Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tekercs induktivitás kiszámítása
Lapozás: OK   15 / 15
(#) szikorapéter válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 2, 2022 /
 
A 10uH-s van itthon a többivel állok hadilábon mindössze.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 2, 2022 /
 
A fazékkal, meg a gyűrűvel óvatos lennék. Neked 7 MHz az üzemi frekvencia, arra már egy általánosan használt ferrit anyag nem az igazi. A 100 µH pl csévetestre, porvasmaggal.
A készen kapható induktivitások zöme is csak zavarszűrésre jó.
A kapcsolásodban pedig egyik sem az. A 2,2 µH például antenna illesztő, legjobb ha légmagos, össze szét húzogatással be tudod állítani. A 10 µH munkaellenállás, nem mindegy a Q -ja. 3 MHz -es vassal nem lesz jó.
A 100 µH lehet zavarszűrő kész induktivitás, bár oda én többsoros légmagos (pl 1 MΩ ellenállásra tekert tekercset) tennék.
Az oszcillátornak 2N2222 -t a végére BFY33, BFY34, (esetleg BSY34 -et) tennék.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2022
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Jan 2, 2022 /
 
Köszönöm a tanácsokat, a BFY33-at néztem ki én is a végére.
A tekercsekről kaptam pár tanácsot privátban is de így csak megerősítést nyert a dolog.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Jan 2, 2022 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget sikerült megoldanom.
A 2,2uH egy kerámia csévét kapott ami "tartja a levegőben" a 100uH (ami nem lett 100uH hanem 96uH lett de szerintem ekkora szórás belefér) legyantázva álló toroidként van a panelen jelen.
A panel nagyon aprócska, de megvannak az életjelek így holnap éles teszt.
(#) zaza99 hozzászólása Ápr 22, 2022 /
 
Sziasztok!

Elméleti kérdésem lenne.
Hogyan van az hogy terhelés nélkül 152uH a tekercs induktivitása, 10A terheléssel meg 100uH? Mitől változik az induktivitás?
(#) ferci válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Szia!
Azt is látod a papírról, hogy dc 10 A is átmegy rajta, vagy hogyan?
Feltételezem, úgy mérték. Felmágneseződik valamennyire és veszít az AL értékből, mint minden hasonló ferrites vas.
(#) zaza99 válasza ferci hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
10A a max terhelhetősége.
Más induktivitásnál nem láttam a kettős értéket ezért kérdeztem rá. Meg szoktam méregetni induktivitásokat és a műszer szerint annyi szokott lenni amennyi rá van írva.
(#) ferci válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Csak azt nem nézted még meg ( és hogyan? ) egyiknél sem, hogy a drótnak megfelelő áramot vezettél át rajta.
Az, hogy ennél látod ezt az értéket is, csak örülhetsz. Nem csalódsz, ha hasonló feltételek között használod és csodálkoznál, hogy egyszer csak puff....
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2022
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Igazándiból egyenáram nélkül is csökken nagy áramnál...
Rövid, hasznos, könnyen emészthető.
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Persze, de igazából teljesen mindegy - így is, úgy is nagy az eltérés.
Tudjuk többféle felhasználásból.
(#) pucuka válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 / 3
 
A Gafly által bemutatott cikkből kihámozhatod, hogy a mágnes anyagonak jellegzetes "S" alakú a B - H (indukció/gerjesztés görbéje. Az S alak meredeksége a vasanyag µr értéke, ami az induktivitás értékénél is szerepet játszik. Az S görbe alja, teteje ellaposodik, ami azt jelenti, hogy mivel a görbe meredeksége csökken, ezáltal a µr értéke, és ezzel együtt az induktivitás értéke is. (akár nulláig is)
A diagram vízszintes koordinátáján a gerjesztés (H) szerepel ami a menetszám, és a tekercs menetein átfolyó áram szorzata.
Az induktivitás mérésénél nagyon kis mérő váltakozó áramot használunk (impedancia mérés), ezért gyakorlatilag a kezdeti permeabilitást határozzuk meg, ami a legnagyobb.
A csatolt adatlapodon az látszik, hogy a nagy (10 A) gerjesztő áram ellenére is csak némileg csökken az induktivitás, ami azt jelenti, hogy a vasban jelentős légrés van. A jelenség a levegő (vagy alacsony permeabilitású anyag) nagy mágneses ellenállása miatt van. A mangán alapú ferritek µr -je néhány ezer, a levegőé 1, mivel ehhez viszonyítjuk az összes többi anyag relatív permeabilitását.
( A µ0 természeti állandó, értéke meghatározott, és konstans a tudomány jelenlegi állása szerint)
(#) zaza99 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 23, 2022 /
 
Köszönöm a részletes választ.
(#) mraulajos hozzászólása Feb 10, 2024 /
 
Hali!
Látom, alszik a téma. Tapasztalatlan, és járatlan vagyok a témában.
Ha csinálni szeretnék egy xy(50) uHz es fojtó tekercset. Mik a számítások. Ha ilyen magátmérő, ha ilyen széles ha ilyen átmérőjű vezeték, ha ennyi menet stb. stb. Ha van rá mód, nem teljesen matematikai számításokra lennék kíváncsi. Konyha nyelven, egyszerűen, példákkal. Próbáltam már ilyen számítási táblázatokkal, de valahogy nekem nem akar összejönni. Lehet, hogy ez nem ennyire egyszerű, de megpróbáltam. Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2024
(#) granpa válasza mraulajos hozzászólására (») Feb 10, 2024 /
 
A téma képeire kattintva, több megoldást is találsz erre. Mondjuk, 50µHz-re nem. 50µH-re inkább.
(#) Gafly válasza mraulajos hozzászólására (») Feb 10, 2024 /
 
Mostmár nem alszik, mert hozzászóltál.
Ez így működik.
(#) pucuka válasza mraulajos hozzászólására (») Feb 10, 2024 /
 
Az induktivitás kiszámolásához a következő képlet ismerete alapvető:

L = µ0 * µr * A * N2 / l
µ0 a levegő (vákum) permeabilitása, természeti állandó, értéke 1,25 * 10-6 [Vs/Am]
µr a tekercsben levő anyagra jellemző szorzószám. (levegőre nézve 1, szilíciumos trafólemezre 4-7000, permalloy lenezre 50-100000 [Vs/Am]).
A tekercs keresztmetszete
l a tekercsen hosszában áthaladó erővonalak hossza
N A tekercs menetszáma.
A problémák a következők:
Nem mindíg lehet tudni a nyílt végű tekercsenél, hogy milyen hosszú a közepes erővonal.
Zárt vasmagos tekercseknél pontosan lehet tudni tekercsnél A mechanikai jellemzőkből egy adott vasmagra nézve meghatározható egy Al érték. Ezzel egyszerűbbé válik az indukivitás számolása.
Következő: »»   15 / 15
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem