Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronika vizsgafeladatok és megoldásai
Lapozás: OK   2 / 2
(#) budaihunor93 hozzászólása Dec 9, 2013 /
 
Sziasztok, segitségeteket kérném egy távirányitós autó megépitéséhez.
Az egyetemre kell egy vizsgára.

-2 motor van és ezekre kellene diódát szerelni és potenciómétert, hogy tudjam szabályozni a sebességet. A polus válltást is meg kell oldani.

-az indexelőt és a dudat 555-os timerel kellene megoldani.

Előre is köszönöm a segitségeteket!
(#) bandi777 válasza budaihunor93 hozzászólására (») Dec 9, 2013 /
 
Egy picit kifejtenéd részletesebben? Motor fordulatot nem egy pucér potméterrel szokás szabályzni, diódát mi célból kell ráhenkölni (elektronikavédő, AC betáplálásnál irányváltó, túlfeszvédő, ...), irány- és hangjelzők mi alapján menjenek/mi kapcsolgatja ezeket, illetve mi a hangjelző (dinamikus hangszóró, piezzó, ...), mit lehet még a felsoroltakon kívül felhasználni, milyen tápellátás használható, költségkeret van-e, ...?
(#) pucuka válasza budaihunor93 hozzászólására (») Dec 9, 2013 /
 
Most ez vizsgafeladat, vagy ténylegesen mg akarod építeni. Ha vizsgafeladat, akkor minek tetted fel ugyanezt a kérdést a Távirányítású autó topikban?
Egy ilyen távirányítós autó megkonstruálása meglehetősen összetett feladat, az elektronika több területén is jártasságot igényel. Ez még egy szakdolgozatnak is kimerítő feladat, nemhogy egy szimli vizsgának.
A feltett kérdések alapján jó sokat hiányozhattál arról az egyetemről, ha egy egyszerű dudát (hangjelzőt) sem tudsz fabrikálni. Ehhez pedig diploma sem kell. Ahhoz ez a feladat túl nagy, hogy bárki is helyetted kidolgozza, és tálcán letegye eléd.
Természetesen segítünk, de helyetted nem csináljuk meg, legalább a feladatot megfogalmaznád pontosan. Egy egyetemistának erre már képesnek kellene lennie.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2013
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Dec 9, 2013 /
 
Beregisztrál délben, estére meg is oldjuk
555 nem egy atomreaktor, van irodalma bőven (például itt is) ...
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Dec 9, 2013 /
 
Az 555 a kisebbik gond, de motor sebességszabályzás irányváltással, kormányozni is kéne, hangjelzés, irányjelző működtetése, mindez távirányítva. Nem kis feladat.
A folyamatos sebesség távszabályzása miatt úgyis mikrovezérlőre lesz szüksége, akkor meg már az 555 talán felesleges.
(#) budaihunor93 hozzászólása Dec 10, 2013 /
 
A kormányzás meg van oldva.
A sebességet pot méterrel gondoltam hogz megoldani. Csak nem tudom hogz tudom kisyamitani hogz mekkora ellenállás kell oda.

A hangjelzést és az irányjelzést kéne valahogy megoldjam a tanár azt mondta hogy 555el kell megoldani.
(#) budaihunor93 hozzászólása Dec 11, 2013 /
 
A motor 3v-osak eggyet használok a meghajtásnál és eggyet a kormányzásnál.Dióda arra kéne hogy egy irányban haladjon az áram.
A motor fodulatszámát pot méterrel elég szabályozni, nem kell komplikalt fordulatszabályzó.
3V ledeket vettem ay indexhez.

Tudom hogy a tudásom ezen a téren nem sok de én mekanikán vagyok nem elektron csak második évben beszurták ezt a tantárgyat.
(#) HCSart hozzászólása Jan 7, 2015 /
 
Kedves fórumozók!

A képzőművészeti egyetemen idén végző hallgató vagyok, és a diplomamunkámhoz kérnék egy kis segítséget. A tervem szerint egy épített zárt szobában megvalósuló fényinstallációval diplomáznék, ennek technikai megoldására szeretnék ötleteket kapni. A fényt szolgáltató szerkezet azt a hatást kívánja visszaadni, amikor egy redőnyös szobában este a plafonon az elhaladó kocsik fényszórójának fénye körbeszalad. Elképzelésem szerint az egyik falon elhelyezett redőnycsíkozású dobozban két sínen „lámpával felszerelt kocsik mozognának.” A mozgásuknak nem szabályosnak kellene lenniük, vagyis nem egyik oldalra majd onnan vissza, hanem variánsnak, nyilvánvalóan egy idő után ismétlődhet, de nem pont ritmikusan. Nagyon fontos lenne a segítség, akár a programozást, vagy az elképzelés technikai mechanikai voltával kapcsolatban. Köszönöm előre is! HCS
(#) abcdabcd válasza HCSart hozzászólására (») Jan 7, 2015 /
 
Programozással kapcsolatban, esetleg az Arduino-val találkoztál már? Valahol egyszer pont azt hallottam, hogy pl ilyen felhasználásra különösen jó az Arduino, többi programnyelvhez képesti relatíve egyszerű programozhatósága, hogy nem-programozók is egyszerűen készíthetnek a segítségével valami működő dolgot... és nem csak a szoftver a lényeg benne, hanem az, hogy az alap-Arudino panelekhez, úgynevezett "shield"-ekként, különböző kész perifériákat kapcsolhatsz, modulrendszerben, és neked akkor már "csak" a szoftvert kell rá elkészítened, de azt is az Arduino egyszerűsített fejlesztői környezetében, ahol sokminden készen van, pl ha egy pc felé menő kommunikációt akarsz soros porton, azt jóval egyszerűbben megoldhatod, mintha közvetlenül neked kéne ezt az Arduino kártyán lévő mikrovezérlőre leprogramoznod...
Shield-et pl kaphatsz motorvezérlő shield-et, bluetooth-t, ethernet-et, stb... Ebay-en az "Arduino shield"-re rákeresve.. van még ahogy látom GSM is, meg hasonlók..
(#) Alkotó válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 18, 2015 /
 
Közben konzultáltam másokkal, és a dolog nem egyértelmű. Volt aki az ajánlott megoldást látta jónak, és volt aki velem értett egyett. Sajnos a szövegben van félreérthető rész, és annak értelmezésétől függ a helyes megoldási metódus.
Ez is azt mutatja, nem mindenki gondolkodik egyformán. Remélem nem ezen fog múlni a dolog.
(#) mate_x válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 18, 2015 /
 
Megnéztem én is a feladatot, de nem találtam hibát a megoldásban. Melyik részét gondolod hibásnak?
(#) nagym6 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 18, 2015 /
 
Mi a 9-es példával nem tudunk megbirkózni. Szerintem nem is lehet, azaz sok megoldásos. Egy adat mindenképpen hiányzik. Mellékeltem a példát. Segítséget köszönök mástól is.

9példa.jpg
    
(#) reloop válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 18, 2015 / 1
 
Szia! Ismerjük a kocka térfogatának 8/9-edét, ebből kijön a kocka éle. A hasábok egybevágósága miatt b=a/3. (6 és 2)
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2015
(#) nagym6 válasza reloop hozzászólására (») Jan 18, 2015 /
 
Derült égből villámcsapás a válaszod, amennyire ez egyszerű. Azt figyelmen kívül hagytam, hogy a nagy idom kocka. Köszönöm.
(#) mate_x válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 18, 2015 / 1
 
192=a*a*a-(1/3)*a*(1/3)*a*a
Innen a=6, b=6/3=2 Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy egy kockát raktak össze ezekből a hasábokból
(#) mate_x válasza mate_x hozzászólására (») Jan 18, 2015 /
 
Látom már megelőztek
(#) nagym6 válasza mate_x hozzászólására (») Jan 18, 2015 /
 
Köszönöm Neked is. Igen azt hagytam figyelmen kívül, hogy kocka a nagy idom, pedig ordít a szövegben.
(#) davix95 hozzászólása Ápr 27, 2016 /
 
Üdv .
Volna egy feladat amivel nem boldogulok így szól:
számítással határozza meg egy 100Hz-es egy 500Hz-es és egy 1kHz-es szinuszos váltakozó feszültség fázis helyzetét (fázisszögét ) a bekapcsolástól számított t=0,8ms múlva .
Köszönöm előre is a segítséget.
(#) pucuka válasza davix95 hozzászólására (») Ápr 27, 2016 /
 
A megadott frekvenciáknak meghatározod a periódus idejét.
1 kHz = 1 ms, 500 Hz = 2 ms, 100 Hz = 10 ms.
A teljes periódus 360 fok, a 0,8 -at elosztod a periódus idővel, és megszorzod 360 -al.
Így 1 kHz -nél 288 fok, 500 Hz -nél 144 fok, és 100 Hz nél 28,8 fok.
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2016
(#) davix95 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 27, 2016 /
 
Köszönöm szépen ! Sokat segítettél !
(#) elektrorudi válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 28, 2016 /
 
Én először írtam egy hozzászólást, hogy nyugodtan adja vissza a feladatot a tanárnak, aki gondolja végig még egyszer, hogy mit szeretne kérdezni? Mert a feladat megoldhatatlan! Ugyanis nincs megadva a fázisszög a bekapcsolás pillanatában.
Aztán kitöröltem.
(#) pucuka válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 28, 2016 /
 
Mondjuk elég pongyola így a feladat, mert én is csak feltételeztem, hogy a bekapcsolás 0 -nál kezdődik. (így "szoktuk" rajzolni) A valóságban természetesen meg kéne adni az időszámítás kezdetét.
Matematikailag helyes az eredmény, elektrotechnikailag nem.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2016
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem