Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Feszültség komparátor
 
Témaindító: Taki33, idő: Jan 2, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 6
(#) Taki33 hozzászólása Jan 2, 2007 /
 
Sziasztok!

Egy LM741 szeretnék használni két feszültség összehasonlítására, kérdésem
hogy mekkora az a minimum Inv. Input feszültség, amivel még működik ez
az IC? Valaki aki tudja légyszi válaszoljon.
(#) Kera_Will válasza Taki33 hozzászólására (») Jan 2, 2007 /
 
lm741 adatlapja elmond mindent...



0 voltra is tud komparálni ha az 1ik bemenetet födlre kötöd. Hibája az offszet feszültségtől függő.
De van rajta 2-3 kivezetés az offszet kompenzálásra is.
Lásd adatlapja.


http://www.alldatasheet.com


"http://" is kell akkor nem az oldalra hivatkozik. javítva szabi83

(#) Taki33 hozzászólása Jan 2, 2007 /
 
Mint kezdő készítettem agy NiMh akkumulátor kisütőt csak az a gond vele hogy 1.9 V alá nem tudom beállítani az Inv. Input bemenet feszültségét
mert ha alá állítom, akkor a kimeneten megjelenik a feszültség. Itt a kapcsolás hátha van valami ötleted hozzá.

http://taki-laci.atw.hu/Gombok/Kep2.jpg
(#) Sebi válasza Taki33 hozzászólására (») Jan 2, 2007 /
 
Egy két alkatrészt még tégy bele...
Egyszeres tápfesznél a 741 kimenete nem megy le GND-re, egy zöld LED a kimenettel sorosan eliminálja a maradékfeszt.

Kep2.jpg
    
(#) Taki33 válasza Sebi hozzászólására (») Jan 2, 2007 /
 
Köszi a gyors választ mindjárt kipróbálom.
(#) Taki33 válasza Sebi hozzászólására (») Jan 2, 2007 /
 
Sebi kipróbáltam de így viszont már egyáltalán nem kapcsol a relé! Nekem az lenne a jó, ha az akku feszültsége nagyobb mint 1V akkor kapcsolna.
(#) Sebi válasza Taki33 hozzászólására (») Jan 2, 2007 /
 
Az a 22k soknak tűnt a bázissal sorban... 1k-t használj.
Neked "fentről lefelé" kell komparálni, tehát akkor ejt a relé, amikor 1V-ra csökken a fesz.
(#) Taki33 válasza Sebi hozzászólására (») Jan 2, 2007 /
 
Sajnos így sem működik, de most néztem egy LM324 IC-t szerinted ez így működőképes lenne?

Kep4.jpg
    
(#) potyo válasza Taki33 hozzászólására (») Jan 2, 2007 /
 
Ez a kapcsolás működőképes, de úgy 0.8333V alatt fog elaludni a LED. 5k helyett 4k-t tegyél (ilyet úgyse kapsz, 3k9+100 a megoldás), akkor 1V-nál fog elaludni a LED. Az LM324-el még nem volt dolgom, de az LM358 adatlap szerint min. 20mV-ra meg tudja közelíteni az alsó tápot, amit én mértem, az lement 7mV-ra. Ráadásul csak 8 lába van.
(#) Sebi válasza Taki33 hozzászólására (») Jan 2, 2007 / 4
 
A kimenettel sorba itt is tedd be a LED-et, vagy legalább egy diódát és a tranyó bázis-emitter közé egy 10k-s lezáróellenállást. A bemeneteket sem szokás direktbe nyomni, egy-egy 10k talán szimpatikusabbá teszi a kapcsolást. Egyébként mennie kell.

Általános gond a "sima, mezei" műv.erősítőknél, hogy nem mozog a kimenetük (rail-to-rail) táptól-tápig, tehát a nulla, az típusfüggően 0,8...1,5V és ugyanennyivel kevesebb a magas kimeneti szint (a tápnál). Egytelepes táplálás esetén tehát gyakran marad a kimeneti tranzisztor nyitva, hiszen neki 0,7V elég ehhez. Ezen segít a soros dióda (bázisba v emitterbe) esetleg darlington kimeneti fokozat, ami ugye 1,4V-nál nyit.

Ebben az esetben a bázissal soros dióda megfelel a célnak.
(#) Taki33 válasza potyo hozzászólására (») Jan 2, 2007 /
 
Potyo köszi a választ, azt hiszem inkább LM324 IC-vel építem meg a kisütőt.
(#) Taki33 válasza Sebi hozzászólására (») Jan 2, 2007 1 /
 
Sebi neked is köszönöm a segítőkész válaszaidat!
Azt hiszem neked adom a pontot, mert tényleg sokat
Foglalkoztál velem!

(#) Gza hozzászólása Jan 11, 2007 /
 
Sziasztok!

Egy olyan áramköri kapcsolást keresek ami két bemenetet figyel legyen A és B. Mindedkettőt egy-egy hőmérséklet szenzor vezérli. Ha A> B akkor egy vezérlőjelet kapok.
Tudtok segíteni?

Köszi:Gza
(#) Sebi válasza Gza hozzászólására (») Jan 11, 2007 /
 
Egy sima komparátor megfelel, pl:LM311, LM393.
(#) Taki33 válasza Gza hozzászólására (») Jan 11, 2007 /
 
Hali!

Én készítettem egy ilyen kapcsolást fűtésszabályozásra, sztem neked pont ilyen kell. A szenzor típusa KTY 81-220, az R1-es potival kell bekalibrálni a hőmérsékletet az R2 potival a relé pergését lehet megszüntetni! Megépített kipróbált működő kapcsolás. Sok szerencsét hozzá.
(#) Gza válasza Taki33 hozzászólására (») Jan 12, 2007 /
 
Köszi! Pont ilyenre gondoltam, ezt még megpróbálom kombinálni egy gazdaságos 1x00 Ft-os külső belső autóshőmérővel és akkor az értékeket is le tudom olvasni. Szerintetek annak az érzékelője hasonló?

A komparátor nem húzza el a feszt? nem hamisítja meg a mérést?

Köszi: Gza
(#) Gza válasza Taki33 hozzászólására (») Jan 29, 2007 /
 
Szia!

Szuper jó a kapcsolás megépítettem, a C3 100 nanós kondi fölött hiányzik a rajzról egy kötéspont, szerencsére gyorsan rájöttem.

Az 555-ös kézdésemre nem tudsz valami jó kis kapcsolást?

Köszi Gza.

Ui: Ez a pontos balhé hogy működik?
(#) Ant hozzászólása Márc 17, 2007 /
 
Hi!

Van egy fajta kapcsolás, amiben egy feszültség komprátorral van egy lc kör, az a kérdésem, hogy ez hogyan működik, melyik a legegyszerűbb kapcsolás erre?

Ant
(#) miklosch hozzászólása Szept 21, 2007 /
 
Sziasztok!

Egy olyan problémával fordulok hozzátok, hogy egy olyan komparátor kapcsolásra lenne szükségem uA741-el, ami akkor kapcsol be egy relét, ha egy ellenállás 6k alá csökken, és akkor kapcsolja ki, ha 6k fölé emelkedik. Segítségeteket előre is köszönöm!
Miki
(#) Pafi válasza Taki33 hozzászólására (») Dec 2, 2007 /
 
741 erre nem alkalmas. LM324 kell.
(#) miklosch válasza Pafi hozzászólására (») Dec 2, 2007 /
 
Hát, pedig alkalmas lett, már 2hónapja folyamatosan üzemel, és semmi gondja...
(#) Pafi válasza miklosch hozzászólására (») Dec 2, 2007 /
 
Taki33-nak érzed magad?
(#) miklosch válasza Pafi hozzászólására (») Dec 2, 2007 /
 
Bocs, elnéztem, azt hittem, hogy nekem szól, mert fölötte én írtam róla, nem gondoltam hirtelen, hogy január 2.-i hozzászólásra válaszolsz.
(#) sniperx hozzászólása Jan 17, 2008 /
 
Üdv!
LM311-el kellene egy kapcsolás, ami 13,5V-14V elérésekor lekapcsol egy relét, alatta behúzva tartja.
Akku töltőnél kellene a lekapcsolást végeznie.
Amikor az akku leválasztásra kerül, az érzékelt töltőfesz felmegy 18V körülire, ezért gondoltam az LM311-re. (ez bírja, ha jól emlékszem)
Ötletek?
(#) sniperx hozzászólása Jan 18, 2008 /
 
Ez is komparátor, igaz, hogy itt a hőmérséklet hatására változik az állapot.
(#) dobo hozzászólása Márc 2, 2008 /
 
Sziasztok én nem akarok uj témát nyitni de erősen komparároros kérdésem lenne!!!!
Feszültségkomparátort szeretnék tervezni.
Hogyan kell méretezni az ellenállásokat?
Mert nekem az kellene hogy ha a bemenetére feszültség kerül 3.76V-nál bekapcsoljon 3.77voltnál kikapcsoljon .
Ugynevezett hiszterézis komparátort szeretnék mindegy milyen müveleti erősítővel csak müködjön.
(#) hadnagyakos hozzászólása Aug 21, 2008 /
 
Most építettem egy stabilizált tápegységet ami 5, 9 és 12V-ot ad ki. Azt szertném megoldani, hogy egy komparátor mindig figyelje a feszültséget és, ha több lesz vagy kevesebb figyelmeztessen egy LED-el. Én LM393 komparátor IC-re gondoltam. Csak egy-egy kapcsolás kéne 5, 9 és 12V-ra.
Előre is köszi a segítséget!
(#) Attila86 hozzászólása Aug 21, 2008 /
 
Üdv.!

Neked 3db ablakkomparátorra van szükséged.
Ehhez 6db OPA és 3db ÉS kapu kell... lerajzoljam?

Üdv.: Attila
(#) Attila86 válasza hadnagyakos hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
Megrajzoltam neked: link
Az alkatrészek értékeit nem méreteztem.
(#) Attila86 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
Z1 referenciát állít elő. Én itt a helyedben TL431-et használnék, csak az nincs a szimulátorban.
P1 azért van ott, hogy a referenciát adó alkatrész szórását kompenzálni lehessen.
R15 és R16 ellenállások értékeit úgy kell méretezni, hogy a legnagyobb figyelendő feszültségnél még kicsit nagyobb jelnél is akkorára osszák le a feszültséget hogy az a referenciánál kisebb legyen.
A hármas osztókat úgy kell méretezni, hogy akkor világítanak a ledek, ha a középső ellenállás két vége és a GND közt mérhető feszültségek közt van a bemenő jelből R15 és R16 által leosztott érték.
Na, ez a mondat nagyon érthetőre sikeredett...

A középső ellenállások azért kellenek, hogy hiszterézise legyen a kapcsolásnak. Tehát mondjuk a 9V-ot indikáló led akkor világít, ha például 8,8V és 9,2V közt van a bemenő jel. (Már ha így állítjuk be a méretezéssel.)
Az osztók ellenállásai lehetőleg 1%-osak legyenek.

Üdv.!
Következő: »»   1 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem