Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp átalakítás
 
Témaindító: kand, idő: Nov 13, 2005
Lapozás: OK   200 / 200
(#) Inhouse válasza VIM hozzászólására (») Márc 17, 2024 /
 
A trafó ugyanazzal a huzallal van tekerve, azzal nincs gond. Az egyenirányító gyengébb, és kisebb a pufferkondi. Ha ezeket a +12V-hoz hasonlóan megcsinálod, már az is terhelhető. Ha 24V-ot szeretnél (vagy akár többet), akkor a testpontot át kell variálni, meg a fesz osztót...kb...
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2024
(#) VIM válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 18, 2024 /
 
Szia! Ha ezt a rajzot nézem ami szinte ugyan az amik fellelhetőek ezzel a 2005Z vezérlővel kapcsolatban, akkor a +12V-os kimenet negatív párja ugyanarról a tekercsről van levéve csak kisebb áramú fordítottan beépített diódákkal. Ha azokat a kisebb teljesítményűeket kicserélném nagyobbakra pl. STPS4045CW-re (ilyen van éppen három is) de azoknak csak az egyik oldalát használnám fel és összefordítanám a kettőt és a harmadikat is polaritás helyesen kötném hozzájuk, az úgy működhetne e, hogy meglegyen a 24V? A szűrő tekercset is kicserélném nagyobbra ill. vastagabb huzallal tekert ferritmagosra (a képen az a kék színű volna). Az nem lenne gond ha így kisebb áramokat lehetne kinyerni belőle. A 3-4A az már megfelelő lenne.
(#) Inhouse válasza VIM hozzászólására (») Márc 19, 2024 /
 
Persze, így kell. Én graetzet alkottam rá, a '+' oldal maradt közös katódú dupla dióda, a '-' oldal pedig 2 hasonlóból lett megoldva (tokon belül párhuzamosítva). A hűtőfülek szigetelésére is kell ügyelni. A trafó test lába megszakít, és mehet a graezt '-' oldalára. Innen már csak a vezérlő IC-t kell átverni.
Ezt az IC-t kicsit macerásabb lehet hozzá igazítani, mint egy TL494-est.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2024
(#) VIM válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 19, 2024 /
 
Szia! Miért kellene átverni ha egy dc-dc átalakítót akarok vele meghajtani?
(#) VIM válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 19, 2024 /
 
A képen látható diódákra gondoltam, hogy azokat cserélem ki és a szűrő tekercset (kék színű).
(#) vision61 válasza VIM hozzászólására (») Márc 19, 2024 /
 
Szia!

Most egy másik rajzot tettél a hozzászólásodba, mint az akkutöltőnél. Ott ezt írtam:
Idézet:
„Ha a mellékelt rajz szerinti a tápod, akkor szerintem nem ilyen egyszerű az átalakítás fix 24 V-ra. Az AT2005 (ha jól értelmezem az adatlapját) az 5-ös lábon figyeli a +12 V-ot is túlfeszültség védelem miatt, talán egy feszültség osztóval a +24 V is ráköthető.
A 2-es lábon szintén ott a leosztott +12 V a szabályzás miatt, itt módosítani kell a két ellenállás (R44, R45?) értékét, illetve a 6-os lábról leválasztani a -12 V-ot.”

Ennél a rajznál is figyeli a vezérlő IC mind a két 12 V-os feszültséget, csak más lábakon.
Mielőtt belekezdesz a tényleges átalakításba, azt kéne kipróbálni, hogy a táp akkor is működik-e, ha leválasztod az IC-ről a ±12 V figyelését. Szerintem nem fog, ezért is írta Inhouse, hogy
Idézet:
„Innen már csak a vezérlő IC-t kell átverni.”

Nem az átalakítód miatt jelentkezhet probléma.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2024
(#) VIM válasza vision61 hozzászólására (») Márc 19, 2024 /
 
Melyik lábon? Bővebben: Link
(#) Inhouse válasza VIM hozzászólására (») Márc 19, 2024 / 1
 
Mert olyan fából vaskarika, írtam már neked többször. Felhúzol egy PC tápot 24VDC-re, majd egy DCDC konverterrel ugyanúgy PWM jellel készül belőle valami szabályozható kisebb feszültség és áram. Holott ez a konverter nélkül, csupán a PC táppal is megoldható, labortáp is készül belőlük. A legnagyobb különbség, hogy a PC táp primer oldali szabályzású, a konverter meg a szekunder oldalon dolgozik majd.
(#) vision61 válasza VIM hozzászólására (») Márc 19, 2024 /
 
Eszerint a 6-os láb, ami figyeli a +12 V-ot, ennek (adatlap szerint) 10,3-14,0 V között kell lennie. Ha 24 V lesz a kimeneti feszültséged, akkor egy feszültségkosztóval ebbe a tartományba kéne beállítani az ide érkező feszültséget.
Az általad linkelt L&C rajzán az R60-as ellenállást ki kell venni.

atx2005.pdf
    
(#) Inhouse válasza VIM hozzászólására (») Márc 19, 2024 /
 
Ez másképpen működik, mint az említett TL494-es elterjedtebb változat.
Nekem kissé ködös az a PDF (ATX-2005), nem vágom...
1. VCC, +5V tápfesz kell neki, a STBY tápról kapja, külön egyenirányítás és puffer
2. remote bemenet, ezzel lehet indítani, alacsony szint, 0,8V alatt, indul, testre a PS-ON
3. +3,3V kell rá, némi tűréssel
4. +5V kell rá, némi tűréssel
5. +2,6V kell rá, ha jól látom
6. +12V kell rá, némi tűréssel
7. nyitott kollektoros tranzisztor kimenet
8. nyitott kollektoros tranzisztor kimenet
9. PowerGood kimenet, ha minden oké, akkor 0V körül van, ha valami gond van +5V
10. Vref FB Shunt output (TL431)
11. Vref Shunt input 2,5V (TL431), túláram védelem (+3,3V) ...?
12. test
13. OPamp kimenet
14. OPamp- negatív visszacsatolás bemenet, itt lehet állítani a kimeneti feszt...?
15. OPamp+ lágyindítás
16. védelmi idő... beállítás

A 3,4,5,6-ra ellenállás osztóval egy stabil 12V feszültségből elő lehet állítani, amit kíván.
A többit ki kell kísérletezni. A még át nem alakított működő táp jó támpontot adhat, lehet próbálgatni.
Valószínűleg 24V-nál nagyobb feszültség is nyerhető a kimeneten, a terhelőáramtól függ.
Következő: »»   200 / 200
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem