Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Zöld lézer
 
Témaindító: Valteri, idő: Márc 25, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   76 / 76
(#) dB_Thunder válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Sziasztok!

Megint én.
Közben lett egy kis lézer show masinériám zöld lézer forrással, elég erős fénye volt. Kitakarítottam az egészet mert tökik volt porral, sajnos 1 hetes "száradás" közben leesett.
Tegnap bekapcsolva fény se jött belőle! Ránéztem telefon kamerájával, jön e belőle olyan fény amit nem látok, és jött, mintha távirányítót néznék!
Gondoltam akkor elmozdulhatott belőle a kristály, szétszedtem! Hátul egy bazinagy lézer dióda, középütt a hibrid kristály, ami szerintem a helyén van, elöl egy lencse, ez állítható.
Zöld fény jön ki már belőle, csak harmat gyenge!

Mekkora árammal kellene ennek mennie?
Én fél ampert mértem, és 1,7V környéki feszültséget! Pontosabb mérés ma.
Hogy lehetne kitalálni mi a baja?
Hogy lehet megtudni, hogy infra (lézer)dióda nem e haldoklik már?
Illetve bármilyen építő jellegű hozzászólást szívesen veszek!
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2024
(#) Gafly válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Szerintem is csak elmozdult...
(#) dB_Thunder válasza Gafly hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Ez, hogy szétszedve belül nem látok elmozdulást!
Elméletileg egybe van a kristály.. csak tengely irányú beállítást tudok eszközölni!
(#) user1914 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 17, 2024 / 1
 
Szevasz!
Valahogy így kellene kinéznie belül.
Itt látható.
Üdv. M.
(#) dB_Thunder válasza user1914 hozzászólására (») Jan 18, 2024 /
 
Köszönöm válaszod!

Ennél egyszerűbb az enyém! Nincs az IR dióda, és kristály közt lencse, sőt szerintem a kristály után is csak 1 collimating lencse van!
A napokban nem tudtam vele fizikálisan foglalkozni.
Attól félek oda az IR dióda, az ugyanis tök csupasz! Nincs neki hermetikusan zárt háza! Majd lövök róla makrót!
Épp most néztem IR dióda forrást, ezt: https://www.tme.eu/hu/details/905d1s09ua/lezerdiodak/laser-components/
Bár ez impulzus, nekem meg folyamatos kellene, vagy kis árammal mehet folyamatosan is??

Ennek a küszöb árama 750 mA, ez gondolom azt jelenti, hogy ez alatt nincs fény?!?
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2024
(#) horcsab válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 18, 2024 / 1
 
Ez a dióda 2 okból sem lesz jó. A hullámhossz közepe 905nm, neked meg 808nm kell!
Az impulzus üzem pedig 0.1% maximális kitöltéssel mehet. Ezzel nem lesz látható fényed.
Folyamatos üzemű pumpadióda kell. Azt szintén vedd figyelembe, hogy a kristályokat sem lehet túlhajtani, mert tönkremennek.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2024
(#) dB_Thunder válasza horcsab hozzászólására (») Jan 18, 2024 /
 
A hullámhossz esetleges eltérése bennem is felmerült, mikor keresgéltem, de nem folt a fejben mekkora kell.
Mit értesz az alatt, hogy nem lesz jó? Abszolút nem lesz fénye, vagy a zöld szín árnyalata eltolódik a sárga felé?

Idézet:
„Folyamatos üzemű pumpadióda kell.”
Erre gondoltam! Nekem is "furcsa" volt, hogy mekkora teljesítményt megadnak erre a tokra!

Folyamatos üzemre ezeket találtam, a hullámhossz tartományként van megadva!:
https://www.tme.eu/hu/katalog/lezerdiodak_112302/?params=1089:19528...tock=1

Jó lenne tudni mekkora dióda kell, az 1W-os ára azért már húzós! 300-400mA küszöbáram, viszont a fél wattos már lehet hogy kicsi! Lemegyek mérni...
(#) dB_Thunder válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 19, 2024 /
 
Arra jutottam, hogy az áramgenerátort 0-655 mA közt lehet állítani, így elviekben a fél wattos dióda elég lehet, aminek azért barátibb az ára! Ez:https://www.tme.eu/hu/details/lcu80e053a/lezerdiodak/laser-components/
(#) dB_Thunder válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 19, 2024 /
 
A mostani dióda
(#) user1914 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 19, 2024 /
 
A fény a kis kocka közepéből jön ki, vagy a fehér zselé szerűből?
Mert akkor annak a kör közepén kellene legyen.
Üdv. M.
(#) dB_Thunder válasza user1914 hozzászólására (») Jan 19, 2024 /
 
Az lecsavarozott téglalap oldalán van egy kicsi chip, 2 db arany huzal megy rá, annak a felső élén kellene kijönnie a fénynek! Ez biztos nem mozdult el. De én így kiszerelve nem próbáltam!
Még nem volt kedvem megvakulni! Másik, hogy valahogy láthatóvá kellene tenni az infrát...

Kivettem a kristályt tartalmazó tömböt is, amit még valahogy félbe lehet szedni. AZ IR oldalon egy sík "üveg" ablakkal kezdődik, belül bármi is lehet , a másik oldalt pedig rá van ragasztva a az expanding lencse.
(#) horcsab válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 19, 2024 /
 
Nem lesz kijövő lézerfényed.
A hullámhossz nem tud eltolódni. Csak ezen az egy frekvencián dolgozik, pont ez a lézer egyik lényege.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2024
(#) dB_Thunder válasza horcsab hozzászólására (») Jan 19, 2024 /
 
Hangosan gondolkodom: Ha a rubinnak tök mindegy a gerjesztő fény hullámhossza, mert ívlámpával vagy villanó lámpával gerjesztik, akkor miért finnyás az Nd:YVO kristály a gerjesztő fény hullámhosszára?
(#) dB_Thunder válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 19, 2024 / 1
 
Közben tanulok, a rubinnak se mindegy..
Idézet:
„Nd3+:YAG lézerek folytonos üzemmódban is használhatók. A kristály számos abszorpciós sávval rendelkezik a 300 nm-900 nm-es tartományban. Ezek közül, a diódalézeres pumpálás lehetősége miatt, a 4I9/2→4F5/2 átmenethez tartozó 808 nm körüli erős abszorpciós sáv az egyik legfontosabb.


Idézet:
„A Nd3+:YVO4 lézereknél az emissziós hatáskeresztmetszet ötször nagyobb a YAG lézerekénél, és a 809 nm körüli erős és széles abszorpciós sávja különösen alkalmassá teszi a diódapumpálásra.”


Tehát több hullámhosszú fényt is "megisznak", de azt érdemes használni amire a legérzékenyebbek!
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2024
Következő: »»   76 / 76
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem