Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Be-/kikapcsoló nyomógombbal
Lapozás: OK   5 / 36
(#) malay válasza proli007 hozzászólására (») Dec 7, 2009 /
 
Igen, úgy, ahogy írtad. Az eleje stimmel. A pagerben ha jól látom egy smd tranyó segítségével egy relén keresztül kapom a gnd-t. A termosztátot a pagerről sajna le kell választani. A termosztátna van egy kiépített csatlakozója, melyet ha rövidre zárok akkor állapotot vált. mV-os nagyságrend van a két láb között és áramot nem is tudok mérni. (A termosztát 2 ceruzaelemmel működik.)
Ha nem vili amit írtam, akkor kérdezzetek bátran, mert most is töröm rajta a fejem...
Köszönök minden segítséget.
(#) malay válasza proli007 hozzászólására (») Dec 7, 2009 /
 
Proli007!
Lehet, hogy átsiklottam egy mondatodon, amikor írtad a gold capacitatort. Az nem lenne rossz ötlet,ha ugye a 4011-et táplálnám vele, mert gondolom elég keveset fogyaszt, de mivel az általam kérdezett áramkörben sajna ha betennék egyet, akkor az hajtaná a relét is, ami kb 20-50mA-t eszik, az pedig gyorsan leszívná. Valami ötlet arra, hogy hogyan tudnám megoldani, hogy csak a 4011-et hajtsa ha nincs táp. Vagy ez egyáltalán nem jó ötlet. Bevallom őszintén egy bistabil relés megoldás nekem is jobban tetszene....
Köszi
(#) proli007 válasza malay hozzászólására (») Dec 7, 2009 /
 
Hello!
- A termosztát, gondolom egy mikroprocis valami, így lehet, hogy a váltóbemenetre, csak néha kérdez rá. Így nem is mérheted, "cserében" nem fogyaszt áramot.
- Elég vicces, hogy relé kapcsol a pager-ben és az egyik fele le van kötve a GND-re. Lehetne független is.
- A 4011 táplálása nem gond, mert a relét nem kell a pufferelt tápról üzemeltetni. Ha nincs táp, elejt viszont gondolom akkor a kazán sem tud menni. Amikor meg megjön a villany, majd beállítja az üzemmódot. Minden esetre a relét, nem egy sima tranyóval, hanem Fet-el kell kapcsolni, hogy annak vezérlése se fogyassza a villanyt.

- Ami viszont nem tetszik, hogy a működés úgymond asszinkron.. Tehát ha téveszt valamely okból, akkor attól kezdve ellenkezőleg fog üzemelni.
- A "szünetmenetes" táplálás, mindenképpen szükséges, mert amikor éppen nincs villany, azért a bejövő üzemmód váltást, mindenképpen fogadni kell. Viszont ez gondot okozna a polár relével, mert ha nincs táp, az nem billenne. Táp megjelenésekor viszont ellenőrizni kellene, hogy hol áll, és ha nem jó állapotban van, átbillenteni. (Ez kicsivel több alkatrészt jelentene.)
- Sokkal szimpatikusabb lenne, ha a pagert (nem ismerem, hogy működik) úgy lehetne programozni, hogy pld. kikapcsolásnál 1sec impulzust adna ki, bekapcsoláskor pedig 3sec hosszút. Az áramkör, pedig ez szerint kapcsolná ki-be a relét. (esetleg csak egy optocsatolót)
üdv! proli007
(#) proba válasza proli007 hozzászólására (») Dec 7, 2009 /
 
Még jobb lenne ha a bekapcsolt állásnál 10 csengés után kikapcsolt állásnál 3 csengetés után tenné le a telefont.Esetleg visszacsengetne ,ha bekapcsolt.
(#) malay válasza proli007 hozzászólására (») Dec 8, 2009 /
 
Szia!
A fet nagyon jó ötlet! A pager azért nem olyan buta, mert ha nincs áram, akkor nincs visszajelzés se, és lekérdezhetem a állapotát is. Szóval ha esetleg áramszünetkor akarok állapotot váltani, akkor nincs megerősítő visszacsengetés. Ha a pager riasztó bemebetét is a relével vezérlem akkor a állapotról is kaphatok infót. Nálunk az áramszünetek pár másodpercig szoktak tartani, csak ezen időt lenne jó kibekkelni. Szóval azt már látom, hogy fettel lesz.
Hétvégén megírom, hogy mi lett a helyzet. Köszönöm a segítséget.
(#) proli007 válasza proba hozzászólására (») Dec 8, 2009 /
 
Hello!
Igen, de ez már egy másik mese, ami mikrokontrollerekről szól...
üdv! proli007
(#) malay válasza proli007 hozzászólására (») Dec 8, 2009 /
 
Szia!
Uccsó kérdés, már kezdek kicsit off-topikos témába menni. Egy 1F-os goldcappal szerintetek ki lehet bekkelni 5 sec áramszünetet? (Fettel, 4011-el, és egy kis áramfelvételű relével?) Mert ha igen, akkor nem szenvesztem magam, ugyanis a hosszabb áramszünet azért igen ritka. Ha az állapotról is tudok kérdezni, akkor meg mindegy.
Ha kész a nyákterv, működik a kapcsolás, akkor felteszem alkatrészlistával együtt. Hátha valakinek hasznos lesz.
Üdv,
malay
(#) proli007 válasza malay hozzászólására (») Dec 8, 2009 / 1
 
Hello!
Számold ki. Az IC fogyasztása, elenyésző a reléhez képest. (kb. 10uW kapuáramkörönként)
Ha az 5V-os relé áramfelvétele 20mA és 4V-ra még nem enged el, akkor ez alapján kiszámolható, hogy 1V feszültségesés mennyi idő alatt jön létre a kondiban.

- A kondiban tárolt töltésmennyiség, a kapacitás, és a feszültség szorzata: Q=C*U
- A töltés mennyisége, viszont az áram és az idő szorzata. Q=I*t
- Így I*t=C*U ebből az idő, t=C*U/I
Ahol a "t" szekundumban.
A "C" Farádban.
Az "U" feszültség voltban, de itt most ez a feszültség csökkenés lesz.
Az "I" amperben helyettesítendő be.
üdv! proli07
(#) malay válasza proli007 hozzászólására (») Dec 26, 2009 /
 
Sziasztok! Kicsit eltűntem, de sikerült az ötleteiteket felhasználva megépíteni a flip-flop-ot. Végül goldcap tartja az eszében a 4011-nek a dolgokat és tökéletesen működik. Nagyjából fél napig jegyzi meg. Sajna nekem 12V-os rendszer kellett, így a kénytelen voltam feszstabot használni, mert a goldcap-ból csak 5,5V-os volt elfogadható áron. Mindenesetre itthon megtalálható alkatrészeket próbáltam felhasználni, így sok relé került bele. Valaki írta, hogy tranyóval is egyszerűen meg lehetett volna oldani, de ez van. Csatolom a nyáktervet, bár kötve hiszem, hogy valakinek pont erre van szüksége.
Mégegyszer köszönöm az ötletelést.
Üdv

flip2.lay
    
(#) thecyrus hozzászólása Dec 27, 2009 /
 
Sziasztok!
Itt is egy kész működő verzió!
Sikeres építést!
(#) _JANI_ válasza thecyrus hozzászólására (») Dec 27, 2009 /
 
Szép munka!

A huzalvezetés kicsit lehetne még optimalizálni...

A CMOS eszközök bemeneteit ( A felépítésük miatt. ) nem illik a levegőben szabadon hagyni!
Sok kellemetlenség forrása is lehet a szabadon lógó bemenet!


MADARÁSZ LÁSZLÓ:

" digitális cmos kapcsolásgyűjtemény. "

47. oldal
2.2 Tervezési szempontok CMOS integrált áramkörökhöz.
(#) thecyrus válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 27, 2009 /
 
Szia! Igazad van, de nállam nem okoztott semmi eltérést a működésben! Tökéletesen működik! Igaz nem mindegy a gyártó sem!
A rajzot és a tervet ezek alapján módositom! Aki mégis úgy dönt hogy megépíti, megteheti! Legfeljeb lezárja a fent maradó bemeneteket! 1-2 forrasztás az egész!
Hidd el jó kis cucc!
(#) _JANI_ válasza thecyrus hozzászólására (») Dec 27, 2009 /
 
Hab lenne a tortán, ha az elvi rajzot is belinkelnéd!
[off] Nem kellene a nyáktervből visszafejteni ezt a "bonyolult" kapcsolás.

"...de nálam nem okozott semmi eltérést a működésben..."
Sajnos én már találkoztam ezzel a hibával!
Igaz "csak" egy 4011-be került az áramkör tulajdonosának.
De megelőzhető lett volna...
(#) didyman válasza thecyrus hozzászólására (») Dec 27, 2009 /
 
Az lehet, hogy nálad hibátlanul működik, viszont nem garantált, hogy másnál is így fog, legyen az egy TV közelsége, vagy légköri viszonyok miatt. Tehát nem a gyártón múlik, minden CMOS alkatrész sajátossága az, hogy a nagyimpedanciás bemenetek zajérzékenyek, töltést képesek felhalmozni, amivel a működést alapvetően befolyásolni tudják.
(#) thecyrus hozzászólása Dec 28, 2009 /
 
Oké csatolom az elméleti rajzot is! Bár ezen a rajzon nincs rajta a másik fele a 4093-nak mert annó duplázni akartam hogy a másik felét is hasznosíthassam!
Ha valakinek van kedve és van proteus tervezője elküldhetem neki az elméleti rajzot!
(#) didyman válasza thecyrus hozzászólására (») Dec 28, 2009 /
 
Nya én ezt a megfejtést hex inverterekkel oldottam meg, így egy tok 3 kapcsolót megtart. A schmidt-trógeres verzió nagy előnye a zavarérzéketlenség a nyomógomb felől (pergésmentes), de én ezt máshogy oldottam meg. Az én kapcsolásom máshogy néz ki, egyszerűbb és az egyik kondenzátorral, ami a pergésmentességért is felel, megoldottam a bekapcsoláskori alapértelmezett állapot kérdését is, mivel a zavarmentesség tekintetében a Vdd is alkalmas lehet (hiszen a feszültséggenerátor váltakozóáramúlag rövidzár), hát oda kötöttem és az ide kötött kondi az első állapotot "H" szintre húzza meg. Ha valakit érdekel, leskiccelem.
(#) thecyrus válasza didyman hozzászólására (») Dec 28, 2009 /
 
Szia! Mutika meg! Kiváncsi vagyok!
az első verzióm ilyen lett!
(#) hbe hozzászólása Dec 30, 2009 /
 
Szevasztok!

Találtam egy egyszerű be-ki kapcsoló áramkört, viszont 5v-os a relé amit működtet.

Segítségeteket kérném!
Hogyan alakítható át hogy 12v-os relét kapcsoljon?


Köszönettel!
hbe

kibe2.gif
    
(#) pbalazs válasza hbe hozzászólására (») Dec 30, 2009 /
 
Csak adj rá 12V-ot, nem kell semmit változtatni.
(#) _JANI_ válasza thecyrus hozzászólására (») Dec 31, 2009 /
 
Egyáltalán nem kötöszködésképpen!
Csak nem tudom hogy lett a CD4093-as elvi rajzból egy CD4013-as gyakorlati kapcsolás.
(#) thecyrus válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 31, 2009 /
 
Upsss! Igazad van! Felcseréltem a rajzokat! Több féle megoldást is csináltam, de a 4013 csináltam meg.
(#) _JANI_ válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Dec 31, 2009 /
 
Ok és kösz... __ B.U. É. k. __ :kalap:
(#) thecyrus válasza thecyrus hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Szia! Nos végre megtaláltam az elméleti rajzot is!
Felteszem rengeteg megoldás van!
Használjátok!
(#) _JANI_ válasza thecyrus hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Köszönjük!
(#) raiman hozzászólása Jan 14, 2010 /
 
sziasztok
Egy olyan kapcsolásra lenne szükségem (épülő labortápomhoz), ami 12V-ról üzemel és egy relét hajt, kapcsolgat, ha a nyomógombot megnyomom.
Tehát megnyomom a gombot akkor a relé meghúz, ha még egyszer megnyomom akkor pedíg elenged.
A lényeg viszont az lenne hogy ha az áramkörről lekapcsolom a feszültséget és újra visszakapcsolom akkor mindíg alaphelyzetben off-ra tehát elengedett relé-re álljon be, és mikor megnyomom a nyomógombot akkor húzzon csak meg a relé.
Előre is köszönöm a segítségeteket!
(#) thecyrus válasza raiman hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Szia! Olvasd a lentebb levő hozzászólásokat! Ott van minden mit keresel!
(#) raiman válasza thecyrus hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Szia.
Átolvasgattam, lehet, hogy csak átsiklottam felette, de konkrét példát nem találtam arra, hogy alap állapotban míndíg off állapotba álljon be a kapcsolás.
Mégegyszer mondom lehet hogy csak én nem vettem észre!
Van a Skori féle ami szimpi, erről sem találtam semmit hogy alaphelyzetben biztosan beáll-e offra.
És van egy bss-ről származó, arra is valaki azt írta, hogy beáll offra valaki meg azt, hogy nem mindíg
(#) thecyrus válasza raiman hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Nos az én verzióm kész van össze is van rakva! Délutánra letesztelem, de én úgy emlékszem hogy off állapotban marad! Ez függ a kondenzátor kisülésén is elképzelhető hogy 1-2 másotpercen belüli az áramkimaradás hogy behúzott álapotban marad!
Teszt ma délután meg lesz! igérem!
(#) proli007 válasza thecyrus hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Hello!
Ez nem próba és hit kérdése. A belinkelt rajzok közül csak a mellékletben szereplő teljesíti ezt a kritériumot, a C4 és R5 segítségével.. De a címben szépen oda is van írva, hogy "Setting the starting state"
üdv! proli007
(#) raiman válasza thecyrus hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
köszi!
ÉS akkor várom az eredményeket
Következő: »»   5 / 36
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem