet, hogy fettel kellene próbálkozni megépíteni a kapcsolást?
(#) Suba53 válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Feb 25, 2024 /
 
Vagy 15-20 éve az akkori Chaffoteaux kazánomnak elgyengült az őrláng szelepet behúzva tartó hőeleme, és állandóan elaludt az őrláng. Akkor csináltam egy kis áramkört, ami a hőelem feszültségét detektálta, és nagyon stabilan működött, egyedül áramszünet után kellett újra gyújtani.

Műveleti erősítővel csináltam, sajnos a rajza már nincs meg, de egy sima egyszerű műveleti erősítős komparátor kapcsolás volt. Volt egy szinteltoló, ami megemelte és erősítette a pár tíz mV feszültséget, utána meg a komparátor, és szelep meghajtó.

Ezt olyan erősítővel lehet megoldani, aminek a bemenete 0V-tól működik. Például ez.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2024
(#) erbe válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Feb 25, 2024 /
 
Nem kell túlbonyolítani. Egy tranzisztor emitter körébe kell kötni a hőelemet. 30 mV emelkedésre a tranzisztor lezár, így a relét vezérlő tranzisztor kinyit.
(#) proli007 válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Feb 25, 2024 / 3
 
Hello!
Én megrajzoltam, hogyan kell egy tranyóval meghúzatni egy relét, csak közbe kell tenni egy Ic-t.
Aztán majd Te eldöntöd segít-e rajtad vagy sem..
(#) Suba53 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 25, 2024 /
 
Igen, valami hasonló volt az én alkotásom is.
(#) Inhouse válasza Suba53 hozzászólására (») Feb 26, 2024 /
 
Idézet:
„Igen, valami hasonló volt az én alkotásom is.”

Idézet:
„A koncepció egy tranzisztoros kapcsolás lenne”

??? Végülis van benne tranzisztor...a többi meg járulékos...
(#) Suba53 válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 26, 2024 /
 
Én az én megoldásomat írtam le. Aztán hogy kinek mi a koncepciója, az az egyéni szociális problémája.

Amúgy is jobban szeretem az egyszerű IC-s kapcsolásokat a tranzisztorosnál.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2024
(#) Inhouse válasza Suba53 hozzászólására (») Feb 26, 2024 /
 
A tied is hasonló volt szerinted a Proli007 által rajzolthoz, pedig ő egy alapvetően IC-s (dupla műveleti erősítős) kapcsolást rajzolt, aminek a relét meghajtó fokozatában van egy tranzisztor. Pedig te egy tranzisztorost emlegettél...
Ez olyan mintha a télikabátod úgy jellemeznéd, hogy hosszúujjú...
Még egyszerűbben, egy tranzisztoros kapcsolás fő jellemzője, hogy tranzisztor(ok)ból építkezik, nincs benne IC.
(#) Suba53 válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 26, 2024 /
 
Te össze vissza kevered, hogy ki mit írt. Légy szíves legyél kicsit figyelmesebb!
Sehol nem írtam ebben a témában, hogy tranzisztoros megoldást alkalmaztam volna, sőt azt írtam, hogy
Idézet:
„Műveleti erősítővel csináltam, sajnos a rajza már nincs meg”
(#) Inhouse válasza Suba53 hozzászólására (») Feb 26, 2024 / 1
 
Valóban, igazad van, bocs!
Ezek szerint az én szemem/agyam már az alakilag némileg hasonlót is összekeveri...
Ch4rl3s<>Suba53...agyunk vérkeringése 40 év felett romlik...az egyetlen igaz reklám.
(#) Ch4rl3s válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 27, 2024 /
 
Az igaz, hogy tranzisztoros kapcsolásban gondolkodtam. A Proli007 által rajzolt kapcsolás tökéletes lesz, és hogy van benne IC az egyáltalán nem probléma, a lényeg az, hogy működjön és tudjam használni. Már megvettem az alkatrészeket, ma este csinálom a nyákot. Proli007 köszönöm szépen a segítségedet!
(#) boyscout válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Sziasztok!

Agyon bonyolítjátok a kapcsolást.
Pedig olyan egyszerű:Csak egy régebbi gáztűzhely nyomógombos csapja kell.
Abban van egy tekercs, aminek a hőelem adja az Áramot.Érdekes módon a 30 mV hoz képest sokat!
A gyakorlat az, hogy ha beindítottad a gázégőt, akkor 10-15 sec ig nyomnod kell a gombot, ami egy
lágyvasat a tekercsben kialakuló mágneses tér ott tartja.Ez engedi a továbbiakban a gázt.
Ha elalszik a láng, bármiért, mert a leves ráfutott, vagy a huzat, stb, akkor a hőelem nem ad áramot,
így a tekercs a rugó ellenében elejt, ezzel elzárja a gázt.

Most jön a trükk:
Pl Reed kapcsoló. A tekercset kitermeled a gázcsapból.Aztán abba teszed a Reed kapcsolót.
Ha nem elég a mágneses tér, ami valószínű, akkor párhuzamosan kapcsolhatsz két tekercset.
És ha még ez sem elég, akkor egy gyenge mágnest a közelbe tehetsz, rásegítésnek.
Ez az igazi játék, hogy a meleg által keletkező áram még meghúzza a Reedet, de ha elmegy az áram,
akkor még éppen elejtsen.

Régen az 5V-os nyákba ültethető 2 IC magas jelfogókból csak záró kontaktusos volt.
Persze az élet hozott olyan helyzetet, hogy bontó kellet volna.
Egyszer valaki rájött, hogy ha mágnest tesz a tetejére, akkor az áramkör zárva marad,
áram nélkül is.
Innen adódott, hogy ha fordítva kötjük be a tekercset, akkor "elejt", mert a két mágneses mező
szemben hat egymásra,és gyengíti egymást.
Mára már védődióda is integrálva van a tekerccsel párhuzamosan, így ez nem játszható.

Így marad a HALL érzékelő a tekercsbe, és a Tranyi kapcsolhat...
Vagy a tekercsbe a vasmagot nagyon könnyen mozgóra állítani, és egy opto kapu nézi, hogy
ha a tekercs berántotta, akkor kapcsoltatsz egy tranyit megint.
Anno a Hall elem a Trabant gyújtásában volt, és abból csináltam megszakítás mentes áram mérőt.
A legkisebb áram egy menetre kb 300mA volt, amit mérni tudtam, ha sikerült több menetet a hall elé tenni,
akkor kisebb áramot is lehetett "indikálni"...

Boy
(#) Bakman válasza boyscout hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Idézet:
„Ez az igazi játék, hogy a meleg által keletkező áram még meghúzza a Reedet, de ha elmegy az áram, akkor még éppen elejtsen.”
Proli007 kapcsolásában van egy poti, amivel kb. 10 másodperc alatt be lehet állítani a kapcsolási hőmérsékletet. Igaz, így elmarad a játék, de kinek a pap, kinek a lan.
(#) Suba53 válasza boyscout hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Hát tudod, ha neked ez egy bonyolult kapcsolás !
(#) nagym6 válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Már okafogyott, de leírom ha kérdezted. A hőelem nem tud annyi áramot (feszültséget sem) termelni, hogy a tranzisztor kinyisson, főleg egy kis bétájúnál amit választottál (BC337).
(#) erbe válasza nagym6 hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Idézet:
„A hőelem nem tud annyi áramot (feszültséget sem) termelni, hogy a tranzisztor kinyisson,”
Emitterkövető kapcsolásban az a 30 mV elég, hogy az éppenhogy megnyitott tranzisztort lezárja. Ha a másik bázisáramát elvezető tranzisztor lezár, a megnyitó trazisztor már meg tud húzni egy relét.
Ha a hőelem a 30 mV-jával működtetni tud egy rugót feszítve tartó mágnest, talán lesz néhány mikroampere egy tranzisztor lezárására. Különösen, hogy akkor éppen lecsökken a rajta átfolyó áram.
(#) nagym6 válasza erbe hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Tehát van ilyen nagy áramú hőelem is. Köszi.
Erről jut eszembe, régen volt gázlámpa gázégője körbevéve sorba kötött nagyobb méretű hőelemekkel, ami hőelemek a gázláng hőjéből egy kis csöves rádiót működtettek.
(#) Ch4rl3s válasza proli007 hozzászólására (») Márc 8, 2024 / 1
 
Elkészült a kapcsolás. Tökéletesen működik! Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
(#) proli007 válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Hello! Örülök, ha megnyerte a tetszésedet. Használd egészséggel!
Következő: »»   6 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem