Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   81 / 1673
(#) sirály12 válasza lidi hozzászólására (») Júl 7, 2007 /
 
Nagyon jó lett. Gratula.

Kapcsirajzod lenne erről a cuccról, mert én is megcsináltam a saját vfd meghajtóm, de valamiért nem jó.
(#) MaSTeRFoXX válasza lidi hozzászólására (») Júl 7, 2007 /
 
Szép, bár tényleg jó sok alkatrész van benne
Nekem is van egy viszonylag nagy karakteres VFD-m, 4 karakteres, órában volt, még nem jöttem rá hogy kéne illeszteni mikrovezérlőhöz, minél kevesebb alkatrésszel
(#) hnsz2002 hozzászólása Júl 7, 2007 /
 
Nos, tudom, hogy nem sok keresnivalóm van itt az erősítők, fényorgonák, labortápok, oszcilloszkópok meg hasnolók társaságában, de azért én is megmutatnám, mint kezdő miket alkottam eddig.
LPT portra egy óra, a hardver teljes valójában: http://hnsz.uw.hu/HPIM2123.JPG
Ennek működéséről egy videó: http://hnsz.uw.hu/HPIM2124.MPG
Igen, a doboza egy hangszóróé volt, de mivel az elfüstölt, így az óra került bele. A hardver baromi egyszerűen van megoldva. Vezeték, 8 470Ohm-os ellenállás, 4db közös katódú hétszegmenses kijelző, két kocka alakú sárga led, meg 4 BC182-es tranzisztor. A működése időmultiplex alapú. És minden, amit tud, ahogy működik, azt mind a vezérlőprogramjában csináltam meg, mert egyenlőre programozni sokkal jobban tudok, mint áramkört építeni.
Nem tudom mennyire látszik a videón, de a gép elején van két fordulatszám-szabályzó LM317-tel a proci illetve a házhű ventinek, amit én alkottam. A kék ledek szintén az én munkám...
Aztán van itt még egy multivibrátor, mindenki ezzel kezdi az elektronikai pályafutását. (Nekem ez a második volt, nyák hiányában egy kartonpapírra forrasztva ): http://hnsz.uw.hu/HPIM2125.MPG
És van egy sima villogó egy 555-össel: http://hnsz.uw.hu/HPIM2126.MPG
Ezzel viszont nagyon érdekesen működik az én kis "labortápom" (nem igazi labortáp, de nekem ez a minden, ezzel próbálok ki mindent)... Egy 9V/400mA-es trafó (egy régi kiszuperált magnóból), 4 egyenirányító dióda, és egy 2200µF-os kondi. És amikor a 555-ös villogóm bekapcsol, akkor olyan hangja van a tápnak, mint amikor két vezetéket összeérintesz, és szikrázik egy picit. Ez mitől van? Nem hiszem, hogy a 4 led meg az 555-ös annyira megterhelné...
Most pedig EZT tervezem megcsinálni...
Tudom, nagyon gyenge, de ahogy elnézem itt a belinkelt képeket, akik komolyabban foglalkoznak vele, azoknak komplett műhelyük van, mindenféle műszerekkel, nekem erre városi diákként egy 10 emeletes házba nincs lehetőségem, se pénzem. De nagyon érdekel a dolog, és szeretek kísérletezgetni is, bár gyakran a szűkös anyagiak miatt csaka Tina-ba, viszont nagyon sok dolgot nem értek még egy-egy kapcsolási rajzba... Nem látom át, nem tudom, hogy mi miért van. Esetleg örülnék neki, ha tudnátok valami könyvet adni, amiből tanulhatnék, lehetőleg elektronikus formában. Nem kell teljesen az alapoktól, azzal tisztában vagyok, hogy mi az áram, a feszültség, tudom hogy működik egy tranzisztor, egy kondi, stb.... Mondjuk úgy, hogy egy erős alapom van.
(#) zoly15 válasza hnsz2002 hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
szia tetszik ez az óra!
de miért nem linkelted be a videót és a képet igy:
kép
videó
(#) zoly15 válasza hnsz2002 hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
végigolvastam amit írtál és szerintem a
Idézet:
„Hobbielektronika”
című könyvvel kezd nagyon jó kis könv így így néz ki a könyv nagyon sok hasznos infó van benne

üdv!
(#) fureszk válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Nekem az elektronikai alapismeretek című könyv tetszett. Az elején elég gagyi, nem rendes kapcsolás hanem az alkatrészek vannak lerajzolva, de a végére bevisz a sűrűbe. Logikai áramkörök, stb...
(#) fureszk válasza hnsz2002 hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Szia! Tetszik az óra. Látom, delphiben programoztad. Én is abban programozok, majd beszélhetnénk valamikor (taníts, mester). Jah és a videón szúrtam ki a delphi7 könyvet.
MSN-ed van?
(#) lidi válasza hnsz2002 hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Nagyon baba a hangszóró vekker. Én is így vagyok az elektronkikával: programozni jobban tudok.

A vfd után érdeklődőknek:
Az én vfd-m is lpt-ről van meghajtva most, majd később pic-el tervezem. Tényleg egy alkatrész temető a mai cuccokhoz viszonyítva. Ez egy régi számológépből van kitermelve, ott egy cél mikrokontroller vezérelte. De szerencsére nem egy nagy tétel 5db ttl ic + egy kupac bc212. Kapcs rajzokat fel fogok tenni, nekem is innen segített egy fórumtárs, bár a fűtőáramkör saját tervezés.

A futo aramkorben a 105Ohm a fűtőszálat helyettesíti.
A másik kapcsolás a szegmens és rács vezérlő. Nálam egyforma mind. A 330-ohmos ellenállatot én elhagytam, nem kellett, nem jött létre nélküle se túl nagy áram. Bár a csőről nincs adatlapom sajna, de 8 -as kijelzésnél is csak kb 10mA folyik, sztem az nem veszélyes. A rácsokat egy 74154 demux + 7407 OC kimenetes ic hajtja meg. A demux miatt 13 karakterre elég 4 bemenet így. A szegmenseket pedig 7406 OC kimentes. A csőhöz szükséges viszonylag magasabb fesz miatt kellett OC kimenet. Ide 8 bemenet kell, a tizedes ponnt miatt, 7seg meghajtoval ezt is lehet redukálni 4 re, de akkor betüket nem tudunk kijelezni. Ezek az ic-k 30V ig bírják, bár most még csak 12V al hajtom. Régi pc kártyákból vannak ezek kitermelve. Lehuzzák földre a kivánt fokozat tranyó lábát, ami ekkor 12V ot kapcsol.

A kapcsolás azért ilyen, mivel semmi adatom nem volt a csőről, és ez a legrugalmasabb kivitel. Ha kell simán tudom növelni a fűtőfeszt, meghajtófeszt, stb.
(#) rooney hozzászólása Júl 8, 2007 /
 
Sziasztok! Építettem egy LM1875-ös erősítőt Raktam bele előerősítőt, kivezérlésjelzőt, hangszóróvédelmet meg sok minden mást. Itt van néhány képItt van néhány kép.

Legközelebb tessék linkelni! --szabi83
(#) isamisa válasza rooney hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Ezt már láttam valahol....
(#) raron válasza rooney hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Nagyon nagyon szép!
Hogyan feliratoztad?
(#) rooney válasza isamisa hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Igen láthattad, mert először egy TDA1554 Q végfok volt benne.
(#) isamisa válasza rooney hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Ááá viláágos.. Csak a trafó mérete azóta sem nőtt...


(#) rooney válasza raron hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
A feliratozást nagyon egyszerűen csináltam. Kifúrtam a hátlapon és az előlapon az alkatrészek helyét. Aztán be szkenneltem az egészet és beraktam a képet a wordbe. Megszerkesztettem az egészet és vettem egy olyan lapot amire lehet nyomtatni és hátulja ragasztós. Aztán már csak fel kellett ragasztani.
(#) rooney válasza isamisa hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Már rajta vagyok a dolgon. Egy külön tápegységet fogok csinálni trafóval meg mindennel együtt!!
(#) rooney hozzászólása Júl 8, 2007 /
 
Elnézést kérek hogy nem linkeltem!!de a 4 képből már véletlenül 1-et felrakam. A többi az teljesen új kép volt!
(#) szabi83 válasza rooney hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
nekem nem tűnt újnak
(#) pbalazs hozzászólása Júl 11, 2007 /
 
A múlt héten volt egy kis időm kitakarítani a fiókot.
Ezeket találtam benne:
1. PIC16F872 (kontroller)
2. RS5C372A (óra IC)
3. MAX6635 (hőmérő)
4. PCF8576 (LCD vezérlő)
5. egy régi fax LCD-je
6. egyéb apróságok

Na ezeket összelapátoltam egy panelre, meg írtam egy kis programot hozzá és ez lett belőle. Középen az idő, bal lent a dátum, jobb lent a hőmérséklet. Ahol nincs semmi a kijelzőn, ott csak spéci ábrák, meg feliratok vannak, nem lehet használni semmire.
(#) raron válasza pbalazs hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Grat. Nagyon szép.
Óránként csönget is?
(#) JZoli válasza pbalazs hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Hogyan tudsz ilyen szép panelt csinálni? Nagyon tetszik, csak gratulálni tudok hozzá.Ilyen fiók nekem is elkelne ahol ennyi jó alkatrész található.
(#) pbalazs válasza JZoli hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Fotózással készült.

Csöngetni nem tud, mert minek? A csengetést megírni egyébként nem feladat, csak nekem nem kell ilyen funkció. Valószínűleg visszakerül a fiók aljára oda, ahol az alkatrészek voltak.
Bár van hangszóró és LED kivezetése, de nem használom.
Meg van kb. 10 nyomógomb bemenet, de 3 elegendő a beállításhoz.
(#) Rapidus hozzászólása Júl 11, 2007 /
 
Első -számomra- komoly munkám vzoole féle hőfokszabályzós pákaállomás. Sikerült, szépen üzemel.
(#) tbence3 válasza pbalazs hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Ejha! Nagyon szép munka! Gratulálok! Tetszik az lcd.
(#) kocsgab002 válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Szép kivitelezés, korrekt első projekt. Szerintem még nagyon sok szép dolgot fogsz csinálni
feliratozás lesz rajta?
(#) tbence3 válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Egyre szebb munkák látnak napvilűgot. Nekem is ilyen állomásom van de én 1 éve vettem boltban. Mostmár lesz mivel újabb, szebb munkákat készíteni.
(#) Rapidus válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Köszi az elismerést, jólesett.
Előbb-utóbb felirat is kerül rá, da ahhoz fénymásoló szalonba kell eljutnom. mert sz.gépes megrajzolás után öntapadó fóliára kell nyomtatni, és lamináltatni. (ötlet by MaSTeRFoXX)
(#) Rapidus válasza tbence3 hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Köszönöm :worship: igyekeztem (de az elismerés nagyobbik része vzoole-t illeti, aki kitalálta. Én -bár nekem elsőre ez is kihívás volt- "csak" utánépítettem. És valóban nem volt pákám, ezt is egy kölcsönkért 10 éves, Wellerrel raktam össze. De már van egy Solomon pákám, és egy állomás is hozzá, nem is akármilyen.
(#) pbalazs válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Első munkának zsír, meg egyébként is.
Az én első cuccom már nem is tudom, mi volt, de biztos, hogy nem ilyen frankó...
(#) gerry válasza pbalazs hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Nagyon szép ez a fotózott nyák. Gratula!!!
Hasonló Lcd-vel és vezérlőjével rendelkezem.
Valami tölő lehetett régen. Nagyon jó ötletet és ihletet adtál mire is lehetne felhasználni. Óra! Lithium akksi töltő. Ezért érdemes volt összedobni ezt a remek kis szerkezetet. Mégegyszer gratula a szép munkáért!
(#) tbence3 válasza pbalazs hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Annó nekem egy astabil mutitvibrátor volt.
Következő: »»   81 / 1673
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem