Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házilag építhető fémkereső
Lapozás: OK   37 / 269
(#) sfthomas válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 19, 2011 /
 
Kicseréltem 1k-ra, és így tényleg jobban látszik a 5534-es kimenetén ha fémet közelítek hozzá. Mateatek kolléga küldött nekem szkópfelvételt (köszi!), ahhoz képest viszont még mindig kicsi a változás.
Az integrátor után mindig semmi sem változik (a mintavétel a 'válaszjel' lecsengésénél kezdődik), pedig a mintán magán látszik a változás, csak az integráltján nem. Mondjuk azt nem is nagyon tudom hogy kéne kinézzen, csak tippelni tudok.
Ha kicserélem az LN358-at TL072-re, akkor javul a helyzet - el tudok érni 8-10cm érzékenységet egy masszívabb fémtárggyal (ami 0-hoz képest nagyon jó arány ), de tovább nem megy. Ez amiatt furcsa nekem, mert elvileg az erősítés ugyanakkora, ennyivel másabb a TL072? Ha igen, mitől?
Most csak arra tudok gondolni, hogy a tekercs sikerült nagyon félre - a héten ha lesz 0.5-ös drótom, megpróbálok csinálni egy radiálisat, azzal elég jó eredményeket értek el a geotech fórumokon.
(#) Ge Lee válasza sfthomas hozzászólására (») Szept 19, 2011 /
 
Csak ezeket találtam.
(#) arion válasza sfthomas hozzászólására (») Szept 19, 2011 /
 
Ha jól emlékszem más a két IC slew rate értéke, a TL... gyorsabb mint az LM... a TLC meg méggyorsabb... lehet fokozni de minek...
(#) igor4122 hozzászólása Szept 20, 2011 /
 
Üdv mindenkinek.

Szeretnék segítséget kérni egy fémkereső megépítéséhez.
Végigolvastam a fórumot, de sajnos a bőség zavarában (és nyelvtudás hiányában) nem tudom melyik kapcsolást válasszam.
A készüléket az alábbiakhoz használnám:
- Kert teljes megtisztításához a fémhulladékoktól (szögek, vajlingok, kerítés darabok, stb.),
- Beszakított horgászólmokhoz a Duna parton és a vízben (iszapos, homokos, földes, kavicsos, sziklás szakaszok),
- Érmézésre változó talajviszonyok között (száraz, nedves),
- Elhagyott arany-ezüst ékszerekhez (ha anyám kertészkedik)
- Elhagyott alumínium sátorcövekek (mint fogyóeszköz) felkutatására (Duna parton, száraz és nedves talajban),
- Patakmederben (csak kipróbálásra, nagyon magnetites)
Akkumulátorom, töltőm van így ezeket nem számítva 15-, maximum 20ezerből gazdálkodnék.
Azt olvastam hogy a PI gépek mély keresők, sajnos azt is hogy abszolút hallásuk van, nekem pedig fontos hogy szelektáljon.
Továbbá jól jönne ha a keresési mélységet is be lehetne állítani és például egy led sorral kijelezni az aktuális állapotot
(pl. 1.led 0-10cm, 2.led 0-20 vagy hasonló), villoghat is a kisebb fogyasztás miatt.
Mutatós műszert, LCD-kijelzőt a fogyasztás csökkentése céljából két led sorra cserélném (piros: összes fém, zöld: színes-, nemesfémek)
amik a jel erősségét (a fém méretét?) is jeleznék, szintén a fogyasztás okán szeretném a hanggenerátort néha kikapcsolni.
Ezenfelül fontos hogy a gép kipróbált, megbízható típus legyen (Equinox felejtős), a talajra ne legyen érzékeny, és a hangolással se kelljen foglalkozni.
A tekercset is magam készíteném, melyik lenne a legjobb (DD, lapos, hagyományos), van itthon UTP kábelem sajnos nem tömör hanem sokszálas
(AWM E329905 STYLE 2835 24AWG 60oC 30V VW-1 TIA/EIA-568B.2 CAT.5E PATCH CABLE B0110J081Z) ez esetleg megteszi?
Az alkatrész gyűjtés, építést pontos kapcsolási rajz/alkatrész lista (esetleg nyákterv) birtokában rögtön megkezdem, egyedül a hangolást nem tudom
megoldani (nincs szkópom) így ahhoz hozzáértő fórumtársak segítségét kérem.
Mielőtt bárki felróná hozzá nemértésemet szeretném leszögezni, hogy mindenképpen szeretnék saját magam építeni egyet mert abban nagyobb örömöm lelném,
mint a készen vettben.
(#) Ge Lee válasza igor4122 hozzászólására (») Szept 20, 2011 /
 
A leírtak alapján pedig én azt mondom hogy vegyél inkább használtat, a saját készítésűben nem sok örömöd lesz. Olyat ami neked jelzi a tárgy lehetséges mélységét 20ezerből nem fogsz összehozni, ez gyáriban a több százezres kategória. Lehet ugyan rá fabrikálni egy utólagos LED kijelzést, de ennek nem sok értelme van mert abból még nem derül ki hogy a válaszjel adott változása egy közelebbi kisebb, vagy távolabbi nagyobb tárgytól származik. Nem a benne lévő félvezetők árából kell kiindulni elsősorban, az néha tényleg nem több 3-4 ezer forintnál.

Ha mindenképpen építeni akarsz próbáld meg az MD1-et vagy a Silver Star-t. Előbbiről a 2003-as RT évkönyben megtalálsz mindent, az olcsóbb kínai gépekkel egyenértékű.
(#) Eticsiga válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 20, 2011 /
 
Neked megvan a 2003-as RT évkönyv? esetleg ha másnak megvan, a Silver Star leírásátfel tudná rakni. Én mindíg csak részleteket találtam róla
(#) Ge Lee válasza Eticsiga hozzászólására (») Szept 20, 2011 /
 
Abban az nincs benne, de ha felmész a metaldetector.hu-ra ott mindent megtalálsz róla.
(#) Eticsiga válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 20, 2011 /
 
köszi a segítséget
(#) arion válasza igor4122 hozzászólására (») Szept 20, 2011 /
 
Nem beszéllek le az építésről, de pár dologra azért felhívnám a figyelmedet.

Kezdőként, semmiképp sem kezdeném egy szelektálós műszer építésével. Nincs hozzá sem tapasztalatod, sem műszerparkod.
Márpedig oszcilloszkóp, mindenképpen kell a műszer beállításához, de főleg a fej hangolásához.
DD fejet biztos hogy nem építenék első fejként, a kudarc garantált.
Minimum kell egy multiméter ami kapacitást is tud mérni, de még jobb ha induktivitást is.
Egy egyszerűbb PI géppel már van valami esélyed, de az első gép szinte biztos hogy nem, vagy nem jól fog működni. Szelektálós géppel esélyed sincs elsőre.

A felsorolt tudást, 20 e Ft anyagköltségből, nem fogod kihozni. Ahogy mások is mondták ez már több százezres ha nem milliós kategória. Nyomtatott áramkört csak gyakorlattal tudsz készíteni. Kézzel rajzolt és egyebek, felejtős. Ide már jó minőségű nyomtatott áramkör kell.

A tekercs elkészítése a legkritikusabb, nem lehet akármilyen drótból tekerni ami a spájzban van, az UTP kábelt meg kapásból felejtsd el. Megfelelő méretű 0,2-0,8mm -es zománchuzal kell.
Ha az első géped működik majd és legalább 30-40cm-t tud akkor annak már örülhetsz.
Elektronikai ismeretek, forrasztás, alkatrész, mérés, szükségesek. Ha úgy érzed menni fog , akkor sok sikert.
De én is azt javaslom, hogy ha még idén szeretnél keresgélni, akkor vegyél használtat.
Ha ráérsz megszerezni a tapasztalatokat, és ráér hogy csak 2-3 év múlva lesz egy használható PI géped, akkor fogj bele az építésbe.
Rögös út vezet a sikerhez....Az pedig hab a tortán, hogy nem elég a jó elektronika, és jó fej, kell egy jó mechanika is a keresőnek, különben mit sem ér az egész....
(#) Cavalier válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 21, 2011 /
 
A fenti igények maradéktalan kielégítésére viszont nem jók az RT-s gépek.. Ott tényleg mélyebben kéne a zsebbe nyúlni, illetve nem is tudok olyan kész, utánépíthető projektekről, ami ezeket tudná. Azt hiszem, a kérdést feltévő kolléga kicsit naiv.

Én kezdésnek egy Hammerhead-et csináltam, jó kis PI gép, nem túl bonyolult, de igényli, hogy az embernek legyen némi felszerelése, és tapasztalata áramkörépítés terén. Ebayről rendeltem a kéttekercses PI fejet hozzá, így is benne maradok a 20ezerben. És lassan már elkezd működni is.
(van még egyébként pár NYÁK-om, ha valakit érdekel. )

Hobbi célra ez a legjobb, és itt a legnagyobb az esély a sikerélményre. (főleg, aki egy rozsdás patkónak is tud örülni, mint egy hülyegyerek. )
(#) Cavalier válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 21, 2011 /
 
Nos, attól függ honnan nézzük. Egy olyan profi gép kifejlesztése annyi idő, és pénz, hogy jobban megéri venni egyet. (pl. Magnum, 250e-ért)

Én csöves gitárerősítővel vagyok úgy, hogy annyit költöttem már barkácsolásra, hogy abból vehettem volna 1-2 jó, profi cuccot. De ez a hobbi lényege végülis. Nekem is tervben van egy komolyabb kereső fejlesztése, előbb PI, aztán valamilyen IB jellegű, processzoros. 5 év múlva lehet, hogy meg is lesz, és benne lesz párszázezerben
(#) mateatek válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 21, 2011 /
 
Én a Puls Star-G első példányát kb 8 ezer forintból építettem. Amit tudtam bontottam, és saját magam készítettem. Még az akkuk is bontásból származnak. A tudásához képest szerintem nem volt érte nagy pénz.
http://kephost.hu/image-E11E_4E79BFC6.jpg
(#) Pubby hozzászólása Szept 21, 2011 /
 
Sziasztok
Egy olyan furcsa kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy van e valakinek egy működő fémkeresője egy hétre kölcsönbe.
2-3 centis fém tárgyakat szeretnék vele megtalálni olyan 10 centi mélységű homokban.
"Legalábbis ezt a feladatot kaptam"
Szívesen elszórakoznék az építéssel én is de sajna munkámból kifolyólag nem sok időm van rá.
Választ előre is köszönöm
(Budapest és környéke)
(#) Ge Lee válasza Pubby hozzászólására (») Szept 21, 2011 /
 
Nem nagyon fognak tolongani a jelentkezők. Kérdezd meg a Ferit (metaldetector.hu), kallódik nála néha 1-2 darab, ha szerencséd van csekély térítési díj ellenében talán kölcsön is adja.
(#) igor4122 hozzászólása Szept 21, 2011 /
 
Üdv.

Köszönöm a válaszokat.
Elnézést ha hülyeséget írtam, de nem igazán tudom mit lehet elvárni egy házi készítésű fémkeresőtől, ugyanis nekem még nem volt ilyenem.
A beállítható keresési mélységről valahol a fórum elején olvastam, talán a minipuls-al kapcsolatban.
Azért döntöttem az építés mellett mert nem tudom hol lehet 15e-ért jól működő, használt keresőt vásárolni (meg a barkácsolás öröme miatt), a Vatera és társaitól meg idegenkedem (sok rosszat hallottam róla).
(#) igor4122 válasza igor4122 hozzászólására (») Szept 21, 2011 /
 
Azt elfelejtettem megkérdezni hogy akkor melyik gépet érdemes elkészíteni, melyik a legmegbízhatóbb, illetve mit tud?
(#) arion válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 21, 2011 /
 
Már ne haragudj te sem, de elolvastad hogy mire válaszoltam?
Filléres ickből megépítesz egy olyan gépet ami a tárgy földben lévő mélységét led sorral jelzi, 10cm/led?

Ez még profi gépekben sem pár ezres kategória....

Egyébként meg az RT-ben lévő fémkeresőket, én majdnem mind megépítettem kísérletezési céllal.
Meg még sok másikat is...

Játékra jó... terepen, komolyabb munkára, nem.

Ha te egy tv-ből kitermelt drótból tekersz fejet....meg is lesz az eredménye....

Nem gondolod, hogy akik itt segítenek másoknak, tapasztalatból beszélnek, hogy segítsenek azoknak akik most ismerkednek a témával.

Nem lebeszélni akarunk senkit, csak a felesleges köröket minek megfutni? Én speciel sok éve foglalkozok fémkeresőkkel, hidd el, nem a levegőbe beszélek amikor javaslok vagy ellenzek valamit.
Ezeket a köröket már megfutottam, és tanultam belőle.

Ha valaki élete első gépét akarja építeni, ne rögtön egy profi, több százezer forintba kerülő géppel egyenértékű keresőt akarjon építeni.

Márpedig a kérdező igényeit egy ilyen kategória fedi le.

A profi gépekben sem azt kell megfizetni hogy mennyibe kerül alkatrészárban, hanem a kifejlesztésébe beleölt munkát. Nem véletlenül kezelik a tekercsek paramétereit féltve őrzött titokként, és nem véletlen a nyomtatott áramkör mintázata sem.

A felhasznált anyagok sem találomra lettek kiválogatva.
Aki így épít gépet, hogy mi van otthon, az biztos hogy nem lesz jó gép. Még a csatlakozó és a fejkábel megválasztása is kritikus.
(#) arion válasza mateatek hozzászólására (») Szept 21, 2011 /
 
Nagyon is jó....
(#) Ge Lee válasza igor4122 hozzászólására (») Szept 21, 2011 /
 
Ahogy már azt az előző oldalon is írtam inkább ezekből válassz ha mindenáron építeni akarsz. Vannak ennél jobbak is de azokról semmilyen magyar dokumentációt nem fogsz találni. Ha perfekt vagy oroszból, lengyelből vagy szlovákból akkor jobb a helyzet.
Figyelni kell a használtakat is, néha meglepően olcsón hozzá lehet jutni egy egy géphez.

kit.jpg
    
(#) igor4122 válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 21, 2011 /
 
Köszönöm a választ.
Ezek közül melyik a jobb, mit tudnak?
Idézet:
„Figyelni kell a használtakat is, néha meglepően olcsón hozzá lehet jutni egy egy géphez.”
Ez eddig rendben, de hol?
(#) mateatek válasza igor4122 hozzászólására (») Szept 21, 2011 /
 
A jó keresőnél nem a pénz a leglényegesebb. A lényeghez a Madame-ot tudnám idézni.
"Jó munkához jó szerszám kell. És tapasztalat"
(#) Yowie válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 21, 2011 /
 
Szerintem az ijesztő, amit Te írsz. A fémkereső nem egy egyenes vevő. Igaz, egy normális gép (nem az RT évkönyvben van) alkatrész igénye kb 10ezer, egy jó minőségű SVHS kábel 1,5m, maga 1500-2000, nem sok. Kell még doboz, akku, nyél. Lehet persze partvisnyelet, meg pakundeklit használni, trabanton is lehet járni meg gyalog is, ha valakinek ez az igénye, ám legyen, de iylen szintű dolgokat a játékboltban is lehet kapni bagóért. Egy normális fej elkészítéséhez nem javaslom a bontott kábelt és megfelelő minőségű műgyanta is vagy 5000Ft, amiből sokat el fogsz használni a sokadik fejhez, ami majd működik. És akkor hol van a több száz munkaóra, műszerek, utánnajárás?!
(#) Glitter válasza igor4122 hozzászólására (») Szept 22, 2011 /
 
Beütöd a google-ba: "Eladó fémkeresők"
vagy valami hasonlót.
Persze sajnálom ha ebbe az irányba indulsz,
mert azokat a sikerélményeket nem lehet pénzért megvenni, amit egy (vagy több) saját építésűnél átélsz.
(#) Yowie válasza sfthomas hozzászólására (») Szept 22, 2011 /
 
Sokan ráfutottak arra is, hogy 8 AA akkuval akarták meghajtani... én is :pirul: na úgy nem megy, kell neki a 12V

Tekercsre egyszer írtam itt egy módszert. A PI tekercs egy érdekes állatfajta. Az equinoxnál mindegy, mert rossz a gép, a surf egy jó gép, ott lényeges.

Működő tekercs: 0,4-0,6 szigetelt vezeték pl. 20cm átmérővel 25menet, ezt kábelkorbács kötéssel jól húzd össze és lakkozd le pl. vizesbázisú parketta lakkal. Tekercset legegyszerűbben deszkába kör alakba vert és hornyosra hajlított szegekre tekerve lehet csinálni, ott meg is lehet kötni. Aztán szedd le a madzagot, próbáld ki. Hangold rá keresőt, nézd a lefutást, meg a gép hangjelzését. Aztán húzz le egy menetet.... Addig szedd le e menetet, amikor már romlik az érzékenység, akkor egyet tegyél vissza.

Lapos tekercsből a legegyszerűbb, ha egy korongra bevágásokat teszel és jobbról balról átvezetgeted a vezetéket, oda valószínűleg jobb a zománc.

Annak, hogy szigetelt vagy zománcozott, az a jelentősége, hogy mennél kisebb kapacitás alakuljon ki a menetek között.
(#) Ge Lee válasza igor4122 hozzászólására (») Szept 22, 2011 /
 
A Silver a jobb, de nehezebb hozzá elkészíteni a fejet és a használata is bonyolultabb. Az MD amolyan "turn and go" típus, bekapcsolod és mész. Ennek az érzékenysége gyengébb, olyan 10-14cm körüli lehet érmékre, a Silver-é 4-5cm-el több.

Egyébként 20-25 körül már találsz gépeket a vakerán is (kép), amik nem komoly gépek, de 12-16cm körüli érzékenységet érmékre nagyjából tudnak. Alkudni kell, ha mindenképpen meg akar szabadulni tőle úgyis fog engedni az árból. Ha meg nem, akkor csak nézegesse.

Régebben 15-ért vettem egyet az unokaöcsémnek, azért 28-at kértek.

vakera.jpg
    
(#) igor4122 válasza Glitter hozzászólására (») Szept 22, 2011 /
 
Üdv.

A gépet mindenképpen építeni fogom, viszont a fejen elbizonytalanodtam, ha nem sikerül(het) házilag elkészítenem akkor lehet hogy azt megveszem.
Amúgy egy fej használtan körülbelül mennyibe fájna, kijönne panel+alkatrészekkel együtt 15e-ből?

Ge Lee: Köszönöm a választ, ezek alapján a Silvert fogom megépíteni.

Azt esetleg tudja valaki hogy Szigetszentmiklósra vezet-e kerékpár út?
(#) Yowie válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Másról beszélünk. Amit belinkeltél, nekem nem fémdetektor. Ha így nézem, szinte mindenből lehet fémkeresőt csinálni, zsebrádióból, mobilból, stb.

Én több évig dolgoztam egy keresőn, egy gyári továbbfejlesztésén, eközben bőven ráköltöttem egy gép árát. Persze közben sokat keresőztem vele, hiszen egy gépet nem lehet tesztelni csak élesben. Végül sok szempontból jobb lett mint a gyári, mégis jobb a gyárival menni. Ez a gép kb15 éve, tán 20 százvalahány ezer volt, most 60 körül is lehet venni. Egyszer voltam vele fémkeresős találkozón, nyugodtan odatehettem bármelyik gép mellé. DE rendszeres keresőzéshez egy Explorert használok.

Nagyon jó dolog építeni, csak a fémkereső építés akkor értelmes, ha van ismeret, műszer, gyakorlat. Azokat a gépeket, amik ezen a fórumon rendszerint felvetődnek, 1-2 kivétellel nem érdemes megépíteni használati céllal, ugyanis 120-140 ezer között olyan új gépek közül lehet válogatni, amik valóban alkalmasak keresőzésre, elektronikai és mechanikai szempontból. Az egyik ilyen magyar maszek gép pl a delta, sok sok fejlesztőmunka eredménye, tényleg veri a gyári gépeket találatban.
(#) sfthomas válasza Yowie hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Én egy 12V-os LiIon akkuról hajtom, az elég-e?
Köszi a tekercs tippet, ezt a kampószeges módszert mindenképp ki akarom próbálni.
Viszont érdekel a lapos tekercs is, annak nem kisebb a kapacitása? Érteni nem értek hozzá túlságosan, de azt olvastam hogy a kapacitás csökkentés jó ötlet, egy lapos tekercs pedig úgy tudom ebből a szempontból jobb.
Nem teljesen értem ezt a korongos megoldást... amire én gondoltam, hogy valamire rajzolok egy megfelelő átmérőjű kört, amit kétoldalas ragasztóval végigragasztok, utána erre a ragasztóra már ráragad a vezeték, szépen csigavonalban, körbe. Bár valami azt súgja, hogy mivel nem tudom rendesen megfeszíteni, nem lesz szép a végeredmény...
(#) Yowie válasza sfthomas hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Az akksi jó, ha nem ejti le a feszt a terhelés. Méregetni kell, egy kollega elcseszett itt 1hete, mire rájött, hogy a lidl-s akciós akku nem jó.

Igen a lapos pont a kapacitás miatt jó, meg gondolom a terének az alakja teszi érzékenyebbé.

Szóval fogsz valami vékony lemezt és bevagdalod sugárirányba, aztán kerülgeted a vezetékkel a körcikkeket.
(#) Yowie válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Megint nem.
Nem drága holmikról beszélek, hanem használhatókról. Az általad becsatolt kapcsolásnak kb a ledes villogóval vetekszik az értelme. Van aki szeret ilyennel babrálni, de a hobby fémdetektor építés az más, olyan, amit csatoltam pl. Ezzel érdemes foglalkozni. PI gépeket is érdemes csinálni, surfot, PI deltát, hammert. Ezeknek van értelme, igaz dolgozni kell velük, és az alkatrész meg kell venni. Az explorer nem drága holmi, nem is nagy csoda, de nekem bevált, egy lorenz, na az más tészta, arra lehet mondani, hogy drága holmi vagy a gpx, ezeknek viszont már valóban nem lehet nekiállni
Következő: »»   37 / 269
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem