Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   139 / 841
(#) slogan válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Újabb válasz ? )
(#) proli007 válasza scooby_ hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Hello!
Nem arra a szabályozásra gondoltam, ami neked megfelelő lenne, hanem amit alkalmaznak tápokban..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Hello!
Nem túl komplikáltra gondoltam, két igen hasonló megoldásra..

- Az egyik, hogy egy tranyóval elő lehetne feszíteni az áramszabályzó tranyót, hogy annak kb. 650mV nyitófeszültségét, ne az osztóval állítsuk be. (Leszimuláltam, és a 40ohm/100ohm poti helyett, csak egy 100ohm-ot alkalmaztam. A 2kohm poti helyett, pedig egy 1kohm-os ellenállást. Így is megfelelő volt. 0..5,12A jött ki.)
Szóval az áramszabályozás karakterisztikája kb. négyzetes a poti elfordulására. Így középállásban nem 2,5A a korlát, hanem kb. 250mA.
- A feszültség szabályzónál is betettem egy tranyót. Így a poti alsó szakaszában nincs holt terület, míg a szabályzó tranyó ki nem nyit. (A tranyót nem szükséges a poti alá tenni, felette is jó, csak nem tudtam úgy lerajzolni.

A tranyók kissé hőfok kompenzálják is a szabályozást.

Én megfordítottam a PNP/NPN tranyókat és ezzel persze a feszültségeket is. A kimenetnél komplementer végfokozatot készítettem. Így a 2N3055 végtranyó maradhat. Számításaim szerint nincs szükség háromszoros darlingtonra, így T5 elmaradhat. (csak növeli a maradék feszültséget)
üdv! proli007
(#) scooby_ válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Hamár így szóbajött,más módszer nincs?
(#) Alkotó válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Köszönöm, átgondolom.
Alkotó
(#) mojzess hozzászólása Ápr 27, 2009 /
 
Hello mindenkinek!

A segitsegeteket szeretnem kerni nem tudja valaki hol juthatnek hozza Attila86 Labortap II meretaranyos nyakjaihoz?

Elore is koszonom
(#) psoft-hkristof hozzászólása Ápr 27, 2009 /
 
Hali! A következő gondom van az Attila86-féle labortápommal: a maximális kimeneti feszültség 29,1V, akárhogyan is tekergetem a korlátozást beállító potikat(P1, P3). Forrasztási hibát nem találtam, egyébként meg tök jól működik a táp. Kivéve, amikor nem. Előfordul ugyanis, hogy bekapcsolás után 34V jelenik meg a kimeneten, függetlenül a potik(P2, P4, P5) állásától. Illetve nem is teljesen függetlenül, mert ha mindegyiket 0-ra tekerem, akkor utána már rendesen megy. Szerintetek mi lehet a hiba?
(#) Attila86 válasza mojzess hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Üdv.!

A nyákjaihoz sehogy, mivel még a nyákterv sem készült el ahhoz az áramkörhöz.
(#) san398 válasza psoft-hkristof hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
A kimeneten megjelenő maximális feszültség problémára a csatolt képen lévő módosításokat végrehajtva megszűnik a probléma. (Attila ajánlása) Nekem a módosítás óta tökéletesen üzemel.
(#) gulasoft hozzászólása Ápr 28, 2009 /
 
Hali!
Szeretnék ötletet kérni (ha van kapcs rajz az persze még jobb lenne)
Galvanizáláshoz kéne egy olyan táp ami 1.5V-ot és változtatható áramerősséghet 1A-max 5A-ig tud leadni (ezt az elején kéne beállítani), úgy hogy eközben a 1,5V nem változik, és a galvanizálási folyamat alatt sem változik az egyik érték sem. Maga a folyadék gondolom a galvanizálás folyamán (kb. egy óra) változó ellenállást fog jelenteni, és az 1,5V*5A az 7,5W tehát a potméteres megoldás nem biztos hogy jó, mert kérdéses lehet e ilyen potit reális áron kapni, miközben a galvaizálás folyamán történő ellenállás változást is kezelni kéne tudni.
Ha valakinek van ötlete erre, és nem a 30-40.000Ft-os labortáp kategóriában van, akkor legyen oly kedves és írja meg.
(#) Attila86 válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Üdv.!

Idézet:
„Galvanizáláshoz kéne egy olyan táp ami 1.5V-ot és változtatható áramerősséghet 1A-max 5A-ig tud leadni (ezt az elején kéne beállítani), úgy hogy eközben a 1,5V nem változik, és a galvanizálási folyamat alatt sem változik az egyik érték sem.”


Ezt csak akkor lehetne megvalósítani, hogyha a galvanizáló közeg ellenállása változtatható lenne. (Ohm-törvénye.)
Vagy a feszültséget állítod be, vagy az áramot. Olyan nincs hogy mind a kettőt, kivéve hogyha az ellenállást tudod állítani. De itt most az magától változik.
(#) slogan válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Nékem is válaszolsz Attila ?
(#) gulasoft válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Ez a feladat. Van egy sönt amit változtatni kell a galvanizálás folyamán.
(#) Attila86 válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
A sönt a galvanizáló közeg? Annak az ellenállását hogyan változtatod?

Slogan:
Igen, fogok...
(#) gulasoft válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Nem. A sönt és a galvanizáló közeg az ellenállás, és a söntöt kell változtatni, hogy a galvanizáló közegen 1,5V xA follyon ahol az amper a felület nagyságától függően állítható kell hogy legyen.
Egy megoldást már mondtak erre, de az túl bizar. Egy nagy fémlap, amit ahogy meríted a folyadékba úgy csökken a tetején elhelyezett elektródához képest mért ellenállása.
(#) Attila86 válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Idézet:
„A sönt és a galvanizáló közeg az ellenállás”


Tehát két ellenállás (sönt és közeg) van, amik sorba vannak kötve? Erre kapcsolsz 1,5V-ot? Mert akkor a közegen nem 1,5V lesz.
És egyébként miért kell sönt?

A galvanizáló közegen vagy a feszültséget tartod megadott értéken, vagy az áramot. A kettő együtt nem megy! Ha sorba kötsz a közeggel egy ellenállást, attól nem dől meg Ohm törvénye, hiszen ettől a közegen mérhető feszültség változik meg. (Vagy ha párhuzamosan kötöd akkor az áram.)
Vagy én nem értelek?
(#) proli007 válasza scooby_ hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Hello!
Most már nem tudom miről is beszélünk.
Mint mondottam, módosítani csak úgy lehet, hogy ha ismerjük a kapcsolási rajzot, vagy legalább is azt a részt, ahol a szabályozás van. Ezt, az antagonisztikus ellentétet, csak Te tudod feloldani.
De írtam azt is, hogy ez a táp, nem labortáp, tehát a szabályozhatósága tuti korlátozott mértékű...
Légy oly kedves, olvasd el figyelmesen a hozzászólásomat ha eddig még nem tetted volna.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Hello!
Attól, hogy te söntölöd az áramot, a galvanizálón átfolyó áram még nem változik meg. Ez a bemerítéses, valami "parasztos" módszer lehetett anno, mikor még nem tudták szabályozni. Gondold át! Ha a feszültség 1,5V és a galván csak 3A áramot vesz fel, Te meg a söntön 2A vezetsz el, akkor a terhelő áram ugyan 5A lesz, de a galvánon akkor is csak 3A folyik át.

De amit kérsz, abból az derül ki, hogy a feszültséget kell állandó értéken tartani. És így tényleg sönt szabályozást kell alkalmazni, ha a kádak sorba vannak kötve egymással. És hogy ne jusson a nagyobb ellenállású (kisebb fogyasztású) kádra magasabb feszültség, az alacsonyabb fogyasztású kádakat lesöntölöd.

Szóval gondold át (v. fogalmazd meg) a kérésedet még egyszer, hogy teljesíthető legyen..
üdv! proli007
(#) scooby_ válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Küldjek képet a panelrol amin rajtavan ez a kis aranyos IC?

Ugyan is külön panelon van
(#) scooby_ válasza scooby_ hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Itt vannak a képek,remélem segítenek!
(#) slogan válasza scooby_ hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Ott látható a hiba a dobozon jobb alul

" CHINA"
(#) scooby_ válasza slogan hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Szokd meg!
Ma már minden kínai

Hozzáteszem,szerintem maga a táp is Kínai!
De jó meglátás
(#) psoft-hkristof válasza san398 hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Kipróbáltam a módosításokat, de így is ugyanaz a probléma: nem éri el a 30V-ot maximálisra tekert potik mellett sem. Egyéb ötlet?
(#) Attila86 válasza psoft-hkristof hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Mekkora a feszültség a puffer elkón (a graetz után)?
(#) proli007 válasza psoft-hkristof hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Hello!
- A módosítások természetesen a kimenő feszültséget nem befolyásolják, csak az IC reteszelődését. (pld. bekapcsoláskor)
- A kimeneti feszültség maximális értékét, a referencia feszültség nagysága és a kimeneti osztó aránya határozza meg. ezek pontosságát (arányát) kell ellenőrizni.
- A referencia feszültség, a TL431 anód katód között mérhető. Értékét az R16/R15 osztó határozza meg. Az R16 ellenálláson mindig 2.5V mérhető. Ezért rajta átfolyó áram, 2,5V/1kohm=2,5mA. Ez az áram folyik át az R15 ellenálláson is. Tehát azon eső feszültség 2,5mA*1,5kohm=3,75V. A referencia feszültség, a két ellenálláson eső feszültség összegével egyenlő 2,5V+3,75V=6,25V. Ha nem ennyi, a két ellenállás értékével módosítható. (1..2%-os eltérés nemlényeges)
- Ez referencia feszültség fog esni, az R18 ellenálláson és a P3 poti beállított soros értékén. (P3,R19 és P5 közös pontja és a plusz kimeneti pont között mindig nulla volt mérhető. Kivétel, ha az áramkorlát működésbe lép.) A táp kimenő feszültsége a C16 kondin (azaz a P4+P5 ellenállásán) mérhető. Ha ez 30V, akkor a potikon folyó áram 30V/10+1kohm=2,72mA. (Amúgy ez az áram állandó, míg a feszültségszabályozás fenn áll.)
Tekintve, hogy ugyan ez az áram folyik át az R18-P3 ellenálláson, miközben a referencia 6,25V. Ezért az R18+P3 ellenállása: 6,25V/2,72mA=2,29kohm. Ebből lejön az R18 értéke: 2,29kohm-2,2kohm=91ohm. Mint látható, az a 91ohm a P3-on játszva beállítható.
Persze most visszafelé számoltunk, mert a cél, hogy a referencia feszültségből az R18-P3 ellenállásokon akkora áramot tudjunk beállítani, ami a potik maximális ellenállása mellett, a maximális kimenőfeszültséget adja.

Tehát ha nem lehet a kimenő feszültséget beállítani, a referencia feszültség értékét és (R18+P3)/(P4+P5) arányát kell ellenőriznünk. Tekintve, hogy a tápfesz 30V és a referencia feszültség 6,25V, ennek aránya: 30V/6,25V=4,8. Tehát az ellenállásoknak is ezt az arányt kell mutatnia. Tehát (P4+P5)/(P3+R18)-nak is 4,8-at kell kiadnia. Ha 11kohm és 2,29kohm-al számolunk, akkor látható, hogy tényleg 4,8 az arány.

Ez után, már neked is ki kell tudni számolni, ill. be kell tudnod állítani a maximális kimenőfeszültséget.
üdv! proli007
(#) slogan hozzászólása Ápr 29, 2009 /
 
Ismét kérdezem ,hátha valaki megszán

Lehet ezt a két kapcsolást egyszerre a táp kimenetére tenni ?
Külön külön mennek ,de egyszerre nem szeretnének....


Köszi !
(#) proli007 válasza slogan hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Hello!
Mi itt a kérdés, mert én nem értem.
- Ugyan azon IC-vel szeretnél mérni feszültséget és áramot?
- Két külön kapcsolás egy tápról?

Mert a gond a műszeráramkörök táplálása. Annak függetlennek kell lenni egymástól és és a tápegységtől, ha más-más potenciálon van a mérési pont.

És sönt ellenállásokat nem így szoktunk kapcsolni, mert a kapcsoló átmeneti ellenállása, jelentősen meghamisítja a mérést. Főleg a 0,01ohm esetén!
üdv! proli007
(#) slogan válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Szia !

Bocsi ,tényleg lemaradt !

A táptól független külön tápon vannak ,de az közös....
(#) proli007 válasza slogan hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Idézet:
„Annak függetlennek kell lenni egymástól és a tápegységtől
(#) slogan válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Igen ,értettem ,köszönöm !
Következő: »»   139 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem