Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   2 / 152
(#) RdsG hozzászólása Dec 27, 2006 /
 
http://kepfeltoltes.hu/061227/detektoros_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A dióda utáni kondenzátor mekkora kapacitású legyen? Egyébként mire is jó az? Szűr, simít...?
(#) Dudus válasza RdsG hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Ezt a megoldást burkolódetektornak hívják. A lényege az, hogy neked a pozitív félhullámok ( ha a dióda fordítva van bekötve a negatív) csúcspontjait összekötő görbére van szükséged, ez adja a demodulált jelet. Ehhez kell a kapacitás. Ha túl kicsire választod, akkor hamar kisül és zajos lesz a jeled, ha túl nagyra akkor pedig lusta lesz és a nagyfreki elvész. Ismerni kéne az erősítőfokozatod bemenő ellenállását (ez fogja kisütni a kondenzátort), hogy pontosan meg lehessen mondani.
(#) RdsG válasza Dudus hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
És ha nincsen erősítőm?
(#) Hurka válasza RdsG hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
akkor a terhelőellenálláshoz kell méretezni (kristályfüles). Üdv.: Hurka
(#) Hurka válasza RdsG hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
ha kristályfüles, akkor 10 nF-os kerámia.
(#) RdsG hozzászólása Dec 27, 2006 /
 
és kötelező ez a kondi?
(#) Dudus válasza RdsG hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Nem.

Max. rosszul fog szólni.....
(#) gtk válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Sziasztok.

En gyerekkoromban csinaltam hasonlo radiot eloszor,ez volt az elso elekotromos ketyerem ami mukodott
30m antenna ,foldeles,egy dioda es egy 'telefon fulhallgato' -bol allt,2 adas szolt egyszerreTovabb sosem tudtuk fejleszteni...
(#) Dudus válasza gtk hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Kiskoromban nekem sem ment, mert lövésem sem volt, hogyan csináljak olyan rezgőkört, aminek elég nagy a jósága ahhoz, hogy csak 1 adó férjen bele a sávszélességébe, ma már tudom, de majd a fiam/lányom fogja megépíteni
(#) gtk válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Akkor aruld el, hogy mi a titka?Kell szkop hozza?mert az nincs
(#) Dudus válasza gtk hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Úgy könnyebb lenne, mert egy függvénygenerátorról színuszos jellel szépen meg lehet nézni , hogy mennyire lett jó.

Ha nincs szkóp, akkor a Kossuth rádióra tudod hangolni, de műszer nélkül nehéz, akkor keress a neten kitalált konstrukciót, Dunát lehet velük rekeszteni.

Nagyvonalakban: Keresztbe tekerd a meneteket , ne egymás mellé, használj ferritmagot és szerezz egy régistílusú emberes forgókondit. Minnél rövidebb "madzagokkal" kösd össze a rezgőkört.

Valamint ne használj túl nagy kapacitást pici induktivitással és fordítva túl nagy induktivitást túl kicsi kapacitással.

A forgókondinak van egy max és egy min kapacitása, a venni kívánt tartomány ismeretében úgy határozd meg a tekercset. hogy a KH sáv egyik ill. másik végét adja ki a két véghelyzet.


Nekem az 500pF-es forgókondenzátor adta a legjobb eredményt. A tekercset a Thomson képlettel kiszámolhatod hozzá.
(#) RdsG válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
-Hogyan kell keresztbe tekerni a meneteket?
-Ha vasmag nélkül akarom csinálni akkor, is lehet keresztbe tekerni?(ajánlott?)
-Az ilyen tekercs "L"-jét a szokott módon számolom? { L=((mű)*SQ(N)*A)/l }
(#) Dudus válasza RdsG hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Ahogyan a cérna fel van tekerve a spulnira.

Az induktivitást ugyanúgy számolod, mint rendesen az nem függ a tekercseléstől.
(#) RdsG válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
És milyen vastag legyen? Mármint a tekercselés?
(#) gtk válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Ez tetszik nekem!
Koszi
(#) Dudus válasza RdsG hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Nem tudom. Tekerj rá annyit, amennyi kiadja a szükséges induktivitást. Kézzel amúgy is sokat fogsz vele szenvedni, rendes szálvezetős tekercselőgéppel 2 perc alatt megvan .....

Először próbálj egy WC-papír gurigán csinálni egy tesztet, azon kísérletezd ki a menetszámot és utánna ha a szelektivitása nem lesz jó próbáld meg keresztbe tekercselni. A Ferrit maggal azért sokkal könnyebb, mert kevesebb menetből megleszel és ezért nem annyira kritikus hogyan tekercseled
(#) RdsG hozzászólása Dec 28, 2006 /
 
http://www.schmarder.com/radios/crystal/images/cs06-schematic.jpg
http://www.schmarder.com/radios/crystal/images/cs37-schematic.jpg

Az miért és mennyivel jobb, ha az antenna és a rezgőkör+detektor ill. az antenna, a a rezgőkör és a detektor is "külön van" közös magon?
(#) Dudus válasza RdsG hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Ha külön tekerccsel illeszted az antennát és a demodulátort a terheléssel , akkor nem terheli a rezgőkört és javul a szelektivitás. A demodulátor az antennakör és a rezgőkör tekercse pedig egy transzformátor, ami a megfelelő impedancián illeszti a antennát, rezgőkört, hangvégfokot .."fejhallgató "

Szerintem elsőre kár elbonyolítani....
(#) RdsG válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Igazad van. Csak éppen megfordult a fejemben, h legyen egy kicsit bonyolultabb... Majd legközelebb
Így tanul az ember; ha kérdez...
(#) MaSTeRFoXX hozzászólása Dec 28, 2006 /
 
Én régen több detektoros rádiót épitettem. A legjobban az tetszett nekem ami annyiból állt, hogy szétszedtem egy telefonhallgató betétet, egy kis méretű cérna spulnira vagy mire tekertem 100 valahány menetet, párhuzamosan vele egy 240pF-os kondenzátor, erre a dióda meg az 1nF-os kondi, és ezt mind bele a telefonhallgató burkolata alá, ezzel elkészült a legkisebb detektoros rádió Az antenna és a föld a hallgató eredeti csatlakozójára került
(#) RdsG hozzászólása Dec 29, 2006 /
 
Ha 1,6-2V közötti értékeket mérek az antennán az jónak számít? (délután 5kor)
(#) Dudus válasza RdsG hozzászólására (») Dec 29, 2006 /
 


Mivel mérted?

Ha multiméterrel, akkor nézd meg, hogy mi a felső határfrekvenciája....az összes antenna által ezen frekvenciáig összeszedett jelet mérted.

Semmit nem jelent.

Szkóppal és egy hangolt rezgőkörrel hatékonyabb lennél.
(#) RdsG válasza Dudus hozzászólására (») Dec 29, 2006 /
 
Aha
(#) gtk válasza Dudus hozzászólására (») Dec 31, 2006 /
 
Idézet:
„A forgókondinak van egy max és egy min kapacitása, a venni kívánt tartomány ismeretében úgy határozd meg a tekercset. hogy a KH sáv egyik ill. másik végét adja ki a két véghelyzet.


Ezt legyszi fejtsd ki nekem egy picit ha raersz
Tehat mondjuk pl. 38Khz -en akarom hogy mukodjon,...

Eskuszom ez a tema jobban mozgatja a fantaziam mint az AVR
(#) Dudus válasza gtk hozzászólására (») Dec 31, 2006 /
 
Nagy varázslat

Tegyük fel:

Cmin=10pF , Cmax=500pF

Nevess ki, de nem emlékszem a sáv alsó határára, ezért ezt 500KHz-nek vettem.

A Thomson képlettel kijön, hogy kb. 200 uH-s tekercsre van szükség, ha teljesen bezárom a forgókondit (tehát Cmax-al számoltam!)

Most ellenőrizzük, hogy ezzel a tekerccsel a Cmin-nál mekkor frekvencia adódik

Nekem így 3,5MHz jön ki, ami ha jól emlékszem a kb 1,5MHz-s felső határtól nagyobb tehát át tudod fogni a sávot.

Most ha akarsz vele görcsölni akkor számold ki, hogy milyen kondit kell sorba/párhuzamosan kötni a forgókondival, hogy a sáv végeit pontosabban eltaláld, tehát a teljesen nyitott és teljesen zárt állásnál pont a sáv két vége adódjon.......jó móka
(#) RdsG hozzászólása Dec 31, 2006 /
 
A kérdésem pont idepasszol: Mekkorára állítsam be a min és max frekit? Mire érdemes?
(#) Dudus válasza RdsG hozzászólására (») Dec 31, 2006 /
 
Nézd meg a legkisebb és legnagyobb frekvenciájú adót, amit venni szeretnél és már meg is van
(#) RdsG hozzászólása Dec 31, 2006 /
 
és ezt hol nézzem? AM adókat? Meg gondolom vannak határai a detektoros rádiónak...(?)
(#) Dudus válasza RdsG hozzászólására (») Dec 31, 2006 /
 
"elvileg nincs"

Szerintem a Kossuth 540 KHz-n jó lesz az aljának a Petőfi 1440 KHz-n a tetejének. Ha jól emlékszem 9KHz a sávszélesség ennél "keskenyebbre" nem érdemes a rezgőkört csinálni. AM adás van még a hosszúhullámú tartományban, de Magyar adó ott nem sugároz (szerintem...)
(#) RdsG hozzászólása Dec 31, 2006 /
 
Lehet h nem pont ide passzol, de mi az a "Gauge" a szigetelt rézhuzallal kapcsolatban?
Következő: »»   2 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem