Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hőmérsékletfüggő ventilátorvezérlés
Lapozás: OK   9 / 9
(#) proli007 válasza sonny007 hozzászólására (») Szept 8, 2016 /
 
Amíg nincs meg a venti, addig kár filózni mit tenne az ember. De ki fogja bírni egy tranyó is.
(#) sonny007 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 10, 2016 /
 
Rendben. Akkor jelentkezem majd ha lesz ventilátor újra
Köszönöm a segítséget.
(#) icegun91 hozzászólása Szept 29, 2016 /
 
Sziasztok!
A következő áramkör megépítésében szeretnék segítséget kérni:
Adott egy hőfok szabályzó egy kis szobai ventilátoros fűtő egységből, ami ugye akkor kapcsol be ha hűvösebb van a beállított értéktől.
Ezt felhasználva kellene ventilátort ki be kapcsolgatni úgy hogy amikor eléri a hőmérsékletet()25°C akkor kapcsoljon ki a venti.
Olyan egyszerű áramkörre gondoltam ami nem igényel nagyobb tudást és kevés alkatrész kell hozzá!
A ventiket pc tápról üzemeltetem, szóval adott a 12V, 5V, 3.3V meg azt hiszem a 7 a variálásból.
(#) Gafly válasza icegun91 hozzászólására (») Szept 29, 2016 /
 
Hálózat ki/be.
PC tápon a power on meghekkelve (darab dróttal összekötve)...
(#) proli007 válasza icegun91 hozzászólására (») Szept 30, 2016 /
 
Hello! Az érdekessége a dolognak, hogy a fűtőkészülék is akkor kapcsol ki, mikor elérte a hőmérsékletet? Tehát ugyan úgy működött, mint ahogy a ventit szeretnéd..
(#) Mazsola35 hozzászólása Ápr 9, 2019 /
 
Sziasztok. Ventilátort szeretnék szabályózni pt100-l van egy 4-20mA távadom, van hozzá jelerösitöm, fesz böl pwm átalakitom is. Viszont nekem hömérséklet emelkedésével lassulna a ventilátor fordulata. kb. 30-70 fokig (kazánhoz kell légbefuvonak.
(#) proli007 válasza Mazsola35 hozzászólására (») Ápr 9, 2019 /
 
Alapszabály, hogy egy kérdést, egy helyen teszünk fel..
(#) tothbela hozzászólása Okt 17, 2019 /
 
Sziasztok!
Egy keverőerősítőben mindig egyforma fordulaton ment a ventilátor. Sima 12V 0,27A-es van benne. Kicsit hangosnak tűnt, így kreáltam hozzá egy ilyen szabályzót. Adott volt a +/-15V, valamint még egy +15V a védelemnek. Erről megy a venti is. Eredetileg egy darab 27 Ohmos előtét ellenállás csökkentette a tápját 11-12V-ra. Ezek szerint nem is vesz fel 270mA-t normál üzemben.

Egy NTC 20k termisztor volt kéznél,ennek volt csavaros felfogatója, de simán a 10k-s is megfelel, ha az R2-t felére vesszük. A két sárga led meg a fet UGS feszültsége adja hogy kb. 6V-al csökkenti a ventilátor tápfeszét. 40-45 Celziusz körül elkezd felpörögni a venti, és 5 Celziusszal magasabban már teljes sebességgel kotor. Ilyen időben egy próbahelyen döngettem, hát nem emelkedett a fordulat. Elég volt a lassú öblítés. Gondolom nyáron viszont jó lesz a tartalék. De most jó hogy nem hangos mint egy porszívó. A szellőző rések nagyon felerősítik az áramló levegő zaját.

A 27 Ohm az bent maradt a ventilátorral sorosan, tehát nem fog többet kapni mint eredetileg.

venti.png
    
(#) trickentrack hozzászólása Jan 14, 2021 /
 
Sziasztok!

Valakinek nincs meg esetleg a képen látható panelterv kapcsolása?
Köszönöm!

ventiszab.jpg
    
(#) dokidoki válasza trickentrack hozzászólására (») Jan 14, 2021 / 1
 
Szerintem engedd el ezt a tervet, ... nem is tudom, hogy kapcsolási rajz nélkül hogy esik rá a választás... Nem látok szabályzási - beállítási lehetőséget, a 7805 bekötése is gyanús, amúgy 5 voltról járna a venti is... szépnek sem szép.
(#) trickentrack válasza dokidoki hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Esetleg tudsz ajánlani valamit?
(#) dokidoki válasza trickentrack hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Nézegettem még a képet, esetleg a 7805 valami alátalpalást kapott így más a kimenőfeszültsége, szóval még jó is lehet, vagy 317-es állítható áramkör való oda... mindegy is. Ajánlani? Nem tudom, itt a topik 9 oldal, csak van benne valami megoldás ami tetszik. Vagy a cikkek között is akad ilyesmi biztosan. Neked kell tudnod mit is szeretnél, mik a lehetőségeid. Milyen alkatrészek és feszültség áll rendelkezésedre.
Itt van a téma képei között a kapcsolási rajza is, nem találtad meg? kb 10. , több verzióban illetve gondolom magyarázattal s.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2021
(#) proli007 válasza trickentrack hozzászólására (») Jan 14, 2021 / 1
 
Hello!
Én visszarajzoltam, mert ismerősnek tűnt. És tulajdonképpen ez az én NTC-FAN6 kapcsolásom SMD-ben. A termisztor itt 100k lesz.
(#) trickentrack válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Üdv!
Nagyon szépen köszönöm!

@dokidoki
Őszíntén megmondom nem kerestem, sajnos meló miatt szinte semmi időm... Tudom ez nem jó kifogás...
Nagyon szépen köszönöm mindekettőtök segítségét!
(#) Kovidivi válasza proli007 hozzászólására (») Jan 16, 2021 /
 
Jó régi nyáktervem (2013). Hogy mit akartam a 7805-nél levő ellenállásokkal, fogalmam sincs. LM317-tel sem jó, mert 2.2V-ot adna. Hm... Furcsa.
Valószínűleg működött (vagy nem?), de ez a 7805-ös részt le kell tisztázni.
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 16, 2021 /
 
Elvileg a 7805 ezekkel az ellenállásokkal 11-12V-ra stabilizál Nem éppen korrekt megoldás, de ha működik? Ma inkább 7812-t használnék, gondolom 2013-ban nem volt még akkora alkatrész készletem, mint ma, vagy azonnal kellett a venti szabályzó.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2021
(#) trickentrack válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 16, 2021 /
 
Szóval 7812 haszálatával elhagyhatóak az R1,R2,R3 alkatrészek?
(#) Kovidivi válasza trickentrack hozzászólására (») Jan 16, 2021 /
 
Igen, elhagyható. Vagy ha 12V DC-vel hajtod az egészet, akkor a 7812 is elhagyható. Én kb. 15V-tal hajtottam, ezért kellett a 12V-os stabilizátor.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2021
(#) trickentrack válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 16, 2021 /
 
Rendben, köszönöm!
(#) McDeath hozzászólása Jan 27, 2021 /
 
Sziasztok!
Ventillátor vezérlést keresgélek, ámde a hőmérséklet függvényében szépen emelkedjen/csökkenjen a fordulata. Ennek megvalósítására keresek valamilyen egyszerű kapcsolást, STK IC-s erősítő épül és a gyárilag rápakolt hűtőbordán van egy 12V-os ventillátor. Ennek a vezérlésére keresgélek egyszerű megoldást, de a kritérium az elnyújtott felfutás. Próbáltam szimulációba több félét, de mind hirtelen adja rá a teljes feszültséget a ventillátorra. Például szobahőmérsékletnél (25°C) kikapcsolva. Körülbelül 30 °C-on elkezd minimálisan forogni a ventillátor (alapjárat), és egyre gyorsul a hőmérséklet emelkedésével. Csökkenő részen ugyan ez értelem szerűen csak lassuló fordulatszámmal.
Tápfeszültség több féle rendelkezésre áll, de csak AC-ban fejezem ki, trafón mértt értékek ami be lesz építve. Illetve ha szükséges van egy másik trafó ami esetleg beépíthető: AC 2x12V-on.
A fő trafó feszültségei:
- 2x17,8
- 2x30,1
- 1x33,1
- 1x51,7
- 1x14,9
- 1x4,5
A segítséget előre is köszönöm!
Üdv
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2021
(#) proli007 válasza McDeath hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Hello! Itt megtalálod.
(#) McDeath válasza proli007 hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Köszönöm!
Üdv
(#) krapulax6 hozzászólása Nov 6, 2021 /
 
Sziasztok.Irfz44-el egy kondival,potival es egy ntc-vel epitett ventilator vezerlest dobtam ossze par eve erositobe.Teszi is a dolgat.
Kapcsolas egyszeru viszont nem talalom a neten es fotozni sem all modomban jelenleg a panelt.
Hogyan lehetne atalakitani ,hogy a ventilator ne zorogjon amikor indul a hutes?
Arra ertem,hogy kb.5V-alatt ne adjon feszultseget a ventire.
Biztos hallottatok mar olyan hangot.
A kapcsolas es a ventilatorok is 12V-osak.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2021
(#) proli007 válasza krapulax6 hozzászólására (») Nov 7, 2021 / 1
 
Hello!
Ha igényeid vannak egy áramkör működésével szemben, akkor annak alkatrész vonzata van.
Az egyszerűség velejárója általában az inkorrekt viselkedés..
De számtalan kapcsolást tettem fel ebben a témában, NTC-FAN címszó alatt. De legyen egy tranyós változat is. (A belépési pontot az R6-al, a Meredekséget az R7-el lehet beállítani. A Led-nek a feszültség eltolásban van szerepe.)

NTC-FANT.png
    
(#) krapulax6 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Igen ez egyertelmu.
Jobban atgondolva allitok a potin,hogy magasabb homersekleten induljon a hutes.Ilyen erteket ugyis nagyobb hangeron er el es a hangero miatt ugysem hallani a zajt.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2021
(#) Laslie hozzászólása Dec 9, 2022 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy a proli007 által tervezett NTC-FAN6 kapcsolásban, heleyettesíthetem az IRF540 FET-et IRFZ44N-el?
(#) proli007 válasza Laslie hozzászólására (») Dec 9, 2022 /
 
Hello! igen..
Következő: »»   9 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem