Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádiós adó-vevő modulok
Lapozás: OK   31 / 31
(#) gazi válasza gerenk hozzászólására (») Júl 6, 2014 /

Köszi a gyors segítséget, az RF 433.92 Mhz az ok, RF Modulokkal azt megoldom akár a HE store-ból, de a másik a PT vezérlésnél vmi ilyenre gondoltál, hogy így oldjam meg?
(#) gerenk válasza gazi hozzászólására (») Júl 6, 2014 /

Több típusa is van a PT sorozatnak, akár 8 csatornát is tud kezelni.
Töltsd le az adatlapját és tanulmányozd, alkalmazási példák is vannak ott.
(#) gazi válasza gerenk hozzászólására (») Júl 6, 2014 /

Köszönöm, megnézem, mert ugye nekem alapból 8 adó és csak egy vevő kell, ez alapján már vhogy összehozom Köszi!
(#) pucuka válasza gazi hozzászólására (») Júl 6, 2014 /

Ezesetben, nem biztos, hogy meg fog felelni. Úgy tudod használni, hogy bármelyik adó működik, a vevő elindul. De a vevő oldalon nem tudod, hogy melyik adó indított.
Ha ezt szeretnéd tudni, akkor az "egyszerű" enkóder/dekóder páros helyett valamilyen mikrovezérlős szerkezetet kellene használnod.
(#) gazi válasza pucuka hozzászólására (») Júl 6, 2014 /

Értem, és ez? Igaz csak 4 nem 8, max a másik négynél a frekit eltolom...

rf.gif

Ez ugyanaz. Az adónál lenyomsz egy gombot, a vevőnél jelez a hozzátartozó LED (relé). Az A0 - A6 (A7) csak címzésre, az enkóder/dekóder párosítására való.
Ha jól értettem, 8 adó - egy vevő párosítást szeretnél. Mostani lehetőséged, hogy minden adó enkóderét a vevő dekóderének címére kell beállítani. Ez azt jelenti, hogy mindegyik adóról elindíthatod a vevő mindegyik LED -jét. Egyszerre csak egy adó működhet, mert a vevő nem tudja szétválogatni az adóktól érkező RF jelet. A frekvencia eltolás sem működik, ezek nagyon egyszerű RF modulok, a vevő sávszélessége akkora, hogy a teljes sávban bárhol működő adó jelét különösebb hangolás nélkül képes venni, így az egyszerre működő adók zavarni fogják egymás vételét. Ha az a célod, hogy 8 különböző helyről tudjad működtetni ugyanazt a 4 (5, 6, 8) LED -et, vagy relét, akkor arra ez megfelelő kapcsolás.
Ahhoz, hogy azt, hogy tudd, hogy a nyolc közül melyik indította el a 4 (5, 6, 8) LED (relé) valamelyikét, sokkal bonyolultabb rendszert kellene építened.
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2014
(#) gazi válasza pucuka hozzászólására (») Júl 6, 2014 /

Köszönöm, akkor marad a komolyabb, pl. mikrokontrolleres rendszer ill. a rohangálás mivel ez már így nem igazán olcsó megoldás!

Attól függ. Ha tudsz programozni, akkor akár olcsóbb is lehet, mint az enkóder/dekóder páros.
(#) mgy válasza gazi hozzászólására (») Júl 6, 2014 1 /

Szia !
Az én 'mezeipolgár'-os megoldásom a követkető.
Adó egy 12f675 vagy 12f509 + az 500 Ft-os adó-vevő páros adó tagja.
Egy kimenet sorosan meghajtja az adót a többi figyeli a kivánt bemeneteket.
A program 10-15 másodpercenként (véletlen generátorral) kiküldi az adóegység címét, egy crc bájtot és a bemenetek állapotát kb. 5-10 szer.
Ilyen modulokból felszerelhető a 8 db.
A vevő csak egy vevő melyhez kapcsolt PIC vagy PC sorosan figyeli a beérkező jeleket.
Értlemes jel kétszeri ismétlődése esetén a PIC további kimenetei bármit működtethetnek.
Értelmes jel = létező cím + adat(ok) + crc
Olcsó megoldás hátránya,hogy lehetséges az 30-100 sec késleltetésű visszajelzés.
Nyilván csak kompromisszumokkal alkalmazható.
Én akkumlátor töltők feszültségszinjét figyelem 12-16 helyen.
Ez csak egy működő elv, mely az igények szerint finomítható.
Üdv mgy
(#) gazi hozzászólása Júl 7, 2014 /

Köszönöm a segítségeteket, most már legalább elindulhatok valamerre !
(#) elektro777 hozzászólása Aug 1, 2014 /

Sziasztok!
Beszereztem egy 433 Mhz-es Adó-vevőt. Gyakorlatilag egy ilyen távirányító és vevő modul. Ha jól tudom a kimenetei fix kódosak, csak sajnos nem vagyok jártas ezekbe az UHF dolgokba, pláne a kódolásába. A Modul 5V feszről megy, Illetve van 4 kimenete D0, D1, D2, D3 meg egy VT nevezetű pin. A Vezérlő IC-k: SC2272/SC2262
Nincs szkópom hogy kimérjem, csak multiméterrel méregettem egy gomb megnyomására minden kimeneten 1V-ot mér a multiméter, így meg hogy nem ismerem a működését és mérésre sincs lehetőségem ezért segítséget szeretnék kérni tőletek. Annyi lenne a tervem vele hogy egyszerűen az "A" gomb megnyomására az egyik kimeneten egy magas feszültség szint jelenjen meg és tárolva maradjon, a következő megnyomására Alacsonyra váltson, majd a "B" gomb megnyomására egy másik kimeneten jelenjen meg a magas szint stb. Ezzel az lenne a célom hogy tranyókkal meghajtsak 4 relét. Szóval egyszerűen mind a 4 csatornához egy-egy bistabil kört szeretnék kiépíteni, ami egyértelműen L vagy H szint között ugrál, és fontos hogy Mikrokontroller nélkül, stabil egyértelmű TTL vagy CMOS szintel, viszonylag egyszerűen.
Köszönöm előre is!
(#) nedudgi válasza elektro777 hozzászólására (») Aug 1, 2014 / 1

Az SC2272 "L" vagy "M" típusú?
AZ L típusú majdnem azt csinálja, amire szükséged van. A kimenetek minden impulzusra váltanak.

SC2272.pdf

(#) pucuka válasza elektro777 hozzászólására (») Aug 1, 2014 /

Digitális áramkörökkel szkóp nélkül nemigen fogsz boldogulni.
(#) elektro777 válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 1, 2014 /

M4 van az IC-re írva, tehát gondolom M típusú, sajna nem azt csinálja amire szükségem van.
(#) gerenk válasza elektro777 hozzászólására (») Aug 1, 2014 / 1

Szia !
Van lehetőség az M /momentary/ tipusú dekóder ic.-t bistabil tárolóval kiegészíteni.
Az RTÉK 2008 135. oldalán kezdődő cikk részletesen tárgyalja a szuperregeneratív
vétel elvét és a végén a dekódolásra is példát mutat.
(#) elektro777 válasza gerenk hozzászólására (») Aug 5, 2014 /

Köszönöm a válaszotokat!
Sajnos nincs meg a 2008-as, de találtam most egy kapcsolást ami ehhez a momentary típusú dekóderhez kiegészítés D típusú flip-flopokkal, Ez lenne az.
A Flip-flipok Data bemenete a negált kimenettel ekvivalens logikai állapotba van, szóval addig oké hogy pozitív élvezérelt IC és az órajel Felfutó élére a kimenet Magas szintre ugrik, a következő felfutó élre meg alacsonyra, és ez által nyitnak/zárnak a tranyók, de az a baj hogy maga a vevő panel működését nem ismerem, hogy ott milyen az implulzusok jelformája, jó esélyem van feltételezni hogy ez úgy működik hogy egyes gombnyomásokra egyes relék húznak meg, de így a panel működése nélkül mégis felteszem a kérdést hogy ténylegesen úgy működik-e, mert nem szeretném felesleges megépíteni.
Köszi szépen!
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2014
(#) pucuka válasza elektro777 hozzászólására (») Aug 5, 2014 / 1

Miért érdekes a vevőpanel jelformája? Ha az nem megfelelő, a dekóder IC nem működik. Ha működik, akkor nem kell foglalkoznod a vevőpanel jelformájával.
A csatolt megoldás pont azt csinálja amit szeretnél, adó oldali gombnyomásra meghúz a vevő oldali relé, a következőre pedig elenged. Minden relé, a hozzá tartozó gombra, külön.
Ha a jelformákkal bárhol gond van, akkor az áramkör nem működik, lehet hibát keresni.
(#) elektro777 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 5, 2014 /

Értem köszi szépen erre voltam kíváncsi, remélem a dekóder IC nem lesz hibás.
Egyébként a kapcsolásba amit linkeltem ráakadtam egy hibára, a Q4 tranzisztor bázisa közvetlenül a tápfeszültségen van.
(#) pucuka válasza elektro777 hozzászólására (») Aug 5, 2014 /

Valóban, ennyire nem néztem át. A rajzoló kicsit túlhúzta a tápvonalat a bázisig.
(#) Szpisti hozzászólása Aug 5, 2014 / 1

Idézet:
„Annyi lenne a tervem vele hogy egyszerűen az "A" gomb megnyomására az egyik kimeneten egy magas feszültség szint jelenjen meg és tárolva maradjon, a következő megnyomására Alacsonyra váltson, majd a "B" gomb megnyomására egy másik kimeneten jelenjen meg a magas szint stb.”

Én ugyanilyen adó-vevő párt rendeltem, az is "M" azaz a momentary tipusú ic-vel jött.
Ami ugye a kimenetén addig ad ki 1-et, amíg az adón nyomod a gombot.
Nekem is tárolósra volt szükségem, rendeltem egy "L" tipusút (Latch) itthonról párszáz ft-ért, betettem a régi helyére, és tökéletesen azt teszi, amit leírtál. Addig van egy kimeneten 1 szint, amíg egy másikat meg nem nyomsz a távirányítón, akkor a másik marad 1-ben. Ezzel oldottam meg a szobatermosztát távvezérlését, és semmi gondom vele.
(#) gerenk válasza elektro777 hozzászólására (») Aug 5, 2014 / 1

Rádió modul nélkül is ellenőrizheted a dekóder ic.-t ha van enkóder ic.-d. Összevezetékeled,
tápot adsz mindkettőnek, a belső oszcillátor időzítő R elemeit /adatlap szerint/ bekötöd és
kész. A kimenetre egy LED-et köthetsz 1 Kohm sorosításával.
Egyébként érdemes tanulmányozni az adatlapokat.
A 2008 és egyéb dokumentum
Megtalálod a tárhelyen, regisztrálnod kell
Bővebben: Link
(#) elektro777 hozzászólása Aug 5, 2014 /

Közben összeraktam gyorsba egy bistabil tárolót a 4-ből amit a rf modul egyik kimenetre kötöttem, és egy ledet hajtok meg vele, mert műszer nem áll rendelkezésemre, sajna az IC lehet a hibás mert mindegy melyik gombot nyomom meg az adón, a Led kapcsol, teljesen függetlenül hogy A,B,C,D gombot nyomok, aztán egy-két másodperc múlva, a led elkezd vibrálni, szóval több jel is érkezik a kimenetre indokolatlanul, aztán a következő gombnyomásra a led kikapcsol, majd szintén vibrálni kezd.
A legjobb megoldás akkor ha tárolós IC-t rendelek mellyel egy csapásra megoldom mindkét problémát.
Köszönöm segítségeteket!
(#) elektro777 hozzászólása Aug 8, 2014 /

Sziasztok!
Megrendeltem a PT2272 L-4 IC-t, még nem jött meg de aztán egy videóról rájöttem hogy nekem mégse lesz jó, mert felmerült az a probléma hogy:
-Egyszerre csak 1 kimenet lehet aktív
-Ha az adó gombnyomására aktiváltam a kimenetet, ugyanazon gomb ismételt megnyomására nem vált alacsonyra a kimenet csak egy másik gomb megnyomására, ami azt is jelenti hogy ahhoz a gombhoz tartozó kimenet lesz aktív.
Nekem pedig lényeg hogy függetlenül tudjam ki-be kapcsolgatni a kimeneteket.
Olvastam a topicba hogy nem csak nálam merült fel ez a probléma, és azt hiszem hogy megtaláltam erre a Legmegfelelőbb kapcsolást., Szóval egyrészt értelmeztem a működést de a biztonság kedvéért ha valamit hibáztam, akkor legalább szóltok és nem építem meg feleslegesen, illetve akinek szüksége van rá az legalább megtalálja.
Ha jól gondolom a következő a működése:
Az IC-nek a videón úgy láttam hogy ugye a VT nevű kimenete akkor van magas szinten ha az adón bármely gombot nyomjuk.
Tételezzük fel hogy aktiváljuk az "A" gombbal a D0-ás kimenetet, amin megjelenik a fesz, a D-típusú flip-flop pozitív élvezérelt, tehát a hozzá tartozó tranyó nyit, a J1 relé meghúz. A dióda Anód-katód közt ilyenkor még nincs potenciálkülönbség, de amint elengedjük a gombot, hiába maradt tárolva a D0-ás kimenet, mivel a VT alacsony szintre vált így a dióda nyitófeszültségét bőven elérjük ami szépen megszünteti a D0 kimenet magas szintjét, így a tároló órajel bemenete is alacsony lesz, de mivel a flip-flop negatív élre nem reagál így a relé meghúzva marad. Következő gombnyomásra ugyanez a folyamat zajlik le csak hogy a flip-flop kimenete következő felfutó élre alacsony szintre vált, a tranyó zár, a J1 relé elenged. Bármely gomb megnyomására ez történik így függetlenül tudjuk vezérelni az összes relét.
Tehát végül is a Diódákkal M típusúvá alakítottuk.
Következő: »»   31 / 31
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Frissek
2014. Aug, 28. Csü
5:08:51
Jelenleg 74 fő olvassa az oldalt
Online tagok:
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu