Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű (PWM) végfok építése
Lapozás: OK   35 / 238
(#) szucsip válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Köszönöm!

Igazából az IRF540-re azért gondoltam, mert az pont van itthon, és jó kicsi a csatornaellenállása. Csak nem szeretnék belebukni a nagy frekvenciába, tehát nem első sorban spórolás végett akartam volna lejebb vinni a frekvenciát.
(#) lorylaci válasza szucsip hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Amúgy IRF540 vagy IRF540N? a síma IRF540-nek a gate töltése kisebb, de a diódája nagyon rossz.
Én azt tudom javasolni, hogy brámyilen építésnél ne arra hagyatkozzunk, ami otthon van, ne ahhoz tervezzük a dolgokat, hanem tervezzük meg mit szeretnék (figyelembe véve, mit mennyibe kerül), és ahhoz vegyük meg a dolgokat.
Az IRF540Z TME-nél (A TME terméket Baji Elektronikánál valamint a HR elektronikánál is lehet rendelni, küldési díjat sprólni) 5db-tól 155 Ft nettó. Ezért a plusz 20ft-ért bőven megéri beszerezni, hiszen gate töltése, Rdsonja is sokkal kisebb, a dióda töltése pedig tizede az előzőknek, így lazán használható 200kHz felett!
(#) elektro95 hozzászólása Jan 15, 2011 /
 
Lenne egy olyan kérdésem hogy nem-e tudna segíteni nekem valaki egy 300w-os végerősítő építésében vagy csak egy nyáktervvel esetleg alkatrész listával .Egy olyan dolog van csak amit nem szeretnék átlépni a 4000 forintot. segítségeteket előre is köszönöm .
(#) lorylaci válasza elektro95 hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
A cikkben lévő kapcsolással 300W 4 Ohmba könnyedén elérhető, van ott nyákterv, valamint egy-két oldallal visszább itt a fórumban töltöttem fel alkatrésztlistát is. Ha szerencséd van bőven 4.000 ft alatt megúszod, de amíg nem érted a működését, nincs megfelelő műszer, nem vagy elég körültekintő, akkor könnyen durrogtathatod az alkatrészeket.
(#) elektro95 válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
kösz a választ de nekem 8Ωos hangszóróim vannak a hoz jó ?
(#) lorylaci válasza elektro95 hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Igen, IRF640N olcsó fetekkel realis a 300W 8 Ohmba
(#) Gyozo92 hozzászólása Jan 20, 2011 /
 
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy ha megépítem ezt a panelt, és sikerül működésre bírni, akkor kell-e még hozzá valami a kimenetre. Esetleg valami szűrő, vagy a panelról kimenő jel mehet közvetlenül a hangszórókra, mint a normál fetes erősítőknél.
(#) GyurikaBx válasza Gyozo92 hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
A kimenetre kell a tekercs.
(#) lorylaci válasza Gyozo92 hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Ajánlott hozzá relés hangszóróvédő, tekintve hogy nagy teljesítméynekről van szó.
Amúgy mivel a panelen van az LC kimeneti szűrő, így további szűrés felesleges. Ha nagyon háklis vagy a kimenő nagyfrekvenciás zajára, akkor csakis a visszacsatolás után, de beiktathatsz még egy LC tagot, de ez szerintem több hátránnyal járna, mint előnnyel. (lecsökkenne a damping factor, a stabilitás, megjelennének a küszöbfrekvencia körüli kiemelések...)
Szívesen vennék amúgy a megépítés soráni tapasztalataidat, egy-két fényképet, amit a cikkbe is beleraknék (a készülő túláramvédelemmel együtt).
(#) Gyozo92 válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Persze, majd csinálok fényképet, de azt nem várjátok, hogy szólni is fog, még nem volt dolgom PWM-el igaz, ezt a képről nem látni Egyébként milyen tekercs kell a kimenetre?
(#) lorylaci válasza Gyozo92 hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Ha a kapcsoláson szereplő tekercset (indutivitást) beraktad, akkor egyéb tekercs nem kell.
Az induktivitás elkészítéséről elég sokat írtam, így azt a cikkben megtalálod. Ha nagyon nagy gond van a beszerzésével, akkor privátban tudok egyéb infót adni.
(#) Gyozo92 válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Ahogy írtad a cikkben, ennek olyasmi a feladata, mint a passzív sub szűrőnek a mélynyomó előtt? Kiszűri a magas frekiket. Ez gondolom hatással van az egész erősítő hangzására...
(#) lorylaci válasza Gyozo92 hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Aluláteresztő szűrő, szóval etekintetben olyan. De a kapcsolófrekvencia kompensét szűri ki. Ennek küszöbfrenvenciája 30kHz a cikben írt értékek esetén.
Mivel a visszacsatolás utána van, így ennek hibáit is korrigálja. (amennyiben a a visszacsatolás a tekercs előtt van, úgy például egy porvasmag esetén annak folyamatos szaturációja torzításként jelentkezik, valamint a küszöbfrekvencia környékén kiemelések és tompítások vannak)
Ezek alapján elmondható, hogy a hangzásra így lényeges hatása nincsen. (UcD feltalálójának a tervezésénél a kiindulási szempontjai között volt ez).
De javasolnám, hogy próbáld megérteni a működését az egésznek, amennyiben a cikkben valami zavaros, ilyen téren visszacsatolásokat szívesen veszek.
(#) Gyozo92 válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 21, 2011 /
 
Nagyából megvan, de úgyis merülnek majd fel problémák az építés során. Van bontott magom kapcsolóüzemű trafóból, képcsöves monitorban volt, nagyobb egy kicsit, mint a számítógép tápból bontottak. Ilyen alkalmas lehet erre a célra?
(#) lorylaci válasza Gyozo92 hozzászólására (») Jan 21, 2011 /
 
Jó lenne tudni az anyagát, a régebbi, olcsó ferrit magok nem bírják 100kHz felett, valamint légrés kell bele.
(#) Gyozo92 válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 21, 2011 /
 
Anyagáról sajnos nem tudok semmit, de van két E alakú elem, és ezek vannak egymással szembe fordítva becsúsztatva a csévetestbe. Igaz, már volt törve is, megragasztottam, de inkább akkor veszek rendeset.
(#) Bassmester válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Hali!
Van annak valami különleges oka, hogy az UCD-ben az IR2110 tápja BD241-el és zénerrel van tervezve? Nem lenne jó pl 7815-tel?
(#) lorylaci válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Szia!
Több fórumon is olvastam, hogy ezek az ICk (IRS2092, IR2110) nem szokták szeretni a stabkockákat. (ennek talán az oka az lehet, hogy abban a tápágban nagyfrekvenciával szaggatva marha nagy áramimpulzusokat szed fel aaz IC)
Amennyiben mégis stabkockát szeretnél használni, elé sokkal több kerámia (+tantál kondi) ajánlott abba tápágba
(#) Bassmester válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Oké, köszi
Akkor kihagyom a stabkockát, marad az eredeti terv.
(#) Bassmester válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Egy (PA) bandpass szubládába szeretnék beépíteni egy ilyen UCD-t, egy egyszerű rezonáns táppal.
Itt ugye nem kell nagy sávszélesség mert a szubszűrő 150 Hz alatt vág, viszont a 400W -os teljesítmény kívánatos lenne 8 Ohm-ra. Szerinted érdemes belevágni?
(#) lorylaci válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Huhh, hát 400W 8 Ohmba az inkább teljes-hidat kíván. A sávszélesség lényegtelen, a kapcsolási frekvenciát nem nagyon érdemes lejjebb vinni, mert akkor marha nagy lesz a szűrő.
Lehet belefér még a 200V-os FETbe, de az is lehet hogy 250V-osra lesz szükség, mondjuk IRFB4229-re.
(#) Bassmester válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Akkor úgy volna lehetséges, hogy két db ucd modul hídba (kb +/- 50V-ról), bemeneti fázisfordítóval?
Majd ha megszólal valahogy az IRF 740-nel, akkor olyan fetet rendelek amilyen a legjobb hozzá
Jó volna UCD-vel megcsinálni, mert ládán belül nem lenne szerencsés egy AB-osztályú fűtőtest.
(#) pimi9 válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Persze, hogyan máshogy különben?

IRFB4229-el, félhídban, kisebb frekin meg lehet csinálni simán.

Vagy csinálhatsz teljes hidat nagyon olssszó fetekből, de ahoz kell egy költséghatékony meghajtás is.
(Lehet talán lesz kedvem rajzolgatni most egy kicsit...)

ui: Most látom, hogy már válaszoltak közben...
(#) Gyozo92 válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Á látom, te is itt kötöttél ki Én most kezdem majd el a kísérletezést vele, ma tekertem egy trafót több megcsapolásúra, a kívánt tápfeszek előállítására. 300-400 watt körüli, pont jó kísérletezni
(#) Bassmester válasza Gyozo92 hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Hali!
Én éppen ma terveztem nyákot hozzá, a meglévő alkatrészeimhez, lesz benne smd és normál cucc is, rajta lesz a tekercs és a pufferek is. Remélem megszólal majd. Eléggé szkeptikus vagyok ezzel az UCD dologgal szemben, mert még nem csináltam ilyet, mindig csak halogattam
Én +/- 40V-os rezonáns táppal fogom majd kipróbálni.
(#) Gyozo92 válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 25, 2011 /
 
Kíváncsian várom a fejleményeket
(#) Bassmester hozzászólása Jan 30, 2011 /
 
A téma mestereitől kérdezném, hogy ránézésre milyen lehet a mellékelt végfok
Ez egy 150W-os Infiniti bassline szubnak a végfoka.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 30, 2011 /
 
Szub célokra biztosan jó, meg ez kis teljesítményű. Egyébként, elég nagy fojtók kellenek a kimenetre, gondolom, nem is lehet túl nagy a kapcsolási frekvencia, mert a FET-ek meghajtása elég gyatra. Eleve, ezek a szinteltolók nem lehetnek elég gyorsak. A szabályozást az első opamp látja el, ez egy integrátor, a komparálást a Q2,Q3 látja el. Nem túl szép megoldás, meg nem is elég pontos, de itt még elmegy.
A fő baja inkább az, hogy a kimeneti feszültségről nincs visszavezetés, tehát nem mindegy, hogy milyen a hangszóró impedanciája. Ebből eredően a csillapítási tényezője is nagyon gyenge lehet. De azért meg van benne csillogtatva az, hogy P és N csatornás FET-ekkel milyen szellemes áramköröket lehet(ne) építeni.

Az IC1B-nek mi a funkciója?
(#) Bassmester válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 30, 2011 /
 
Köszi. Az elektrotanyán böngészve találtam a kapcsolást, nem tudom hogy mi lehet a funkciója az IC1b-nek :nemtudom:
(#) Ge Lee hozzászólása Jan 31, 2011 /
 
Ismeri valaki ezt a vasat? Találtam belőle néhányat a fiókban. Jó lenne fojtónak vagy ez a freki már sok neki?

hagy_m2.jpg
    
Következő: »»   35 / 238
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem