Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   8 / 189
(#) _JANI_ válasza tp hozzászólására (») Jan 17, 2008 /
 
A mellékletben szereplő paramétert az az élvezérelt MMV kényelmesen teljesíti. Igaz a mellékelt kapcsolásom elsősorban a kezdőél hatását és jelelekjait szemlélteti. De hidd el tényleg ez az elrendezés kell neked! "Csak" a megfelelő paramétereket kell kiszámolnod.
(#) tp válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 17, 2008 /
 
Köszi! megnézem!
(#) _JANI_ válasza tp hozzászólására (») Jan 17, 2008 /
 
OK! nm.
(#) Kovidivi hozzászólása Jan 22, 2008 /
 
Egy nagyon jó kis példaprogramgyűjtemény!
(#) erobi82 hozzászólása Jan 24, 2008 /
 
Nekem egy olyan időzítő kellene ahol a magas és az alalcsony jel időtartamát, egymástól függetlenül tudjam állítani.Mondjuk a két időtartam maximális hossza 0-(0,1)tól 2 perc legyen, mind a két intervallumba. Próbálkoztam az 555 kalkulátorral de szerintem az nemigazán alkalmas erre, vagy rosszul csináltam...
Nem mondom hogy tegyél fel rajzot, (de azt is lehet ) csak valami 5let.
TNX
(#) PCB válasza erobi82 hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Szia !

Nem nagyon értem, hogy függetlenül ? egy frekiben csak eltolni lehet a magast és az alacsony szintet, de ennek összege mindig 1 Hz.

Üdv!
(#) Hektor13 válasza erobi82 hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Szia! Szerintem megoldható 2 db 555-el, vagy egy 556-al.
Első íc monostabil módban ad egy nagyon rövid trigger jelet 2 percenként a második íc trigger bemenetére, ez astabil módban már egy potival szabályozható magas alacsony arányt produkál. Némi számolgatás azért kell, de így már használhatod a segédprogramok közül a megfelelőt.
(#) Hektor13 válasza Hektor13 hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Elnézést, lehet hogy összekevertem a két fogalmat, astabil- monostabil. Szóval az első íc 2 percenként ad egy rövid trigger jelet...
(#) erobi82 válasza PCB hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Azt úgy értem hogy a pl.:egy relé húzzon meg 25s-re utána engedjen el 5s-re utána megint húzon meg25s-re utána megint engedjen el 5s-re.
De lehet olyan eset is hogy húzzon 1,5 min-ig utána engedjen el 40s-re.
És ezt a 2 intervallumot kellene szabályozni 2 potival.
(#) PCB válasza erobi82 hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Szia !

Értem, a frekit és a kitöltést akarod külön állítani.
Azt 1db 555 -el is lehet elvileg.

Üdv!
(#) titi válasza erobi82 hozzászólására (») Jan 25, 2008 /
 
Hali!
A potméterek középső kivezetését össze kell kötni valamelyik szélsővel, attól függően, hogy adott irányba történő tekerés hatására csökkenteni, vagy növelni szeretnénk az időzítést.
(Remélem érthető.)
Egyébként ez eredetileg Skoda ablaktörlő ütemvezérlőnek készült.
(#) _JANI_ válasza erobi82 hozzászólására (») Jan 28, 2008 /
 
Van rá megoldás!

A tőltést és kisütést külön kell választani!
Egyszerüen kell két poti és két dióda. Értelemszerően az egyik diódát úgy kell bekötni h az (soros potijával) a kondit tölthesse. A másik dióda a kondi kisütését végzi el a soros potméterén kereszül. Mivel, a diódák a töltés és kisütés folyamatát teljesen kettéválasszák, ezért azok függetlenük állithatók be, de állításuk hatással van a mindenkori frekvencia értékére.


S legyen két példa:
(#) erobi82 válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 28, 2008 /
 
Köszönöm.Na ezt összerakom egy próbapanelen.Ha eredménylesz jelzem.
(#) Attila86 hozzászólása Feb 10, 2008 /
 
Egy olyan 555-el felépített monostabil kapcsolásra lenne szükségem, aminek a kimenetén a bemenetére érkező H szint hatására azonnal megjelenik H szint. Amikor a kapcsolás bemenetén lévő H szint L-re vált, akkor induljon az 555-ös monstabil, és a bemenetén lévő H szint megszűnése után még a kimenetén a beállított időzítés idejéig tartsa a H szintet.

Erre van valakinek ötlete?

Amíg írtam a hsz-t, rájöttem Nem baj, mostmár azért is elküldöm.
Egyszerű diódás VAGY kapu a bemeneti jelre és az 555 kimenetére. Az 555 bemenete pedig egy soros kondin és egy felhúzó ellenálláson át kapja a bemeneti jelet.
(#) Attila86 válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
Nem, ez még nem jó.
Ha az időzítés ideje alatt új jel érkezik, akkor az időzítésnek újra kellene indulni.
Erre van valakinek ötlete?
(#) Hektor13 válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
Szia! Ha a kimenetet visszavezeted egy logikai kapun a bemenetre, ezzel blokkolva a bemenő jelet, akkor megoldható...
(#) Hektor13 válasza Hektor13 hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
Most látom, hogy nem jól értelmeztem a kérdést.
Volt egy hasonló problémám, valahogy úgy oldottam meg, hogy a bemeneti jel indított egy órajel generátort, az meghajtott egy számlálót, és ha a bemeneti jel megszűnt, még a beállított értékig tartotta a jelet. Vagyis, az utolsó vezérlő impulzust időzítette...
(#) Attila86 válasza Hektor13 hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
Üdv.!
Nem teljesen értelek. Ha blokkolom a bemenő jelet, akkor végképp nem fog újraindulni az időzítés! Épp az lenne a lényeg, hogy az időzítés az új jelre is érzékeny legyen, mégpedig az időzítés újrainduljon.

Szerintem az 555 reset lábával kellene játszani; minden impulzusnak elöször resetelnie, majd indítania kellene az 555-öt...
Igen, talán az is elegendő lenne, ha a reset és trig. lábakat egyszerűen összekötném.
(#) Hektor13 válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
Üdv!
Ha a reset lábat a triggerrel összekötöd, ...hm.. pont akkor kapcsolod ki az időzítő íc-t, amikor trigger jelet adnár rá. Szerintem nem történik semmi...
(#) Attila86 válasza Hektor13 hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
A reset lábnak kicsit hamarabb kell H szintre váltania, mint a trigger lábnak.
(#) Hektor13 válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
Szia! Mellékelek egy kapcsrajzot.
A bemenet jel amikor magasra vált, a nem kapu akkor engedi a számlálót működni. Ha leszámolta a jumperral beállított értéket, akkor reseteli a 555 íc-t, és nem számol tovább. Amikor a bemeneti jel alacsonyra vált, a számláló, akár hol is tartott, alaphelyzetbe állítja magát.
Ha elhagyod a bemeneti nem kaput, akkor az időzítés a bemeneti jel alacsonyra váltása után indul meg.
Szerintem ez neked jó lesz!

idözit07.jpg
    
(#) zsuscsinyo hozzászólása Márc 17, 2008 /
 
sziasztok, nekem egy olyan probléma lépett fel az 555-tel, hogy építettem egy monostabil multivibrátort, a trigger és a föld közé tettem egy fototranzisztort ez indítja az időzítőt. az 555 egy 1sec-os impulzust küld a 4017-es számlálónak. Azonban az lépett fel nálam hogy amikor kiadom neki az első jelet akkor be is kapcsol, le is adja a jelet az 555, utána vissza is áll a 0-ra, viszont 1mp mulva ugyanez bekövetkezik csak azt nem értem miért egy parancsra 2x indul az időzítő.

Ha tudnátok megoldást azt megköszönném!

receiver.jpg
    
(#) tommy55 hozzászólása Márc 17, 2008 /
 
Sziasztok! Az lenne a kédésem, hogy a segédprogramok között van egy astabil multivibrátor 555-tel és mennyi a C2 kondenzátor értéke.
(#) proba válasza zsuscsinyo hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Nekem az ilyen háromlábú fotovevőkkel az volt a bajom ,hogy nagyon zavarérzékenyek (tápra,fényre),lehet az 555 jogosan indul.(bár nem értem miért pont 1mp mulva.)
(#) _JANI_ válasza zsuscsinyo hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Lehet, hogy a fotovevő a ludas!?
Az 555-ös 2. lábát 100K-val +UT-re huzni. S a fotovevő kimenete és a 2. láb közé egy (kerámia) kondi kellene, úgy 100nF-680nF -os. Ezzel a fotovevő kimenetéről csak "határozott" szintváltásra billen az 555. [off]Pesze, attól még zavarjeleket felszedhet a környezetéből, az optoérzékelő!!!
(#) _JANI_ válasza tommy55 hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
A C2 kondenzátor a belső referenciapontot hidegíti! Értéke rendszerint 10nF-470nF. De általában a 100nF elég szokott lenni! Vagy el is hagyható a kapcsolásból, ha az időzítés pontossága nem kritikus.
(#) tommy55 válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Köszi szépen a gyors választ.
(#) zsuscsinyo válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
megcsináltam amit mondtál 100K a 2.-es lábhoz és az +UT-hez, 100nF a vevő és a 2.láb közé. sajna ugyanez a helyzet, váratlanul indul az időzítő nem pont 1mp mulva hanem amikor pont nem számítok rá a forrasztás precíz (amennyire lehetséges), és nincsenek hosszu vezetékek sem amik a triggert zavarná.
(#) kaqkk válasza zsuscsinyo hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Infrával indítod ???
ha igen tegyél infra szűrőt a vevő elé !
ez egy fekete diafilm darab
szerintem külső fény zavar bele !
(#) zsuscsinyo válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
negatív. folytatja a hülyeségét.. viszont a triggert 50k-val felhuztam a pozitiv tápra most így már 4-5 percenként. Leviszem amennyire tudom és talán... bár nem remélek tőle sokat. Viszont ha a reset lábat egy NPN tranyóval a földre huznám, ha kapja a jelet (- negatívat) akkor felold a tranyo és nem reseteli?! Csak igy nem tudom hogy egy kommersz TV távirányító jelénél ezt ide oda rángatná... Véleményetek?
Következő: »»   8 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem