Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp autóba Hi-Fi-hez
Lapozás: OK   44 / 148
(#) watt válasza emmzolee hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Az üresjárati jeleket-neveket nem cserélted fel?
Kicsit szőrösek, de ez lehet mérési hiba is.

A terhelt jelalaknál látszik, hogy nem vezérli ki a FET-eket teljesen a 494. Ha jobban terheled akkor mi történik a kimeneti fesszel és mi történik a vezérlő jelalakkal?
(#) cimopata válasza emmzolee hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
A vezérlés elég meredek azzal nincsen gond.
Ekkora bordán elmegy az a 40 celsius a diódákkal együtt.

Nem lehet hogy valami mérési hiba van, hogy 100W teljesítmény hiányzik?
Mivel, hogyan mérted a dolgokat?

A szkóp hány voltos állásban van?
Mert 4 rublika 2V/DIV el kevés 5V-al meg sok.

Tanulságosak a jelek.
A túllövések a nagy áramút miatt lehetnek.
Berajzolta a tieden valamint az enyémen hogy merre megy az áram.

Nem az számít hogy rövid legyen az út (persze nem árt ha rövid), de a párhuzamosan futó ellentétes irányú vezetők, (pl felül megy oda alatta vissza) nincsen induktivítása, tehát nem lesz rajta indukált feszültség.

namost nálad ez lehet az a durva túllövés oka.
Ez persze nem gond, csak nehogy elérje a fet Uds maxát.

Persze teljesen jó a tied is egy oldalasan, csak mutatom a többieknek, hogy mit miért.
(#) emmzolee válasza watt hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Nem cseréltem össze a jeleket.

Nagyobb terhelést nem tudok rátenni, mert nincs több.
Azaz van még egy ilyen izzó, de ha azt ráteszem, akkor mivel hideg a Wolfram benne kicsi a belső ellenállása, és be f-osik a táp egyből. Feteknek annyi. Valamit ki kellene találni mivel lehet még terhelni.
(#) emmzolee válasza cimopata hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Idézet:
„Nem lehet hogy valami mérési hiba van, hogy 100W teljesítmény hiányzik? Mivel, hogyan mérted a dolgokat?”

Úgy mérem, hogy a bemeneti oldalon amit beforrasztottam 10mm2 kábeldarabot, azon mérem a feszt, és van egy 100A -es söntöm, amit a műszeremre kapcsolok, és azzal tudok 100A-ig mérni. A sönt tök pontos, mert hitelesítettem már. Megbízható.

A hiba ott lehet, hogy vékonyak voltak a mérőkábelek. Csinálok emberesebbeket, és azzal fogok tesztelni holnap egy újat. Van már 2 db olyan mérőkábelem, ami6mm2 -es kábellel van szerelve, holnap csinálok még több ilyet, és a nagyáram nem fog szórakozni velem.

A kimeneti oldal, az egyszerűbb. Ott is Volt és ampermérő bekötése a körbe a normális módon, és kész. A kimeneten a kábelt is ki cserélem vastagabbra, mert ott is csak 1mm2-es volt eddig. Úgy is 2.5-öst terveztem beletenni.

Idézet:
„A túllövések a nagy áramút miatt lehetnek.”


Az nem látszik a panelon, hogy van benne még egy átkötés, mert utólag éreztem, hogy nem lesz az igazi, és ahol megkerüli a trafót, ott lett egy áthidalás egy 2-es tekercshuzallal. meg ugyan ez megvan a szekunder tekercsnél is. Teszek róla föl képet. A Fetek mögött a vékony vezetősáv nem gáz, mert 2db 1.5-ös rézhuzalt egymás mellé téve odaforrasztottam, és végig a nagy áramú részen ugyan ez történt. duplán huzalráforrasztás, és még egy csomó ónnal tele pakoltam mindent. Tudom, ezt egy jó nyáltervvel meg lehetne szüntetni. De mégis ki akartam próbálni.
A trafó tekercselési technikámat is változtatni fogom, mert a tekercsek kivezetései ilyen sorrendben nem a legjobban nyáktervezhetőek. Úgy fogom csinálni, hogy a trafó egyik oldalára essen a tekercs kezdési pontja, és a trafó másik oldalára a vége, mert akkor az áramutak jóval rövidebbek lettel volna. Ugyan ezt megcsinálom a szekunder oldalon is.

Gondolkoztam én is, hogy indukciótól lehet-e az, hogy amikor a fetnek zárva kellene lennie, akkor egy tüske nyitni próbálja akkor, amikor a másik fet nyit. Ez még attól is lehet, hogy a fet vezérlőnél a terheléstől bezuhan a táp, mert az a vezetősáv ami oda vezet, az 2mm széles. Azért mondom, a puffert, hogy oda is kellene tenni egyet próbából. Előtte szkóppal megmérem, hogy a vezetősávon mi esik. Lehet semmi. Azt nem ónoztam be.

A szkópra nem is emlékszek, hogy milyen állásban volt. Szerintem 2 voltos lehetett, mert terheléskor a tápom is bezuhant 10 voltig! Holnap akksi lesz. Van egy 200A-es kapcs. tápom, csak nem akartam használni, mert amikor ilyen kis(12V)feszültséget állítok be rajta, akkor annyira vissza szabályoz, hogy kattogó hangja is van, hogy impulzusok mennek csak ki belőle, amit simít a puffere. Nem hiányzott volna egy újabb zavar, amit nem tudtam volna kitalálni, hogy mitől lehet. Azt max úgy lehetne használni, ha oda tennék egy akksit is vele párhuzamosan. Akkor meg minek ez a táp. Van egy saját gyártású trafós tápom, és van hozzá egy tirisztoros fesz szabályzóm, azzal szoktam így 30-40A-ig szórakozni. Holnapra az akksi feltöltődik, és mehet a normális mérés.

Idézet:
„Persze teljesen jó a tied is egy oldalasan, csak mutatom a többieknek, hogy mit miért.”


Tudom, hogy nem a legjobb, de ezt pont azért építettem meg, hogy tanuljak belőle. Nem ezt akartam véglegesen használni, amit a kísérletekkel szét fogok B...ni. Csakis azért, hogy kijöjjenek a hibák, és meg tudjam, mi mitől van, és mi rá a megoldás.

Nagyon úgy néz ki, hogy egy teljesen új elgondolás lesz az újabb kísérleti tápom. Ezzel meg még szórakozok egyet.
Azért építek több tápot, mert meg akarom hallgatni az erősítőm hangját mindegyikkel, hogy mi hangban a különbség.

áramút.jpg
    
(#) cimopata válasza emmzolee hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Valamint észrevettem a fetek vezérlőjele nagyon rossz helyen megy.
Pont ott a nagy áramú vezeték mellett középen. A párja a GND meg a panel szálán jön vissza.

Ez így nagyon nem jó, teleszedi magát zavarral.
Nem csodálkoznék, ha ott szedne össze olyan tüskét ami nyitná a zárt fetet.

Próbaképp csináld meg egyszer a következőt:

A vezérlés GND-jét kösd le a mostani helyről.
Köds ki a Gate jelek áthidalását középen.
Fogj 2 pár csavart érpárat és gate ellenállással együtt azzal vidd a levegőbe a jelet a gatekhez.
(GND-vezérlés1 össze csavarva)
(GND-vezérlés2 össze csavarva)
Tehát a vezérlő IC is erről a csavart érpáról kapja majd a jelet.

Majd hasonlícútsd össze a mostani jellel.

(#) emmzolee válasza cimopata hozzászólására (») Okt 31, 2009 / 1
 
Holnap ezt is kipróbálom. Olyan, mintha szimmetrikusabbá tenném a vezérlést? Azaz zavar érzéketlenebbé.

Köszi.

Találtam egy újabb kapcsolást , amit lehet meg fogok építeni, és még egyszerű is.

Ez egy driver ic-s táp, csak meg kell egy kicsit erősíteni. 12/2X20V Az is lehet, hogy nem erősítem meg, hanem megépítem még egy driverrel, és még egy trafóval, és egyenirányítással. Akkor az erősítőim függetlenek lesznek egymástól tápilag. Dual mono. Különben figyelemre méltó benne a fet. 4.5mohm Rds, és 75V 90A

Mit szólsz a fethez, és a kapcsoláshoz??
(#) watt válasza emmzolee hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Idézet:
„Valamit ki kellene találni mivel lehet még terhelni.”

Hűtőborda, rajta pár 25A-es tranyó, állítható áramgenerátoros kapcsolásban...

Idézet:
„Nem cseréltem össze a jeleket.”

Pedig, ha a csatolt kép a gate-n van, akkor nagyon ronda a jel(Tápom FET Ugs jele üresjáratban.JPG)!

Idézet:
„Úgy mérem, hogy a bemeneti oldalon amit beforrasztottam 10mm2 kábeldarabot, azon mérem a feszt, és van egy 100A -es söntöm, amit a műszeremre kapcsolok, és azzal tudok 100A-ig mérni. A sönt tök pontos, mert hitelesítettem már. Megbízható.”

Nem lenne jobb a szekunder oldalon mérni? Mert nem az számít mennyit vesz fel!
(#) watt válasza cimopata hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
A csavart érpár itt nem sokat fog segíteni, ellenben az, hogy a levegőben viszi, az sokkal inkább. Végül is a lényeg, hogy érdemes megpróbálni! De én még azt gondolom továbbra is, hogy a képek össze vannak keverve! Te nem találod furának, hogy a gaten, hullámos jelek vannak, miközben a trafón gyakorlatilag négyszög? (a kis kitöltésű két képről beszélek, amiből az állítóglagos gate-n mértet csatoltam előzőleg.)
(#) emmzolee válasza watt hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Aztán még az is lehet, hogy összekevertem
(#) cimopata válasza watt hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Idézet:
„Te nem találod furának, hogy a gaten, hullámos jelek vannak, miközben a trafón gyakorlatilag négyszög?”


Gondoltam, hogy fel van cserélve.
Mert ilyen szinuszos jellel nem is menne a táp.
(#) watt válasza emmzolee hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Na akkor, hogy ezt kikommunikáltuk , hagy kérdezzem meg:
1. Tudod mérni a bemenő teljesítményt, ez tiszta.
2. Méred a kimenőt is? Arány?
3. A szkóp testét hová tetted? Valószínű érdemes lenne az áramkörhöz tenni(Meghajtó vagy a FET testéhez pl.), nem a táphoz, mert beleméred a negatívon keletkező feszültségesést is.
(#) zn4416 hozzászólása Nov 1, 2009 /
 
Megtaláltam a régi képeket, gondoltam berakom ide....
(#) watt válasza zn4416 hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Lám-lám egy gyári litze módon tekert trafó!
(#) zn4416 válasza watt hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Elvoltam vele mire összedobtam
(#) watt válasza zn4416 hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Ezt te készítetted? Nem semmi, nagyon szép lett, azt hittem gyári! Gratula!
Paramétereket tudnál írni?
(#) sankesz19 válasza cimopata hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Sziasztok

cimo akkor a NYAK-tervem nem az igazi,mert emmzolee az enyémről koppintotta?
Ha én is kimarom a nyákot, akkor az enyém is rosszul fog működni?
Kétoldalas nyákot nem naon tudok készíteni az a problémám, ezért csináltam egy oldalas tervet!
Azóta változtattam a terven de lényegében ugyan az maradt.
(#) sankesz19 válasza emmzolee hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Szia emmzolee
tudnál még képeket feltenni a tápodról?
Kíváncsi lennék rá!
(#) zn4416 válasza watt hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Köszi !
Igen én dolgoztam rajta. A legjobb az volt benne, hogy 2 tök egyforma tápot kellett csinálnom. 70Khz-en ketyeg, 4db IRF 3205 szaggatja BD139/140 páros vezérli és sima szabadonfutó TL494 az oszci. A trafómagokat a Tali Bt.-nél vettem N87-es anyag ( kipróbáltam 120KHz-en is csak akkor már sok volt a veszteség, vékonyabb drótot kellett volna használni ) átmérő 4cm magasság 1,2cm ( legalábbis valami ilyesmi rémlik ). Tekercsekre nem emlékszem, de megkeresem a füzetet amiben megvannak ( ha megvan ) a pontos adatok. Mindjárt megkeresem.....
(#) watt válasza zn4416 hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Köszi! Mekkora teljesítményt vettél ki, milyen feszültségeken?

Jól értem, hogy a TL494 nem PWM-ben fut? Nincs visszacsatolás? Mennyire volt stabil a fesz?
(#) zn4416 válasza zn4416 hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Megvan!
Primer 15X0.5-ös drót 2X5 menet, szekunder 10X0.5-ös drót 2X15 menet.
A végfok pedig egy Texas rendszerű csak éppen elég sok a módosítás benne...
(#) zn4416 válasza watt hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Semmiféle visszacsatolást nem használtam, csak lágyindítás, hőmegfutás és egy opton keresztül a kimeneti ( mármint a végfokon ) egyenfesz figyelés van benne. +-36V-ot állít elő 12V-on terhelés nélkül és ha emlékeim nem csalnak akkor 69 volt 4 ampert szedtem ki belőle számottevő melegedés nélkül. Ekkor azért már esett a bemeneti fesz is ezért nem tudom, hogy mennyire stabil ( pedig akksiról hajtottam, de már az is túl van a nehezén ) 25 amper ugrott befelé. Nem is próbáltam tovább, mert műszereim sem voltak amivel tudtam volna mérni.
Mivel nagyon sokat vezetek és töltök az autóban ezért folyamatosan üzemel ( van mikor elgurul a gyógyszer akkor viszont padlón szól ) és a gép inkább langyosnak mondható, mint melegnek ! A célomat elértem. Sok gyári kütyü mondható kazánnak, mint erősítőnek
A képen látható dobozba dobtam bele.
Van még egy ua. doboz abba is gyártok majd valamit :yes:

Kép 014.jpg
    
(#) watt válasza zn4416 hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Arról nem is kell túl sokat győzködnöd, hogy ez jobb, mint egy gyári, a legtöbb gyári igenycsak ócska minőség. Azért hittem gyárinak, mert láttam, hogy a hűtőborda gyári kivitel.Elég jó lehet a csatolás a tekercsek között, ezért nem esik túl nagy feszültség. Ebben a litze kivitel is sokat segít. Jó kis áramkör, nem vallasz szégyent vele, az tuti!
(#) zn4416 válasza watt hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Nagyon meg vagyok vele elégedve, talán ez az eddigi legjobban sikerült 4 csatis végfokom ( pedig párat átalakítottam már ).
Most pedig a D osztályú szub végfokon/tápon dolgozok.
Ez már sokkal több fejtörést okoz ( azé' 2Kw környékén már sok minden számít ), de hamarosan ez is meglesz, majd tolok képeket is.
(#) emmzolee válasza watt hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Idézet:
„Nem lenne jobb a szekunder oldalon mérni? Mert nem az számít mennyit vesz fel!”


A kimeneten is mértem, csak a hatásfok miatt tudni kell, hogy mennyi megy be nem? a kimenetre meg írtam, hogy úgy mérem ahogy tanítják, semmi extra.
(#) emmzolee válasza sankesz19 hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Nem olyan rossz az a táp, csak nem jó neki a visszacsatolása. Nem tudom följebb vinni a feszt vele, és a hatásfokom nagyon leromlik ha csökken a kitöltés. Ki iktattam ma a vissza csatolást, és betettem az optocsatoló helyére egy 4.7K potit és azzal már tudtam szabályozni. Hű de még hogy ! 510W-ot szedtem ki belőle maximális megengedhető kitöltésnél (kb45%) ekkor a hatásfoka 96,7% volt. ! !

Dolgozni kell még rajta.

Mindjárt le írom a mai dolgokat abban lesz kép.

Amúgy kétség kívül, sokkal jobb a Cimó nyákterve.
(#) cimopata válasza sankesz19 hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Ha ugyanaz mint emmzolee akkor ugyanazok a dolgok érvényesek rá mint amit elmondtam, de remélhetőleg akkor ugyanúgy működni fog a tied is.
(#) emmzolee válasza cimopata hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Hello

Akkor leírom a mai méréseimet.

Elkezdtem méricskélni, és már vagy harmadszor fordult elő, hogy egyszer csak megsült 2 fet. mindig a távolabbi, tehát amelyik a diódákhoz közelebb van.

Nem mértem úgy, hogy ki vezetékelem, hogy a gate jele ne a nyákon menjen. Majd valamikor

Viszont jobban érdekelt, hogy mi az a rettenetesen rossz hatásfok!
Elkezdtem mahinálni a visszacsatoló ágat, hogy jobb legyen, de nem akart jó lenni. Ezért betettem egy 4.7K potit az optocsatoló helyére, és én kézzel állítottam a kitöltést, azaz a kimeneti feszt.

Csináltam egy pár teljesítmény mérést.

Az első mérés sorozat lényege, hogy ha változtatom a kitöltést, akkor hogy változik a hatásfok.

U be I be P be U ki I ki P ki hatásfok

12V 32,5A 390W 106V 3,56A 378W 97%
12V 29,8A 358W 95,7V 3,48A 333W 93%
12V 28,1A 338W 85,5V 3,27A 279,6W 82%
12V 26A 312W 73,2V 3A 219,6W 70%
12V 24,3A 292W 63,7V 2,78A 177W 60%
12V 21,1A 254W 49,2V 2,41A 118,5W 46%


Tehát jól látszik, hogy a hatásfokom is csökken ha csökkentem a kitöltést.

Azért nem fojtattam a kitöltés csökkentést, mert a fetek viszont minél inkább csökkentettem a kitöltést, annál jobban fűtöttek. Féltem, ha letekerem, akkor megölöm őket. Kézzel meg se lehetett fogni a hűtőbordát!

Aztán föltekertem a kitöltést, és megnéztem, hogy mit tud a táp. Rátettem az 110V 500W-os izzómat, és odatekertem neki a kitöltést. Elég jó volt!

U be I be P be U ki I ki P ki hatásfok

11,8V 44,66A 527W 98,6V 5,18A 510W 96.7%

Ezt a terhelést kapta vagy 15 percen keresztül, és a trafó szerintem nem melegedett, a fetek azért már jócskán. Szerintem az IRF3205 -öknek ekörül volt a végük. ha akarnék még nagyobb teljesítményt, akkor szerintem a trafó bírná, csak kéne még egy pár fet bele.

A 2 mérés azért mutatja, hogy a tápom 510W-nál már egy kicsit le esett 106V-ról 98,6V-ra, ez nem is olyan sok. A betápom is esett 0.2V-ot, ez is meg lekk, hogy látszódjon a kimeneti feszültségen valamelyest, ha nem is nagyon.

Rakok képeket is:

A szkópról úgy csináltam a képet, hogy látszódjon, hogy melyik kapcsolója hol áll. A mérőfejet is 1:1 állásba tettem.
(#) emmzolee válasza emmzolee hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
A kérdésem az, hogy természetes-e hogy így romlik a hatásfok, és ha nem, akkor mitől lehet? remélem nem kizárólag a gate elvezetése miatt.

Mivel magyarázható az, hogy mindig az egyik oldal fetjei halnak meg? a gate ellenállások, és annak az oldalnak a vezérléséért felelős BD140 igen, viszont a párja a BD139 még nem halt meg, de a többi alkatrész már többször is.
Össze függhet a hatásfok problémámmal?

A nyákomon berajzolom sárgával, hogy melyik fetek nem szokták bírni.
(#) emmzolee válasza cimopata hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Amit átterveztem a te tervedhez képest az enyéman, az a remote vezérlése, ami még mindig nem tetszik, a trafó körüli rések, és megvastagírorram a vezetősávokat. Nálad is ráférne egy kis plasztikázás még a sávokra.
(#) cimopata válasza emmzolee hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
A gate jelekben van egy furcsa negatív túllövés.
Ez odavághatja a BD140-et és ebből eredően meghibásodhat a fet is,
A BD139/140-el párhuzamosan van 1-1 dióda, ami ezeket a tüskéket vezetné el a tápba, de nekem úgy tűnik mintha a negatív irányba nem vezetné el.

Bővebben: Link itt negatív irányban éegalább -4V os tűske van, aminek max 0,5-1V-nak szabadna lennie, mert a többit levágná a dióda.

A tűske biztosan a hosszú külön utakat bejáró vezetétek miatt van.
Egyébként ezen a képen a vezérlésben semmi egyéb csúnyaság nincsen ami okozhatna hatásfokromlást.

Alacsonyabb kitöltésen kellene 1-2 fotó, hogy milyen a gate jelalak.

A hatásfokszámításra visszatérve igaz, hogy a multik kerek perec megmondják az áramokat feszültségeket, de 97% akkor is nagyon gyanús.
Következő: »»   44 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem