Fórum témák
» Több friss téma |
Látom a hirdetésben, hogy fémkeresőhöz szeretnél antennát.
Amiket készítenek ferritrudakat antenna céljára, az csak vételre jó, adásra nem a viszonylag alacsony frekvenciája, és viszonylag nagy vesztesége miatt. Az ilyen helyekre légmagos tekercseket használnak antenna gyanánt, akár hangolt, akár aperiodikus formában.
https://www.instructables.com/Make-your-own-Ferrite-to-improve-magn...ields/
Itt próbálkoznak vele, de alacsonyabb frekvenciákhoz, indukciós melegítőhöz.
A hozzászólásokban olvasható az INSTRUCTABLES-en, hogy az ilyen módon legyártott ferrit rúd az eredeti 200uH hez képest csak 18uH adott tekercsen...
![]()
Egy pinpointert készítek, ahhoz szükséges egy ferrit antenne rúd. 10mm×200mm szabvány rúdra már megcsináltam, működik, de szeretnék egy nagyobbat.
Mit jelent nálad az, hogy nagyobbat? Mire gondolsz, miben lenne jobb egy nagyobb ferrit?
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2025
Ez nem jó, de mi lenne, ha alkalmas anyagú ferritet
porrá zúznánk, majd azt ragasztanánk össze a vízüveg ragasztóval? Bár lehet nem éri meg a sok munkát. Én arra is gondoltam, a laser nyomtatóból kijövő, leszedett festéket, amit összegyűjt, azzal próbálkozom, de nem tettem meg. Az is vas tartalmú. A mágnes vonzotta is, de nem tudom mit ért volna, inkább csak érdekes ötlet ![]()
Ezek inkább csak kísérletezésre való dolgok,
nem hiszem, hogy komolyan használhatóak lennének.
Van az a mondás, miszerint: a tett halála az okoskodás..
A porrá tört ferrit működhet, alkalmas módon összeragasztva, akár vízüveget használva is. Nyilván messze nem gyári minőségre kell számítani, de maga a kisérletezés is nagyszerű elfoglaltság lehet. Nekem is van pár kiló törött, vagy csak fel nem használt ferritmagom, sok HAGY fazék, meg E-ferrit, ezeket porítva lehet formába önteni. De ugyanígy használható lehet a sok számítógépből mentett tápok transzformátoranyaga.
Megragadtad a lényeget: a kísérletezés nagyszerű elfoglaltság! Nekem az elektronika tényleg csak kikapcsolódás, és szeretek lehetetlennek vagy értelmetlennek tűnő dolgokkal megpróbálni megvalósítani. Köszi az ötleteket!
A pinpointerek amiket árulnak, érméző fémkeresőkhöz valók, néhány centiről jeleznek csak. A néha több méter átmérőjű mélykereső fejek használatakor azonban gyakori hogy melléás az ember, jó lenne egy giga-pinpointer, ami fél méterről is jelezne amikor bemászok egy méteres gödör oldalfalait vizsgálni mert nem találom a céltárgyat a gödörben. 1 cm átmérőjű ferrites pinpointerem már szuperul működik, de szeretném fokozni a képességeit, ezért akarok tesztelni a nagyobb ferriteket is.
Szia!
Sziszifuszi meló, de kellene pár tesztet csinálnod: 3 hasonló ferritrudat összefogva ( tekercs keresztmetszet növelés ) és hasonló uH-re megtekerve, ugyanazt a mintát vizsgálva, a két érzékenység mit mutat. Pár cm rúdhossz különbség nem érdekes, csak a vizsgáló vég legyen egy síkban. Ugyanezen a "magon" a tekercset elcsúsztatni, nem kell teljesen végigtekerni. Aztán jöhetne a rövid, pár cm hosszú és nagy keresztmetszetű verzió, szintén hasonló uH-re készítve. Végül egy nagy, fél fazékvas formájú tekercset összehozni, ami már jobban irányított is. A gödörfalat először át kell pásztázni egy érzéketlenebb összeállítással, aztán jöhet a pontosítás. ![]() Anyag van mindenhez, csak idő és meló kérdése.
Akár fél fazék maggal is jó lehet erre a célra.
Klasszik HAGY magok
Ilyenek a fazék ferrit magok :
ilyesmiket is kereshetsz 1 készlet 2 félből áll . Tudsz velük kisérletezni, màs menetszám, huzal átmérő. Több féle átmérőben és anyag minőségben gyártják. A link csak minta miket keressèl . Nem egészen "fazék alakú" ferrit testeket is fogsz találni.
Hello! Le is teszteltem egy 60mm átmérőjű fazékmaggal, amit 700uH-re tekertem fel, mint a 10mm×200mm rudat. Hát elég gyászos eredmény: a fazék egy sörösdobozra 7cm-ről jelez, a rúd 30 cm -jéhez képest.
Sima vasmag nelkuli tekercsben nem gondolkodtal? A fazek mag eleve zart ami a fluxust illeti.
Úgy is, hogy csak az egyik fele van felhasználva a két szembefordított fél helyett, és ilyen értelemben nem zárt? Mert ezen én is gondolkodtam egy kicsit. : -)
Így nem jó, rakj egymás után 10-20db. fél fazékmagot, középen műanyag csavarral fogd össze és a külsejére, mint egy hosszú vastag ferritre tekerd a tekercset.
Akkor már rakhatja párban is a fazékmagokat...
Szerintem teljesen (majdnem) mindegy, hogy rakja.
A nem csiszolt felületeket (alsó, felső feliratos rész) egy üveglapon finom smirglivel ajánlatos lenne kissé megcsiszolni, de ha szép, egyenes felületű, a felirat nem türemkedik ki, akkor elhagyható.
Köszönöm a kreativitást! Végül az ali-n sikerült fellelnem egy 32mm átmérőjű mangán-cink antennának való ferritet!
hídszívó áramkörSziasztok !Mit lehet tudni a hídszívó áramkörről? Csak bandstop szűrőnek lehet használni? Alacsonyabb frekvenciákon is működne? Az alábbi szöveget itt találtam: https://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__szorakoztato-...gnette Idézet: „Valamilyen zavaró jelet tettek a HBO és a szomszédos csatorna közé. Emiatt a kép vízszintesen tele volt csíkokkal, a hang helyett ilyen jellegzetes pittyegés volt hallható. Ezt a két csatorna közé helyezett zavaró jelet kellett kiszűrni. A Rádiótechnikában valóban megjelent egy cikk, természetesen nem „HBO szűrő” néven. Ez egy úgynevezett hídszívó áramkör volt. A bemeneten egy ferritgyűrűs transzformátor volt. Ennek egy primer és két szekunder tekercse volt, ha jól emlékszem mindegyik tekercs 3 menetes volt 0,3 mm-es huzalból. A szekunder oldal közepe testelve volt, így a testponthoz képest szimmetrikus feszültség állt elő. A szekunder egyik oldalára egy, emlékeim szerint, 680 Ω-os ellenállást, a másik oldalára egy 12 pF kondenzátorból, csőtrimmerből és egy 1,5 mm-es huzalból készült tekercsből álló rezgőkör volt kapcsolva. A szekundernek ez az oldala a tekercs egy megcsapolására volt kötve. A pontos beállítás elég nehéz volt. Be kellett hangolni a rezgőkört és be kellett állítani a tekercs megcsapolásának helyét. A rezgőkört a zavaró jelre kellett hangolni, a tekercs megcsapolásával a hídkapcsolást kellett kiegyenlíteni. Nehézséget jelentett, hogy a csőtrimmer réz hangolócsavarja nehezen volt forgatható, ez általában csak fém csavarhúzóval ment. A fémcsavarhúzó viszont, amint hozzáért a csőtrimmerhez elhangolta a rezgőkört. A megcsapolás helyének változtatása szintén elhangolódást okozott. Ha sikerült jól beállítani szinte teljesen élvezhető volt a műsor. Egyszer próbaképpen ráhangoltam a szomszédos csatornára, teljesen eltűnt a kép, vagy odébb hangolva a hang. Ebből látszik, hogy ez egy igen meredek levágású nagy csillapítású szűrő. A gyári azért jobb volt, de azokban felületi hullámszűrő volt. Abban az időben külön „erre a célra” lehetett kis dobozt venni, amelyben már gyárilag benne voltak a csatlakozók, így kértük: „HBO-hoz kérek dobozt”. Egyébként kb. 100-150 Ft-ból össze lehetett hozni, aztán 1200 Ft-ért adtuk el. Azért annyit trükköztek, hogy időnként más csatornára tették a HBO-t. Az egyik a 12-es csatorna, a másik talán a 6-os volt. A kapcsolás ugyanaz volt, de az alacsonyabb frekvenciára nagyobb menetszámú tekercs kellett. Érdekességképpen, a hídszívó áramkört már a korai elektroncsöves televíziókban is alkalmazták, persze más feladata volt.” |
Bejelentkezés
Hirdetés |