Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szilárdtest relé
 
Témaindító: zolee, idő: Feb 20, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   30 / 30
(#) Massawa válasza antikzsolt hozzászólására (») Nov 26, 2023 /
 
Ezt már azt hiszem kitárgyaltuk. Az elképzeléseddel van a gond a terhelest nem tudod semmivel használhatoan szabályozni, de ezt már többen elmondtuk és kaptál néhány használhato ötletet is.
(#) lencse1 hozzászólása Márc 25, 2024 /
 
Sziasztok!
3 fázisú szilárdtest relével szeretnék kapcsoltatni egy "házi készítésű" kazánt. Jelenleg egy DIL 0052-es mágneskapcsolóval megy, viszont az egyik fázison levő fűtőszál megszakadt. A kérdésem az lenne, hogy a szilárdtest relé egy ilyen jellegű hibát hogyan viselne el, okozna-e túlmelegedést, vagy valamilyen más hibát?
(#) Bakman válasza lencse1 hozzászólására (») Márc 25, 2024 /
 
Nem sértődik meg tőle, mint ahogy a mágneskapcsoló sem.
(#) proli007 válasza lencse1 hozzászólására (») Márc 25, 2024 /
 
Hello! Feltéve, hogy a fűtés nem zárlattal megy ki. De arra ne számíts, hogy kicsi lesz, mert kb. akkora hűtőborda kell neki, mint amekkora a DIL52-es..
(#) lencse1 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 25, 2024 /
 
Köszönöm a választ. Akkor mindenképp hűteni kell, ha nagyobb áramot is tud kapcsolni?
Esetemben fázisonként 10 A a fogyasztás, a relém fázisonként 25 Amperes
(#) lencse1 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 25, 2024 /
 
Köszönöm, megnyugtató a válasz
(#) proli007 válasza lencse1 hozzászólására (») Márc 25, 2024 /
 
Itt pld. megnézheted az SSR hűtőbordát.
Az SSR triac-on minimum 1V feszültség esik, ez 10A esetén 10W és három fázis esetén ennek háromszorosa..
(#) lencse1 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 25, 2024 /
 
Köszönöm még egyszer!
(#) djapor96 hozzászólása Csü, 9:23 /
 
6V-os DC vezérlő feszültséggel szeretnék 2db 12V DC villanymotort indítani.
Ezt az SSR-t néztem ki a célra.

A kérdés az, hogy ha a vezérlő feszültség fordított pólusokkal érkezik meg akkor akkor fog kapcsolni?

Azért merül fel a kérdés mert a vezérő áramkör a forgás irányt a pólusok cserélegtésével irányítja.
2 ilyet építenék be ellentétes pólussal beépítve (vezérlő oldalon).
Ha csak a bekötési ábrán szereplő pólus esetén vált akkor meg lenne oldva, hogy a 12V motoron is tudjam cserélgetni a forgás irányt.

Szerintetek?
(#) kadarist válasza djapor96 hozzászólására (») Csü, 9:40 /
 
Szia!
Rakj egy Graetz-hidat a bemenetre, az majd egyenirányítja a vezérlő feszültséget.
A hozzászólás módosítva: Csü, 9:42
(#) djapor96 válasza kadarist hozzászólására (») Csü, 10:04 /
 
Nem akarom egyenirányítani, az lenne a lényeg, hogy csak akkor zárjon ha a jó pólust kapja.

Valahogy így nézne ki a bekötés:

Névtelen.jpg
    
(#) Bakman válasza djapor96 hozzászólására (») Csü, 10:15 / 1
 
Nem tudni, mit szól az SSR bemenete a fordított polaritára. Biztos ami biztos alapon mindegyik elé rakj egy-egy diódát.

szerk.:
A szilárdtest relék kimeneteinél vannak fordított kötések a rajzod szerint, úgy nem fognak működni.
A hozzászólás módosítva: Csü, 10:18
(#) Bakman válasza djapor96 hozzászólására (») Csü, 10:37 / 1
 
Inkább rajzoltam egy átlátható megoldást, lásd melléklet.
(#) djapor96 válasza Bakman hozzászólására (») Csü, 12:13 /
 
Úúú, ez nagyon jó, köszi!

Elég kezdő vagyok a témában. Milyen dióda kell nekem? Hogy keressem?
(#) pipi válasza djapor96 hozzászólására (») Csü, 12:39 / 1
 
Hali! Ez egy teljeshidas vezérlés SSR-el... Feteket használva az SSR helyett szerintem 2eft-ból kijön az egész...
Bővebben: Link
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Csü, 12:41
(#) Bakman válasza djapor96 hozzászólására (») Csü, 12:46 / 1
 
Kb. olyat, amilyet találsz a fiókban. Pl. 1N4001 - 1N4007.
(#) proli007 válasza djapor96 hozzászólására (») Csü, 15:41 /
 
Hello! Nem ismerem a szilárdtest reléd belső kapcsolását, de ebben a kötésben baj is keletkezhet..
Ugyan is a kimenetén vagy egy Fet vagy IGBT van. De ezek az eszközök, lassabban kapcsolnak ki, mint be. Tehát lehet olyan állapot átváltásnál, hogy pld. az alsó tranzisztor még nem kapcsolt ki, de felső már bekapcsolt. Ekkor "rövidre zárja az akksit" és az áram kinyírja a két tranyót.
Ha az SSR-ben erre nincs védelem (hogy késleltetve kapcsolja be a tranyót), akkor ez a híd kapcsolás egyetlen +- vezérléssel nem jó.
(#) djapor96 válasza proli007 hozzászólására (») Csü, 16:00 /
 
A lassabban mit jelent? Én váltom át az előre és hátramenetet kézzel.
(#) proli007 válasza djapor96 hozzászólására (») Csü, 16:17 /
 
Te azt mondtad, hogy a valami polaritás cserével vezérli az SSR-eket. Ha egyik irányba működik a motor, és átkapcsolod a másik irányba, akkor a polaritás megfordul. Tehát két SSR kikapcsol, és bekapcsol a másik kettő. Na így nem jó. Ha biztosítod, hogy mondjuk +- van majd nulla és ezt követően adja csak ki a +- irányt, akkor nem lesz gond. De ha a +- egyből megfordul, akkor gond van. Tehát a két irány kiadása között kis szünetnek kell lenni.
(#) pipi válasza djapor96 hozzászólására (») Csü, 16:37 /
 
Ha kézzel váltod át, akkor a kapcsoló fordíthatja a polaritást is, nem kell 4 ssr, csak 1
(#) djapor96 válasza pipi hozzászólására (») Csü, 16:52 /
 
Jogos, de ennél bonyolultabb, mert a kontrollerben van a váltó és távirányítón van a kapcsoló.
(#) pittyu2 válasza djapor96 hozzászólására (») Csü, 17:22 /
 
Szia. Csak nem egy távirányítós autót csinálsz ?
(#) djapor96 válasza pittyu2 hozzászólására (») Csü, 17:36 /
 
A lányom "gagyi" 6V-os 1 motoros elektromos autóját tunningolnám föl 12V dupla motorra. De nem szeretném elveszteni a funkciókat sem. (Világító lámpák, szülői távirányító, mp3 lejátszó)
Az a baj, hogy az 1 motor, 1 kerék meghajtás füvön, föld úton hamar megakad.
(#) pittyu2 válasza djapor96 hozzászólására (») Csü, 20:11 /
 
Van elektromos kisautó építésről más topik. Szerintem nem itt kell érdeklődnöd.
De ez csak az én véleményem.
(#) pipi válasza djapor96 hozzászólására (») Csü, 20:17 /
 
Lehet a jelenlegi végfokot vissza kéne rajzolni, esetleg megbontható, átalakítható nagyobb feszre alkatrész csereberével...
(#) erbe válasza djapor96 hozzászólására (») Csü, 21:41 /
 
SSR-rel 6-12 V-on nem érdemes próbálkozni. Bár ráírják, hogy 5V-tól már működőképes, de azt nem, hogy a feszültség majdnem fele esik rajta. Hídban kétszerese. Irányváltásra relé, jó nagy pogácsákkal, PWM-re meg nagyáramú FET. Még FET-et sem igazán célszerű hídba kötni.
(#) djapor96 válasza erbe hozzászólására (») 7:39 /
 
Neki ültem a netnek, megtaláltam Alin ugyanezt a vezérlőt 12V-osban illetve hozzá a Media lejátszót is 12V változatban. Még a csatlakozók is azonosak. Ha mindkettőt megveszem még úgy is olcsóbban jövök ki mintha 4 SSR-t vennék.
Szóval lehet marad a kész változat.
Köszönöm mindenkinek a segítséget!
(#) robis01 válasza djapor96 hozzászólására (») 9:58 /
 
Érdemes lenne megmérni a média lejátszó felvett áramát, lehet hogy olcsóbban jössz ki valamilyen DC-DC konverterrel, esetleg ha csak kevés ideig működik a zene lehet hogy egy 6V-os stab ic is elég.
Amúgy léteznek a cél áramkörök is moto rmeghajtó
Következő: »»   30 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem