Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Triakos vezérlés PC-re
 
Témaindító: valve, idő: Jún 3, 2009
Lapozás: OK   2 / 2
(#) hnsz2002 válasza KipKap hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
És az a 10-15mA ami kijön egy lábon elég a szilárdtest relének?
Hát a leválasztás érdekes, senki nem fogja ki-be dugni mondjuk egy áramszünet alkalmával...
(#) vilmosd válasza hnsz2002 hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Ezek kesz HW elemek. Negy labbal rendelkeznek, ebbol a bemenet altalaban optoval levalasztva, 3-24 voltos, a kimenet pedig a kivant fesz es aram specifikaciok szerinti. Az adatlapok segitenek ezekben az adatokban.
(#) hnsz2002 válasza vilmosd hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
http://lomex.hu/pdf/wga56d.pdf
Egy ilyen gondolom mindenhez megfelelő...
(#) hnsz2002 válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Nos ezzel az a baj, hogy 3 kimenet garantáltan kevés lesz, így is már abba gondolkodok, hogy usb-s LPT portokat veszek .
És a windózos programmal se tudok mit kezdeni, de ez a legkisebb gond.
(#) KipKap válasza hnsz2002 hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Hidd el, hogy vezérli. Én a leválasztást úgy oldottam meg, hogy, az egyik LPT adatlábat impulzusszerűen kapcsolgattam az első induláskor. Ezt figyelte egy léptető IC. Amikor elérte a nyolc impulzust, egy másik adatlábon bekapcsoltam az illesztést (öntartásban). Amikor ez kiesett (áramszünet) az öntartás elejtett és kikapcsolt az illesztés. Fapados, de 10 éve örültem, hogy így is sikerült!
(#) hnsz2002 válasza KipKap hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Aha, jó ötlet... Viszont akkor bukom az egyik kimenetet. Na mindegy ezt még túl lehet élni. Milyen IC-vel és hogy oldottad meg?
(#) Hp41C válasza hnsz2002 hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Egy LPT portton 12 kimenő bittel (D7..0, AUTOFD, INIT, SELIN, STRB) lehet vezérelni, egy gépbe 2 db normál (ISA) és még több PCI portot lehet beletenni.
A modern portok nem tudnak 10 - 15 mA áramot leadni (LSI tokok disszipációs problámái miatt), a szintek is változnak típusról - típusra (3.3V -- 5V). Mindenképen egy meghajtó fokozat kellene a kimeneti bit és a vezérelt elem közé (74HC125, 74HC126, 74HS244).

A portra, a D7..0 vonalra tehetsz 3 db 74HC273 -et, az órajeleiket rendre vezérelheted a AUTOFD, STRB, SELIN jelekről, és máris 24 kimeneted van egyetlen LPT portról. A három 74HC273 törlő jele az INIT lehet...
Ha még tovább bonyolítjuk, a D7..0 vonalra tehetsz 4 db 74HC273 -et, az órajelüket egy 74HC155 dokóderrel lehet vezérelni (A0 - AUTOFD, A1- STRB), az írás engedélyezése a SELIN. Ekkor már 32 kimetet lát el egyetlen port...

Ha az adatokat kilépteted, akkor a kimenetek számát csak a két kapcsolás közötti idő korlátozhatja. Az adatvonalakra kösd rá egy-egy 74HC595 soros adatbemenetét, a léptető órajel legyen a SELIN, a regiszterbe való átíró órajele az AUTOFD. A shift regiszterek soros adat kimenete további shift regiszter soros adat bemenetére köthető... 8 db 74HC595 -tel 64, 16 darabbal 128 kimenet állítható elő egyetlen LPT portról. Az órajelek biztonságos vételének érdekében ezeket a jeleket 2 db sorba kapcsolt 74HC14 inverterrel fogadd.

Tapasztalatok szerint az USB - LPT konvertereken csak a nyomtatók működnek rendesen, a portbitek egyenkénti állítása nem - ld. lpt portos programozó topikok...
(#) Z74 hozzászólása Júl 5, 2011 /
 
Sziasztok
Jelenleg éppen az LPT portos vezérléssel kisérletezem, ezért megosztom veletek a teszt programokat, hátna tudja valaki használni. Az elsővel egy 74hc595 shift regisztert lehet meghajtani, ez 8 kimenetet tud és egymás után köthető több darab. A másodikkal egy MCP23s17 16 in-out io extendert lehet meghajtani. Ez egy SPI-vel kommunikáló programozhato 16 db ki vagy bemenetű ic és cimezhető, tehát ebből 7db-ot lehet kezelni. A programok Borland builderrel íródtak. Feltettem a forráskódot és az exe-t is. Arra jó, hogy tesztpanelen kisérletezzen az ember.
Tapasztalataim szerint az LPT portra rádumál a nyomtató driver induláskor, meg amikor kedve van pl nStrobe piszkálásakor. Ezért valamilyen indulási védelemmel ellátott elektronikát szabad alkalmazni vezérlésre.
Ha valakinek kell akkor elővadászom a soros porton hogyan kell vezérelni a RTS,CTS vonalakat.
Csináltam TRIAC-os panelt egy kimenetre, amit rá leht kötn LPT vagy soros port vonalára. Ventillátort lámpát kapcsoltam vele. Feltettem a paneltervet is.
(#) hnsz2002 válasza Z74 hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
A shiftregiszteressel annyi a gond ha jól sejtem, hogy ahogy tolod ki a biteket, az ic kimenetén látszik a pörgés...
(#) hnsz2002 válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Idézet:
„Egy LPT portton 12 kimenő bittel (D7..0, AUTOFD, INIT, SELIN, STRB) lehet vezérelni, egy gépbe 2 db normál (ISA) és még több PCI portot lehet beletenni. A modern portok nem tudnak 10 - 15 mA áramot leadni (LSI tokok disszipációs problámái miatt), a szintek is változnak típusról - típusra (3.3V -- 5V). Mindenképen egy meghajtó fokozat kellene a kimeneti bit és a vezérelt elem közé (74HC125, 74HC126, 74HS244)”

Igen, ettől féltem én is...
Idézet:
„A portra, a D7..0 vonalra tehetsz 3 db 74HC273 -et, az órajeleiket rendre vezérelheted a AUTOFD, STRB, SELIN jelekről, és máris 24 kimeneted van egyetlen LPT portról. A három 74HC273 törlő jele az INIT lehet...”

És itt a leválasztás hogy lesz megoldva? Ezzel az a gond, hogy self tesztkor amikor zongorázik rajta a bios vagy a driver, akkor kilátszódhat simán, ha a vezérjel megvan...
(#) Z74 válasza hnsz2002 hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Az általam használt 74hc595 shift regiszternek külön lehet a latch beirását állitani ezért nem pörögnek a bitek. Beirom sorba a biteket majd átöltöm a latch regiszterébe igy nem villog és az outputot is lehet tiltani engedélyezni.
(#) Hp41C válasza hnsz2002 hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Szia!

A válasz arra szólt, hogy
Idézet:
„Nos ezzel az a baj, hogy 3 kimenet garantáltan kevés lesz...”


A 74HC273 -nak van reset bemenete, amivel induláskor a kimenetek nullázhatók.

A megoldási lehetőségek végtelenek, mindenki olyant építsen, ami neki megfelel.... A beírás valóban megtörténhet, és akkor a véletlen kapcsolás is lehetséges. Azonban egy két kimenetet felhasználva, egy kis hálózattal egy élesítő áramkört is lehet építeni...

A léptető tárolós megoldásnál az is elképzelhető, hogy csak 5 adatkimenetre teszel shift regisztert, a maradék 3 adatvezetékkel vezérled... 5 db 74HC595 -tel 40 kimenet készíthető. Egyébként a 74HC595 egy léptető regiszterből és egy tároló regiszterből áll, a léptetés nem látszik a kimenetein...

A reg állomány lebeszéli az XP -t a párhuzamos portokon való nyomtató keresésről. Talán megoldható újabb rendszereken is...

A szilárdtest relék meglehetősen drágák (3000 - 15000 Ft / kimenet), a triakos vezérlés optocsatolóval (min 4 raszter lábtávolsággal, min. 7.5 mm szigetelési távolsággal) olcsóbban kihozható.
(#) hnsz2002 válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Idézet:
„A reg állomány lebeszéli az XP -t a párhuzamos portokon való nyomtató keresésről. Talán megoldható újabb rendszereken is...”

Linuxot, BSD-t viszont biztos nem, a BIOS-t meg garantáltan nem

És a triak is képes kapcsolni 230 váltóáramot akár?
(#) Hp41C válasza hnsz2002 hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Szia!

A triakot pontosan a nagyobb feszültségű váltakozó áramú fogyasztók tejlesítmény szabályzására fejlesztették ki. Egy 800V / 25 A példány néhányszáz forintbe kerül. A hátránya a szilárd test reléhez képest, hogy az életvédelmi szigetelést külön meg kell oldani, a bekapcsolása nem csak a hálózati feszültség nullátmeneténél történhet - fázishasításos teljesítményszabályzókben találhatsz triac -ot (porszívó, fúrógép stb).

Bios:
- A szabványos című (0x378, 0x278, 0x3BC) LPT portokat keresi meg, a POST törli az adatregisztert is. A POST lefutásáig a kimeneti adatbitek értéke sem ismert...
- Ha nem szabványos a port címe (azaz nem 0x378 és nem 0x278 és nem 0x3BC), akkor a BIOS POST rutinja nem is keresi... A vezérlő jelek közül az INIT magas a többi alacsony szinten marad, a D0..7 határozatlan érték. Ha PCI -s az LPT bővítő, akkor garantáltan nem ezeket a címeket használja...
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem