Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nagyfeszültség sorkimenő trafóval

Témaindító: (Törölt felhasználó), idő: Márc 1, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   96 / 96
(#) jointsilver36 válasza alfa007 hozzászólására (») Márc 23, 2014 /

Csak azt nem tudom ,hogy nagyfeszültségű tekercset hol lehet venni amin a 10 -20- kilovolt kijön.Ötlet esetleg?
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2014
(#) nyemi válasza jointsilver36 hozzászólására (») Márc 23, 2014 /

Nem kell 10-20kV csak kb. 2kV azt meg te is meg tekerheted.
A többit elintézi a feszültség sokszorozó.
Linkek:első második
(#) jointsilver36 válasza nyemi hozzászólására (») Márc 23, 2014 /

Szia!Igen jó lenne megtekerni de inkább megvenném mert azt se tudom h kell tekercselni meg azt sem miképp épül fel a dolog.
(#) gaben62 válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 23, 2014 /

üdv.
Azért ez így nem igaz, egyik crt-s hagyományos tv.re sem.
Minden régi tv.ben van egy sormeghajtó fokozat, 1tranzisztorból vagy egy Ic.ből áll,/ez utóbbi ritkább/ és sormeghajtó trafóval hajtja meg a sorvégfokozatot, továbbá a sorvégfok, /sorvégtranzisztor kapcsolgatja hajtja meg a sorkimenő trafót/,
Bármelyik hagyományos sztv.rajzát megnézheted, és magadtól rájössz.
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2014
(#) jointsilver36 válasza Müszi hozzászólására (») Márc 27, 2014 /

Szia!A kondi milyen benne mekkora az értéke?
(#) jointsilver36 hozzászólása Ápr 14, 2014 /

Sziasztok!Megepiteném a következő kapcsolast de sajnos c3039 es tranzisztot nem kaptam.Jó lenne szerintetek helyette tip 31-es?Ha ez nem lenne jó mivel helyettesithetném?Előre is köszönöm a vàlaszokat.
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2014
(#) BarnaPili válasza jointsilver36 hozzászólására (») Ápr 14, 2014 /

Nem jó helyette.Bonts TV-ből sorvégtranzisztort.BU508,S2000...
(#) _BiG_ válasza jointsilver36 hozzászólására (») Ápr 14, 2014 /

2SC3039 néven próbáltad? Keress rá az adatlapjára és az alapján is kotorhatsz.
(#) jointsilver36 válasza _BiG_ hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /

Szia!Megcsináltam a kapcsolást 3039 es tranyo helyett s 2000 est raktam be és valamiért nem működik .Mi lehet az oka?
(#) kadarist válasza jointsilver36 hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /

Szia!
2SC2000 típusút használtál?
(#) Gyimate válasza jointsilver36 hozzászólására (») Ápr 16, 2014 1 /

Szia,
Tisztázzuk, a 2SC3039 helyett 2SC2000-t tettél bele? Ha igen akkor ne is csodálkozz, hogy nem működik, elég csak a két adatlapot összehasonlítani és rájössz, hogy a két tranzisztornak nem sok köze van egymáshoz. A 2000-es csak 200mA-t visel el Collector áramként, míg az ajánlott 3039 7A-t. Más a kettő tokozása is, az egyik TO-220-as -> Nagy hőleadó képességű tokozás, míg a másik csak TO-92-es tokban van -> kis teljesítményű és még folytathatnám a különbségeket. Ha már mindenképpen variálni szeretnél, akkor tegyél bele egy TV-ből vagy monitorból bontott sorvégtranzisztort, ahogy már előttem is írták.
(#) jointsilver36 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 17, 2014 /

Szia! Ezt a fajtát bontottam tv ből s ezt hasznaltam.Bővebben: s2000
(#) _BiG_ válasza jointsilver36 hozzászólására (») Ápr 17, 2014 /

Mekkora a táp teljesítménye?
(#) jointsilver36 válasza _BiG_ hozzászólására (») Ápr 17, 2014 /

Szia!Labortáppal néztem0-24 voltig 2 amperrel.

Pontosan mit is kellene csinálni ennek a kapcsolásnak?
(#) _BiG_ válasza jointsilver36 hozzászólására (») Ápr 17, 2014 /

Ez egy komplementer tranzisztoros (Q1-Q2) multivibrátor, a terhelő ellenállása a teljesítménytranzisztor bázisellenállása és E-B diódája, az időzítő az 1 µF-os kondi. Esetleg csökkentsd az értékét. Vagy a 100k-s ellenállást is felezheted. Elvileg be kéne indulnia.
Van szkópod?

Szia!Sajnos szkopom nincs .Majd havernal megnezem őneki van. C3039 es helyett mit rakjak bele amit tv bol bonthatok?
(#) _BiG_ válasza jointsilver36 hozzászólására (») Ápr 18, 2014 /

A sorkimenőtrafó meghajtótranzisztorát például.
De itt egy link: All Transistors 2SC3039
A "2SC3039 Equivalent Transistors - Cross-Reference Search" linkjére klattyantasz és ott ki is tölti neked a paraméter sorokat, de te is átírhatod. Alatta 21 másik tranzisztort látsz, csak van közöttük olyan, ami a te alkatrészbányádban van...
Ezt a linket mentsd el: All Transistors. Jól jöhet még

Másik: a trafó primer tekercsével köss párhuzamosan egy antiparallel (tehát a katód a + tápon) gyorsdiódát! Jó a PC-tápból szedett schottky is, vagy valami MUR... dióda, ami tud legalább 5 ampert. Mert az induktív visszarúgás megölheti a tranzisztorod. (Nem is értem, hogyan lehet ezt kihagyni, annyi tákolmány rajz van...)
(#) jointsilver36 válasza _BiG_ hozzászólására (») Ápr 19, 2014 /

Szia!Megcsináltam a dolgot az általad tett módosításokkal de valahogy nem működik.Mellékelem a nyáklaprajzot hátha elszúrtam valamit.

meghajtó.JPG

Ezeket használtam:c547b bc557b.Ez van írva a tranzisztorokra

Köszi a választ
(#) _BiG_ válasza jointsilver36 hozzászólására (») Ápr 19, 2014 /

Miért vannak az összetartozó alkatrészek ilyen messze egymástól? Kusza az elrendezés. Miért nincs a pad-ok és a vezetősávok között határozott térköz? Tényleg ilyen hajszálvonalakkal képzeled el? A teljesítménytranzisztor táp-trafó köre el tud így füstölni.
Rövid fóliarajzolatok kellenek, a teljesítménytranzisztorra lehessen hűtőbordát rakni. Nem látom a trafó primerjével ellenpárhuzamos védődiódát (bár azt rá lehet tenni a trafó lábaira is). A tápra egy nagyobb puffer és egy 100nF-os szűrőkondi kell.

Az, hogy nem működik, jelentheti azt is, hogy valamelyik félvezető rossz. Áramfelvételt mértél?
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2014

Ez még csak skicc próbapanelen megcsináltam az egyik tranyó volt a rossz
(#) _BiG_ válasza jointsilver36 hozzászólására (») Ápr 19, 2014 /

Na, ez már haladás.

Mint skicc, hajmeresztő. A nyák-tervezésnek vannak fogásai, ezek nélkül egy működő kapcsolási rajz sem fog jól megvalósulni.
Az alkatrészek, amelyek összetartoznak, pláne, ha kapcsolódnak közvetlenül egymáshoz, legyenek egymás közelében (az esetleges melegedésre persze figyelve). Ez az áttekinthetőséget is segíti. Kivétel az esetleges mágneses szórás lehet, de ilyenkor árnyékolni szoktak.

Vonalvezetés legyen konzekvens, ne ilyen "valahova odakötöm" módon történjen. A vezetősávoknak induktivitása van, ez nem kívánatos a legtöbb esetben és a hossz csökkentésével csökkenthető. Nem beszélve az Ωos ellenállásról, ami szintén csökkentendő.

A vonalak szélessége nagyon fontos, ha nagyáramú az adott vezeték, a szélességre ügyelni kell. Ne cikk-cakkozzon feleslegesen a vonalvezetés, mert az áram a legrövidebb, ezért a legkisebb ellenállású részen lesz a legsűrűbb, a kilógó külső sarkok kiesnek a vezetésből. Ha lehet, ne 90 fokos megtörés legyen, lehet 45 fokos is. Ezzel a hossz is csökken.

A földpontnak (itt a negatív tápvonal) számító vezeték legyen a lehető legrövidebb, némely áramkör megköveteli az egypont-csillag földcsatlakozás kialakítását, ilyenek pl. a kapcsolóüzemű tápok. De máshol is fontos lehet, ahol nagyáramú és kisáramú áramköri részeknek azonos a földpontja és ez egyben referenciapont is, mondjuk a kimenti feszültség stabilizálásánál.

Az áramkör feladata is megszabja, hogy milyen elrendezés a célszerű. De az össze-vissza vonalazás, alkatrészpakolás a működési zavarok melegágya.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2014
(#) 187BodyGuard hozzászólása Júl 11, 2014 /

Én nekem van 2 jól bevált meghajtóm is, az egyik az 1 tranyós a másik kicsivel bonyolultabb 2db FET-es.
A FET-eset sajnos agyonütöttem a nagyfesszel, de a tranyós az annyira nem érzékeny rá.
Videoton TV sorkimenő + sokszorozó + BU208 a gyári sorvégtranyója.
A Marx generátoromat is azzal tápoltam meg.
Marx Generátor teszt Vidi Sorvéggel

A Tranyósnál a képekenlátható menetszámmal dolgoztam azaz 5 menet prímer és 3 menet vcs, míg a FET-nél ami eredetileg DC-DC lenne ott 5+5 menetet használtam de ugyan úgy 2 menetet a vcs-re ahogy a rajzon van. A FET-essel folyamatosabb volt az ív egyébként.

A Tranyósba bármilyen nagyobb terhelhetőségű NPN tranyó jó, BD249/2N3055,S2000AF,BU208,BU508A és még sorolhatnám!

A FET-esbe pedig én IRF630A-t használtam de ugyan úgy megy:
IRF840,IRF530,IRF634,FS14SM és szintén sorolhatnám!

Aki egyszerűt akar építeni annak a tranyósat ajánlom, elsőre beindul!
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2014
(#) suhanc92 hozzászólása Júl 20, 2014 /

Sziasztok!Van nekem kettő darab tv panelból bontott trafóm.Gondom az hogy a kicsit ki tudtam mérni,az alig ad ki pár voltnyi feszültséget,de a nagy trafón nem tudok kiigazodni.Hol lehet rajta a primer ág?Mert akárhol mértem ellenállást,mindenütt csak pár Ω (1-2-5) ellenállást mértem.Vagy ez a transzformátor egyáltalán nem köthető hálózatra?
Képeket csatolok.
Válaszokat előre is köszönöm!
(#) alfa007 válasza suhanc92 hozzászólására (») Júl 21, 2014 /

Sajnos ezek a trafók sima táptrafók. A bal oldalfali egy vasmagos segéd táp, a jobb pedig egy ferritmagos trafó.
(#) Gyimate válasza suhanc92 hozzászólására (») Júl 21, 2014 /

A jobb oldali trafó, ahogy az előttem lévő hozzászólásban is szerepel egy ferritmagos transzformátor. Ezeknek a transzformátoroknak kicsi menetszámú tekercseik vannak, ezért mérsz rajta nagyon kis ellenállást, nincs is szükség nagy menetszámra, mivel nem 50 Hz frekvenciára vannak méretezve, hanem 50-150 KHz-en üzemelnek, és ezen a frekvencián már más a tekercs ellenállása is. Építhetsz köré egy kapcsolóüzemű tápegységet, de önállóan nem alkalmas arra, hogy a 230-ra rákösd.
Következő: »»   96 / 96
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Frissek
2014. Okt, 02. Csü
6:26:15
Jelenleg 153 fő olvassa az oldalt
Online tagok:
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu