Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » H-bridge power mosfet-re
 
Témaindító: kartoon, idő: Máj 7, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 3
(#) kartoon hozzászólása Máj 7, 2008 /
 
Udv, keszitek egy motorvezerlot es a neten talaltam hozzaezt a hid kapcsolast. Megepitettem, de idokozben keves lett az 5A amit a tranzisztorok tudnak. Beszereztem nehany 70A,60V teljesitmeny Mosfet-et es kernek egy kis segitseget a kapcsolas ataakitasahoz.

A fet doksija: RFP70N06
A fetnek megvan a P-csatornas parja is.

Elore is koszi a segitseget.
(#) kuner válasza kartoon hozzászólására (») Máj 7, 2008 1 /
 
Szia! Tudtommal ha a tranyók helyett FET-et alkalmazol, akkor elég a gate elektródával sorbakötni egy ellenállást. Kisebb FET-ek esetében ez kb 4,7Mohm, legalábbis ezekkel találkoztam. Szerintem a te esetedben sincs másképpen, de ne hagyatkozzál rám, majd megmondja olyan személy is, aki jobban ért hozzá.
(#) kartoon válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 7, 2008 /
 
a 4,7Mohm jobban tetszik. A 100nA ami a fetek vezerlesere van eleg kicsi.
(#) potyo válasza kartoon hozzászólására (») Máj 7, 2008 / 1
 
Azért ez nem ilyen egyszerű, mert ha a gate-et lebegni hagyod, akkor nem kapcsol ki a fet. Tehát azt le kell húzni a source potenciáljára.

Az a 4,7M az kb. arra lesz jó, hogy megsüsd a feteket, mert hogy tisztességesen nem fognak kapcsolni, az biztos. A gate-et maximum néhánytíz ohmon keresztül kell a vezérlőre kötni.

Mekkora frekvenciával kellene ennek a cuccnak működnie? És mekkora tápfeszültségről?
(#) kartoon válasza potyo hozzászólására (») Máj 7, 2008 /
 
A tapfesz 24V, a freki valtozo, mert PWM fogja vezerelni.
(#) kobold válasza kartoon hozzászólására (») Máj 7, 2008 /
 
Jobb lenne a kisebb ellenállás, még ha nem is hiszed.
A fet bemenete egy kapacitásként is felfogható, adott töltésmennyiséget fel kell halmoznod, hogy kinyisson, illetve el kell onnan távolítanod, hogy bezárjon. Ha túl nagy ellenálláson keresztül teszed ezt, akkor nem lesz elég idő a töltések megfelelő irányú áramlására, vagyis a PWM-jelből egy átlagolt, hullámzó valami lesz, a fet nem igazi kapcsolóüzemben fog működni, melegszik.
Komolyabb elektronikákban is 10 ... 100 Ohm közti ellenállásokat találsz a gate-ek előtt, és a vezérlő IC-nek ettől kutya baja sem lesz (kifejezetten fet-meghajtóknál pedig szinte csak a zavarás csökkentése a szerepe).
(#) kartoon válasza potyo hozzászólására (») Máj 7, 2008 /
 
Talaltam egy kapcsolast, hasonlo parameterekkel mint az enyem.
Itt 10K ellenallasokkal huzzak le a G-et a S- potencialjara. Ezekkel az ertekekkel hasznalhatom en is? Van erre valami keplet?
(#) potyo válasza kartoon hozzászólására (») Máj 7, 2008 /
 
Mekkora lesz a pwm frekvenciája? Az említett oldalon található rajz nem pwm vezérléshez van.
(#) proba válasza kartoon hozzászólására (») Máj 7, 2008 / 4
 
Hát a rendes fet meghajtó kapcsolásokban egy normál ttl szerű kimenet van (tehát pozitív és negatív irányban is van egy egy tranzisztor.) ,vagy transzformátoron keresztül van meghajtva. Ha PWM et akarsz jobb ha elhiszed a 10 ohmot.
(#) andris0523 hozzászólása Jún 13, 2008 /
 
Sziasztok!
Remélem jó helyre írok. Az lenne a kérésem, hogy FET-eket hogyan lehet párhuzamosan kapcsolni?

A választ előre is köszönöm!
(#) potyo válasza andris0523 hozzászólására (») Jún 15, 2008 /
 
Alapesetben összekötöd az ugyanolyan jelzésű kivezetéseket, semmi más nem kell. De attól is függ a dolog, hogy mire használod.
(#) dvdlemez hozzászólása Szept 12, 2008 /
 
hy
szasztok

lenne ezel a fet hid kapcsolásal kérdésem hogy eletros szakértöi szemel láttok e benne hibát ?
http://kepfeltoltes.hu/080912/fethid2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

én nemvágom anyira az eletrot de ezt tuttam több ilyesmi rajzrol lekövetkeztetésböl öszehozni!
késöbbre tervezek bele rövidzár védelmet is !
az optorész nagyfeszültségü vezérléshez van ott a kapcsiba majd!
szoval várom a hibba jelentéseket hogy mi is van ezem elkötve

(#) titilla válasza dvdlemez hozzászólására (») Nov 3, 2008 /
 
Nyelvtankönyv... :nezze:
(#) Ronin válasza titilla hozzászólására (») Nov 3, 2008 /
 
Bocs titilla, de egy dvdlemez-től mit vársz?!
(#) fejesg hozzászólása Feb 2, 2009 /
 
Sziasztok!

Pár hete ismerkedtem meg az SMD technológiával; van 1 (illetve több is) tök jó SMD dual-MosFet IC (IRF7103), mellyel teljes hidas motorvezérlőt szeretnék csinálni (15V, kb. 1A).

Mellékeltem egy elképzelést; a tranyók 10k-10k "digitálisak" (alapból fel-le vannak húzva, és a bemenet is tranyós), V+=15V.

Arra gondoltam, hogy:
1. az N(pn) tranyókból épített hídnál az átlós tranyókat kell egyszerre nyitni
2. ha P-N dual Mosfet lenne, akkor elég lenne oldalankéntpn 1 db N(pn) kapcsoló tranyó
3. mivel 2 N(pn) van, ezért az N(pn) vezérlő tranyóval csak GND-re tudnám húzni (közvetlenül) a P feszültséget igénylő N Mosfet-eket
4. ezért beraktam még 1-1 db P(np) kapcsolótranyót
5, az N(pn) tranyó GND-re húzza a kapcsoló P(np) tranyót, amely V+ szintre emeli a híd Mosfet-eket; kettessével

Jók oda az 1k ellenállások (gate-re)? Helyes a gondolatmenetem?

Köszi a válaszokat: fejesg



Bocsi; ne tévesszen meg Benneteket a Dual-Mosfet kinézete - csak P-N Dual MosFet-et találtam az EAGLE rajzjelek között.... Különben 1:1 a lábkiosztásuk.
(#) pbalazs válasza fejesg hozzászólására (») Feb 2, 2009 /
 
Az a baj, hogy az IRF7103 csak NFET, a hídhoz pedig 2db PFET is kellene felülre. Vagy felülre is NFET, de akkor a tápnál nagyobb feszt kell a Gate-re adnod, hogy kinyisson a felső NFET. Na ezt (is) csinálják a FET meghajtó IC-k.
(#) fejesg válasza pbalazs hozzászólására (») Feb 2, 2009 /
 
Üdv.

Nagyon köszi a gyors választ. Szóval buktam 140 Ft-ot (...). Igazság szerint P-N dual MosFet-et akartam venni (IRF7309), de összekevertem a típust a boltban... Sebaj.

Tehát ebből sem lesz "egyszerű" híd - mint a bipoláris tranyóknál.

Köszi még 1x: fejesg
(#) ld2000 hozzászólása Feb 3, 2009 /
 
hali

Hogy akarod vezérelni a hidat sima kapcsolgatni irányváltásra vagy pwm hajtásra is?

A fetek nemnagyon szeretik ha a gate vezérlés nincs lehidegitve mert vezérlés után esetleg nyitva maradnak továbra is!!!!
Ezt meg oldhato "p" fetnék a gate és + táfesz felé teszel egy 1k elenálást!
Ezt meg oldhato "n" fetnék a gate és - felé teszel egy 1k elenálást!
persze minden fetnél külön külön!
igy már viszazárnak a fetek is vezélés után is!
Valahogy IGY A zener diodák el hagyhatok 20v alati tápfesznél! hisz legtöbb fetnél 20v általába a gate átütési feszültség amit nemnagyon szeretnek a fetek általába a zénerek meg akadájozák hogy 12v nagyobb juson a gate ra pl 20v feleti tápfesznél!
(#) dvdlemez válasza Ronin hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 
hehe kultura kicsapta a biztit mi????
(#) szabgyul92 hozzászólása Feb 17, 2010 /
 
Sziasztok
Kellene egy kis segítség.
kapcsrajz
ezt a kapcsolást csináltam meg, csak más FETekkel, de nem akar rendesen működni. Piccel lenne vezérelve, pwmel. Az ellenálások beállításában tudna valaki segíteni. Köszi.
A FETEK típusai a kapcsolásomban: IRL7833 és IRF 4905, a többi alkatrész ugyanaz.
(#) sk3tch válasza szabgyul92 hozzászólására (») Dec 28, 2011 /
 
http://www.pololu.com/catalog/product/755

Ehhez mit szólsz? Csak kár hogy eléggé drága...
(#) sk3tch válasza sk3tch hozzászólására (») Dec 28, 2011 /
 
http://www.allegromicro.com/en/Products/Motor-Driver-And-Interface-...t.ashx

És igen megtaláltam ami rajta van fet vezérlő IC!
Ergó könnyen reprezentálható és nem 10eFt.
(#) kovacsfr hozzászólása Máj 2, 2012 /
 
Hello, adódott egy hőmérséklet-megfutási problémám.

Van egy FET-es motorvezérlő H-bridge, és alatta egy áramszenzoros áramkör, amely lekapcsolja az aktuális PWM periódust, ha az áram túllépi a 25A-t, és csak akkor engedélyezi vissza, ha az áram ez alá csökken. Így a motoráram 25A-re van korlátozva.
Az a probléma, hogy ebben az áramkorlátos működési tartományban a FET-en disszipálódó teljesítmény megemeli a hőmérsékletet, ami miatt nő az Rdson, ami miatt tovább nő a disszipált teljesítmény... (P=25^2*Rdson)
Így lesz egy pozitív visszacsatolás a hőmérsékletre, ami miatt 15 másodperc után kinyíródnak a FET-ek.
Ezt a FET-et használom, a 7. oldalon látható a Tj és az Rdson közötti pozitív korreláció (Figure 13), és ez minden MOSFETnél hasonló:
STP120NF10

Mit lehet tenni, van ilyesmivel valakinek tapasztalata?

A hűtőborda nem valami nagy, de elméletileg bármekkora hűtés esetén megvan ez a pozitív visszacsatolás, tehát a hőmérséklet növekedne.

Ez most egy gyakorlati probléma, de igazából egy elméleti kérdés is: ez alapján bármilyen kis áramnál egy áramgenerátorként működő FET-ben létrejöhet ez a hőmérsékletmegfutás, vagy valamilyen hatás ezt tudja korlátozni?
(#) kadarist válasza kovacsfr hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Szia!
Csináld meg úgy, hogy az áramkorlát lekapcsolja a gate-vezérlést és ne a gate-feszültség csökkenését vonja maga után. A nem megfelelő nagyságú gate-feszültség nagy átmeneti ellenállást von maga után és ez bizony hőmegfutáshoz vezethet.
(#) kovacsfr válasza kadarist hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Lekapcsolja a gate-vezérlést, kapcsolóüzemben működik. Egy gyors tápfeszültség-supervisort használtam erre a célra, ami itt az áramszenzor jelét kapja.
De valójában az a FET megy tönkre először, amelyik mindig be van kapcsolva: a bal oldali félhíd van vezérelve a PWM-mel, és a jobb alsó FET van folyamatosan bekapcsolva. Ezen a motor induktivitása miatt akkor is fennmarad az áram, amikor a bal alsó is nyitva van, és közel állandó az áram. Mértem rajta a drain-source DC feszültséget, hidegen 0.25V, aztán ahogy melegszik 0.6V fölé emelkedik és ekkor megdöglik.
Lehet, hogy nem csak az áramra, hanem a Vds-re is kéne korlátozni, vagy nem tudom...
(#) kadarist válasza kovacsfr hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Van rajzod erről a felállásról?
(#) kovacsfr válasza kadarist hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Itt küldöm:

[Sheet1].pdf
    
(#) kadarist válasza kovacsfr hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Én azt tanácsolom, hogy kapcsoltasd le az összes gate.drájvert, ha túláramot érzékel az áramkör és akkor nem lehet túlmelegedés. A rajzon IGBT-k szerepelnek. Te is ezeket alkalmazod?
(#) kadarist válasza kovacsfr hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Látom már, nem IGBT, csak olyan furcsa az a rajzjel.
(#) kovacsfr válasza kadarist hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Nem ez MOSFET, amelyiket fent linkeltem, csak így jelölik a programban.
Azt értem, hogy az alsó FETeket is le lehetne kapcsolni túláramnál, akkor az induktív áram a jobb felső FET body diódáján vezetődne el, de attól még a pozitív visszacsatolás a hőmérsékletre továbbra is fennáll, mit gondolsz? Ezért akkor is túl tudna melegedni, csak valamivel később.
Az áramlimites tartomány itt normál üzemi működés kellene legyen, hogy sokáig tudja tartani a max. nyomatékot a motor.
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem