Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szakadásvizsgáló
 
Témaindító: Dani494, idő: Jún 12, 2009
Lapozás: OK   2 / 2
(#) menyus válasza Massawa hozzászólására (») Okt 2, 2016 /
 
Köszi Mester, felvázolom holnap a lehetőségeket meg addig rajzolok valami skiccet az egészről..
(#) Marty McFly hozzászólása Nov 1, 2022 /
 
Sziasztok! Megépítettem próbapanelen ezt a kapcsolást annyi módosítással hogy BC327 és BC337 es tranzisztorokat használtam, illetve hangszórónak egy piezo sugárzót. A gondom vele az hogy nagyon halk. Ami még van kéznél BD911 BD912 és BC212. Illetve az 5V os táp talán kicsit kicsi én 9V os elemről szeretném járatni szerintem fölösleges az 5V stabilizátor. Hogyan lehetne megtuningolni ezt a kapcsolást?
(#) Gafly válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 1, 2022 /
 
Próbáld meg a piezzóval nem sorosan hanem párhuzamosan tenni az ellenállást. Sorosan kötve nem csoda hogy nem szól...
(#) Marty McFly válasza Gafly hozzászólására (») Nov 1, 2022 /
 
Már direktbe is kötöttem de úgysem lett hangosabb sajnos
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 1, 2022 /
 
Érdemes lenne megnézned szkóppal, a TIP ( vagy ami a helyén van ) bázisa hogyan kap egyáltalán nyitófeszt ebben a kapcsolásban. Láttunk már netes kapcsolást sokfélét.
A másik az, hogy piezo nem való ide, annak ellenütemű meghajtás kellene, mert csak egy xx nF-os kondenzátor.
Teszteld le egy 24...36 ohmos kis hangszóróval, de a szkópos kontrollt csináld meg.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2022
(#) mateatek válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 1, 2022 /
 
A piezó gyakorlatilag egy kondenzátor. A meghajtó tranzisztor föltölti, de mi süti ki? Csakis az az ellenállás, amit Gafly is tanácsolt.
(#) Marty McFly hozzászólása Nov 1, 2022 /
 
Raktam párhuzamosan 1k ellenállást. Tényleg hangosabb lett kb 3x os de egy picit még lehetne hangosabb. Keritek valami régi pc hangszórót bele. Azzal elvileg még hangosabb lessz?
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 1, 2022 /
 
Egy teljesen ismeretlen beállítású "végfok" esetén, illesztetlen ( valami...) hangszóróval véletlenszerű lesz az eredmény.
A soros 390 ohmon sokszoros veszteség lesz, egy relatív kis ohmos hangszóróra pedig pár mW juthat.
Ide kicsi zsebrádió kimenőtrafó kellene, illeszteni a hangszórót, aztán lehetne csökkenteni a 390 ohmot.
Mérni pedig célszerű lenne.
(#) pucuka válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 1, 2022 /
 
Mivel a piezo hangszóró egy kondenzátor, szükséges a párhuzamos ellenállás, mert kell a tranzisztor munkaellenállásának lennie. Annál hangosabban szól, minél nagyobb feszültség jut rá.
1. Növeld meg a piezo sönt (a tranzisztor kollektor) ellenállását, hogy ne terhelje a piezót.
2. Használj nagy erősítésű tranzisztort (a BD nem az) mivel teljesítményt nem kell erősíteni bármely nagy hFE -jű BC tranzisztor jó, a nagy kollektor ellenállás amúgy sem tesz lehetővé nagy kollektor áramot.
Az 5 V táp amúgy is soványka a műveleti erősítőknek, 9 - 12 V jobb lenne, a stabilizátor nem fontos.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2022
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 1, 2022 /
 
Csak úgy heccből megnéztem szimulátorban is a kapcsolást, egy valamilyen opamppal és az van, amit vártam: a "végtranyó" bázisán valami szórt jelsorozat van.
Az alsó oszci megy rendesen,
A pnp emittere a "levegőben" van, onnan aztán semmi normális jelet nem kap a "végtranyó".
Nem csoda, hogy nehéz hangerőt növelni, ha csak átszivárog valami.
Össze van kutyulva az a rész.
A pnp tranyót forgasd el úgy, hogy a kollektora menjen a végtranyó bázisára - az emittere az ic kimenetről kap +"tápot", ha rövidzár van a "probe"-n, a bázisa pedig az oszciról kap mindig vezérlést.
Mindjárt ordítani fog.
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 1, 2022 /
 
A jó kapcsolás.
(#) Marty McFly válasza ferci hozzászólására (») Nov 1, 2022 /
 
Átforgattam és inverz lett a működés. Mindig csipog de ha összeér elhallgat.
(#) robis01 válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 1, 2022 /
 
Ha van lehetőséged próbáld meg kisebb méretű piezóval is.

És ha a hangszóró is játszik, akkor lehet bele tenni végfokot is. Pl. LM386N Nem drága, 4V-tól működik, pár alkatrész kell csak hozzá, és állítható lesz a hangerő.

De akár ingyen is lehet szerezni kis méretű erősítőt. Egyszer szórakoztam egy törött gyerekjáték (mentőautó) végfokával és hangszórójával. Jól szólt 4,5V-tól 12V-ig.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2022
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 2, 2022 /
 
IC1A bemeneteket cseréld fel. Most, ha a + bemenet gnd-n van, a kimenete gnd közelben van és a pnp nem nyit ki. Ez már csak apróság.
(#) Marty McFly válasza ferci hozzászólására (») Nov 2, 2022 /
 
Ha hazaérek kipróbálom a módosításokat. Még a bemenetet lenne jó érzékenyebbé tenni mert csináltam pár tesztet és elég érzéketlen. Vízszint érzékelést szeretnék majd megoldani az eszközzel de ha egy kupak vízbe beledugtam a két tapintó vezetékét nem csipogott.
(#) Marty McFly válasza robis01 hozzászólására (») Nov 2, 2022 /
 
Kipróbálom az lm386 ost is. Nem tűnik bonyolultnak
(#) Gafly válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 2, 2022 /
 
Merthogy pont nem erre való.
LM386 is felesleges.
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 2, 2022 /
 
Ezt ne akard arra használni.. itt be van lőve az IC1A bemenetekkel, kb hány ohm alatt "kapcsol át" a kimenete.
Ha kiszámolod, hány mV van az osztón, ami megy az egyik bemenetre, ahhoz hasonlítod össze a probe láb "osztó" feszültséget.
A kupak víz ellenállását ha megméred ( nem mindegy, éppen mennyire szennyezett ) és azzal számolnád át az osztót, a 100k-10 ohmot annak megfelelően kellene átalakítani.
Az LM386-os témához csak annyit, hogy a kapcsolásban 2 dolog van: egy feltétel, hogy a pnp adjon vagy ne engedélyt a végfoknak, a másik az oszci.
Ha te nem engedsz át elégséges vezérlést ( IC1A-pnp ), bonyolíthatod feleslegesen az egész áramkört.. az már csak foltozgatása az eredetinek.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2022
(#) Marty McFly válasza ferci hozzászólására (») Nov 2, 2022 /
 
Esetleg tudsz javasolni ehhez másik kapcsolást?
(#) Gafly válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 2, 2022 /
 
(#) Marty McFly válasza ferci hozzászólására (») Nov 2, 2022 /
 
Tökéletesen működik! Az általad mellékelt kapcsolás a 10 ohmot 91k ra cseréltem így simán csipog a vízbe mártott vezetékekkel is. A víz ellenállása kb 490 ohm. Végül a komparátor bemenetet sem kellett megcserélnem csak újra kellett tanulmányoznom a bc327 lábkiosztását Az oszcillátoron az R4 es 33k ellenállást 10k ra cseréltem így nem olyan a hangja mintha merülne az elem. Q2 tranzisztor collektorára egy ledet kötöttem sorba egy 1k ellenállással a pozitív ág felé, így fényjelzésem is van. Ezenkívül ugyanide jön a piezo a negatív ág felé kötve illetve egy 470 ohmos ellenállás a pozitív ág irányába. Így Értem el a piezonál a legnagyobb hangerőt. Pici hangszórót még keresek.
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem