Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádiós adó-vevő modulok
Lapozás: OK   36 / 36
(#) viktoriaa2004 hozzászólása Jún 6, 2015 /

Sziasztok! Légvonalba kb.500méterről szeretnék kapcsolni valamit! Vezeték nélkül,hogy lehetne megoldani?
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2015
(#) nemgyuri válasza pucuka hozzászólására (») Jún 6, 2015 /

A téma nagy ismerőjétől kérdezem. Ezt ollóztam a csatolt pdf-ből:
Idézet:

Légimodell-irányítók:
34,995–35,225 MHz ERC/DEC/(01)11 Határozat

10.
Rádiómikrofon alkalmazások
(lásd a H48 lábjegyzetet)
Analóg szögmodulációs eljárást használó rádiómikrofonok:
34,9–38,5 MHz ERC/REC 70 - 03 Ajánlás 10. melléklete”

Eddig úgy tudtam, hogy a 35 MHz-es sáv kizárólag repülőmodell-irányításra használható!
( vagy mégsem? - jöhetnek balesetek továbbra is mint a kecskeméti néhány éve? )
(#) pucuka válasza nemgyuri hozzászólására (») Jún 7, 2015 /

Ha mindenki szabályosan használja a lehetőségeit, nincs gond.
A kecskeméti esetnél úgy tudom 27 MHz -es irányítás volt, az pedig egy nem bizonyítható "gyertyás" taxis küldte a nézők közé.
Szerény véleményem szerint a modell(ező) is hibás volt, nem lett volna szabad erre a célra ezt a sávot vélasztania, ill a modellnek pedig egyenesen tovább kellett volna szálnia. A 27 MHz -es sávban erős zavartatásra kell számítania (CB sáv, jóval nagyobb teljesítmények) ami egy földi modellnél nem annyira probléma, a kis antenna magasság miatt.
Levegőben egész más a helyzet a gyakorlatolag szabad téri terjedés miatt, de a vezeték nélküli mikrofonok kis kisugárzott teljesítménye miatt nem annyira problémás, biztos nem képes a légi modell vevőjét blokkolni.
De a frekvencia használatot most fogják rendezni, napirendi pont a WRC15 nemzetküzi értekezleten, biztos lesz határozat is. A kérdés az egyre terjedő UAV -k miatt vált fontossá.
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2015
(#) Wind-Storm hozzászólása Jún 12, 2015 /

Helló!

Hátha valaki közületek találkozott már ezzel az olcsó RF modullal.
Bővebben: Link
Nem is tudom hogyan kérdezzem, milyen szakszóval, így leírom inkább részletesen:
Ha mondjuk adott ideig nyomom a "gombot" a "távirányítón" (tudom, data van, tehát mondjuk adott ideig VCC-re húzom vagy amit kell vele csinálni) ugyanannyi ideig fogja nyitni a receiver pl. a beépített FET-jét?
Egyelőre analóg felhasználásán gondolkodnék ha rendelnék egyet, ezért kérdem.
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2015
(#) Bell válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jún 13, 2015 /

Az ASK moduláció így néz ki. Ezt digitális jelek továbbítására találták ki, de próbálkozni lehet vele.
Inkább logikai jelsorozatra alkalmas, amit a vevőoldalon vissza kell alakítani és értelmezni.
(#) zenetom válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jún 13, 2015 /

Szia!
Ha az adó bemenetére csak simán kapcsolsz tápfeszt, a vevő ebből semmit sem fog észrevenni. Sőt, még ha 1-2 impulzust kapcsolsz rá, az sem fog megjelenni a vevő kimenetén. Kell egy pár ms, amíg ráhangolja magát a vevő, ahogy itt láthatod is: Bővebben: Link. Továbbá az a baj, hogy ha nincs jel, akkor is mindenféle zaj fog megjelenni a kimeneten, ahogy azt a fenti linken láthatod is. Szóval valahogy meg kell állapítanod a vevő oldalon, hogy mikor jön értelmes adat. Erre alkalmazhatsz kódoló/dekódoló IC-t, pl. PT2262 és a párját.
(#) Wind-Storm hozzászólása Jún 13, 2015 /

Értem, köszi a válaszokat!
(#) k3gy3tl3n válasza viktoriaa2004 hozzászólására (») Jún 19, 2015 /

Szia, én EZT és EZT az adó/vevő párost használom. Kb 300m-re jó. Az adatlapjukban találsz kapcsolást és mintaprogramot is AVR-hez és PIC-hez egyaránt.
(#) k3gy3tl3n válasza viktoriaa2004 hozzászólására (») Jún 19, 2015 /

Ha a 300m kevés akkor pl. ILYEN adóvevőkkel 1km-re is küldhetsz/fogadhatsz adatot. Viszont ez nem 5V-ról megy mint az RFM modulok hanem 3-3.6V szóval valami ATMEGA8L vagy hasonló 3.3V -ról is működő mikrokontrollerről járatnám.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2015
(#) viktoriaa2004 válasza k3gy3tl3n hozzászólására (») Jún 19, 2015 /

Köszönöm a segitséget!Igazából nem akarom túlbonyolitani.Ha a kertben megszólal a riasztó,ami kb 600méter,itthol jelezzen valami!Pl:zümmer.Van erre is ötleted?
(#) k3gy3tl3n válasza viktoriaa2004 hozzászólására (») Jún 20, 2015 /

Szia, ha 600m-t akarsz átlőni akkor azt az NRF24L01 adóvevő modult ajánlanám. Az adó a riasztónál lenne és a mikrokontrollerre a risztót is rá kell kötni, hogy észrevegye ha riaszt. Pl az ADC konverter vagy trigger lábon figyeli a riasztót (persze ehhez tudni kell hogy a riasztóról honnét lehet magas jelet levenni ami csak riasztáskor magas) és ha bekapcsol valamilyen jelet küld a vevőnek. A vevőt vezérlő mikrokontrollerről egy buzzer-t megszólaltatni már a legkisebb probléma. Nemtudom otthon vagy e mikrokontroller programozásban enélkül nem fog menni.
(#) suszitibi válasza k3gy3tl3n hozzászólására (») Jún 21, 2015 /

Szerintem erre nem kell uC. Egy HT, vagy PT (kóder, dekóder) páros bőven elég. Adó vevőnek pedig 900MHz, irányított antennákkal. Az antennák otthon elkészíthetők. Az irányítottság és a frekvencia miatt, nem fog zavarni senkit. Sugárzó hossz, kb. 8cm. Érdemes az antennákat áttanulmányozni, jó dolgokat lehet házilag készíteni, egy darab léc és néhány alu drót kombinációjával.
Nekem a mindig tv, tetőléc és hiltiszalag antennán jött, míg mások a gyári, lepkének nevezett antennával szenvedtek.
A riasztók kimenete általában magas szint, ami riasztáskor alacsonyra vált.
(#) pucuka válasza suszitibi hozzászólására (») Jún 21, 2015 /

Idézet:
„nem fog zavarni senkit”

Ilyet soha nem lehet kijelenteni.
A 900 MHz helyett inkább egy erre a célra kijelölt frekvenciát kellene használni. A távolság nem függ a frekvenciától (annyira), viszont érdemes irányított antennát használni. (pl. a 868 MHz -es erre kijelölt sávban) Ebben a sávban sokkal nagyobb valószínűséggel nem fog zavarni senkit.
(#) suszitibi válasza pucuka hozzászólására (») Jún 21, 2015 /

Igen erre a frekire gondoltam, csak egyszerűen kerekítettem. A kapható modulok, úgy is ezen frekvencián mennek. Igen az irányított antenna mindenképp jobb választás.

1 - 2 Mega "elcsúszás", és máris belepiszkítottál mások érdekeibe.
(#) suszitibi válasza pucuka hozzászólására (») Jún 21, 2015 /

Ezt most nem értem. Egy gyári fix frekvenciás rádiónál, mi tud elcsúszni?
(#) Kera_Will válasza suszitibi hozzászólására (») Jún 21, 2015 /

A Te fejedben volt elcsúszva néhányszor 10 MHznyit a legális ISM frekvenciasáv amit le is írtál.Amit itt bódog/bódogtalan majd használni fog és csodálkozik , hogy a nyakára lépnek.
Dezinformálni nem érdemes a tömegeket ezen a műszaki fórumon!
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015

Egyébként létezik 915 MHz -re szoftveresen beállítható modul is, de ez európában nem használható.
(#) suszitibi hozzászólása Jún 22, 2015 1 / 1

Az a probléma, hogy mindent magasabb szinten szeretnétek megoldani, mint kellene. Gyakran olvasom, hogy uC kell, pedig sok más alternatíva is létezik. Így sok ember elriad a megvalósítástól. Az én fejemben nincs semmi elcsúszva, mint írtam kerekítettem, mert nem ugrott be a pontos freki. Persze ez nem elég, túl kell reagálni a dolgot. Én sem kötöttem még bele, hogy 12 Voltos akkuról beszélnek, pedig igazából ennél több van benne. Úgy érzem, csak az nem lesz lecseszve, aki halál pontosan ír mindent. Na sebaj, törlöm a témát.
A belepiszkításról pedig annyit, hogy ha a szomszéd naponta ötvenszer nyomkodhatja a kapunyitóját, akkor én is használhatom ezt, a riasztós átjátszómhoz, ami valószínűleg, soha nem fog működni, ha csak be nem törnek. Miért pont én piszkítanék? Ezzel a felfogással, a szomszéd piszkít az én riasztómba.
Azt mondom, ilyen célra nyugodtan használjanak 433,9 MHz-es rádió párokat. Ebayen párszáz forint. Remélem eltaláltam a frekvenciát, ha nem az sem érdekel.
Nekem jól működnek ezek a modulok, a HT12 párossal. Irányított, hangolt antennákkal, a hatótáv is jó lehet.
(#) viktoriaa2004 válasza k3gy3tl3n hozzászólására (») Jún 22, 2015 /

Mikrokontroller nélkül nem lehet egy relét kapcsoltatni?
(#) pucuka válasza suszitibi hozzászólására (») Jún 22, 2015 /

Idézet:
„Ezzel a felfogással, a szomszéd piszkít az én riasztómba.”

Jól mondod, ez is előfordul. Megtörtént már, hogy valakinek a beázott kapucsengője miatt nem működött jónéhány kapu, és garázsnyitó.
A többi felhasználásban is csak ritkán, és rövid ideig van sávfoglaltság, mégis lehetnek nehezen felderíthető anomáliák, pláne ha tudatlanul ugyan, de szándékosan csinálják.
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Jún 22, 2015 /

Természetesen működik a dolog (relé meghúzása) egy HT12 párossal is, de ez nem egy biztonsági megoldás. Mivel ebben a rádiós alkalmazásban semmilyen védelem nincs a zavartatással szemben, ezt a biztonságot neked kell megoldanod. Mivel ezek a zavarok ritkák, és rövid ideig tartanak, a saját biztonságos riasztásod érdekében komolyabb megoldásra van szükség.
Pl. ha mindkét végén az összeköttetésnek adó/vevő modulokat használsz, és mikrovezérlőt, akkor a riasztás egész addig fenn fog állni, amíg a biztonságos vételről a riasztó állomás visszajelzést nem kap. Ezt pedig a kóder/dekóder párossal nem tudod megoldani.
Következő: »»   36 / 36
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Frissek
2015. Júl, 29. Sze
19:53:22
Jelenleg 519 fő olvassa az oldalt
Online tagok:
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu