Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ER400TRS RF modul + PIC
 
Témaindító: pako, idő: Okt 22, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) pako hozzászólása Okt 22, 2008 /
 
Üdv mindenkinek!
Van 2 db ER400TRS típusú transceiver modulom, amik nem akarnak egymással kommunikálni. A belseje egy CC1000 típusú PLL-t és egy 16F688 típusú PIC-et tartalmaz. Van hozzá progim, amivel soros porton be lehet állítani a modulok címzését, frekvenciáját, meg minden ilyesmit. Ez működik is, azonos frekin vannak a modulok, rákötöttem őket PIC-ekre, de nem csinál semmit. A program amit írtam hozzá elég egyszerű, 1-es modulnak kiad 1 bájtot amit el kell küldeni, másik pedig felvilant egy LED-et, ha fogad valamit. De egyszerűen nem történik semmi. Arra gondoltam, hogy a jelszinteket illeszteni kéne 3.3V-ra (3.3-as stab is van a modulban, erről megy minden), de ez sem segített. A neten amiket találtam kapcsolások, azoknál is simán megkapta az 5 voltot.
Ha valaki tudja, hogy mi lehet a próbléma, legyen szíves segítsen.

ER400TRS.pdf
    
(#) 925 válasza pako hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Hello
Még nem használtam ezt a modult,de már csináltam 433Mhz-es kommunikációs vezérlést PIC és PC közt.
A leírás szerint a az UART-ot 19200 8-N-1 -re kell beállítani, nem tudom a te programod mit küld ki, és mit próbál fogadni. Szerintem próbáld meg az ER400TRS modul nélkül összekötni a a két PIC-es modulod, hogy a 2 egység valóban képes-e kommunikálni, nincs-e programhiba vagy valami más hiba.
Majd még átnézem a leírást mi lehet a probléma még
(#) pako válasza 925 hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Heló!
Az usart az jól van beállítva, kommunikál a modullal. Ezt onnan tudom, hogy PIC-ről is küldtem már ki neki parancsot, és arra "válaszolt", vissza küldte ugyan azt amit ki küldtem neki. Arra gondoltam, hogy nem-e kell neki valami vezérlő parancs, hogy TX módba lépjen, vagy ilyesmi... Csak neten meg nem találok semmi ilyesmit, még csak egy használható forráskódot sem.
(#) pako válasza pako hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Közben találtam egy használhatóbb adatlapot, abban benne vannak a vezérlő parancsok is a 12. oldalon.
(#) pako válasza pako hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Találtam egy még jobb adatlapot Ebben már a konfigurálás is benne van, sajna méretben is nagyobb, mint az előzőek.

u.i.: Modik, ha gondoljátok, az előző 2 adatlapot töröljétek, ne foglalják potyára a helyet...
(#) kristalycuki válasza pako hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Üdv!

Ezt már láttad?
Lehet találsz benne olyat amit figyelmen kívül hagytál!
(#) pako válasza kristalycuki hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Üdv!
Igen láttam már, de ez a cikk inkább azoknak szól, akik saját maguknak akarják megoldani a kódolást. Azok a modulok amik nekem vannak olyanok, hogy soros porton kiküldök nekik egy bájtot, és azt egy belső cpu kódolja és fogadáskor pedig kiszűri a hibákat is (crc16). Amúgy hasznos cikk, amikor kapucsengőt akasztottam PIC-re, sokat segített
(#) 925 válasza pako hozzászólására (») Okt 22, 2008 / 4
 
Hahogy nézem a leírást elvileg ha megfelelő soros adatot küldesz a modulra azt simán el kellene neki küldenie RF-ként. Próbáltad már két PC közt hogy megy-e a küldés-fogadás? vannak soros porthoz kis progik amikkel tudsz küldeni, és fogadni adatot. Én megpróbálnám két PC-vel sikerül-e a kapcsolat, így biztos ki lehet szűrni hogy a modulba van-e a hiba, vagy máshol.
(#) pako válasza 925 hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Még nem próbáltam, de szerintem nem is fogom, mert csak az asztali gépen van soros port, USB-s átalakítom meg nincs sajna. Holnap majd megpróbálok jobb szűrést tenni a Vcc-hez, meg kicserélem a feszstabot hátha az túl zajos. De azt lehet, hogy megpróbálom, hogy PIC-ről küldök adatot PC felé, meg fordítva.
Szóval holnapig szünetel a project
(#) pako válasza 925 hozzászólására (») Okt 26, 2008 /
 
Hali!
Megoldódott a problem. A gond az volt, hogy minden egyes bekapcsolásnál beállítottam neki mindent sorban (freki, csatorna, teljesítmény, ...), és ezek után kellett volna a modulnak egy reset . Illetve egy bájtot nem enged áttküldeni, csak text formátumot 2..160 karakterrel.
Azér a pont Neked jár.
(#) spagi1 válasza pako hozzászólására (») Ápr 20, 2009 /
 


Szia,

Egy kis segítséget kérnék.
Most kaptam meg az adómodult és elsőnek csak egy egyszerű próbát szertnék csinálni velük.
Az adó bemenetére rákötök egy kapcsolót, a vevő kimenetére pedig egy led-et. Annyit szeretnék hogy ha lenyomom a kapcsolót, akkor a led világítson.
Első próbálkozásra semmit sem csinála modul.
Ha ráadom a tápot, akkor a data out kimenetén folyamatosan kimenő jel van, a led folyamatosan világít. Hiába húzom le az RDY lábat földre, semmi változás, pedig ha jól olvasom az adatlapon, akkor a modul induláskor automatikusan vételi állapotba áll.

köszi
spagi
(#) pako válasza spagi1 hozzászólására (») Ápr 20, 2009 /
 
Üdv!
Kontroller nélkül nem fogod tudni használni ezeket a modulokat, legyen az PIC vagy AVR vagy akármi más. A bemenetre a kontroller UART TX lába megy, a kimenetre pedig az RX, és így kapsz egy vezeték nélküli soros portot. Ezeket a modulokat erre találták ki, máshogy nem fog menni.

szerk.:
Arra vigyázz, hogy a bemeneten ne legyen 3.3V-nál nagyobb fesz, nekem 2 modul már meghalt miatta!
(#) spagi1 válasza pako hozzászólására (») Ápr 20, 2009 /
 

Szia,

Tisztelt szerk :
Nos az baj, mert bizony tobb ment rá mint 3.3 volt.
Hogyan tudok megbizonyosodni róla hogy valóban tönkrement-e ?

Pako
Amúgy innen vettem az ötletet hogy így csináljam

De lehet hogy úgyanúgy kellene kezdenemm ahogy te csináltad. Ha megkérhetlek elküldenéd nekem a kapcsolási rajzot amit ebben a témában te csinéltál.
Biztosan sokat segítene.
(#) pako válasza spagi1 hozzászólására (») Ápr 20, 2009 /
 
Idézet:
„Tisztelt szerk :”

"szerk" = utólag szerkesztve, szóval az is én vagyok
A tönkremenetelnek a leg tapasztalhatóbb jele nálam az volt, hogy melegedett, mintha muszály lenne neki. Igazából csak akkor tudod kipróbálni, túlélte-e, ha kész lesz a vezérlője. De ha nem melegszik, szerintem jó még.
Arra a cikkre ezt tudom mondani: az ott látható kapcsolás ennél a modulnál nem használható! Mindenképp szükség van a kontrollerre. kapcsolási rajzom az nincs, de végülis jó az ami az adatlapban van, annyi különbséggel, hogy a bemenetre teszel egy feszültségosztót. Pl ebben a formában: 3K3 ellenállás föld és bemenet közé, 2K2 ellenállás bemenet és a vezérlő kimenete közé. Így ez pont 3.3V lesz.
(#) spagi1 válasza pako hozzászólására (») Ápr 20, 2009 /
 


Szia,

Elnézésedet kérem a tudatlanságom miatt.
Én ugyebár arra gondoltam hogya szerk = szerkesztő.

Nos akkor megnyugodtam. Néztem a modult a próba közben de nem éreztem hogy melegedett volna. Legalábbis úgy ahogy azt már más alkatrésznél éreztem ha valamit elbénáztam... Az adatlapon pedig azt olvastam hogy a tápfesz max 5 volt lehet. Én 4 volt körűl adtam neki, de berakok akkor egy 3.3 volt-os zener diódát és akkor le van tudva a tápfesz progbléma. Nekiállok akkor készíteni komplett áramkört. Van egy 16F627, azzal fogom akkor meghajtani az adórészt. A jelet én igazándiból PC-vel akarom feldolgozni. Elég ha a vevőre ráteszek egy MAX232-őt és akkor már egyből küldhetem be a soros portra vagy mindenképpen kell neki egy PIC a fogadó oldalon is ?.
(#) pako válasza spagi1 hozzászólására (») Ápr 20, 2009 /
 
Fogadó oldalon bőven elég a max232 (ennek van olyan változata, ami 3.3V-os, az lenne a legjobb). A tápfesz viszont stabil 5 volt legyen!
(#) spagi1 válasza pako hozzászólására (») Nov 16, 2009 /
 

Sziasztok,

Abban kérném a segítséget, hogyan lehet ezt az adómodult (ER400TRS) egy pic-ből felprogramozni.
Az adatlapon az szerepel hogy a baud rate-et és a kimeneti teljesítményt is programból lehet véltoztatni a megfelelő parancsok kiadásával.
De a parancs kiadása után az adatlap szerint ASCII formátumban kik kel adni neki az ACK parancsot.
Nos ezt nekem sehogyan sem sikerül.
Hogyan kell neki azt megadni ???
(#) pako válasza spagi1 hozzászólására (») Nov 16, 2009 /
 
Üdv!

Az ACK-t úgy kell neki kiküldeni, hogy az "A", "C" és "K" karaktereknek megfelelő bájtot kell kiküldeni UART-on.
vagyis:
A: $41
C: $43
K: $4B
(#) spagi1 válasza pako hozzászólására (») Nov 17, 2009 /
 


Szia,

Nos próbáltam így is meg másképpen is.
A pic -ről is és delphi programból is de sehogysem sikerűl.
Biztosan én bénázok el valami.
Kérhetnék esetleg forráskódot vagy egy programrészletet hogyan kel ezt csinálni ?

köszi
gábor
(#) pako válasza spagi1 hozzászólására (») Nov 17, 2009 /
 
Szia!

Olyan forráskódot most nem találtam, amiben használtam a beállítást is.

Itt egy példa a teljesítmény állításra Pascal nyelven:

text:='ER_CMD#P9';
UART_Write_text(text);
Repeat Until Uart_read_text=text;
text:='ACK';
UART_write_text(text);


Tehát, először elküldjük neki az 'ER_CMD#P9' parancsot, ami 10 mW-ra állítja a kimenő teljesítményt.
Ez után a modul visszaküldi ugyan ezt a parancsot.
És végül kiküldjük neki az 'ACK' betűket, ekkor állítja át a kimenő teljesítményt. Minden parancsot ebben a formában kell vele "megbeszélni", egyedül az 'ER_CMD#P9" változik. Például csatorna állítás 434.00MHz-re: 'ER_CMD#C7'

Arra figyelj, hogy nagy betűkkel küld ki a parancsokat.
(#) spagi1 válasza pako hozzászólására (») Nov 17, 2009 /
 


Szia,
Nos van egy másik problémám is ami sokkal nagyobb gondot okoz. A pic egy szöveget küld ki a soros vonalon. Ha közvetlenül a pc-vel kötöm össze, akkor szépen rendben jönnek a pic -től az adatok.
Viszont ha a modulokon keresztül jönnek az adatok akkor a pc-én csak mindenféle ákombákom/krix-krax karakterek jönnek és nem olvasható szöveg.
És nem tudok rájönni hogy mi lehet a probléma.
A baud rate-ek egyeznek pic-nél az adómoduloknál meg pc-én is. Próbáltam hyper terminal-al fogadni meg Delphi programmal meg a modulokhoz való vezérlőprogrammal is de mindenhol csak értelmezhetetlen karakterek jönnek.

Mi lehet gond nálam ???
(#) pako válasza spagi1 hozzászólására (») Nov 17, 2009 /
 
Hát ez jó kérdés, mert elvileg működnie kell, ha a baud-ok jól vannak beállítva. Talán a PC oldalon nem jó a szintillesztés. Ha sima max232-t használsz, lehet az a gond, hogy a modul a TX lábon 3.3V-ot ad ki, a max232 pedig még alacsony jelszintnek veszi.

A gyári kezelő szoft.ban van valami olyan, hogy find baud rate, vagy valami ilyesmi. Azzal sem találja meg?
(#) spagi1 válasza pako hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 


Szia,

Igen max232-őt használok, de most azt nemtudom hogy melyik fajtát, mert olvastam olyat hogy abból is van 3v-os. Megpróbálok rámérni az adómidul kimenetére hogy mennyit mérek ott.
Eddig semmilyen programmal nemtudtam értelmezhetővé tenni a jelet amit fogadok.

Delphi programmal próbáltam a modul programozását.
Ki adom a soros vonalon a ER_CMD#T1 utasítást, erre a modul visszaküldi ugyanezt. Ezt rendben veszem is. De amint a pic -ből küldött jelet kell fogadjam, akkor már értelmezhetetlen a karaktersorozat. Pedig a pic -is 19200 baud-on üzemel, meg az adómodulok alab gyári beállítása is ennyi.

(#) spagi1 válasza spagi1 hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 


Nos megoldódni látszik a probléma.
Úgy tűnik hogy tönkrement az egyik modul ezért nem megy normálisan a kommunikáció.

Viszont van 1 másik dolog is amit meg kellene oldanom.
Modell autóhoz gyártanék időmérő eszközt. tehát az kell nekem hogy amikor az autó elhalad a vevőegység előtt akkor vegye a jelet. Ez pedig azt jelenti hogy minden normális elképzeléssel ellentétben nekem le kell korlátozni az adó hatósugarát. ez a távolság pedig kb 50 cm kellene hogy legyen. Nos egy lehetőségem van mégpedig programból állítani az adó kimeneti teljesítményét. D ez még mindig nem elég kevés nekem.
Milyen más lehetőség van a lekorlátozásra ?
Alufóliába kellene csomagolni , vagy valami fémdobozba tenni és úgy leárnyékolni ?


(#) pako válasza spagi1 hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Próbáld meg 1mW kimenő teljesítményre állítani, ne tegyél rá antennát. Ha így is "nagy" lenne a hatótáv, próbáld meg, hogy a Gnd és Antenna kimenetet összekötöd egy pár pF-os, vagy pár nF-os kondival. Jobb ötletem nincs hatótávcsökkentésre. De arra az 50 centire egy infra egyszerűbb lett volna.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem