Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   152 / 152
(#) bigrobi válasza Atis57 hozzászólására (») Márc 25, 2024 / 1
 
Rádióhullámból csinál áramot es annyira novelia feszöltséget hogya led világítson. De kell neki minimum ö.6V hogy beinduljon. Egy fajta energiavámípr.
(#) sdrlab válasza bigrobi hozzászólására (») Márc 25, 2024 / 2
 
Atis57 nem a működésére, a funkciójára volt kíváncsi!
Egyébként hogy ez mire való, az számomra erősen kérdéses...talán egyfajta vihardetektor, kb akkor csinál valamit, ha igencsak komoly feszültség halmozódik fel az antennán. Az egyenirányító diódák is 1kV-osak, és alacsonyfrekisek. Ez tuti nem rádióhullámokkal operál...
De maga a kapcsolás is fura, itt a tranzisztor csak akkor nyit, mikor a D1 már letörés közelébe ér(az is 1kV-os)...
(#) sany válasza Atis57 hozzászólására (») Márc 25, 2024 /
 
Semmire, dísznek.
(#) Atis57 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 28, 2024 / 2
 
Szia!
Ezen az oldalon van pár érdekes kapcsolás;
http://qrp.ru/forum/17-%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8B%D0%B5-%.../12853

Pl ilyen;
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2024
(#) Gafly válasza Atis57 hozzászólására (») Márc 29, 2024 / 3
 
Működhetnek, bár legalább kettőben a háromból vannak kétségeim, hogy tudta-e az alkotó hogy mit akart.
(#) pucuka válasza Atis57 hozzászólására (») Márc 30, 2024 / 2
 
Nézd, én már meglehetősen régen cca (65 éve) kinőttem a detektoros korból.
Kétségtelen vannak előnyei, mert egyszerűen összerakható feltalált anyagokból, ami egy vészhelyzet (soha ne legyen ilyen) igen nagy előny. Ezért működik még roppant gazdaságtalanul a solti adó.
Nálam a csúcs, ami hálózati zsinórból krumpliból, ceruzabélből összerakható. A többi habosított dolog, nem igazán érdekel, ha hallgatni akarnék műsort, akkor olcsón lehet kapni kész rádiót, de ha mégis készíthetnék rámjönne, akkor seperc összeütnék a fiókomból származó alkatrészekből egy audiont, és hangosan, jó érzékenységgel tudnék hallgatózni.
(#) bigrobi válasza pucuka hozzászólására (») Márc 30, 2024 / 1
 
Még mindig a detektoros a kedvenc ha csöves visszacsatolt audion, ha tanzisztoros reflex vagy reflex + audion. Nekem az audion mar középiskolától nagy kedvenc. Miért? Ne tudom talán mert egyszerűsége mellet kivállóan máködik. De valamiért itt vana szombámba 2 deteketoros abból 1 keretantennás Az FM korszak miatt kisérletezek FM el másoknál megy nálam csak 1 kapcsolás, azt durva nehéz kezelni, cserebe 90km is fog jelet es 20km ról szül a 0.3kW ladó. Talán azért a detektoros a kedvenc mert az az alap. A 90 es években jó szolgálatot is tett nálunk.
(#) StMiklos válasza pucuka hozzászólására (») Márc 30, 2024 / 2
 
Detektoros?

Hát én úgy 1960-ban csináltam kristállyal.
Forgókondim nem volt, a hanglás úgy nézett ki, hogy.
Egy nagyobb és egy kisebb átmérőjű papírcsőből készült. A nagyobbik a VIMes dobozból a kisebbikre nem emlékszem.
Kellett még 2 banánhüvely és banándugó.
Ezek kötötték össze forgathatóan és áramvezetően a két papírhengert, amelyen a hangolótekercs volt.
Ha a tekercsirányok megegyeztek, akkor volt maximális, ha ellentétesek, akkor minimális az induktivitás.

Már csak fix értékű kondenzátort kellett hozzá találni, az azért volt.
Könnyebb dolgom lett volna GDO-val, ha egyáltalán tudtam volna mi az.

Solti nagyadó: Te biztos jobban tudod mikor, valamikor az 1990-es években átálltak a modulációs mélységtől függő adóteljesítmény szabályozásra, na azóta ugráltak a varázsszemes kijelzők, ha jól emlékszem.

Üdv:StMiklos
(#) pucuka válasza StMiklos hozzászólására (») Márc 30, 2024 / 2
 
Hát az a modulációs tényezőtől függő átállás jól megszívatott minket az ellátottsági méréseknél.
Hiába mondtam, hogy így az egész egy nagy marhaság, mármint a mérés, mert ha állandóan változik az adóteljesítmény, akkor mi is lesz az, amit térerősségnek mérünk. Aztán kidolgoztunk egy mérési módszert, de hát az így kapott adatok egészen más volt, mint amiket addig mértünk.
(#) Gafly válasza StMiklos hozzászólására (») Márc 30, 2024 / 2
 
Való igaz, az energia takarékosság jegyében.
Aztán le lett cserélve félvezetősre, az enegiatakarékosság jegyében.
Ami fix teljesítménnyel megy, ha kell, ha nem.
Amúgy voltunk ott, nemcsak netről ollózott tudás.
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2024
(#) StMiklos válasza pucuka hozzászólására (») Márc 30, 2024 /
 
Jut eszembe, mint érdekesség:

Valamikor ebben az időben álltak át Solton az 540kHz-re a korábbi 539-ről, mert este elérkezvén időnként interferencia jelentkezett egy közel -Keleten sugárzó 540 kHz-es adó miatt.
Talán nemzetközi egyeztetés/frekvencia újraosztás volt akkor.

Üdv: StMiklos
(#) proli007 válasza StMiklos hozzászólására (») Márc 30, 2024 /
 
Hello! De azt is tedd hozzá, hogy baromi rosszul sikerült, mert sokan nem foglalkoztak vele. Így azt sem tudtuk meg, hogy egyáltalán jobb lett volna vagy sem..
(#) Gafly válasza StMiklos hozzászólására (») Márc 30, 2024 / 2
 
Ja, teve reklám.
Amúgy már nincsen interferencia, már az is csoda, ha találsz adást valahol...
(#) pucuka válasza StMiklos hozzászólására (») Márc 30, 2024 / 2
 
Persze, mert a közel kelet (Kuwait 5 MW) 2 -es körzet, mi pedig 1 -es körzet, így nincs egyeztetési kötelezettség. A másik pedig, hogy addig nem volt általánosan használt a 9 kHz -es raszter, és nem volt kötelező a szomszédcsatornás sugárzás elnyomás sem. Ezért aztán a detektoros hangminősége megütötte a gramafon lemezek hangminőségét.
(#) Atis57 válasza bigrobi hozzászólására (») Ápr 19, 2024 /
 
Szia!

Egy ilyen?

FM det.jpg
    
(#) Atis57 válasza Atis57 hozzászólására (») Sze, 21:07 /
 
Sziasztok!
Régebben beraktam ezt a kapcsolást.--megépitettem. egészen jó,bár nem tudtam 2kOhmnál nagyobb fejhalgatót rátenni.(szükséges lenne a 4-8kOhm ? )



A Másik épitet már valaki hasonlót?
Következő: »»   152 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem