Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nagyfeszültség sorkimenő trafóval

Témaindító: (Felhasználó), idő: Márc 1, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   96 / 96
(#) sny válasza gaben110 hozzászólására (») Jan 10, 2015 /

Halálos lehet. Ne kísérletezz. Én csinálok olyan rezonáns kapcsolóüzemű tápegységeket, melyek +/-12kV-ot tudnak, ezt 60W teljesítmény mellett. Az már 5mA. Gyakorlatilag 1mA megölhet.
Illetve van olyan tápegységem is, mely 2x 10kV AC-t szolgáltat 55mA mellett.

Javaslom mindenkinek, aki nagyfeszültséggel foglalkozik, tekintse át az "áram élettani hatásai" c. fejezetet.

Az áramütés vérrögöt, szívritmuszavart, kamrai fibrillációt okozhat. A vérrög pl. napokig keringhet a szervezetben, míg valahol elakad (agy, szívkoszorúér)
(#) _BiG_ válasza gaben110 hozzászólására (») Jan 10, 2015 /

Inkább csak megéget, de ha nem nagyfrekvenciás az ív, akkor attól függ, merre folyik rajtad az áram. A nagyfeszültséggel az a baj, hogy könnyen és gyorsan átüti a nagyobb ellenállású bőrt és eljuttatja az áramot a belső szövetekbe. Ha megnézel egy sokkolót, láthatod, mire képes, ha impulzusszerű nagyfeszültség ér.

Két kézzel sose nyúlkálj áram alatti területre.
(#) sny válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 10, 2015 /

A sokkoló is megölhet.
(#) _BiG_ válasza sny hozzászólására (») Jan 10, 2015 /

Az inkább, mert rövid, de nem nagyfrekvenciás impulzusokkal bombáz. Pont az izmokra-idegekre gyakorolt hatása miatt találták ki. Rossz esetben lehet halálos.
(#) kozmosz96 hozzászólása Márc 10, 2015 /

Sziasztok egy új projektbe fogtam a tesla tekercs útán , de sajnos elakadtam valaki tudna nekem segíten ? Egy magasfeszültségű generátort szeretnék építeni sorkimenő trafóból de pontos leírást nem találok hozzá
(#) Ferencz Dominik hozzászólása Márc 31, 2015 /

Sziasztok. Ti megtudjátok mondani mekkora a belső ellenállása egy ilyen sorkimenőnek?
(#) Ferencz Dominik válasza kozmosz96 hozzászólására (») Márc 31, 2015 /

Egyébként én ez alapján csináltam a sajátomat.
(#) Ferencz Dominik hozzászólása Ápr 1, 2015 /

Sziasztok.
Mivel nem találtam semmilyen hasonló témát, amit én csináltam azt pedig törölték így itt kérdezem meg.
Szerintetek működőképes lenne az a szerkezet, hogy egy nagyfeszültségű kondenzátort feltöltök egy TV trafóval és a feltöltött kondenzátort rákapcsolom egy nagy szikracsúcsra és értelem szerűen a toltések egy része kiáramlik a végére ahol sok töltés koncentrálódik össze amitől nagyobb szikrák is létre jöhetnek. A kondit és a kapcsolót úgy gondoltam, hogy a kondenzátornak az oldalán lenne egy lekerekített fémfelülete és ehhez a "kapcsoló" hozzácsapódik és így sütné ki. Ti mit gondoltok erről?
(#) pont válasza Ferencz Dominik hozzászólására (») Ápr 1, 2015 /

1. A trafó váltó áramot ad, kondenzátort meg egyenárammal lehet tölteni.
2. A "nagyobb szikrákhoz" magas feszültségek kellenek, "magas feszültségű" kondenzátort hol találsz?
3. Mi értelme?
4. A nagyfesz veszélyes...
(#) Ferencz Dominik válasza pont hozzászólására (») Ápr 1, 2015 /

Nem szeretnék pofátlan lenni, de
1. TV sorkimenő trafón a beépített feszültség sokszorozó miatt egyenfeszültség jelenik meg.
2. A nagy szikrákhoz nagy térerő kell, ami a töltésmennyiség függvénye. Igaz, hogy egy akkora kapacitású csúcsba akkora töltés akár több millió V-ot is összehoz a földtől, de nem lényeg. 1 réteg noname polietilén fólia elszigeteli annak a trafónak a feszültségét, de mindegy mert kicsit se ez lessz a legnagyobb gond.
3. Semmivel sem több mint egy tesla tekercsnek

Javítsatok ki ha tévedek!!
(#) kendre256 válasza Ferencz Dominik hozzászólására (») Ápr 1, 2015 /

Nagy szikrához nagy feszültség kell... (Már ha a "nagy" alatt a hosszú szikrát érted.)
(Ez már a szikroszkóp kezelési utasításában is benne van: "Kis szikra kis feszültség, nagy szikra nagy feszültség." )
(#) Ferencz Dominik válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /

Hát most na, egy 10pF-os szikracsúcsra (hasamra ütöttem) 150nF-os kondi tartalmának a harmada biztos rászabadul, azaz 1mAs 20kV-on. Ezek alapján olyan 100 milió V lenne a feszültség benne.
(#) kendre256 válasza Ferencz Dominik hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /

Ez nem így működik. Ha van egy 20 kV-ra feltöltött kondenzátorod, és azzal párhuzamosan kapcsolsz egy töltetlen másikat, akkor a különböző feszültségek miatt indul el a töltésvándorlás. Addig tart, míg van feszültségkülönbség. Vagyis maximum közel ugyanakkora feszültség lehet a másik kondenzátoron is, ha a második kondenzátor elég kicsi az elsőhöz képest. A U=Q/C összefüggés írja le a viszonyokat. A töltés nem vész el, csak átmegy belőle a másik kondenzátorra is. A két kondenzátor eredője nagyobb kapacitású, mint az első, ezért egy állandó töltést nagyobb kapacitással osztva kisebb feszültséget kapunk, mint előzőleg.
(A kondenzátor tartalmának nem a harmada töltődik át, hanem a kapacitások arányában oszlik meg a töltés (ha a veszteségeket elhanyagoljuk) ).
(#) ferci válasza Ferencz Dominik hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /

Cirka 19.998,6 voltra esik vissza a feszültség, ha a 20 kV-os 150 nF-ra 10 pF-et teszel töltetlenül párhuzamosan.
(#) Ferencz Dominik hozzászólása Ápr 2, 2015 /

Okééé
(#) Ferencz Dominik hozzászólása Ápr 2, 2015 /

Csak a csúcshatás miatt egy 5m hosszú drótba jóval több töltés szabadul mint elméletileg mondjátok. Igaz, hogy mondjuk nem a harmada mint előbb a gondoltam de a 8-ada azért valószínűleg igen.
(#) Collector válasza Ferencz Dominik hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /

Fennáll a veszélye annak, hogy a kérdező sem tudja, mit is akar valójában kérdezni.
1. Rajz, miről beszélünk, rajz nélkül egy ilyen esetben nem lehet mit mondani.
2. A nagyobb feszültség nagyobb szikra akár igaz is lehet, de az átütési folyamat és a kialakuló szikrahossz ennél jóval bonyolultabb dolog.
Idézet:
„de a 8-ada azért valószínűleg igen.”

Így nem lehet tervezni, meg válaszolni sem semmilyen kérdésre/felvetésre, hogy hát ez talán valamennyinek egy valamekkora része, meg valószínűleg pont majdnem ekkora stb.
(#) ferci válasza Ferencz Dominik hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /

A csúcshatást nem kellene összekeverned a tárolt töltés mennyiségével.
A te 5 méteres drótod képvisel egy bizonyos kapacitást a környezettel és ameddig a villamos térerő nem halad meg egy bizonyos értéket a két "fegyverzet" között, nem lesz olyan töltésmegoszlás, hogy a drót végén pl. szikrában nyilvánuljon meg.
Próbáld csak ki, hogy egy 150 nF-ot és egy 5 méteres drótot (vmivel szemben) tölts fel 20 kV-ra ( ha tudsz..) , aztán csinálj ugyanakkora lassan csökkenő szikraközt és hasonlítsd össze a felszabaduló szikra energiáját, amikor áthúz... - nyolcada? hogyne... - vicc.
(#) solti_imre hozzászólása Máj 3, 2015 /

A szekunder elkészült. Jöhet a lakkozás és a kivezetések megoldása. (ZVS + ZTFN65008A lesz a meghajtás egy teszt erejéig - utána egy IGBT-s SSTC váltja majd fel. A ZVS+sorkimenő jelenleg ~6 cm-es szikrákat produkál, 30V DC-ről, 7A áramfelvétel mellett, 59 kHz-en, úgyhogy remélhetőleg meg tudja hajtani)
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2015

P1020561.JPG

(#) morzsa15 hozzászólása Aug 9, 2015 /

Sziasztok!

Van egy monitorból kiszedett trafóm ezt hogyan kellene bekötni hogy nagyfeszültség jöjjön ki belöle? Illetve kapcsolási rajz is kellene hozzá!

Előre is köszönöm!
(#) alfa007 válasza morzsa15 hozzászólására (») Aug 23, 2015 /

Helló.
A topic képei között találsz kapcsolást...
A googliba bepötyögöd a rajta lévő sorszámot lehet h kidob vmi bekötési rajzot...
Összegezve ennyi.
(#) hapro hozzászólása Nov 5, 2015 /

Sziasztok!

Ózon generátort szeretnék építeni, de semmiképp nem vásárolni készen. Ilyen kerámia lapokat néztem ki hozzá Bővebben: Link De az is lehet még, hogy valami hasonlót tákolok első körben amit itt látni: Bővebben: Link.
A kérdésem az, hogy az első linken lévő leírásban az található, hogy 3,1-3,5Kv-ra van szükség a meghajtáshoz 16kHz mellett. Ezt mivel lehetne előállítani? 1db-ra írnak 40W-ot, ha mind az 5db-ot szeretném egyszerre működtetni, akkor az 200W. Annyit elöljáróban, hogy ekkora nagyfesszel még nem foglalkoztam soha, tehát minden tanácsot meghallgatok.
Kb miből és hogyan kéne ilyen tápot készíteni ami 3,1-3,5kV-ot tud 16KHz-en 200W mellett? Ez ha jól számolom, akkor ez nagyjából max 65mA lenne.
Köszi
(#) fonodi hozzászólása Dec 3, 2015 /

Hogyan tudom meg, hogy a TX-PS12P Panasonic TV- be, melyik sorkimenő kell?

ahol található árajánlat is?

Köszönettel:

Fonódi János ny. vill. mérnök.
(#) alfa007 válasza fonodi hozzászólására (») Dec 6, 2015 /

A típust a sorkimenő oldalán lévő sorszám adja meg.
Esetleg itt nézd, meg ha van...
Bővebben: Link
(#) jointsilver36 hozzászólása Jan 20, 2016 /

Sziasztok!Találtam ezt a rajzot .Meg tudnátok nekem mondani,hogy ami tranyó szerepel rajta npn vagy pnp illetve mit hova kössek rajta bázis emiter stb .Köszi a válaszokat.
Következő: »»   96 / 96
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Frissek
2016. Dec, 09. Pé
12:30:49
Jelenleg 424 fő olvassa az oldalt
Online tagok:
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu