Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villogó, LED-ekből (RC) autóra (FBI style)
Lapozás: OK   7 / 25
(#) _JANI_ válasza Frankye hozzászólására (») Márc 13, 2008 /
 
Nincsmit! Sikerült leszimulálni?
(#) _JANI_ válasza DiveZ hozzászólására (») Márc 13, 2008 /
 
Bocs! Természetesnek vettem, h. elég csak egy schema és az mintegy "megmutatja, elmagyarázza" magát...

A belinkelt rajzról röviden.

Két oszcillátor állit elő, egy-egy egymástól független, közel 50%-os kitöltési tényezőjű, digitális jelet.
Az egyik a villogás ütemét, a másik, a kimeneten lévő ledek váltását határozza meg.
(Csak megjegyzem, hogy vezérelhető oszcillátorok lettek kialakítva. S ha még véletlenszerűbb hatást akarunk elérni, akkor csak két plusz oszcillátor kell, amik a villogás és váltás oszcillátorokat vezérlik...
(IC1A-1. és IC1C-8. lábak))

A két oszcilllátor jelét, a 4011-es NAND (NegatívÉS) kapui "egyesitik". Ennek akkor lesz a kimetetén L (LOW = alacson; 0. ) logikai szint ha a két bemenetén egyszerre van H (HIGH = magas; 1. ) szint. Egyéb esetekben a kimeneten H szint van. S J = 'A*B' a logikai fugvénye.

Tehát! A D1 akkor világít ha az IC2A két bemenetei egyszerre magas H szintűek! J = 'A * B'
A D2-nél egy invertáló kapu lett az egyik bemenetére kötve. Erre azért van szükség, hogy a D1 jelétől a D2 jelét el lehessen választani. S így a D2 csak akkor világít ha az invertáló kapu bemenetén L szint lesz. Tehát a D2 logikai fügvénye a következő: J = ''A' * B'.
A logikai függvény helyett én inkább az igazságtáblázatot szeretem.
Egyszerü kapcsolások jobban levezethetők! :yes:
Igazságtáblával a D2 a követketőképpen alakulna:
IC2C-Q = 0 ha az IC2C egyik bemenetén 1, míg a IC2B benetén 0 szint (IC2B-Q kimenetén 1) van. Egyéb esetben a IC2C-Q = 1 szin található!


Remélem mostmár :heureka: a kapcsolás!
(#) Frankye válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Igen, köszönöm! (Csak nem értem, az enyém miért nem működött?!)
(#) _JANI_ válasza Frankye hozzászólására (») Márc 16, 2008 /
 
Én az
Idézet:
„Analisis / Analisis Optons / Global”
értékeit "butítottam le". Nyugodtan módósíthetó, mert van alul egy
Idézet:
„Reset befault”
kapcsoló, amivel a gyári beállítások bármikor visszaállithatók.
S a te áramköröd is életképes lett igy...
(#) Frankye válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Ááá, köszönöm! Így már világos! :worship: :worship: :worship:
(#) _JANI_ válasza Frankye hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Nincsmit!
(#) DiveZ válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 17, 2008 /
 
Köszönöm! Így már egy kicsit kezdem érteni (kellett egy nem itthon tültött 7vége hozzá)
(#) PHARO hozzászólása Máj 16, 2008 / 4
 
Hello Divez!


Na végre rátaláltam.Gondolom valami ilyesmire gondoltál. PIC16F627-tel megy.Van benne minden.A kapcsirajz Eagle-ban van.Ott megtalálod a kódot is.A lényeg,hogy legyen egy kapcsolás,meg hozzá a program.Utána aki ért egy picit is a programozáshoz,annak könnyű belenyúlni.

Itt a link: http://members.shaw.ca/swstuff/lightbar.html

Megkapom a pontot?
(#) DiveZ válasza PHARO hozzászólására (») Máj 17, 2008 /
 
HELLÓ PHARO! (jó újra itthon...)

Az igyekezet mindenképp pontot érdemel.
(főleg ha tudnám, hogyan kell azt csinálni!)

(Mellesleg Azték Isten ki ilyenre rátalál)
Bár nem pontosan ez a szívem vágya.
Illetve a villogás formátumán mindenképp változtatni kell, valamint nem kell bele ennyi led...
Amúgy jó kis cucc!

Nagyon köszi!

..................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................
Mennyit kérsz?
(#) matefi hozzászólása Jún 3, 2008 /
 
sziasztok!...egy amator vagyok az elektronikaba...es nagy segitsegre szorulok...nagyon halas lennek barmilyen segitsegre...egy villogot szeretnek kesziteni amihez kacsolasi rajz kene...a keresoben kaptam parat de sajnos tenyleg meg amator vagyok nem nagyon ertem meik lenne a megfelelo....kerlek segitsetek ki egy egyszeru rajzal!elore is koszonok barmilyen segitseget.....
policeled
(#) matefi hozzászólása Jún 3, 2008 /
 
ilyenre gondoltam...ehez kene egy kapcsolasi rajz....koszonok mindent elore
is....Bővebben: Link
(#) még1MbR válasza matefi hozzászólására (») Jún 3, 2008 /
 
Volt ilyen fent, a jan 26 környéki hozzászólásoknál valahol.
(#) matefi válasza még1MbR hozzászólására (») Jún 3, 2008 /
 
erre a kapcsolasra gondoltal??
fbi

s ebbe ugy villognak a ledek fbi stilusba??

na koszi szepen a segitseget!halas vagyok....
(#) matefi hozzászólása Jún 3, 2008 /
 
ebben a kapcsolasba
barmilyen npn illetve pnp tranzistor jo nem??




ezt a kapcsolastpedig elkeszitettem panelen...de valami nincs rendbe..vegigneztem ezerszer sajnos hibat nem kapok...es megis csak villognak a ledek...de rendszertelenul.....es egyszer egyik tomb kialszik par masodpercre...aztan visszaindul meg ilynek...halas lenne ha valaki megmondana...ki ezt megcsinalta mivel is kuszkodok itt....udv matefi
(#) proba válasza matefi hozzászólására (») Jún 3, 2008 /
 
Én ezt javaslom ,Az 555 normál astabil módban kell elkészíteni.(kb 0.5 hz) A ledek számát tudod növelni oly módon hogy párhuzamosan kapcsolsz még velük ugyanilyen füzéreket.
A villogás módját,szünetek helyét befolyásolhatod a diódák elhelyezésével.(bármelyik kimenetre rákötheted bármelyiket) (az ic ugy működik hogy minden órajel hatására egy kimenettel arréb "lép" a plusz 12V .Ha az adott kimeneten van dióda a hozzá tartozó tranzisztor kollektorára kötött ledek világítanak.ha nincs akkor egy szönet lesz.

fbfény.JPG
    
(#) még1MbR válasza matefi hozzászólására (») Jún 3, 2008 /
 
Idézet:
„ezt a kapcsolastpedig elkeszitettem panelen...de valami nincs rendbe..vegigneztem ezerszer sajnos hibat nem kapok...es megis csak villognak a ledek...de rendszertelenul.....es egyszer egyik tomb kialszik par masodpercre...aztan visszaindul meg ilynek...halas lenne ha valaki megmondana...ki ezt megcsinalta”


Én ezt megcsináltam és szépen működik is!
Viszont a potméterek beállításával lehet cumizni, mert adott esetben a frekik olyan trükkösen alakulnak, hogy csak na!
Például szemmel már nem látható a vibrálás, folytonosnak tűnik, ha túl magas a freki meg hasonlók.
Vagy pl. ha pont egyezik a váltás és a villogás sebessége... mindig csak az egyik fog világítani
(#) SzervízMacska válasza matefi hozzászólására (») Jún 4, 2008 /
 
Mentős haveroknak csináltam a múltkoriban ilyesmi felváltva villogó ledes bigyót a műszerfalra. Fogtam egy 555-ös IC-t és az adatlapja alapján egy astabil kapcsolást összedobtam próbanyákon. A kimeneten egy 2 morzés relét alkalmaztam. (ilyenekkel volt teli a fiók) Innentől nem értem, miért kell ehhez egy fél marék alkatrész, mert a feladathoz képest szerintem a felső kapcsolásban túl sok az időzítő IC, az alsóban pedig a logikai kapu. De a kérdésedre visszatérve a kimenetre BD tipust tegyél, persze PNP-t. Az IC-k közé jó a BC is.
(#) tomi675 válasza SzervízMacska hozzászólására (») Jún 4, 2008 /
 
Az általad említett kapcsolásnak fel tudnád tenni a rajzát?
Kedvet kaptam hozzá...
(#) SzervízMacska válasza tomi675 hozzászólására (») Jún 4, 2008 /
 
Szívesen feltenném, de nem dokumentáltam sajnos. De benne van az 555 adatlapjában a kapcsolás, én is az alapján ütöttem össze. Itt a telefonon meg még az adatlapot sem tudnám megnézni. Ha beütöd a keresőbe "NE555 Data Sheet" és letöltöd, benne van az astabil alapkapcsolás (is). Azért praktikusabb a 4093-nál, mert eleve úgy tervezték, hogy stabilan alkalmas az ide szükséges alacsony frekvenciákhoz, ezért nem kell még utána rakni osztó áramkört. A 4093-al épített áramkörödnek lehet éppen az a baja, hogy túl alacsonyra állítottad be az 1ik rezgőkör frekvenciáját és ezáltal instabillá vált a rezgés.
(#) matefi válasza proba hozzászólására (») Jún 4, 2008 /
 
...koszi szepen a kapcsolast...egyszerunek tunik.. ......a mukodesi elve elege vilagos bar azt nem nagyon ertettem hogy befolyasolhatom a a vilagitas mondjad..bar van nemi sejtesem jol jonne egy bovebb magyarazat...es tenyleg koszi a rajzot....egyszeubb mint a harom astabilos kapcsolas 555 ottel...remelem mukodokepes lesz.. ......
(#) matefi válasza SzervízMacska hozzászólására (») Jún 4, 2008 /
 
te is ilyesmi kapcsolasra gondoltal nem??amit 'proba' rakott fel nem?fbvillogo
(#) matefi hozzászólása Jún 4, 2008 /
 
es koszi mindenkinek a hozzasolasokat..
(#) proba válasza matefi hozzászólására (») Jún 4, 2008 / 1
 
A villogás sebességét az 555 tel állítod be.
Működése:Képzelj egy forgó kapcsolót a 4017 helyére.
ez minden 555 által adott ütemre eggyel tovább lép és pluszt kapcsol sorrendben a Q0....Q9 kimenetre (a többire meg GND-t .
Amelyik kimenetet az MR bemenetre kötöd az alapba állítja a kapcsolót,-itt Q0,Q1...Q7, Q0 a sorrend - ,ha elhagyod akkor az MR lábat GND-re kell kötni, ekkor "körbe" forog a kapcsoló Q0...Q9,Q0.)
Ha a Q0 ra kapcsol pl a bal oldali led világít jön a léptetés a kapcsoló Q1 re lép itt nincs dióda tehát nem világít semmi (ez a bal oldali két felvillanás közötti szünet.Jön a következő impulzus a baloldali led ismét kigyullad (Q2-dióda a bal ledhez).Ismét órajel a "kapcsoló" Q3 ra vált itt nincs dióda tehát szünet van (ez az oldalváltás szünete ) léptetés Q4, itt már a jobb oldali ledek diódája van tehát az gyullad fel egy órajelnyi időtartamra.Ezután megint szünet majd ismét a jobb oldali ledek kapnak vezérlést egy diódán keresztül.Majd egy szünet után elölről kezdődik az egész.
A diódák azért kellenek hogy a "kapcsoló" kimeneti + meg a kimeneti GND ne kapcsolódjon össze.
A diódákkal annyit tudsz játszani hogy a 10 kapcsolóállást kihasználva pl valamelyik ütem/szünet hosszabb legyen egy órajelnyi idővel.
(de szerintem az ic helyére beképzeled a kapcsolót akkor rájösz hogy működik és esetleg variálni is tudsz vele.)Több/ill kevesebb diódát is lehet használni,sőt ugyanarról a kimenetről mindkét oldalt is indíthatod.
(#) matefi hozzászólása Jún 4, 2008 /
 
igy mar nagyon is vilagos..kosz a magyarazatot... .....a het folyaman ossze is hozom ezt a kapcsolast is....
(#) matefi válasza még1MbR hozzászólására (») Jún 4, 2008 /
 
aham....mar ertem..hat sokaig probaltam alitani a frekiket de sikerult.....koszi.......most mukodik rendesen..persze meg panelen es csak egy-egy leddel....de mar haladas...itt egy video is......




es proba koszi a segitseget meg1szer es a rajzot is...azt is osszehozom hogy kiserletezhessek kicst ott a diodakkal meg a kimenelekkel..tanuljak kicsit belole...
(#) tomi675 hozzászólása Jún 5, 2008 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hoogy a mellékelt rajzon lévő LED-ek elé mekkora ellenállást rakjak? Én számolgattam, de értelmetlen eredmények jöttek ki...

Előre is köszönöm

ledvill.JPG
    
(#) _JANI_ válasza tomi675 hozzászólására (») Jún 5, 2008 /
 
Ezzel az elrendezéssel már tisztán tudsz számolni!
Persze a tranzisztor határadatait figyelembe kell venni!!!
(#) tomi675 válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 5, 2008 /
 
Köszönöm szépen!
Jövő héten meg is építem!
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 5, 2008 /
 
A tranyókrajutó áramot így tudod csökkenteni... Lásd 02-es kapcsolás.
(#) tomi675 válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 5, 2008 /
 
Mert nem bírnák az igénybevételt?
Ezt hova kellene kötni? (02-es kapcs.)
Következő: »»   7 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem